قیمت تخم‌مرغ در مغازه‌ها دو برابر نرخ مصوب!
۱۰۴۲۴۶۵
۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۶
۱۹۱۵
بسیاری از مسئولان بر این باورند که بخش اعظم نهاده ها از بازار آزاد تامین می شود که با این وجود امکان کاهش قیمت تخم مرغ و تحقق وعده وزیر جهاد وجود ندارد.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: بسیاری از مسئولان بر این باورند که بخش اعظم نهاده ها از بازار آزاد تامین می شود که با این وجود امکان کاهش قیمت تخم مرغ و تحقق وعده وزیر جهاد وجود ندارد.

طی هفته های اخیر بازار گرانی کالاها داغ شده و قیمت اقلام اصلی سبد خانوار روند افزایشی به خودگرفته است که هریک از مسئولان دلایلی برای این گرانی ها مطرح می کنند.

در این میان قیمت تخم مرغ همانند سایر محصولات پروتئینی از قافله گرانی ها عقب نمانده است و در مغازه های سطح شهر به شانه ای بالای ۴۰ هزارتومان رسیده است که تلاش اخیر مسئولان برای کاهش قیمت ها بی نتیجه مانده است.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با وجود تامین بخش عمده نهاده های مورد نیاز از بازار آزاد، امکان عرضه تخم مرغ با نرخ مصوب وجود ندارد و به عبارت دیگر کاهش قیمت با وعده مسئولان اتفاق نمی افتد و با استمرار اشفتگی بازار نهاده ها، قیمت تخم مرغ بالاتر هم می رود.

طی روزهای اخیر مدیر عامل پشتیبانی امور دام از آغاز توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب در کشور خبر داد و گفت: شرکت پشتیبانی امور دام و اتحادیه مرغ تخم گذار با همکاری یکدیگر مقرر شد که نسبت به توزیع گسترده تخم مرغ با قیمت مصوب در سازمان‌های میادین، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، کارخانجات و مصارف عمده تخم مرغ اقدام کنند.

با وجود اذعان‌مسئول پشتیبانی امور دام، قیمت تخم مرغ در فروشگاه ها همچنان بالاست که برای جزئیات بیشتر این گرانی ها و علت عدم توزیع تخم مرغ با نرخ مصوب به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم:

شکل‌های مختلف عرضه علت اصلی گرانی تخم مرغ در خرده فروشی

رضا ترکاشوند مدیر عامل اتحادیه مرغداران میهن، بازار تخم مرغ را متعادل دانست و گفت: در حال حاضر قیمت تخم مرغ درب مرغداری در محدوده نرخ مصوب است و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی افزود: هم اکنون بخشی از نیاز مرغداران تخم‌گذار از طریق سامانه بازارگاه بارگذاری شده است که با استمرار روند توزیع نهاده، مرغداران مشکل خاصی در تامین نخواهند داشت.

این مقام مسئول قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار تومان اعلام کرد.

ترکاشوند با انتقاد از نوسان قیمت تخم مرغ در خرده فروشی‌ها بیان کرد: در میادین میوه و تره بار، تخم مرغ به شکل گسترده در حال عرضه است، اما در بازار خرده فروشی به سبب توزیع با شکل‌های مختلف اعم از شانه‌ای یا دانه ای، قیمت به ثبات نرسیده است.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران میهن با بیان اینکه اختلاف قیمت تخم مرغ از میادین تا بازار طبیعی است، گفت: با توجه به تامین نهاده از طریق سامانه بازارگاه، بازار تخم مرغ طی چند روز آینده به تعادل می‌رسد و مشکل خاصی را در بازار متصور نیستیم.

این مقام‌مسئول با اشاره به دلایل ممنوعیت صادرات تخم‌مرغ بیان کرد: در حال حاضر صادرات به معنای واقعی متوقف نیست و تنها وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که صادرات بدون مجوز این وزارتخانه نباشد.

به گفته وی، طی ۲ هفته اخیر مجوزی برای صادرات انجام نشده است چرا که بازار داخل به سبب صدور مجوزهای بی رویه بدون هماهنگی دچار التهاباتی شده است و حال باید مذاکراتی را در این خصوص انجام دهیم تا توقف صادرات منجر به از دست رفتن بازارهای هدف نشود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران‌میهن با بیان اینکه کمبود نهاده‌های دامی در کاهش بازدهی تولید تاثیر بسزایی داشت، گفت: طی ۲ تا ۳ ماه قبل، نهاده به شکل مناسب در اختیار مرغدار قرار نگرفت که تمامی این عوامل بر جیره غذایی و راندمان تولید اثر گذاشت چرا که مرغداران مجبور به استفاده از نهاده‌های جایگزین شدند.

ترکاشوند ادامه داد: بنابر توافق صورت گرفته با وزارت جهاد کشاورزی قرار است که مجموع جیره غذایی واحدها در اختیار مرغداران قرار بگیرد که در صورت تحقق این امر، مشکلات در آینده کمتر خواهد شد.

قیمت تخم مرغ با وعده کاهش نمی‌یابد/ نرخ تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۱۵ هزار تومان

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که قیمت تمام شده هر کیلو تخم‌مرغ ۱۵ هزار تومان است.

وی درباره اینکه آیا وعده‌های مسئولان برای کاهش قیمت تخم مرغ از طریق تأمین نهاده‌های مورد نیاز تولیدکنندگان به سرانجام رسید، افزود: کاهش قیمت تخم مرغ با وعده محقق نمی‌شود.

نبی پور ادامه داد: اگر نهاده‌های مورد نیاز مرغداران با نرخ مصوب تأمین نشود، قیمت هر کیلو تخم مرغ به ٢٠ هزار تومان هم می‌رسد چرا که تولیدکنندگان در تأمین نهاده عاجز شده‌اند و به ناچار مرغ‌ها را به کشتارگاه میفرستند.

این مقام مسئول درباره تاثیر توزیع تخم مرغ بر تنظیم بازار گفت: برای توزیع، تخم مرغ را باید از مرغدار بگیرند وقتی تولیدکننده قادر به تولید و عرضه با قیمت‌های مورد نظر آن‌ها نباشد، چگونه می‌خواهند توزیع انجام دهند؟ ممکن است چند بار به صورت دستوری و زوری این کار را انجام دهند، اما سرانجام خوبی نخواهد داشت.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به کمبود ذخایر نهاده‌های دامی بیان کرد: مسئولان اذعان می‌کنند که نهاده در انبارها موجود است که در صورت ذخایر کافی انتظار می‌رود شرایط تولید دچار چالش نشود.

این مقام مسئول با انتقاد از عرضه تخم مرغ با نرخ بالا در خرده فروشی‌ها گفت: متوسط قیمت هر شانه ۲ کیلویی تخم مرغ درب مرغداری ۲۸ هزار تومان است که متاسفانه در خرده فروشی‌ها شانه یک کیلو و ۶۰۰ گرمی با نرخ ۴۰ هزار تومان عرضه می‌شود که تعزیرات به جای نظارت بر واحدهای مرغداری بر مغازه‌ها باید نظارت کنند چرا که مرغداران کمتر از قیمت تمام شده اقدام به عرضه می‌کنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:34
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1399/07/10
من مغازه دارم تخم مرغ دانه ۱۱۱۱تومان خالی میکنم ۱۲۰۰میفروشن دانه ۹۰تومان برای من سود داره پس اینکه بکی مغازه دار گرون میفروشی دروغه
پاسخ ها
بچه‌ نظام‌ اباد‌ تهران‌
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
یعنی‌ انقدر‌ ما‌ مردم‌ بدبخت‌ شدیم‌ که‌ دیگه‌ نتونیم‌ تخم‌ مرغی‌ که‌ نه‌ از‌ خارج‌ میاد‌ نه‌ گمرگی‌ داره‌ نتونیم‌ بخوریم‌ فقیرترین‌ کشور‌ دنیا‌ این‌ جوری‌ نیست‌ ثروتمند‌ ترین‌ کشور‌ داریم‌ ولی‌ مردمش‌ فقیرترین‌ زندگی‌ داریم‌ چرا‌ باید‌ این‌ جوری‌ باشه‌ بس‌ کنید‌ دیگه‌ شورش‌ دراوردید‌ خجالتم‌ خوب‌ چیزی‌ والا‌
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
کل دنیا دارن مسخره مون میکنن لامصبا بسته دیگه همه خسته شدن
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1399/07/10
از کرامات سپردن رفع افرایش قیمت تخم مرغ به عمو اسحاق ،،
ایشان قدر قدرتند ،، به دنبال تثبیت قیمت تخم مرغ بروند!!!
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1399/07/10
دولت با مردم رو راست نیست و اعتماد مردم نسبت بهمه چیز در حال رنگ باختن است ان از واکسن که موعدش گدشت این از تخم مرغ و و و
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1399/07/10
خدا حافظ تخم مرغ ،، خدا حافظ عزیزم ،، ،، خوابهای خوب ببینی ،، تخم مرغ ارزان ببینی ،، بوس ، بوس
Iran, Islamic Republic of
09:34 - 1399/07/10
دلار ۴۲۰۰تومانی دولتی چنده؟
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1399/07/10
شما یک شانه تخم مرغ توش ماند چطور می توانیدیک ملکیت ادر کنید جمع کنید
United Arab Emirates
09:36 - 1399/07/10
دولتی که نمیتونه قیمت تخم مرغ ثابت نگه داره انرژی هسته ای برا چه میخاد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج