پیشنهاد چند فیلم ترسناک به مناسبت هالووین

برگزاري جشن سنتي هالووين در آخرين شب ماه اكتبر، از دو هزار سال پيش در كشورهاي غربي رواج داشته و بيان‌كننده اعتقاد گذشتگان به ارواح و جهان پس از مرگ است
۱ روز پیش
سینما

سایه‌ی سعید؛ زخم کهنه بیضایی و کیمیایی سَر باز زد

به بهانه پخش مستند «عیار تنها» ساخته علا محسنی، به بازخوانی دعوای قدیمی دو کارگردان مشهور سینمای ایران پرداخته‌ایم. این متن برگرفته از مطالبی در وب‌سایت‌های تاریخ ایرانی و رادیوفردا است.

بهترین‌های سینمای اسپانیا؛ گرم و حساس و مهیج

بهترین‌های سینمای اسپانیا را اینجا آورده‌ایم، اگر از کلیشه‌های سینمای کشورهایی، چون آمریکا خسته شده‌اید، این مطلب به کارتان خواهد آمد.
۳ روز پیش
سینما

فلاش‌بک؛ عاشقانه‌ی ماریان و کانل در مردم معمولی

فلاش‌ بک این هفته درباره یک سریال عاشقانه به نام «مردم معمولی»، یک فیلم از اکران آنلاین، به نام «بی‌ حسی موضعی» و فیلمی شناخته شده به نام «خون به پا خواهد شد» است.
۷ روز پیش
سینما

با رقبای عشقی مسافرت نروید، عاقبت ندارد

«لتیان»، «جهان با من برقص» و «درباره الی» که هر سه روایتگر سفری کوتاه هستند چه شباهت‌هایی با یکدیگر دارند؟
۱۰ روز پیش
سینما

بهترین‌های سینمای آلمان؛ موقر و عمیق

بهترین‌های سینمای آلمان را اینجا آورده‌ایم، اگر از کلیشه‌های سینمای کشورهایی، چون آمریکا خسته شده‌اید، این مطلب به کارتان خواهد آمد.
۱۲ روز پیش
سینما

فلاش‌بک؛ رضا، عاشقانه متفاوت در سینمای ایران

فلاش‌بک این هفته درباره سریال کشتن اِو، فیلم رضا و فیلم گمشده در ترجمه است.
۱۴ روز پیش
سینما

بهترین فیلم‌های کارگردانان مشهور جهان (۲)

کارگردانان نامدار و برجسته در یک مقطع زمانی خاص از زندگی هنری‌شان به هیچ روی نمی‌توانند فیلم‌هایی بد و معمولی بسازند و همه‌چیز را به طلایی‌ترین شکل ممکن سپری می‌کنند.
۱۵ روز پیش
سینما

دو اثر عاشورایی؛ سفیر واقعی‌تر است یا روز واقعه؟

به بررسی روایت‌های تاریخی از حماسه حسینی، در قاب فیلم‌ها و سریال‌ها که طی سال‌های گذشته در سینما و تلویزیون پخش شده است، می‌پردازیم.
۱۷ روز پیش
سینما

بهترین‌های سینمای ایتالیا؛ گزنده و باپرنسیب

بهترین‌های سینمای ایتالیا را اینجا آورده‌ایم، اگر از کلیشه‌های سینمای کشورهایی، چون آمریکا خسته شده‌اید، این مطلب به کارتان خواهد آمد.
۱۸ روز پیش
سینما

فلاش‌بک؛ یک اثر خوش‌ساخت درباره یهودی‌های افراطی

فلاش‌بک این هفته درباره سریال «غیرارتدوکس» و فیلم‌های «گیلدا» و «رفقای خوب» است.
۲۱ روز پیش
سینما

بهترین فیلم‌های کارگردانان مشهور جهان (۱)

کارگردانان نامدار و برجسته در یک مقطع زمانی خاص از زندگی هنری‌شان به هیچ روی نمی‌توانند فیلم‌هایی بد و معمولی بسازند و همه‌چیز را به طلایی‌ترین شکل ممکن سپری می‌کنند.
۲۳ روز پیش
سینما

منوی ترسناک ۲۰۲۰سینما؛ وقتی باید ترسید

در این مطلب به برترین فیلم‌های ترسناک امسال و سال آینده نگاهی داریم.
۲۴ روز پیش
سینما

بهترین‌های سینمای فرانسه: پنجره‌ای رو به ذهن

بهترین‌های سینمای فرانسه را اینجا آورده‌ایم، اگر از کلیشه‌های سینمای کشورهایی، چون آمریکا خسته شده‌اید، این مطلب به کارتان خواهد آمد.
۲۶ روز پیش
سینما

فلاش‌بک؛ وقتی می‌خواهی به عشقت پایان دهی

فلاش‌بک این هفته درباره «می‌خواهم به اوضاع پایان دهم» از چارلی کافمن، «سینما پارادیزو» از تورناتوره است.
۲۸ روز پیش
سینما

آقای افخمی، ما کپی‌کاری می‌کنیم، نه اونا!

صحبت‌های تازه بهروز افخمی مبنی بر کپی‌برداری از فیلم ۱۹۱۷ از دیده‌بان حاتمی کیا توسط آمریکایی‌ها! انگیزه‌ای شد برای این که نشان دهیم اتفاقا آن که کپی می‌کند هنرمندان داخلی هستند و این مطلب ثابت می‌کند که در کپی سابقه طولانی داریم!
۲۹ روز پیش
سینما

ماندگارترین کاراکتر‌های سینمای دفاع مقدس

در طی دهه ‌های گذشته ، سینماگران بسیاری با ساخت آثاری درباره ‌ی دفاع مقدس، جنگ تحمیلی را از دریچه سینما به تصویر کشیده اند.

ندامت راد؛ بازیگرانِ پشیمان، رُل‌های سرگردان

سعید راد در گفت‌وگویی که با برنامه رادیویی «صحنه» داشته، از بازی در سریال «دل» به کارگردانی منوچهر هادی ابراز پشیمانی کرده است.
۱ ماه پیش
سینما

فلاش‌بک؛ شوربختی‌های زنانه در آخرالزمان

درباره سریال ندیمه، انجام نشده و فیلم دیسکانکت
۱ ماه پیش
سینما

بهترین فیلم‌های سینمای انگلیس؛ اصیل و فراموش نشدنی

بهترین‌های سینمای انگلیس را اینجا آورده‌ایم، اگر از کلیشه‌های سینمای کشورهایی، چون آمریکا خسته شده‌اید، این مطلب به کارتان خواهد آمد.
۱ ماه پیش
سینما

فلاش‌بک؛ خرس و مولان و یک سریال درجه یک

خرسِ کاظم معصومی، بهتره با ساول تماس بگیری و مولان در فلاش‌بک این هفته

پرویز دوایی، نقدنویسی با کلمات شاعرانه

روزنامه‌نگار، مترجم، داستان‌نویس، سناریست و منتقد سینما. پرویز دوایی همه این‌ها را تجربه کرده، به‌علاوه کار‌های دیگر مثل برگزاری فستیوال کودک در دهه ۵۰. به‌عنوان پیری فرزانه عمر بابرکتی داشته و در هر حوزه‌ای که فعالیت کرده مثمرثمر واقع شده. هم داستان ترجمه کرده و هم داستان نوشته
۱ ماه پیش
سینما

چالش جذاب برترین‌ها به مناسبت روز سینما

یک روز پس از روز ملی سینما این طرح‌های دلنشین را اینجا آورده‌ایم که شما در رقابت حدس‌ زدن بخشی از ماندگارترین فیلم‌های سینمای ایران شریک کنیم،

بهترین فیلم‌های سینمای کُره‌جنوبی: متفاوت و جذاب

بهترین‌های سینمای کره جنوبی را اینجا آورده‌ایم، اگر از کلیشه‌های سینمای کشورهایی، چون آمریکا خسته شده‌اید، این مطلب به کارتان خواهد آمد.
۱ ماه پیش
سینما

فلاش‌بک؛ سریال دارک، فلسفی یا فلسفی‌نما

در این فلاش بک در مورد سریال دارک، فیلم عصرجمعه و بنفشه آفریقایی و فیلم برزیلی باکارائو صحبت کردیم.

خائن‌های سینمایی؛ از مهنازِ شب یلدا تا محمودِ شوکران

در این روز‌هایی که فضای مجازی شاهد موجی درباره آزار جنسی بوده که این موج در ادامه به روابط خارج از ازدواج نیز ختم شد؛ شاید بد نباشد نگاهی داشته باشیم به بهترین فیلم‌های سینمای ایران که با موضوع خیانت ساخته شده‌اند.

دیدنی‌ترین‌های سینمای ژاپن، راویان بی‌ادعای زندگی

بهترین‌های سینمای ژاپن را اینجا آورده‌ایم، درباره کشور‌های دیگر نظیر کره‌جنوبی هم مطلبی مشابه خواهیم داشت، اگر از کلیشه‌های سینمای کشورهایی، چون آمریکا خسته شده‌اید، این مطلب به کارتان خواهد آمد.
۱ ماه پیش
سینما

تمام فیلم‌هایی که در سینمای ایران قاچاق شدند

فیلم سینمایی «خرس» ساخته خسرو معصومی ۹ سال پس از توقیف در یوتیوب منتشر شد.

فلاش‌بک؛ آش و شکلات، وودی‌ آلن و مانی‌هیست

فلاش‌بکِ دوم درباره سریال مانی‌هیست، سریال آقازاده، فیلم هفت و نیم و فیلم یک روز بارانی در نیویورک است.

تمام تجاوز‌های سینمای ایران؛ دردناک و در ابهام

در سینمای بعد از انقلاب، به موضوع خشونت جنسی و تجاوز به زنان به شکل کمرنگی پرداخته شده است.

فلاش‌بک؛ کپیِ نچسبِ درباره الی در لتیان و یک چینیِ جذاب

فلاش‌بک درباره فیلم و سریال است، به نوعی هم مرور است و هم یک نوع بسته پیشنهادی، فلاش‌بک را ایمان اجرا می‌کند و حیاتش به استقبال شما بستگی دارد.
۲ ماه پیش
سینما

تنتِ نولان؛ تکرارِ ضعیفِ ممنتو یا شاهکارِ بی‌همتا؟

هنوز حدود یک هفته به آغاز اکران فیلم جدید کریستوفر نولان در اروپا باقی مانده، اما خبر‌هایی از اکران‌های محدود فیلم برای افراد مختلف شنیده می‌شود که همه فیلم را شگفت‌انگیز ارزیابی کرده‌اند.

چرا از دیدن این چند فیلم سینمای ایران، خسته نمی‌شویم؟

چرابعضی آثار ابراهیم حاتمی‌کیا، داریوش مهرجویی و مجید مجیدی، پس از گذشت ۳ دهه هنوز برای مخاطب جذاب و تازه هستند؟

تمام ترنس‌های ایرانی: از سیما در هم‍گناه تا خلیلِ ممنوعه

مهمترین آثاری که مسئله تراجنسی را مورد بحث قرار داده اند مرور خواهیم کرد.

«لتیان»؛ فیلمی که خودتان را در آن پیدا می‌کنید

«لتیان» نخستین فیلم بلند علی تیموری با نویسندگی اکتای براهنی است که در سال ۹۷ جلوی دوربین رفت. فیلمی که به آسیب‌شناسی روابط انسانی می‌پردازد و بازیگرانی مثل پریناز ایزدیار، امیر جدیدی، سارا بهرامی حسن معجونی، ستاره پسیانی و علیرضا ثانی‌فر در آن نقش آفرینی کرده‌اند.
۲ ماه پیش
سینما

فیلم ترسناک‌های 2020؛ سینما با طعم آدرنالین

علاقه به فیلم‌های ترسناک سبب شده تا از دوران اولیه سینما تا به امروز فیلم‌های ترسناک زیادی ساخته شوند. مهم‌ترین فیلم‌های ژانر وحشت در سال ۲۰۲۰ فیلم‌های عمیق متفکرانه‌ای هستند که توسط فیلمسازان مستقل ساخته شده‌اند.
۲ ماه پیش
سینما

انتخاب همیشگی آقای کارگردان

مهران مدیری، منوچهر هادی، هومن سیدی، حمید نعمت‌ا...، محمدحسین مهدویان، عبدالرضا کاهانی و ابراهیم حاتمی‌کیا، جزو کارگردان‌هایی هستند که در ساخته‌های خود معمولا از حضور یک یا دو بازیگر ثابت استفاده کرده‌اند.

متفاوت‌ترین فیلم‌های عاشقانه سینمای ایران

سخن عاشق امروزه گفتاری منتهای تنهایی است. این سخن چه بسا هنوز بر زبان هزاران تن جاری باشد. اگر هوس فیلم عاشقانه ایرانی دارید، آن هم از نوع نابش، این مطلب را بخوانید.

چند فیلم و چند سکانس از سلطان هالیوود مدرن

کریستوفر نولان فیلم‌نامه‌نویس امریکایی-بریتانیایی، یکی از مشهرترین کارگردانان سینما است که آثارش اغلب با استقبال زیاد مخاطبان همراه است. آخرین اثر او فیلم Tenet است که ظاهرا قرار است بعد از بازگشایی مجدد سینما‌ها اکران شود.

پژمان جمشیدی: «خوب بد جلف ۲» از «یک» بهتر شده!

پژمان جمشیدی از ابتدای ورودش به تلویزیون و سینما برخلاف موضع‌گیری منتقدان، بازیگر محبوبی بود و توانست خودش را به عنوان یک چهره مستعد که در انتخاب‌هایش دقت دارد اثبات کند. او بعد از سریال «پژمان» در فیلم سینمایی «خوب بد جلف» اولین تجربه کارگردانی پیمان قاسم‌خانی در سینما بازی کرد، فیلمی که چه در جشنواره فیلم فجر و چه در گیشه مورد اقبال قرار گرفت.
۲ ماه پیش
سینما

چند سریال «خفن» که ندیدنش عمر را بر فنا می‌دهد (۳)

برترین‌ها: خیلی از این سریال‌ها را شاید دیده باشید، همه نامدار و شناخته‌شده هستند، اما اینجا جهت یادآوری گذاشته‌ایم بنا را هم بر گیرایی و جذابیت گذاشتیم، سریال‌هایی که اگر جهانشان را درک کنید، همتا ندارند.
۲ ماه پیش
سینما

«جایی برای فرشته ها نیست» نمایشی تماشایی از مبارزه‌ای زنانه

«جایی برای فرشته ها نیست» به عنوان فیلمی مستند، روایتی باورنکردنی از تلاش جانانه دختران ایرانی است. فیلمی درباره دختران تیم ملی «اسکیت هاکی» ایران و مشکلات پیچیده آن‌ها در راه مسابقات آسیایی کره. با یک یادداشت و گفت‌و‌گویی با کارگردان، شما را به تماشای این فیلم زیبا دعوت می‌کنیم.

چند سریال «خفن» که ندیدنش عمر را بر فنا می‌دهد (۲)

خیلی از این سریال‌ها را شاید دیده باشید، همه نامدار و شناخته‌شده هستند، اما اینجا جهت یادآوری گذاشته‌ایم بنا را هم بر گیرایی و جذابیت گذاشتیم، سریال‌هایی که اگر جهانشان را درک کنید، همتا ندارند.
۳ ماه پیش
سینما

ده پیشنهاد جذاب سینمایی در ژانر کمدی-رمانتیک

کمدی، درام و البته رمانتیک، اینجا پیشنهاداتی داریم مطمئن و خوشمزه برای فیلم دیدن، ده فیلم در ژانر درام که هم سرگرم‌کننده هست و هم کیفیت مقبولی دارد.
۳ ماه پیش
سینما

نقد اکران؛ پسرکُشی، نرگس مست، شنای پروانه، جدایی

در این روز‌ها کسی حواسش به سینما نیست و انگار برخی منتظر بودند تا بهانه‌ای باشد که سینما را از زندگی‌شان حذف کنند، در این فهرست نگاهی نقادانه به پنج فیلم در حال اکران داشته‌ایم.
۳ ماه پیش
سینما