ازدواج اجباری؟ ازدواج سفید؟ هیچکدام، ازدواج نرمال
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۰۵۳۶۹
۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
۹۲۳۶
ازدواج اجباری یا ازدواج سفید؟ مطمئنا در شرایط نرمال هیچ جوانی تمایل به این دو راه ندارد، ازدواج شرعی و در چارچوب خواست غالب جوانان است، این مطلب اما به چند و چون پدیده‌ی دفرمه و وارداتی ازدواج سفید می‌پردازد.

برترین‌ها: ازدواج اجباری یا ازدواج سفید؟ مطمئنا در شرایط نرمال هیچ جوانی تمایل به این دو راه ندارد، ازدواج شرعی و در چارچوب خواست غالب جوانان است، این مطلب اما به چند و چون پدیده‌ی دفرمه و وارداتی ازدواج سفید می‌پردازد.

ازدواج اجباری؛ ازدواج سفید و دورهمی بی هدف

بررسی تاریخچه مختصر روابط آزاد در اروپا پیش از انقلاب ۶۸

سیمون دوبووار به عنوان فردی که زندگی شخصی اش سرشار از گره بود، سبک زندگی خاصی را به همراه ژان پل سارتر انتخاب کرد. گذر زندگی دوبووار با همه مشقت‌های آن، از وی فردی ساخت که بتواند آنچه را که می‌گفت صرفا در بعد تئوری باقی نگذارد.

 اگرچه انتشار نامه‌های دوبووار پس از مرگ او، از میزان علاقه‌مندان او کاست و او از زنی که زندگی اش، آرزوی بسیاری بود به زنی مرموز بدل شد.

 امروز می‌توان گفت که پدیده جدیدی که در ایران به نام ازدواج سفید وجود دارد، نتیجه دوبوواریزه شدن جامعه‌ است.

ازدواج سفید در ایران

ازدواج سفید در لغت را اگر ترکیب با واژه فرانسوی کنیم، به عبارت ازدواج سفید فرانسوی می‌رسیم. ازدواج سفید فرانسوی بر خلاف آن چیزی است که در ایران رایج است. ازدواج سفید فرانسوی نوعی همباشی بدون برقراری رابطه جنسی است که به دلایلی همچون فرار یکی از طرفین از مجازات، شکنجه یا آسیب یا به نوعی به دست آوردن منافع اقتصادی باشد. با این حال آنچه که در ایران به راه افتاده، زندگی مشترک بدون دردسر‌های عرفی رایج است که حتما به رابطه جنسی ختم می‌شود. اصولا نمی‌توان رابطه جنسی را در میان این نوع روابط نادیده گرفت چرا که از علل اصلی این ازدواج‌ها سکس است.

ازدواج اجباری؛ ازدواج سفید و دورهمی بی هدف

چطور عوامل اقتصادی در رخ ندادن ازدواج موثر هستند؟

بیکاری و نداشتن شغل دائم به ویژه برای پسران به عنوان یکی از مهمترین دلایل به تعویق افتادن ازدواج مطرح است. در جوامع در حال توسعه، با توجه به اینکه تامین مخارج زندگی مشترک بر عهده مردان است، اشتغال به عنوان پیش شرط ازدواج پسران اهمیت ویژه‌ای دارد. جوانانی که از استقلال مالی محروم و به کمک‌های مالی خانواده وابسته اند مجبورند برنامه‌ها و هدف‌های خود از قبیل ازدواج و تشکیل خانواده را تا آینده نامعلوم به تاخیر بیندازند.

با گسترش شهرنشینی و فاصله گرفتن از فضای روستایی، عملا هزینه برای استقرار در شهر‌ها نیز بالاتر رفته است. جوانانی که معمولا در روستا‌ها و شهر‌های کوچک قصد ازدواج داشتند، معمولا از نظر اقتصادی در مضیقه نبودند چراکه عرف این چنین حکم می‌کرد که خانواده‌ها از نظر مالی پشتیبان تازه متاهلین باشند.

عقاید متفاوت و حتی متضاد باعث شده است که دیگر زوج‌ها هم‌خانگی با پدران را نپذیرند و هر یک به شکل جداگانه زندگی کنند. این موضوع رفته رفته به جایی کشیده شد که نه تنها زوج‌ها که افراد هم به دنبال تشکیل زندگی بدون خانواده باشند.

مجرد‌ها نیز تمایل به تشکیل زندگی داشتند، اما به دلیل بالا رفتن هزینه‌های خانه و اجاره آنها، به تدریج ساختار دچار آسیب و ترک شد و ازدواج سفید، از اینجا سربرآورد. با این‌حال همانطور که توضیح داده خواهد شد، اصل روی آوردن به سمت ازدواج سفید، صرفا مباحث اقتصادی نیست. ازدواج سفید به عنوان پدیده‎ای نوظهور در جامعۀ ایران شناخته می‎شود. پدیده‌ای که در نگاه عرفی، مورد پذیرش نیست.

بررسی‎ها نشان می‎دهند که علت اصلی گرایش به ازدواج سفید نه مساله اقتصادی که در وهله نخست، تغییرات پنهان جامعه است. در آخرین بررسی انجام شده در ایران که ۳ شهر تهران، مشهد و اصفهان زیر ذره بین قرار گرفت و در نشریه مطالعات حقوقی به چاپ رسید، نخستین علت گرایش جوانان متولدین ۶۵ تا ۷۵ برای انتخاب ازدواج سفید، «نگرش متفاوت به زوج‌یابی» مطرح شد.

پس از آن «آزادی انتخاب» و در مورد سوم «عدم امنیت شغلی و درآمد کافی» حاصل بررسی پژوهشگر بود.

 در قانون برنامه ششم توسعه، مساله ازدواج جوانان صراحتا مورد تاکید قرار گرفته است. ماده ۱۰۲ این قانون با ۱۱ بند به موضوع ازدواج پرداخته است. بند ث این قانون اظهار دارد: «پشتیبانی و حمایت از ترویج ازدواج موفق، پایدار و آسان، فرزندآوری و تربیت فرزند صالح، ارزش‌دانستن ازدواج و فرزندآوری از طریق تمهید و سازوکار‌های قانونی و اعطای تسهیلات و امکانات».

بررسی قضایی

در دین مقدس اسلام ، همباشی بدون خواندن صیغه عقد موقت یا دائم، در حکم «زنا» خواهد بود. زنا در ادبیات اسلامی جزای مشخصی دارد. ۹۹ ضربه شلاق، جزایی است که برای انتخاب کنندگان ازدواج سفید وجود دارد و در قوانین قضایی «زنای غیرمحصنه» نامگذاری شده است. مساله‌ای که غالب جامعه ایرانی به آن اعتقاد دارند.

ازدواج اجباری؛ ازدواج سفید و دورهمی بی هدف

بررسی اجتماعی

 اگرچه سالیان زیادی است که جامعه ‏شناسان غیردولتی بر لزوم بررسی و شناخت جامعه جوان ایران تاکید دارند، اما دولت تمایلی به پذیرش واقعیت‏های موجود اجتماعی ندارد. همچنین خانواده‌‏ها نیز ترجیح می‏دهند به روی خود نیاورند و موضوع را در میان خود مسکوت بگذارند.

پی‌نوشت: این مطلب با دخل و تصرف از یادداشت علیرضا گیتی‌گهر در شبکه اجتماعی «ویرگول» برداشته شده.

انتشار یافته: 60
در انتظار بررسی:6
United Arab Emirates
12:50 - 1399/03/27
علت اصلی عدم تمایل جوانان به ازدواج مسائل اقتصادی نیست، چون جوانان ثروتمند کمتر علاقه به ازدواج دارند
پاسخ ها
2424
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
یه بخش مهمی اقتصادیه
ظاهرا دچار نشدی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
عامه جمعيت طبقه متوسط هستند كه همين طبقه متوسط عاجز از تهيه مسكن ميباشند لذا رفتار معدود ثروتمندان را تعميم به كل نده
به يمن اوضاع اقتصادي احاد مردم از طبقه متوسط به سمت طبقه فقير كوچ كردند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
راست می گی. چندتا دور و برم هستن. با اینکه وضع مالیشون خوبه ولی ازدواج هم نمی کنن. سناشونم حدود 34، 35 هست. من فکر می کنم خود دخترها به هم خیانت می کنن. تا وقتی هستن امثال دخترانی که حاضر به ازدواج سفید هستن پسرها هم می رن دنبال همونا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
افرین دوست عزیز علت اصلی برمیگرده به ضعف ایمان کسیکه ایمان داره نصف دینشو با ازدواج بیمه میکنه
01
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
بله شما درست میگید ، حتی جوانان پولدار هم تمایلی به ازدواج ندارند ، هر چند تاثیر مسائل اقتصادی رو روی درصد زیادی از جامعه نمیشه منکر شد ، ولی یکی از عواملش میتونه موج مصرف گرایی و به دنبالش لذت جویی بیش از حد باشه . که البته میتونه عامل خیانت های زیاد رخ داده توی جامعه هم باشه و به نظر من روانشناسا و جامعه شناسا باید روی این بُعد هم تحقیقات زیادی انجام بِدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
هزینه ازدواج و تشکیل خانواده بسیار زیاد شده هر کسی اینو درک نمیکنه احتمالا جیبش کاملا پر هست اونم از رانت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
اتفاقا انها حاضر نیستن پولشون رو با کسی سهیم بشن، خصوصا زنانی که فقط دنبال پول مردان هستن و هیچ مهر و عاطفه ای ندارند.پس بازهم به اقتصاد مربوطه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
شکی نیست که برای یه قشری مشکلات اقتصادی مانعه ازدواجه. اما خیلیها هم دلشون نمیخاد ازدواج کن. چون مقت و مجانی انواع روابط رو دارن تجربه میکنن. مخصوصا پسرها
United Arab Emirates
12:51 - 1399/03/27
کشور گل و بلبل
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
نود درصد خانمها برای مشکلات مالی و سر و سامون اقتصادی شوهر میکنند چون توان زندگی مجردی ندارند و خونه بابا هم نمیشه موند دیگه سریع ازدواج میکنند عشق کجا بود اجبار مستقیم نیست ولی غیر مستقیم هست
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1399/03/27
مگر ازدواج خدمت سربازی که اجباری باید باشه البته بدون اشتغال و مسکن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
ازدواج یک امر اختیاری است اما برخی می خواهند در این شرایط اقتصادی فاجعه بار جوانان را مجبور کنند این کار را بکنند و اصلا مشکلات اقتصادی را هم قبول نمی کنند
داشتن مسکن از ازدواج مهمتره ولی بهش نمی پردازن
غذا و خورد وخوراک از ازدواج مهمتره ولی انکار می کنن
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1399/03/27
بسه دیگه
خسته نشدین در مورد چیزی که نیست انقدر حرف زدین؟؟؟؟
توی یه نشریه یه حرفی زدن
نه طرحی نه لایحه ای
شما هم پشتش و گرفتی هی مطلب میذاری
پاسخ ها
sara
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
ن خسته نشدیم توهم اگه خسته ای نیا همچین جاهایی خسته میشی
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1399/03/27
چه فقیر باشی چه ثروتمند این کار کثافتکاریه ازدواج سفید دیگه چیه با همین حرفاس که زن و شوهرام گندشون دراومده و امار طلاق بالا رفته طلاق میگیرن و میرن دنبال این بی بند وباریا یه کم حیا کنید دیگه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
هر چی هست از ازدواج اجباری که دختری رو به زور و بدون رضایتش به مردی میدن بهتره ازدواجی که از اول تا اخرش تجاوز به اون دختر بدبخت محسوب میشه و اگر اون دختر برای نجات خودش فرار کرد هم سرش رو میبرن
حداقلش اینه که در ازدواج سفید دوتا انسان با خواست خودشون کنار هم زندگی می کنن
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1399/03/27
از نظر برترین ها احتمالا ازدواج نرمال همون ازدواج عربیه. من ازدواج سفید ایرانی رو به ازدواج قانونی ولی عربی ترجیح میدم
پاسخ ها
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
ازدواج نرمال یعنی ازدواجی مطابق با دین و مذهب ( حالا دین ممکنه اسلام، مسیحی و یهودی... ) و قانون و عرف جامعه به نحوی جامعه و قانون اون ها رو به صورت زن و شوهر بشناسه ( تعریف ازدواج نرمال اینه ))))
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
شماها هنوز منقرض نشدید :)))
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
ازدواج سفید ایرانی چه صیغه ایه؟ ریشه ازدواج سفید مال غربیاس نه ایران
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1399/03/27
فکرنمیکنم به مسائل اقتصادی مرتبط باشه،اگر پسر مسئولیت یه زندگی و بخواد قبول کنه و تا آخرش وایسه و مشکل مالی نداشته باشه قطعا ازدواج میکنه و دختر هم اگر سطح توقعاتش معقول باشه اون و به خانوادش معرفی میکنه و ازدواج میکنه،وقتی ازدواج سفید دارن قطعا سرپناه دارن و توان مالی برای گذران زندگی،تنها چیزی که نمیخوان داشته باشن تعهد قانونی و خانوادگیه پس راحتترین کارو انتخاب میکنند تا جا برای افراد بعدی وجود داشته باشه و مسئولیتی گردنشون نباشه
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
همه به خاطر آمار بالای طلاق و اختلافات میرن سراغ ازدواج سفید...حداقل درگیر طلاق دادن و گرفتن و بچه نمیشن
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1399/03/27
ازدواج سفید از همه چی بهتره
ما مثله بقیه موجودات هستیم و نیاز به هیچ اصول و قانونی نداریم
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1399/03/27
من خودم اینکارو نمی پسندم. ولی اگه یکی میخواد بره با یکی دیگه زندگی کنه باید از شما بپرسه؟
آخه به شما چه؟ این یه چیز خیلی خیلی شخصیه. حالا میخواد بقول شما سکس داشته باشه یا نداشته باشه. آخه به کسی ربطی نداره. مگه خرجشونو داری میدی؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
نه ديگه نشد. اگه قرار باشه هركس هركار دلش ميخواد بكنه كه نميشه. پس دين واسه چيه؟
...
بدون نام
Romania
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
به کی اجازه دادید دینش رو خودش انتخاب کنه که اینقدر پاچه ملت رو به اسم دین میگیرید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
کاربر 23:32

شاید دیگران دوست داشته باشن وارد جهنم بشن به تو و امثال تو هیچ ربطی نداره
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1399/03/27
طبق آمار اداره ثبت كاهش نرخ جمعيت از 6 به 1 رسيده طي 30 سال گذشته
كاهش 5 واحد نرخ رشد جمعيت در جهان طي 100 سال اتفاق مي افتد .....!!!
يعني فاجعه عظيم براي ايران رخ داده ....!!!!
پاسخ ها
تهمینه
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
حالا ما مثلا داریم زندگی میکنیم؟یکی دیگه رو به دنیا اضافه کنیم که چی بشه
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1399/03/27
فقط ازدواج سفید اجباری !
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
نه، فقط ازدواج سفید اختیاری
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1399/03/27
با ازدواج سفید به شدت موافق هستم اگر اجباری بشه عالیه !
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1399/03/27
توقعات بی جای پسرها وخانواده هاشون از یک دختر وتنبلی وبیکاری پسرها... الان زشت ترین پسرها سیندرلا ی حقوق بگیر می خوان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
اونوقت دخترا خونه و ماشين و طلا و عروسي نميخوان
بدون نام
Romania
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
والا فعلا که دخترها مسکن و شغل از پسرها میخوان اون رو هم ندارند کسی که توان تهیه مسکن اجاره یا مالکیت نداره و کار نداره بیجا میکنه زن میگیره
اون طلا و عروسی رو هم بذار عوض خدا تومن پول جهزیه اون یخچال و فرش خونه ات مفت نیست یه جهزیه سبک صد تومن درمیاد
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1399/03/27
ازدواج سفید عالیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
البته از نوع اختیاریش
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1399/03/27
خدا کنه ازدواج سفید و ازدواج سفید اجباری قانونش تصویب بشه عالی میشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
فقط ازدواج سفید اختیاری
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1399/03/27
من طرفدار ازدواج موقت هستم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
منم طرفدار هوای سفیدم آسمان آبی
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1399/03/27
هر ازدواجی به جز ازدواج رسمی
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1399/03/27
از کجا مطمئنی؟ منبع نظر سنجی کجاس؟ کجا پرسیدید و صد درصد مردم گفتن ازدواج نرمال؟ نویسنده بدون نام محترم
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1399/03/27
آیا این افراد در آخرت جوابی برای ازدواج به اصطلاح سفیدشان خواهند داشت؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
این افراد به آخرت اعتقاد ندارند که بخواهند به فکر جواب باشند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
البته که در آخرت انقدر جُرم های بزرگ تر از این موضوعِ کاملا شخصی و اختیاری هست که خدا وقت نمی کنه به اینا گیر بده دوست عزیز
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1399/03/27
ازدواج یعنی باز کردن پای قانون به زندگی خصوصیت
Iran, Islamic Republic of
21:46 - 1399/03/27
چه ازدواجی تو این گرونی ؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
00:41 - 1399/03/28
ازدواج مسئولیت دار ه ،زحمت داره ، حتی اگر پول داشته باشی

به قول یه جامعه شناس خارجی ما تمام رفت و آمد ها رو کنار گذاشتیم چرا ؟ چون باید مدیریت کنی ،باید وقت و انرژی بگذاری

پس نبودن اش بهتره راحتیم ،آدمها میخوان ول باشن ،آزادی با ولنگار بودن فرق داره
Iran, Islamic Republic of
01:11 - 1399/03/28
من مجردم. با این گرونی و شرایط کار، ازدواج یعنی یکی دیگه رو مثل خودت بدبخت کنی.
Iran, Islamic Republic of
20:35 - 1399/03/28
توی ازدواج سفید دو طرف هیچ تعهدی بهم ندارن ینی اگه دختر حامله بشه بچش بدنیا بیاد پسر میتونه ولش کنه بره سراغ یکی دیگه بعدم ازدواج سفید با عقد موقت فرق میکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
بله
Iran, Islamic Republic of
03:03 - 1399/03/29
ازدواج برای مرد یعنی اینکه اول به خواستگاری دختر بری و به خاطر یه دختر غرور خودتو لگدمال کنی بعدم که جواب مثبت گرفتی و نامزد کردی وقتی با هم می رین بیرون هرجا برین پسر پول اونجا رو حساب میکنه و دختر فقط لذت میبره بعدازدواج زن رییس تمام و کمال خونه ست و تو که مرد خونه ای باید فقط زن ذلیلی کنی و جلوی زنت زانو بزنی و حقوقت رو دو دستی تقدیم همسر کنی و بچه داری کنی حق استفاده از موبایل رو به هیچ وجه نداری . ازدواج برای مرد یک بیچارگی و بدبختی بزرگه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
دیگه موبایل رو اغراق کردی ولی من با دوست پسرم هم برم بیرون اون باید حساب کنه. همه جای دنیا هم همینه. آره داش شومام اگه نمی خوای زیر بار مسئولیت بری می تونی بمیری. تامام
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
تازه از دوست پسرای هیز و بی تربیت هم اصلا خوشم نمیاد
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1399/03/29
ازدواج يعني زني را با چماقي كه خود به دستش ميدهي ( مهري) بالاي سر خود قراردادن
پاسخ ها
بدون نام
Romania
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
موقعی که حق کفالت و به عبارتی سند زن به عنوان اموالتون به نامتون میشه ....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
اورانوس_فوتر2
پارسیان طب - فوتر
کلینیک النا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
تنورستان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
فنی آتل_فوتر