قیچی‌ساز شیشاپانگما را بی اکسیژن فتح کرد
۱۰۸۲۴۳
۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۱
۴۰۷۷
خاطرات تلخم بیشتر از خاطرات شیرین است
فاتح قله ۸۰۱۳ متری شیشاپانگما یکی از ۱۵ کوهنوردی است که بدون استفاده از کپسول اکسیژن به این قله صعود کرده است.
تسنیم: فاتح قله ۸۰۱۳ متری شیشاپانگما یکی از ۱۵ کوهنوردی است که بدون استفاده از کپسول اکسیژن به این قله صعود کرده است.

عظیم قیچی‌ساز در مورد روند صعود خود به قله شیشاپانگما اظهار داشت: 14 فروردین برای صعود به این قله کارم را شروع کردم و در طول یک ماه گذشته به بالاترین نقطه این قله صعود کردم.

وی افزود: شیشاپانگما سیزدهمین قله بالای 8 هزار متر جهان است که به آن صعود کرده‌ام و فقط یک قله مانده که به باشگاه 8 هزار متری‌ها بپیوندم.

کوهنورد کشورمان خاطرنشان کرد: در بین 31 نفری که تا به حال توانسته‌اند به این قله‌ صعود کنند فقط 15 نفر بدون استفاده از کپسول اکسیژن این کار را کرده‌اند که یکی از آنها من هستم. صعود بدون اکسیژن سخت و طاقت فرسا است اما با آمادگی که در ایران پیدا کردم توانستم بدون کپسول اکسیژن به این قله‌ صعود کنم.

قیچی‌ساز یادآور شد: صعود بدون اکسیژن باعث کندی حرکت و بی‌حالی در مسیر می‌شود. من تمام این قله‌ را انفرادی صعود کردم و از باربرهای محلی استفاده نکردم. مواد غذایی که همراه داشتم کنسرو و موادی که در کوهستان‌ها استفاده می‌شود بوده و همه آنها را نیز خودم حمل کردم. تجهیزاتی که با من بود کت پر، لباس پر و کفش سه گوش بوده است.

او تصریح کرد: تا به حال پیش نیامده که در صعودها بترسم و در تمام صعودها خدا را کنار خود حس کرده‌ام و کمکش شامل حالم شده است. هر بار که پرچم ایران را در صعودها برافراشته‌ام احساس خوشحالی کرده‌ام.

قیچی‌ساز عنوان کرد: در صعودهای 8 هزار متری، کوهنورد با جان خودش بازی می‌کند و خطرات زیادی در کمین اوست از جمله سرما، بهمن و ریزش کوه که این‌ها صعودها را سخت می‌کند. درجه هوا در آنجا منفی 40 درجه است و سرما بیش از همه چیز انسان را اذیت می‌کند. باید بگویم از صعودهایم خاطرات زیادی را داشته‌ام که خاطرات تلخم بیشتر از خاطرات شیرین است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج