حکایت خواندنیِ افتتاح کتاب‌خانه ملی با مجوز رضاشاه
۱۰۲۷۶۶۹
۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۱
۲۶۸۵
روایتی جالب از افتتاح کتاب‌خانه ملی تهران، رویای چندین ساله اهل فرهنگ و هنر ایران بالاخره به ثمر رسیده بود و حالا تهران به جمع شهر‌هایی پیوسته بود که کتابخانه ملی واقعی داشتند.

روزنامه همشهری - فرزانه ابراهیم‌زاده: ۳ شهریور ۱۳۱۶ در خیابان رفاییل بین میدان مشق که حالا مدتی بود با اسم باغ ملی داشت یکی یکی فضاهایش را به بنا‌های مهم دولتی و حکومتی می‌داد و بیمارستان دولتی که یکی دو سال بود به فرمان شاه به نام بزرگ‌ترین پزشک تاریخ ایران سینا نامیده می‌شد جنب و جوش زیادی برپا بود.

کتابخانه ملی ایران افتتاح شد

بسیاری از چهره‌های فرهنگی و شناخته شده به مراسم افتتاحیه یکی از دو ساختمان آجری تازه ساخته شده در این خیابان دعوت شده بودند. ساختمانی شبیه مسجد‌های دوران سلجوقی با همان آجر‌های نما و ستون‌های اطراف دری چوبی که نام «کتابخانه ملی» را به خط نستعلیق بالای سردر خود داشت. رؤیای چندین ساله اهل فرهنگ و هنر ایران بالاخره به ثمر رسیده بود و حالا تهران به جمع شهر‌هایی پیوسته بود که کتابخانه ملی واقعی داشتند؛ کتابخانه‌ای در مدل کوچک‌تر کتابخانه کنگره آمریکا و کتابخانه ملی بریتانیا با میز و نیمکت‌های چوبی و پنجره‌های بزرگ و دل‌باز به سمت خیابان.

اما رسیدن به این‌رؤیا ۷۰ سالی طول کشید؛ از زمانی که نخستین کتابخانه دولتی در یکی از اتاق‌های دارالفنون تهران راه‌اندازی شد تا کتابخانه میرزا محمود احتشام‌السلطنه در خانه‌اش در خیابان علاالدوله روبه‌روی میدان مشق.

هزاران اتفاق در این سال‌ها افتاد تا کتابخانه ملی نتواند پا بگیرد، تا اینکه در سال ۱۳۱۲ علی‌اصغر حکمت، کفیل وزارت معارف طرح ساخت کتابخانه عمومی معارف را به مجلس ارائه کرد و قرار شد بعد از تدوین نظامنامه کتابخانه ملی راه‌اندازی شود. اما آنچه به ساخت کتابخانه ملی مهر تأیید زد گردهمایی بزرگ مستشرقین در کنگره هزاره فردوسی بود. ۴۰ ایرانشناس بزرگ از سراسر جهان با یک بغل کتاب نفیس به تهران آمده بودند و این کتاب‌ها باید در کتابخانه‌ای مرجع به نمایش درمی‌آمد.

حکمت که کمی قبل از این آندره‌گدار، باستان‌شناس و معمار فرانسوی و رئیس اداره عتیقات را مأمور ساخت موزه ملی کرده بود در یکی از جلساتی که با این معمار فرانسوی عاشق ایران داشت، به او پیشنهاد کرد که طرحی هم برای ساخت کتابخانه ملی بدهد.

کتابخانه ملی ایران افتتاح شد

مسئله اصلی محل کتابخانه بود که به پیشنهاد گدار زمین خالی‌ای که برای نگهداری ماشین‌های برخی از نهاد‌های داخل میدان مشق بود و در شمال زمین موزه قرار داشت را به کتابخانه اختصاص دادند. این زمین در حاشیه خیابان رفاییل بود. خیابانی که به‌خاطر کتابفروشی و نشر رفاییل معروف بود و بعدتر نام قوام‌السلطنه را به‌خود گرفت. با آنکه گرفتن آن زمین کار سختی بود، اما حکمت قول داد تا آن را از شاه بگیرد و از گدار خواست تا طرح موزه را آماده کند.

برخلاف انتظار حکمت در دیداری با رضاشاه به راحتی مجوز ساخت بنا در این دو زمین را گرفت و کار ساخت‌وساز کتابخانه ملی هم همزمان با موزه ایران باستان پیش رفت.

گدار در طراحی کتابخانه نگاهی به طرح قبلی‌اش برای موزه ایران باستان داشت، ولی نگاهی هم به کتابخانه ملی بریتانیا. طرحی که از نظر علی‌اصغر حکمت شاهکار بود؛ اما شاه معتقد بود که این طرح مسخره و اسراف است.

رد شدن این طرح باعث شد تا گدار که سرخورده شده بود با توجه به وسعت ۱۰۰۰ مترمربعی که در اختیارش بود ساختمان جدید کتابخانه را طراحی کند. با این همه او در طراحی جدید کتابخانه از هیچ‌چیز کم نگذاشت. نکته قابل توجه در طراحی کتابخانه ملی تناسب آن با ساختمان موزه ملی ایران بود. شاید در تهران هیچ ساختمانی نباشند که این قدر با یکدیگر تناسب داشته باشند. از آن جایی که گدار در طراحی موزه ملی از معماری طاق کسرا الهام گرفته بود ساختمان کتابخانه را نیز متناسب با آن طراحی کرد و تلفیقی از معماری کهن ایران و معماری اسلامی را در طراحی به‌کار گرفت.

او در انتخاب نوع مصالح نیز تقارن و تناسب این بنا را با بنای موزه درنظرگرفت و بهترین مصالح معماری را از سراسر ایران در ساختن این بنا به‌کار گرفت. کتابخانه در ابتدای سال۱۳۱۶ به پایان رسید و مخزن‌هایش پر از کتاب شدند. اما تا شهریور‌ماه که موزه ملی هم کامل شد به‌طور رسمی افتتاح نشد. اما قرائنی وجود دارد که این کتابخانه از خرداد‌ماه برای مراجعه‌کنندگان باز بوده است.

در روزنـامه اطلاعات مـورخ ۱۸ خرداد۱۳۱۶ خبـر «افتتـاح کتابخانه ملی ایـران» ایـن چنین درج شـده اسـت: «عمـارت جـدیـد کتابخانه ملی که در شمال عمارت موزه ایران باستان در خیابان رفاییل ساختمان شده است از هر حیث آماده شد، و از روز دوم تیر‌ماه افتتاح و تالار مطالعه کتابخانه همه روزه به استثنای ایام تعطیل از ساعت هفت صبح تـا یک‌ساعت بعـد از ظهر برای استفاده مراجعه‌کنندگان دایر خواهد بود».

کتابخانه ملی ایران افتتاح شد

زیـربنـای کتابخانه ملّـی ایران ۵۵۰ متر در ۲ طبقـه بود. دو طبقه زیر برای مخازن طراحی شده بود. در طبقه اول علاوه بر ورودی و بخش‌های اداری تالار نمایش، تـالار فـردوسـی، بخش نشـریـات و خدمات فنی قرار داشت. تالار مطالعه نیز در طبقه دوم راه‌اندازی شده بود. این تالار (برای حدود ۶۰ نفر) و مخازن کتاب‌ها اختصاص داشت. مخازن کتابخانه کلاً برای ۴۰ هزارجلد کتاب طـراحی و ساخته شـده بـود. برای تجهیز مخزن کتابخانه ملی نیز در خرداد ۱۳۱۶ مجموعا ۱۳۷۱۲ نسخـه چاپی و خطی- در چند نوبـت- بـه کتابخانه تحویل داده شد.

انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:3
Iran, Islamic Republic of
08:03 - 1399/05/31
روحت شاد مرد بزرگ، پدر ایران نوین
پاسخ ها
....جانم فدای ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
روحشان شاد و یادشان همیشه گرامی باد . خیلی به پیشرفت ایران کمک کردن ولی یک عده ی قلیلی از ملت قدرشون را نفهمیدن .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
از هفتاد سال قبل دهها ادم تلاش کردند. یک مجوز داده.خیلی هنر کرده
به ۱۵:۴۹
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
معلومه که خیلی هنر کرده
خود تو اگر جای اون یه نفر بودی عرضه همین مجوز دادن را هم نداشتی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
اگه این ادم ادم حسابی بود عاقبت خودش و خاندانش اینی که شده نمیشد.ببین اه چقدر ادم پشت سرش بوده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
روحت شاد بزرگ مرد تاریخ ایران
بدون نام
-
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
یکم فکر کن . ما هرچه داریم از اون داریم.
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1399/05/31
خداوند همه کسانی را که در راه علم و پیشرفت ایران زحمت کشیدند را بیامرزد
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1399/05/31
روحت شاد پدر نوین ایران زمین
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1399/05/31
روحت شاد رضاه شاه کبیر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
کبیر خخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1399/05/31
خداوندروح اون کسانی که برای مملکت،ملت،دینمان زحمت کشیدن شادکنه انشاا...وخائنین رابه قعرجهنم بفرسته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
الان منفی ها برای چیه این دعا که خوبه
United Arab Emirates
12:46 - 1399/05/31
خداوندتمام کسانی راکه به این مملکت خدمت کردندروبیامرزد
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1399/05/31
خدایی رضا شاه کارهای زیر بنایی خوبی برای کشور داشته
پاسخ ها
عین الله رحمانی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
هرکس به ایران وایرانی خدمت کرد حتما خداوتد از او راضی است وهر کس به دروغ ودزدی وچپاول پرداخت درنزد خداوند بزرگ ودر پیشگاه تاریخ رسوا خواهد بود.
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1399/05/31
درودبررضاشاه پدرایران نوین .
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1399/05/31
سالیان درازی از فوت ابر مرد تاریخ ایران زمین گذشته با تمام وجود میگم روحت شاد و قرین آرامش ابدی
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1399/05/31
روحت شاد که به این کشور فقط خدمت کردی اما امروز بهت انگ دست نشانده و نوکر آمریکا و انگلیس و بی سواد و قلدر میزنند
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1399/06/01
نام نیکی گربماندیادگار بهکزوماندسرای زرنگار
Iran, Islamic Republic of
06:00 - 1399/06/01
جالب اینجاست که یه همچین بزرگ مردی که این همه دانشگاه و کتابخانه ساخت و مقدمات تحصیل ایرانیان در داخل و خارج را فراهم ساخت میگن بیسواد
امان از جهل و تعصب در تاریخ ایران
Iran, Islamic Republic of
07:39 - 1399/06/01
یعنی صحبت از افتتاح هر چیز درست حسابی که میشه قطعا و یقینا اسم رضا شاه هم برده میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج