خدمات رایگان آمبولانس برای بیماران بستری
۱۰۷۵۲۲
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۷
۳۸۲۰ 
اجرای طرح تحول نظام سلامت کشور از 15 اردیبهشت در سطح بیمارستانهای دولتی آغاز شده و قرار است بر اساس این طرح، رقم پرداختی بیماران بستری 10 درصد از هزینه های درمانی باشد. ضمن اینکه ، زایمان طبیعی نیز در بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی رایگان شده است.
خبرگزاری مهر: اجرای طرح تحول نظام سلامت کشور از 15 اردیبهشت در سطح بیمارستانهای دولتی آغاز شده و قرار است بر اساس این طرح، رقم پرداختی بیماران بستری 10 درصد از هزینه های درمانی باشد. ضمن اینکه ، زایمان طبیعی نیز در بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی رایگان شده است.

در حالی وارد سومین روز از اجرای طرح تحول نظام سلامت شده ایم، که رئیس جمهور و وزیر بهداشت، بر این عقیده اند که با صبوری مردم و همکاری جامعه پزشکی، به تدریج شاهد بهبود وضعیت بهداشت و درمان کشور خواهیم بود.

افزایش آرامش بیماران با اجرای طرح تحول نظام سلامت

با ایجاد سیستم متمرکز در بیمارستان، واحدهای ترخیص و پذیرش حتی اگر بخواهند هزینه بیشتری از بیمار بگیرند، این کار برایشان مقدور نیست و به صورت خودکار تنها 10 درصد هزینه ها از بیمار اخذ می شود.

دکتر فیروزه اکبری اسبق رئیس مرکز تخصصی زنان و زایمان میرزاکوچک خان در دومین روز از اجرای فاز نخست طرح ساماندهی نظام سلامت در بیمارستانهای تحت پوشش وزارت بهداشت گفت: با برگزاری جلسات با مسئولان بیمارستان، کادر تخصصی و پرسنل، موارد توجیهی در مورد نحوه اجرای این طرح بیان شده است و در حال حاضر تمام پرسنل نسبت به آن اشراف کامل دارند.

وی با اشاره به این که هرچند از قبل به دلیل برگزاری جلسات متعدد در سطح دانشگاهها و وزارت بهداشت، آمادگی اجرای این طرح در بیمارستان را داشتیم، افزود: به هر حال بسته رایگان شدن زایمان طبیعی و پرداخت 10 درصدی هزینه های بخش بستری به طور کامل در این بیمارستان از 15 اردیبهشت ماه به اجرا در آمده و از ساعت 8 صبح روز گذشته تمام بیماران فقط 10 درصد از کل صورت حساب بیمارستان را پرداخت می کنند.

اکبری خاطرنشان کرد: حتی آن دسته از بیمارانی که قبل از تاریخ مقرر، بستری شده اند و تاریخ ترخیص آنها پس از آغاز اجرای طرح بوده است نیز شامل این طرح می شوند. به طوری که تمام آزمایشها در داخل خود بیمارستان انجام می شود. علاوه بر این که همراه بیمار دیگر قرار نیست برای تهیه دارو به خارج از بیمارستان برود. البته بیماران سرپایی شامل این طرح نیستند.

رئیس مرکز تخصصی زنان و زایمان میرزاکوچک خان ادامه داد: با این حال صورت حساب تمام داروها و تجهیزاتی که قبلا بیماران خریداری کرده اند نیز شامل پرداخت ده درصدی می شود.

وی با اشاره به اینکه بیمار برای استفاده از آمبولانس نیز هیچ هزینه ای پرداخت نمی کند، گفت: با توجه به آمادگی بیمارستان از اسفند ماه و برگزاری جلسات توجیهی، تاکنون مشکلی برای اجرای طرح وجود نداشته است. بیماران زایمان بسیار از این وضعیت خوشحال هستند و تعدادشان رو به افزایش است. ضمن این که آرامش خاصی هنگام مراجعه به صندوق در بیماران و همراهانشان دیده می شود.

اکبری با بیان اینکه این بیمارستان یک مرکز دانشگاهی است، خاطرنشان کرد:  تغییری در تعرفه ها و افزایش آنها اتفاق نیفتاده بلکه بیمار روی همان تعرفه قبلی، فقط ده درصد هزینه ها را پرداخت می کند. از نظر برگزاری کلاسهای آموزشی برای تشویق به زایمان طبیعی نیز تدابیری اتخاذ شده است.

وی در ادامه توضیح داد: از روز گذشته تا کنون تعداد مراجعان خیلی زیاد شده و در صورت اطلاع رسانی بیشتر و افزایش بیشتر مراجعات، آمادگی کامل برای خدمات رسانی داریم. در حال حاضر ترخیص و پذیرش تکلیف خود را می دانند و سیستم متمرکزی برپا شده که اگر بیمارستان ها هم بخواهند هزینه بیشتری از بیمار بگیرند، این کار تحت سیستم، برایشان مقدور نیست و به صورت خودکار تنها ده درصد از بیمار اخذ می شود.

اکبری گفت: با اطلاع رسانی کامل، بیماران نیز با آمدن به بیمارستان در جریان کامل نحوه پرداخت ها قرار می گیرند. این در حالی است که هفته گذشته در زمینه پاسخگویی به مراجعان صندوق ها در مورد نحوه پرداختها مشکلات زیادی وجود داشت ولی در حال حاضر ودیعه های بیماران به یک چهارم کاهش پیدا کرده و ما در حال پرداخت مابه التفاوت ها هنگام ترخیص هستیم.

خدمات آمبولانس برای بیماران بستری بیمارستانهای دانشگاهی رایگان شد

با اجرای طرح ساماندهی نظام سلامت، بیماران بستری جهت جابه جایی توسط آمبولانس، هیچگونه هزینه نقل و انتقالی پرداخت نخواهند کرد.

دکتر مهدی تهرانی دوست معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه اجرای طرح تحول نظام سلامت قرار است در جهت برقراری آرامش میان بیماران و کاهش هزینه های آنها باشد، گفت: بیماران در بیمارستان امیراعلم علاوه بر پرداخت ده درصدی، هیچ کدام از هزینه هایی که خارج از تعهد بیمه ها بود، را پرداخت نمی کنند.

وی تاکید کرد: به هر حال این طرح یک سری از مشکلات اجرایی خواهد داشت که به مرور زمان خود را نشان می دهند و باید درصدد رفع آنها باشیم.

تهرانی دوست خاطرنشان کرد: در زمینه بیمارانی که قبلا بیمه نبوده اند، تمام آنها تا زمانی که روی تخت بیمارستان هستند، بیمه می شوند و هزینه هایشان زیر چتر طرح جدید خواهد رفت.

وی در زمینه رفع مشکلات دارویی داخل بیمارستانها نیز گفت: برخی از داروها ممکن است در داروخانه بیمارستان وجود نداشته باشد ولی برای تهیه داروها طوری برنامه ریزی کرده ایم که بیمار نیازی به خروج از بیمارستان برای تهیه دارو نداشته باشد.

در ادامه دکتر توکلی رئیس بیمارستان امیر اعلم با اشاره به اینکه تمام اعمال جراحی گرانقیمت تحت پوشش طرح تحول سلامت هستند، گفت: یعنی بیمار فقط 10 درصد هزینه های این جراحی ها را می پردازد. البته اعمال جراحی زیبایی مشمول این طرح نیست.

وی با اشاره به اینکه آمارها از 15 اردیبهشت تا به حال نشان می دهد مراجعات بیماران به بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت دو برابر شده است، خاطرنشان می کند: ما از تمام ظرفیت ها برای پذیرش آنها استفاده می کنیم. در حال حاضر تمام صورت حساب های این بیمارستان ها به یک سوم و یک چهارم تقلیل یافته و در حال پرداخت مابه التفاوت به بیماران هستیم. نقایصی در سیستم خودکار بیمارستان ها تا قبل از اجرای طرح وجود داشته که تمام آنها مرتفع گردیده است.

به گفته توکلی، در مورد سیستم ارجاع البته ممکن است هنوز مشکلاتی داشته باشیم. به هر ترتیب با اجرای طرح، دستورالعملی به تمام بیمارستانهای تحت پوشش وزارت بهداشت ابلاغ شده که هر بیمارستانی از خدمات بیمارستانهای دیگر جهت خدمات تشخیصی و آزمایشگاهی استفاده کند. ممکن است سیستم دانشگاهی قادر به ارائه برخی خدمات آزمایشگاهی تخصصی نباشد که در این زمینه بین سه دانشگاه شهید بهشتی، تهران و ایران جلسات ستادی برگزار شده تا بتوانیم این خدمات را داخل مجموعه های دانشگاهی و سیستم دولتی ارائه دهیم.

وی افزود: حتی در صورت اجبار به انتقال بیمار به بخش خصوصی، بیمارستان طرف حساب با بخش خصوصی خواهد بود نه بیمار. تا قبل از این اگر بیمار از یک بیمارستان دولتی به بیمارستان دولتی دیگری ارجاع داده می شد، به عنوان یک بیمار سرپایی به حساب می آمد نه بستری. ضمن اینکه پرداخت 30 درصدی هزینه های سرپایی نیز به عهده بیمار بود. ولی در حال حاضر چنین بیمارانی، بیماران بستری تلقی شده و 90 هزینه ها با بیمه ها و بیمارستانی که بیمار را ارجاع داده، خواهد بود.

توکلی خاطرنشان کرد: در مورد بیمارانی که تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند باید این توضیح را داد که این افراد شامل خدمات جدید بیمارستانهای تحت پوشش وزارت بهداشت و پرداختهای 10 درصدی نمی شوند. تنها در صورتی می توانند وارد طرح شوند که از بیمه تکمیلی استفاده نکنند.

بازدید وزیر بهداشت از نحوه اجرای طرح تحول نظام سلامت در ایلام

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در سفر به ایلام، از بخشهای مختلف آزمایشگاه، رادیولوژی و اورژانس بیمارستان شهید مصطفی خمینی بازدید کرد.

وی در دیدار با بیماران و پرسنل بخش ICU بیمارستان شهید مصطفی خمینی گفت: در جلساتی که با حضور استاندار و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استان در وزارت بهداشت برگزار شد برنامه‌های مناسبی جهت کیفی کردن فضای این بیمارستان در دستور کار قرار گرفته است که امید است سیاست‌ها و برنامه‌های اتخاذ شده منشاً خدمات ارزنده‌ی به مردم شریف ایلام شود.

هاشمی در بازدید از بخش ترخیص بیمارستان شهید مصطفی خمینی و به دنبال بررسی پرونده‌های الکترونیک سلامت این بیمارستان گفت: بررسی پرونده‌های الکترونیک سلامت این بیمارستان نشانگر رعایت طرح تحول نظام سلامت مبنی بر پرداخت هزینه 10 درصدی درمان توسط بیماران است.

وزیر بهداشت بیمارستان شهید مصطفی خمینی را یکی از بهترین بیمارستانهای سطح شهر ایلام معرفی کرد و گفت: این بیمارستان سیاستهای ابلاغی وزارت‌ بهداشت را به خوبی اجرایی کرده است.

وی در بازدید از بیمارستان شهید مصطفی در حضور مسوولین دانشگاه علوم پزشکی به وضعیت بیمارستان 320 تخت‌خوابی در حال ساخت ایلام اشاره کرد و گفت: امید است در آینده نزدیک و با تزریق اعتبارات لازم این بیمارستان به مرحله بهره‌برداری برسد.

اجرای طرح تحول نظام سلامت در راستای عدالت در دسترسی به خدمات درمانی است

دکتر محمد حاجی آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به آغاز اجرای طرح تحول در نظام سلامت کشور، گفت: مشكلات اساسي مردم در حوزه هاي پرداخت مستقيم، كيفيت خدمات درماني و عدالت در دسترسي به خدمات با اجراي طرح تحول نظام سلامت حل خواهد شد.

وی افزود: مردم كشور ما در حوزه خدمات درماني با سه دغدغه اساسي روبرو هستند. طرح تحول نظام سلامت طوري طراحي شده تا بتواند اين نيازهاي اساسي را پاسخگو باشد.

معاون وزیر بهداشت افزود: بخشی از این طرح مربوط به برنامه ترويج و رایگان شدن زايمان طبيعي در بيمارستانهاي دولتي است.

وی با اشاره به اينكه با اجراي اين طرح فضاي مناسبي جهت اشتغال به كار ماماها ايجاد می شود، اظهار داشت: تمهيداتي در نظر گرفته شده كه زايمان مادران در بيمارستان هاي دولتي انجام شود.

حاجی آقاجانی اميدواري كرد: با اجراي برنامه رایگان زايمان طبيعي و بدون درد و همكاري ماماها، متخصصين زنان و زايمان، پرستاران و بيمارستانها، آمار زايمان طبيعي افزایش یافته و بسياري از مشكلات مرتبط با اين حوزه رفع شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج