آیا زمان مذاکره میان ایران و آمریکا فرا رسیده؟
۱۰۱۰۸۰۸
۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۳
۴۵۴۶
ایران و آمریکا چه زمانی با هم مذاکره می‌کنند؟ چرا اصولگرایان در ایران، مخالف مذاکره هستند؟ وقت مناسب کِی فرا می‌رسد؟ زیر و بم ماجرا را در این مطلب بخوانید.

برترین‌ها: ایران و آمریکا چه زمانی با هم مذاکره می‌کنند؟ چرا اصولگرایان در ایران، مخالف مذاکره هستند؟ وقت مناسب کِی فرا می‌رسد؟ زیر و بم ماجرا را در این مطلب بخوانید.

هر چه درگیری ایران و آمریکا با بیماری کرونا شدت می‌یابد، درگیری این دو کشور بر سر موضوع تحریم، مذاکره و توافق احتمالی نیز افزوده می‌شود. در حالی که دستگاه دیپلماسی ایران تمرکز رسانه‌ای خود را بر اقناع افکار عمومی جهان و آمریکا بر لزوم برداشته‌شدن تحریم‌های ایران گذاشته، ایالات متحده بیش از همیشه به دنبال استفاده سیاسی از این ابزار است.

انتخابات 2020؛ کلید احتمالی مذاکره ایران و آمریکا

کرونا بهانه مذاکره ایران و آمریکا می‌شود؟

ترامپ بار دیگر  تأکید کرده است که اگر ایران پای میز مذاکره بیاید تحریم‌ها برداشته می‌شود. این همان شرط ترامپ در بیش از یک سال گذشته است. در حالی که با شیوع کرونا و اذعان همگان به تأثیر تحریم بر روند مبارزه با این بیماری، شرایط تفاوت‌های چشمگیری کرده است. او همچنین کرونا را به بهانه‌ای برای به استیصال‌کشاندن جمهوری اسلامی ایران و مذاکره تبدیل کرده است. اگرچه برخی منابع خبری از تمایل بعضی از فعالان در دولت ترامپ برای رسیدن به این نقطه سخن گفته‌اند، اما هنوز نقشه روی میز تهران - واشنگتن ناپیداست.

همه شواهد نشان می‌دهد که واشنگتن قصد دارد در میانه بحران کرونا، فشار حداکثری خود به ایران را بیش از پیش کند. اما این‌ها در حالی است که ترامپ کمتر از  چند ماه با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ فاصله دارد و همچنان دموکرات‌ها رقابت با او را ادامه می‌دهند. جو بایدن، معاون اول باراک اوباما، که به نظر می‌رسد نامزد نهایی دموکرات‌ها باشد نیز معتقد است تحریم‌های ایران باید لغو شوند و آمریکا باید به برجام بازگردد. به نظر می‌رسد اگر همه‌گیری کرونا رخ نداده بود اکنون ایران و آمریکا و موضوع مذاکره بین دو کشور داغ بود؛ چون همچنان دونالد ترامپ به دنبال روکردن برگ برنده خود برای مذاکره و توافقی فراتر از مذاکره دولت قبل از خود با ایران است.

فرصتی که در تابستان ۹۸ به دفعات رخ داد و ترامپ مدعی بود که آماده مذاکره با ایران است، ولی مقامات جمهوری اسلامی ایران معتقد بودند فرصت طلایی مد نظر آن‌ها نیست؛ از بیاریتز فرانسه تا نیویورک.

انتخابات 2020؛ کلید احتمالی مذاکره ایران و آمریکا

ترامپ: ‌ایران درخواست کند تا اجازه دهیم

در دیگر سو، در حالی که واشنگتن مدعی است تجهیزات پزشکی و دارو شامل تحریم نمی‌شود، اما ناگفته پیداست وقتی هیچ معادله بانکی انجام نمی‌شود و بانک‌ها ریسک معامله با ایران را نمی‌پذیرند، دارو و تجهیزات پزشکی هم قابل انتقال به کشور نیست. با این اوصاف، دونالد ترامپ گفته که «جمهوری اسلامی درخواستی برای کاهش تحریم‌ها نداشته تا اجازه داده شود تجهیزات پزشکی به این کشور برود.» بدین ترتیب، ترامپ خواسته یا ناخواسته تأیید کرده که در ارسال تجهیزات پزشکی به ایران به دلیل تحریم‌های اقتصادی محدودیت‌هایی وجود دارد.

مایکل وایت

انتخابات 2020؛ کلید احتمالی مذاکره ایران و آمریکا

پیشنهاد مذاکره و رونمایی از یک تاکتیک جدید!

از معدود مواردی که دونالد ترامپ در طول ریاست جمهوری‌اش هرگز از آن ناامید نشده است، مذاکره با ایران است. او در چهار سال گذشته به طور پیوسته از تمایلش برای مذاکره و حتی دیدار با سران ایران سخن گفته است. حدود دو هفته پیش، در جریان تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، ترامپ از این تبادل برای گشودن باب مذاکرات با ایران استفاده کرد.

ایران و آمریکا، مایکل وایت، زندانی آمریکایی در ایران و مجید طاهری، زندانی ایرانی در آمریکا، را مبادله کردند.

ترامپ، ضمن تشکر از ایران، با اشاره به آزادی وایت در توئیتی نوشت: «این نشان می‌دهد که [امضای] توافق امکان پذیر است.» اندکی بعد، ترامپ بار دیگر خواستار توافق با ایران شد و نوشت: «بسیار خوب است که مایکل به خانه برگشت. تازه رسید. بسیار هیجان انگیز است. از ایران متشکرم. برای امضای توافق بزرگ تا بعد از انتخابات منتظر نمانید. من پیروز خواهم شد. اکنون می‌توانید به توافق بهتری برسید.» همچنین برایان هوک مدعی شد که مذاکرات با ایران در حال حاضر تنها محصور به پرونده بازداشتی‌ها است.

مجید طاهری

انتخابات 2020؛ کلید احتمالی مذاکره ایران و آمریکا

ایران، پیشنهاد مذاکره ترامپ را نادیده گرفت. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در توئیتی، مذاکره با دولت ترامپ را منتفی دانست.

پیشنهاد ترامپ، اگر چه به جایی نرسید، اما یک نکته مهم را نشان داد و آن، گره خوردن موضوع مذاکره با ایران به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. ترامپ بار‌ها مدعی شده که جان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا، به ایران گفته است تا پایان ریاست جمهوری ترامپ صبر کند. ترامپ با اشاره به توصیه ادعایی جان کری به ایران گفت: «برای من مهم نیست. من به آن‌ها [ایران] گفتم می‌توانیم [تا بعد از انتخابات] صبر کنیم. اما وقتی پیروز شوم، هزینه بسیار بیشتری نسبت به توافقی که الان امضا می‌کنید، پرداخت خواهید کرد.»

انتخابات 2020؛ کلید احتمالی مذاکره ایران و آمریکا

در حالی که ایران مذاکره با آمریکا بر سر تبادل زندانیان دو کشور را رد کرده بود، اظهارات تازه مقامهای وزارت خارجه ایران از وجود چنین مذاکره ای حکایت دارد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران دیدار چند ماه قبل محمدجواد ظریف با یک مقام سابق آمریکایی را تایید کرد و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، هم در توییتر خطاب به دونالد ترامپ به انگلیسی نوشت: "ما با وجود تلاش زیردستان شما به یک مبادله انسان‌دوستانه رسیدیم". اظهارات تازه مقام‌های وزارت خارجه ایران ظاهرا نشان می‌دهد که مذاکراتی درباره مبادله زندانیان در جریان بوده است.

آیا ایران و آمریکا  بدون میانجی مذاکره می‌کنند؟

صحبت های چندی پیش  ربیعی سخنگوی دولت مبنی بر آمادگی ایران برای مبادله زندانیان از یک سو و صحبت های مقامات آمریکایی مبنی بر آماده بودن برای مذاکرات بدون هیچ پیش شرط از سوی دیگر به این گمانه زنی‌ها دامن زد.

پس از آزادی مایکل وایت، ربیعی؛ سخنگوی دولت در مورد تبادل زندانی با آمریکا گفت: ما اعلام کردیم که بدون هیچ پیش شرطی آمادگی تبادل برای همه زندانیان و گفتگو برای این آزادی وجود دارد. دولت آمریکا از آمادگی ما مطلع شده و ما فکر می کنیم نیازی به قرار دادن میانجی نیست با این حال در صورت موافقت طرف آمریکایی، دفتر حفاظت از منافع ایران نقطه نظرات ما را درباره جزئیات، شامل نحوه و زمان انجام این مبادله به واشنگتن اعلام خواهد کرد. این طرف آمریکایی است که باید در این زمینه اعلام نظر کند و شواهدی درباره تغییر دیدگاه آنها وجود دارد.

انتخابات 2020؛ کلید احتمالی مذاکره ایران و آمریکا

روحانی: پس از عذرخواهی و جبران خسارت‌ مذاکره می‌کنیم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران عذرخواهی آمریکا و جران خسارت‌های ناشی از محقق نشدن امتیاز‌های پیش‌بینی شده در برجام را به عنوان شرط گفتگو با ایالات متحده عنوان کرد.

رئیس جمهور ایران با اشاره به پیشنهاد‌های اخیر دونالد ترامپ مبنی بر آمادگی برای مذاکره با تهران بویژه آن بخش از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا که بر حصول توافقی بهتر پیش از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر تاکید داشت، تصریح کرد که کشورش معطل هیچ انتخاباتی نیست و برای گفتگو مشکلی ندارد به شرط آنکه کاخ سفید مصمم باشد و برای اقدامات گذشته خود عذرخواهی کند. روحانی در این خصوص یادآور شد: هر لحظه که آمریکا اعلام کند به قانون و به مقررات سازمان ملل برگشته و بگوید به تعهدات در چارچوب ۱+۵ برمی‌گردد، آن وقت ما آماده مذاکره هستیم.

این بخش از سخنان رئیس جمهوری ایران به اظهارات اخیر دونالد ترامپ اشاره دارد که ضمن پیشنهاد دوباره گفتگو به مقامات تهران توصیه کرده بود در انتظار نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نمانند زیرا وی معتقد است که قطعا پیروز خواهد شد و در این صورت دستیابی به توافق مورد نظر برای ایران بسیار دشوارتر می‌شود. حسن روحانی در ادامه پیشنهاد‌های مذاکره از سوی آمریکا را «حرافی» و «تعارفاتی» با نیات انتخاباتی توصیف کرد و گفت: «هر وقت آنها تسلیم قانون شده، عذرخواهی کرده و صدمه‌ای که به ملت ایران زدند را جبران کرده و غرامت دادند، ما مشکلی نداریم.»

انتخابات 2020؛ کلید احتمالی مذاکره ایران و آمریکا

تاثیر قطعنامه شورای حکام علیه ایران بر روند مذاکره احتمالی

صدور نخستین قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی، فعالیت هسته‌ای ایران را مجددا دستمایه تقابل ایران با جامعه جهانی کرده است.

شورای حکام آژانس انرژی اتمی،با ۲۵ رای موافق، ۷ رای ممتنع و ۲ رای مخالف به قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی، آلمان و فرانسه و بریتانیا، رای مثبت داد. روسیه و چین دو کشوری بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند. این قطعنامه از ایران خواسته است بدون فوت وقت با بازرسان آژانس همکاری کند و به آن‌ها اجازه دسترسی به مراکز مشکوک به فعالیت هسته‌ای را بدهد.

ایالات متحده در این تصویب قطعنامه به سه کشور اروپایی فشار آورد و باعث شده توافق جامع هسته ای ایران که در حال حاضر با مشکلات سطحی روبرو است به محل اختلافی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تبدیل شود و برای یک دوره زمانی، ایران شاید درب واسطه گری از طریق اروپا را ببندد و به همین امید برای بازگشت ایران و آمریکا به میز مذاکره کم رنگ تر شود.

واکنش ایران به قطعنامه اخیر شورای حکام نیز می تواند آینده برجام را تحت تاثیر قرار دهد. اکثریت نمایندگان مجلس 290 عضوی ایران این قطعنامه را «خواسته بیش از اندازه» دانسته و آن را محکوم کرده و از دولت خواسته اند به «اجرای داوطلبانه» پروتکل الحاقی خاتمه دهد. یک کمیسیون مجلس بعدتر این برنامه را تایید کرده است. اگر ایران اجرای پروتکل الحاقی را به تعلیق درآورد، برجام به شدت آسیب خواهد دید. 

انتخابات 2020؛ کلید احتمالی مذاکره ایران و آمریکا

واکنش‌های داخلی به پیشنهاد مذاکره مستقیم ایران با آمریکا

از سوی دیگر، در ایران هیچ اجماعی درباره مذاکره با آمریکا وجود ندارد. برخی از مقامات و چهره‌های سیاسی ایران هرگونه مذاکره با آمریکا را رد می‌کنند.

قالیباف؛ رئیس مجلس: ما مخالف دیپلماسی و مذاکره نیستیم اما عقیده داریم مذاکره با آمریکا مطلقا مضر و ممنوع است. 

رضایی؛ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: ترامپ گفته است که اکنون بیایید با من مذاکره کنید. شما از باتلاق خودساخته هم که بیرون بیایید مذاکره با شما سم است. فعلا که در باتلاق هستید.

شمخانی؛ دبیر شورای عالی امنیت ملی: اوضاع ترامپ چه در تقابل‌های بین المللی چه در افتضاح مدیریت کرونا به قدری خراب است که تیم وی چاره ای جز تولید و نمایش موفقیت‌های ساختگی ندارند. تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره ای هم در آینده انجام نخواهد شد.

هاشمی‌طبا؛ فعال سیاسی: برجام یک میز مذاکره بود که یکی از طرفین این میز را ترک کرده است. حالا ما نمی‌توانیم با کسی که میز مذاکره را ترک کرده وارد مذاکره شویم.

ابطحی؛ رئیس دفتر رئیس‌ دولت اصلاحات: هم اکنون نیز وقت مذاکره با آمریکا و فردی مانند «ترامپ» نیست. تجربه ترامپ نشان می‌دهد که به دنبال گرفتن انتقام از ایران است و نیت مذاکره ندارد. 

مرعشی؛ عضو کارگزاران سازندگی: نمی‌توان به گفت‌وگو با آمریکا امید بست. مادامی که آمریکایی‌ها متوجه اشتباه استراتژیک خود نشوند نمی‌توان امیدوار بود که شرایط کنونی عوض شود.

حمید رسایی؛ عضو جبهه پایداری: براساس تجربه ۴۰ساله و تجربه ملموس ۷،۶سال اخیر و همانطور که رهبر انقلاب فرمودند مذاکره با این دولت آمریکا سم مضاعف است چون می‌دانیم نتیجه حاصل نمی‌شود.

انتخابات 2020؛ کلید احتمالی مذاکره ایران و آمریکا

انتخابات 2020؛ کلید احتمالی مذاکره ایران و آمریکا

منتقدان سیاست کاخ سفید در قبال ایران معتقدند که ترامپ بختی برای توافق با ایران تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد، چرا که از یک سو با خروج از توافق هسته‌ای چند جانبه، اعتماد به واشنگتن در عمل به تعهداتش را از بین برده و همزمان خودش هم در وضعیت پایدار و باثباتی در قدرت قرار ندارد. آنان معتقدند مقام‌های ایران تردید دارند که ترامپ رییس‌جمهور امریکا باقی بماند و ترجیح می‌دهند در مقابل تحریم‌ها ایستادگی کنند تا نتیجه انتخابات 2020 (آبان‌ماه) را مشاهده کنند.

روزنامه نیویورک‌تایمز در تحیلی درباره آینده مزداکره ایران و آمریکا نوشت: ایرانی‌ها قبلا اطمینان داشتند که ترامپ بار دیگر به عنوان رییس‌جمهور برگزیده می‌شود. اما حالا قطعا تهران نمی‌خواهد هیچ امتیازی به ترامپ بدهد که بخت او را برای انتخاب مجدد به عنوان رییس‌جمهور افزایش دهد. به اضافه اینکه اگر تحلیل آن‌ها درست باشد که ترامپ شکست می‌خورد و شخصی همچون جو بایدن جانشین او می‌شود، قطعا شرایط متفاوتی در مقابل‌شان قرار خواهد گرفت که بسیار پایدارتر است. ایرانی‌ها اعتقادی ندارند که فشار‌ها باعث می‌شود تا ترامپ به توافقی بهتر برای ایران رضایت دهد، چرا که به اعتقاد آنان هر توافقی با ترامپ بدون آینده است و رییس‌جمهوری ناپایدار مانند ترامپ نمی‌تواند یک توافق ماندگار با ایران امضا کند.

منبع: گردآوری شده از  وب‌سایت‌های دیپلماسی ایرانی، یورونیوز، فرارو

انتشار یافته: 71
در انتظار بررسی:3
Iran, Islamic Republic of
07:55 - 1399/04/10
مذاکره کردن دو سر مرد و جوانمرد میخواهد .
نامرد یا اهل مذاکره نیست و میگوید هر چه باداباد!
یا اگر هم مذاکره کرد، زیرش میزند!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
ابوسفیان جوانمرد بود ؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
کسی به فکر ملت نیست کسی به فکر عزت ملی نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
شما تو عصر حجر گیر کردی داداش... ابوسفیان رو از کجا آوردی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
بذارید کفن سردار خشک بشه، بعد با قاتلش مذاکره کنید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
انشالله
بهروز
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
جواب اون که گفته اصلاح طلبها
داداش بله اگه اصولگرایان مذاکره کنند اشکال نداره و حلال است
بهروز
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
10.44 یکم فکر کن ببین نابودی پس چیه تو باغ نیستی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
مذاکره ای در کار نیست.انشالله دولت تغییر کنه و مدیریت جهادی سر کار بیاد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
چقد آدم باید بی غیرت باشه که بعد از داغ سردار دوباره دم از مذاکره بزنه.چه خیری از این برجام دیدیم که دوباره مذاکره کنیم؟جز اینکه قبل برجام دلار ۳۸۰۰ بود الان ۱۹ هزارتومن؟یا سکه یک و هشتصدی الان شده ۹ میلیون؟
France
08:17 - 1399/04/10
خدا کنه واقعا از این وضعیت خسته شدیم
پاسخ ها
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
مذاکره وضع رو بدتر می‌کنه
همونطوری که برجام کرد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
اینا مذاکره رو گذاشتن بعد از انتخابات و مطمئنا بعدش دیگه ترامپ براحتی مذاکره نخواهد کرد
بدون نام
Romania
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
این تیترها خنده داره .الان بی وقت ترین زمان برای مذاکره با امریکاست.منتها اصلاحطلبها چون در حال حذف از قدرت اند دارند تقلا می کنند:)
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
متاسفانه محدودی ادم که شاید ۱۰۰ هزار نفر نرسند نمیگذراند آب صاف شود
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1399/04/10
نظرات یه سری ادم بی درد که به فکر مردم نیستن رو نوشتین اخه اقای قالیباف و رضایی و شمخانی چه میدونن گشنگی و فقر چیه بیایید ببینید تحریم و منزوی شدن تو دنیا چه تاثیری روی زندگی مردم گذاشته ...
پاسخ ها
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
آره حتما اون ظریف و حسن کلیدساز میدونن ک براتون برجام آوردن و وضع زندگیتون توپ شده
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
رضوان جون اون 150 میلیارد دلار که موشک شد رفت یمن
مردم
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
یعنی بعضی ها یا نادانند یا خودشان را به نادانی میزنند یا جیره خور ارباب برای کارچاق کنی هستند کدوم دفعه امریکا به تعهدش عمل کرده که باز نوید مذاکره و حذف تحریم می دهید اوباما صبح روز برجام که رییس جمهور با افتخار باد کرده بود و گفت از لحظه امضاء برجام کلیه تحریمها پر... چند ساعت بعد اوباما چند تحریم اضافه کرد و گفت ببخشید هسته ای شما پر ... ولی به شما در...!
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1399/04/10
قبلا که مذاکره کردید و تحریم ها برداشته شد و 150 میلیارد دلار پولمون ازاد شد چه گلی به سر مردم زدید ؟ ؟ ؟
پاسخ ها
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
والا
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1399/04/10
هرچه زوتر مذاکره کنید به نفعتان هست وگر نه دولت امریکه دیگه حضر به مذاکره نمیشه وناتو ومتحدین امریکه نابودتان میکنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
چل ساله امریکا میخواد نابودمون کنه هیچ غلطی نتونسته بکنه فک کردی همه مثل خودتن بترسن
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
زهی خیال باطل
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
10:44فک میکنی نابود نشدیم الان؟؟؟ تصورت از نابود چیه؟!!
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1399/04/10
من قبلا مذاکره دوست داشتم الان نه دیگه جوونی مون رفت ترامپ باید تاوانشو بگیره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
عقل کل یعنی کجا وچطوری باید تاوان بده...اونایی که دارن تاوانشو میدن مردم وملت بیچاره ایرانن...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
تاوان جوونی ما مسئولین بی کفایت باید بدن
گرچه این جوونی بر نمیگرده
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1399/04/10
جنگ با دنیا یه سیاست برای کاسبان تحریم پولدارتر بشن
پاسخ ها
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
برجام چ گلی ب سر ما زد ک مذاکره دوباره بزنه؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
د اخه برجامم شما نابود کردید واپسگراها
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1399/04/10
اگر در این سه چهار ماه آینده و تا قبل از انتخابات مذاکره نکنیم،نابود خواهی شد.اگر ترامپ پیروز شود جنگ با ایران حتمی است....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
خدا کنه این اتفاق بیفته
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
بهمین خیال باش اگر میتوانست که قدمی برای جنگ بردارد تا بحال برداشته بود فرض کنیمحرف شما درست مرگ یک بار شیون هم یک بار
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1399/04/10
اگه مسعولین باشن نه همه چی آرومه نه از گرونی خبر دارن نه بچه هاشون بیکار یا بی پولی نه هم به سودشونه آب گل آلود ماهی بیشتر خونه های لاکچریشون نشستن پولم فرا فرا تو خیابون گرونیم که قربونش برم به سود همست
پاسخ ها
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
فکر میکنی مذاکره برایت باغ سبز جایزه به ارمغان میاره باید نانی که امروزمیخوری با پذیرفتن ذلت و نوکری میل بفرمائی
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1399/04/10
همین اصولگرا ها بالاخره مذاکره می کنن فقط می خوان به اسم خودشون تمام بشه ...
پاسخ ها
شومبول
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
ایول
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
اصولگراها تا بعد از انتخابات 1400 نمیذارن مذاکره بشه بعدش هم خودشون توان مذاکره ندارن یا ترامپ براحتی مذاکره نخواهد کرد فرصت مذاکره تا انتخابات امریکا است بعدش سخت میشه
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1399/04/10
این همه سختی کشیدیم یه چند ماه دیگه هم روش
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1399/04/10
مساله اینه اگه مسئولین با حقوق کارگری و در شرایط مستاجری زندگی میکردند خیلی راحت از این نظرها نمیدادند
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1399/04/10
الان امریکا گرفتار خودش شده استفاده کنید یه کاری کنید عمر وجوونیمون رفت خودتون که مشکلی ندارید مردم مرغ نمیتونن بخرن
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1399/04/10
مگه دولت چین و روسیه اجازه میدن ایران با آمریکا مذاکره کنه؟ این دوتا کشور تا ایران رو چپاول نکنند باور کنین اجازه مذاکره نمیدند همه چیزمون شده روسیه و چین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
درسته تا پوتین هست اجازه نمیده
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
یکم سیاست سرت میشد این حرفارو نمیزدی
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
ادم خوب هنوز باور نکردی که اگر قرار بود به کشوری باج داده شود به امریکا داده میشد که اینهمه سختی نکشی نه به روسیه و چین که خودشون گرفتار ند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
رضوان جان چند میگیری از چین؟
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1399/04/10
برجام چ رفاهی برامون ب امنیت آورده ک حالا مذاکره مجدد بیاره؟
آزموده را آزمودن خطاست
چقدر باید برید پای میز مذاکره و کلاهتون رو بردارن تا حالیتون بشه این روش جواب نمیده؟
حرف زدن با بعضیا یاسین تو گوش خر خوندنه...

در ضمن بعد از شهادت سردار سلیمانی، دهن کسی که حرف از مذاکره بزنه رو خورد میکنیم!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
به نظرم اینطوری بهتره
رصا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1399/04/10
هرگز. آمریکا جز منفعت هیچی از مملکت ما نمیخواد و به همین دلیل برای مذاکره التماس میکنه. هرگز مذاکره نمیکنیم. ...
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1399/04/10
مذاکره با یک قمار باز!!!
پاسخ ها
setareh
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
زندگی مردم واست مهم نیست ؟
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
مهمه که میگیم مذاکره نتیجه نداره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
رضوان چقد در میاری از قاچاق تحریم
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1399/04/10
مذاکر هم بکنن تحریم ها هم برداشته بشه چیزی گیر مردم نمیاد اینا فقط به فکر خودشونن مردم هیچ ارزشی براشون ندارن
United States
13:40 - 1399/04/10
عجب فیلسوفایی جمع شدن دور هم....آخه بی عقلا اومدیمو مذاکره کردند و همه چی عالی و تحریم و اینا برداشته شد....سوال اصلی اینجاست حتی با این شرایط چی گیر من و تو میاد ....هیچی....هیچی.....
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1399/04/10
سال 96 قبل از تحریم شدن هم آمریکا گفت بیا مذاکره نرفتید حالا جزء شرط شما شده
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1399/04/10
باید قبل انتخابات آمریکا مذاکره بشه
چون هم الان ترامپ به یه چیزی نیاز داره تا تو دهن بایدم بزن هم ایران الان وضعش خیلی خرابه
انتخاباتم دو حالت بیشتر نداره یا بایدم میشه و بر میگرده به فرجام که خوبه یاهم ترامپ میشه و اگر ترامپ بشه میشه گفت جنگ تقریبا حتمیه....
Iran, Islamic Republic of
14:49 - 1399/04/10
من همیشه با مذاکره موافق بودم. چون زندگی مردم مهمه! هرچند فقط کمی تغییر کنه ..
پاسخ ها
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
اگزندگی برات مهم بود، مذاکره رو خریت می‌دونستی!
Iran, Islamic Republic of
15:24 - 1399/04/10
هر چه به صلاح کشوره انجام بشه.
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1399/04/10
ایران بجای مذاکره با امریکا باید برسر اختلافات عقیدتی و سیاسی و منطقه ای با عربستان وارد مذاکره میشد اگر این کارا میکرد امریکا و کشور های اروپایی کیش و مات میشدند ..
Iran, Islamic Republic of
16:55 - 1399/04/10
ایران داره بدبازی راه میندازه،،اگه ترامپ رای بیاره سری بعدبایدماالتماس ترامپ کنیم واسه رابطه ،،،تا فرصت داغ وترامپ دستش زیرساطور باید ایران توافق کنه،،الان غرورمان نمیشکنه،،ومیتونیم باج هم بگیریم،،ترامپ اگه رای بیاره محتاج به رابطه باایران نیست،،مثل سگ هار پاچه مون میگیره،،باید خرش کنیم حالا
پاسخ ها
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
ترامپ خر کی باشه
United States
19:30 - 1399/04/10
به جای مذاکره تنکه هرمز را ببندید!
Iran, Islamic Republic of
19:36 - 1399/04/10
نه بابا قوه قضائیه دستور جلب ترامپ داده میخان برن پای میز مذاکره دستگیرش کنن
Iran, Islamic Republic of
01:08 - 1399/04/11
به امر رهبر و اعلام مجلس یازدهم هر گونه مذاکره با شیطان بزرگ توسط ترامپ دیوانه ممنوع است!
Iran, Islamic Republic of
01:42 - 1399/04/11
مذاکره با کسی که سر عهد و پیمان قبلی خودش نبوده بی فایده و حماقت محض است،الان اگه مذاکره بکنند،همون کارهایی که از قذافی،و صدام،خواستن رو میخوان،و بعد به کشور هجوم می‌آورند و باقی قصه که معلومه،اگه البته از تاریخ عبرت گرفته باشند،بجای مذاکره جلوی دزدی ها رو بگیرند و یه برنامه اقتصادی بلند مدت طراحی کنند،
Iran, Islamic Republic of
06:01 - 1399/04/11
دیر هم شده است .مردم یواش یواش همه چیزشان را از دست می دهند!گرانی کمرشکن و تحریم هم وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم را قفل کرده است!
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1399/04/11
هیچوقت مذاکره ای در کار نخواهد بود ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج