چهره ها - چهره های ایرانی
ساختمان پزشکان

همه شهرداران تهران؛ از توسلی تا حناچی

تعداد زیادی از شهرداران تهران دارای رزومه‌هایی از استانداری و فرمانداری در شهرها و استان‌های دیگر جز تهران بودند.
۵ ساعت پیش
چهره های ایرانی

جنجال زهرا تخشید، نوه آیت‌الله یزدی در آمریکا

از تحریم‌های ظالمانه دلتان گرفته؟ عیبی ندارد، نمایی زیبا از شهر نیویورک را از دریچه دوربین سرکار خانم «زهرا تخشید»، نوه آیت الله محمد یزدی نگاه کنید، شاید دلتان باز شد
۹ ساعت پیش
چهره های ایرانی

محمدعلی کشاورز؛ کوله باری از تجربه و هنر

محمد علی کشاورز را آن قدر می‌شناسیم و آن قدر نام و چهره اش برای ما آشنا و صمیمی است که به نظر می‌رسد نوشتن هر مقدمه‌ای درباره توضیح واضحات باشد. کشاورز را چند نسل بر پرده سینما و صفحه تلویزیون دیدند و از هنرش لذت بردند.
۱۰ ساعت پیش
چهره های ایرانی

بیژن نجدی؛ شاعر قصه‌گو، قصه‌گوی شاعر

کیست که «یوزپلنگانی که با من دویده‌اند» را خوانده و شیفته قلم بیژن نجدی نشده باشد. داستان‌هایی که شعر است انگار.
۱۱ ساعت پیش
چهره های ایرانی

چرا به محسن ابراهیم زاده رسیدیم؟!

بعد از ۱۹ سال قرار بود فینال معتبرترین تورنمنت باشگاهی قاره آسیا در تهران برگزار شود، ورزشگاه آزادی پس از تلخی شکست استقلال مقابل جوبیلو ایواتا ژاپن می‌خواست جشن سرخ رنگی بگیرد برای پرسپولیس تا شاید از دیگر تیم ژاپنی انتقام بگیرد و بعد از ۲۵ سال، جام قهرمانی را نصیب تیمی ایرانی کند.
۱ روز پیش
چهره های ایرانی

کودکان بازیگر، کودکان کار هستند

با آن ابرو‌ها و مو‌های روشن و عینکی با فریم درشت و لحن خاص حرف زدن، یکی از شمایل‌های کودک و نوجوان در سینمای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ بود، علیرضا رئیسی را با فیلم‌هایی، چون پاتال و آرزو‌های کوچک، مدرسه پیرمردها، شهر در دست بچه‌ها و اتل متل توتوله و بعد‌ها مجموعه دنیای شیرین به یاد می‌آوریم.
۱ روز پیش
چهره های ایرانی

زندگي نامه نيما يوشيج، پدر شعر نو

علی اسفندیاری، مردی که بعد‌ها به «نیما یوشیج» معروف شد، در بیست‌ویکم آبان‌ماه سال ۱۲۷۶ مصادف با ۱۱ نوامبر ۱۸۹۷ در یکی از مناطق کوه البرز در منطقه‌ای به‌نام یوش، از توابع نور مازندران، دیده به جهان گشود.
۲ روز پیش
چهره های ایرانی

درگذشت «مامان اِتی» سینمای ایران

نخستین تجربه بازیگری احترام‌سادات حبیبیان در «مصائب شیرین» برای او سیمرغ بلورین و تندیس جشن انجمن منتقدین و نویسندگان سینمایی را به عنوان بهترین بازیگر مکمل به ارمغان آورد.
۲ روز پیش
چهره های ایرانی

همه ایرانی‌تبارهای پیروز در انتخابات آمریکا

سه نفر از ۱۱۷ نماینده زن در دو مجلس آمریکا ایرانی‌تبار هستند. در شرایطی که آمار‌ها حاکی از افزایش ۱۰ درصدی زنان است، نام چهار خانم ایرانی‌تبار نیز در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا به چشم می‌خورد؛ آنا اسکمانی، آنا کپلن، زهرا کرینشک، سم همدانی و نیکی معتضدی.
۲ روز پیش
چهره های ایرانی

حسین فاطمی؛ خیز نافرجام جمهوری

اندیشه جمهوری خواهی از زمانی که در یونان باستان توسط ارسطو مطرح و در دموکراسی آن بر اساس فلسفه شهروند آزاد با حقوق مساوی بنا گذارده شد تا زمانی که به ایران برسد، چه به لحاظ نظری و فلسفی و چه به لحاظ عملی و سیاسی دچار قبض و بسط فراوانی شده بود اما نخستین تلاش برای استقرار جمهوری در ایران به مثابه یک طلوع خونین بود.
۳ روز پیش
چهره های ایرانی

همه زنان شناخته شده عصر قاجار

معمولا رجال سیاسی در تاریخ چیزی از همسرانشان نگفته‌اند، اگر هم دیگری گفته داستان دردناکی شده است. آگاهان تاریخی نوشته‌اند که نماینده انگلیس یک بار نام خواهر همسر ناصرالدین‌شاه را برد و جنجالی به پا شد که پی آن قطع روابط دیپلماتیک ایران و انگلیس پیش آمد.
۳ روز پیش
چهره های ایرانی

گران‌ترین بازیگران مرد ایرانی چه کسانی هستند؟

در سینمای ایران، هم مصداق دارد و هم ندارد. در طول چهاردهه بازیگرانی داشته‌ایم که بالاترین دستمزد را طلب می‌کردند و تهیه‌کنندگان با رغبت این مبالغ هنگفت را می‌پرداختند، چون سود گیشه چند‌برابر هزینه دستمزد آقای سوپراستار بود.
۳ روز پیش
چهره های ایرانی

چهره‌های شناخته‌شده‌ای که خادم الرضا (ع) هستند

دهه آخرصفر، مشهد پر می‌شود از هوای خدمت به زائران پیاده؛ خدمتی که وقت و زمان و پیرو جوان نمی‌شناسد، همه شهر، یکپارچه عزادار سرورشان آقا علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام هستند.
۵ روز پیش
چهره های ایرانی

امیر عابدزاده: خیلی مانده به پدرم برسم

گفتگو با دروازه‌بان جوان تیم ملی که پس از درخشش مقابل پورتو، نامش در تیم منتخب لیگ پرتغال قرار گرفت.
۷ روز پیش
چهره های ایرانی

گلزار فقط یک سلبریتی است، همین

سلبریتی می تواند ستاره باشد و یا نباشد، سلبریتی‌ها افرادی هستند که به هر دلیلی در جامعه معروف شده‌اند و این سرشناس بودن هیچ ارتباطی با محبوبیت و وجاهت آنها ندارد.
۷ روز پیش
چهره های ایرانی

اللهیار صیادمنش؛ کشتی‌گیری که ستاره فوتبال شد

اللهیار صیادمنش به عنوان اولین بازیکن دهه هشتادی فوتبال ایران خیلی زود راه ستاره شدن را در پیش گرفته است و در این روز‌ها به یکی از بهترین بازیکنان استقلال تبدیل شده است.
۷ روز پیش
چهره های ایرانی

طا‌ها غفاری، مدال‌آور کولبر

طا‌ها غفاری عاشق دوندگی است و شب‌ها که می‌خوابد، خواب مدال طلای قهرمانی جهانی را زیر پلک چشمان آرزو‌ها می‌بیند؛ اما سپیده‌دمان که خورشید خاور از مشرق صبح بر شهر رویا‌های زریبار بوسه نزده است، قد ضعیف و نحیف او زیر ۴۰ کیلو بار قاچاق کولبری خم می‌شود.
۸ روز پیش
چهره های ایرانی

زهره صفوی: نمی‌دانستم آخر بازیگری خانه‌نشینی است!

‌می‌گوید مدت‌ها بیکار است و دیگر کارگردان و تهیه‌کننده‌ای بـه او پیشنهاد کار نمی‌دهد، رنجیده است و می‌گوید این بیکاری افسرده‌اش کرده، برای او که از پنج سالگی روی سن تئاتر بوده، این بیکاری آزار دهنده است.
۸ روز پیش
چهره های ایرانی

گپ‌وگفتی طنزآلود با «اکبر اکسیر»؛ شاعر و طنزپرداز قدیمی

اکبر اکسیر در میان طنزنویسان امروز کشور نامی‌آشناست؛ شاعری که البته فقط در حوزه طنز متمرکز نشده و در پرونده کاری‌اش می‌توان حتی شعر‌هایی با محوریت جنگ تحمیلی هم پیدا کرد.
۸ روز پیش
چهره های ایرانی

درباره ترامپ برزیل؛ ضد زن‌ترین و نفرت‌انگیزترین رئیس جمهور عالم

گاردین، رئیس‌جمهوری جدید برزیل را «ضد زن‌ترین و نفرت‌انگیزترین مقام منتخب رژیم‌های دموکراتیک تمام دنیا در طول تاریخ» توصیف کرده است. البته این ادعا شاید کمی بزرگ باشد، اما به هر حال مخالفان «بولسانورو» هم با این توصیف‌ها کاملا موافقند!
۸ روز پیش
چهره های ایرانی

گلاره ناظمی: همسر آینده‌ام باید ورزشکار باشد!

«گلاره ناظمی» ٣٥ ساله برای ما ایرانی‌ها مایه افتخار است. زنی که بعد از ١٧‌سال تلاش توانست هم سطح با داوران بین‌المللی قرار بگیرد و برخلاف نگاه‌های جنسیت زده، به‌عنوان یک داور زن، فینال المپیک جوانان در آرژانتین را قضاوت کند.
۸ روز پیش
چهره های ایرانی

جنجالی که توهین بی‌شرمانه تتلو به پا کرد

امیر تتلو که با ۴ میلیون فالور در اینستاگرام توهم دانائی پیدا کرده بود با اظهارنظر‌هایی بی‌خردانه کار را به جایی رساند که همین کاربران از اینستاگرام بیرونش کردند.
۹ روز پیش
چهره های ایرانی

آشنایی با اصلی‌ترین گزینه‌های شهرداری تهران

تهران ۱۴ میلیون نفری است و یک قبای پرحاشیه شهرداری که از شهریور سال گذشته تا امروز چند بار دست به دست شده و هرچند ماه یک بار، این شهر را با همه مشکلات کوچک و بزرگش به دست یک نفر سپرده و هنوز هم که هنوز است تکلیف شهردار آینده این شهر معلوم نیست!
۹ روز پیش
چهره های ایرانی

به بهانه سالگرد درگذشت قیصر امین‌پور؛ شاعر عاشقانه‌ها

قیصر امین‌پور، دوم اردیبهشت ماه ۱۳۳۸ درشهرستان گُتوند خوزستان متولد شد. دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند و برای ادامه تحصیل به دزفول رفت.
۹ روز پیش
چهره های ایرانی

داستان آن ۵۳ نفر

از میان آن ۵۳ نفری که به اتهام مرام اشتراکی دستگیر و از ۱۱ تا ۲۲ آبان سال ۱۳۱۷ محاکمه شدند، الان فقط یک نفر در قید حیات است؛ انور خامه‌ای ۱۰۲ ساله متولد ۲۹ اسفند ۱۲۹۵ که در آن زمان جوان‌ترین عضو ۵۳ نفر محسوب می‌شد. او هم‌اکنون ساکن کرج است و با دخترش زندگی می‌کند.
۹ روز پیش
چهره های ایرانی
آخرین عناوین
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج