نامزد حزبی آرزوی نافرجام مؤتلفه
۱۰۱۰۱۰۹
۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۸
۲۰۳۵
در آستانه هر انتخاباتی، حزب مؤتلفه اعلام می‌کند قصد دارد به صورت حزبی وارد عرصه انتخابات شود؛ اما هر بار هم پشیمان شده و در ساختار ائتلاف اصولگرایی حل و هضم می‌شود. در انتخابات مجلس دهم گفتند حزبی وارد می‌شویم، در انتخابات ریاست‌جمهوری 96 گفتند قطعا نامزد حزبی خواهند داشت و برای مجلس یازدهم هم باز گفتند فهرست حزبی می‌دهند.

روزنامه شرق: در آستانه هر انتخاباتی، حزب مؤتلفه اعلام می‌کند قصد دارد به صورت حزبی وارد عرصه انتخابات شود؛ اما هر بار هم پشیمان شده و در ساختار ائتلاف اصولگرایی حل و هضم می‌شود. در انتخابات مجلس دهم گفتند حزبی وارد می‌شویم، در انتخابات ریاست‌جمهوری 96 گفتند قطعا نامزد حزبی خواهند داشت و برای مجلس یازدهم هم باز گفتند فهرست حزبی می‌دهند.

هیچ‌کدام محقق نشده؛ اما گویا مؤتلفه از تکرار ایده‌های بی‌سرانجام خسته نمی‌شود؛ چرا‌که حالا دوباره ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفته است: با توجه به موفقیت اصولگرایان در انتخابات مجلس یازدهم، به پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ریاست‌جمهوری خوش‌بین هستم. مؤتلفه در مرحله تشکیل ستادهای انتخاباتی در دفاتر خود در سراسر کشور است، البته هنوز وارد بحث مشخصی نشده است؛ زیرا تا زمان انتخابات زمان زیادی باقی مانده و بحث‌های انتخاباتی برای تعیین راهبردها زمان‌بر است. او گفته درباره انتخابات ریاست‌جمهوری باید مرکز تصمیم بگیرد و ما معتقدیم که وحدت اصولگرایان عامل اصلی موفقیت خواهد بود؛ اما برای انتخابات شوراها این اختیار به استان‌ها داده می‌شود که برنامه‌ها و نحوه تعامل با سایر احزاب را تهیه کنند.

به نظر می‌رسد مؤتلفه که این سال‌ها ناکام عرصه قدرت بوده و سهمش در جریان اصولگرایی حداقلی شده، تلاش دارد حداقل سهمی از شوراهای شهر را در سال آینده بگیرد. اگر اصولگرایان خود را برای انتخابات شورای شهر آینده بی‌رقیب بدانند، این احتمال هست که مؤتلفه بالاخره به آرزوی دیرینه‌ خود جامه عمل بپوشاند و به‌جای فهرست ائتلافی، فهرست حزبی در شهرها منتشر کند. در انتخابات مجلس دهم، مؤتلفه تلاش بسیاری کرد تا حداقل سهم بیشتری از ائتلاف بگیرد؛ اما تنها سه سهم از تهران به حزبشان رسید که در نهایت کل فهرست رأی نیاورد.

در انتخابات ریاست‌جمهوری 96، از همان ابتدا گفتند با نامزد حزبی می‌آییم. صالح اسکندری، معاون سیاسی حزب مؤتلفه اسلامی که این روزها در دانشگاه آزاد سمتی دارد، از استخراج شاخص‌های نامزدهای انتخابات و ارزیابی آنها، چگونگی نحوه ورود حزب به انتخابات و برنامه‌های حزب برای اداره کشور خبر داده و گفته بود پنج گام و مرحله برای انتخابات در این شورا طراحی شده است.

او با بیان اینکه جمع‌بندی حزب مؤتلفه این است که در انتخابات آتی با یک نامزد حزبی به انتخابات ورود کند،‌ گفته بود مؤتلفه برای اولین‌بار به‌عنوان یک حزب، نامزد معرفی می‌کند؛ البته معرفی نامزد حزبی منافاتی با روند همگرایانه اصولگرایان ندارد و مؤتلفه در این گفت‌وگوها مشارکت می‌کند. اسکندری در پاسخ به این پرسش که اگر اصولگرایان در جمع‌بندی نهایی خود، نامزدی را معرفی کنند که مد‌نظر مؤتلفه نباشد، واکنش مؤتلفه چه خواهد بود؟ گفته بود: اظهارنظر درباره این مسائل کمی زود است. فعلا آنچه مسجل است، آن است که مؤتلفه با نامزد حزبی در انتخابات شرکت می‌کند. اتفاقی که رخ نداد و با اینکه مؤتلفه میرسلیم را نامزد حزبی خود کرده بود، در لحظه آخر دست از حمایت او کشید؛ اتفاقی که شبیه نوعی کودتا علیه نامزد حزبی خودشان بود.

سه نفر از اعضای شورای مرکزی بدون اطلاع میرسلیم اطلاعیه‌ای صادر و از ابراهیم رئیسی حمایت کردند. خبر به شکلی منتشر شد که به نظر می‌رسید میرسلیم هم از نامزدی استعفا داده است؛ اما او در پیامی خبر منتشرشده مبنی بر انصرافش از انتخابات ریاست‌جمهوری را تکذیب و اعلام کرد: «این‌جانب انصراف نداده‌ام و کلیه بیانیه‌های مبنی بر انصراف را تکذیب می‌کنم. از همه علاقه‌مندان و دوستان و همراهان دعوت می‌کنم به این شایعات که حتی به نام حزب صادر می‌شود، اعتنا نکنند و با اطمینان به پای صندوق‌های رأی حاضر شوند». در نهایت میرسلیم بدون پشتوانه حزبی وارد عرصه انتخابات شد و توانست فقط یک درصد از آرا را از آن خود کند.

سال 98 هم باز مؤتلفه گفته بود فهرست حزبی می‌دهد؛ اما در نهایت گفت فهرست خود را به شورای ائتلاف اصولگرایان پیشنهاد می‌کند. حمیدرضا ترقی گفته بود نامزدهای مد‌نظر یا پیشنهادی حزب مؤتلفه و شورای ائتلاف معرفی می‌شوند و در آنجا دیدگاه‌ها و نظرات خود را درباره کاندیداها مطرح می‌کنند و بر اساس تصمیمی که شورای مرکزی مؤتلفه می‌گیرد، فهرست اسامی افراد برای قرار‌گرفتن در فرایند بررسی نامزدهای پیشنهادی به ائتلاف معرفی می‌شود.

ترقی درباره تعداد نفرات مورد تأیید حزب مؤتلفه برای معرفی در شورای ائتلاف گفته بود که محدودیتی برای معرفی افراد وجود ندارد؛ اما آنچه تاکنون تهیه شده است، حدود 25 نفر هستند که امروز معرفی می‌شوند و این 25 نفر فقط برای تهران معرفی می‌شوند. از این 25 نفر ولی فقط یک نفر وارد فهرست شد؛ چهره‌ای که برای انتخابات ریاست مجلس هم رقابت کرد، اما تنها 12 رأی آورد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج