تمدید معافیت تحریمیِ میدان نفتیِ ایران و انگلیس
۱۰۸۷۹۰۰
۱۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱
۱۹۴۷
لندن - ایرنا - شرکت انگلیسی "سریکا انرژی" با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا معافیت تحریمی پروژه میدان نفت و گاز «رام» در دریای شمال انگلیس را که ایران ۵۰ درصد در آن سهم دارد، تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ (۱۱ بهمن ۱۴۰۱) تمدید کرده است.

ایرنا: لندن - ایرنا - شرکت انگلیسی "سریکا انرژی" با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا معافیت تحریمی پروژه میدان نفت و گاز «رام» در دریای شمال انگلیس را که ایران ۵۰ درصد در آن سهم دارد، تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ (۱۱ بهمن ۱۴۰۱) تمدید کرده است.

«میچ فلینگ» مدیرعامل "سریکا انرژی" در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای شرکت منتشر شده، عنوان کرد که تمدید مجوز اوفک (دفتر کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا) به شرکت‌های تامین کننده تجهیزات فنی این پروژه، اطمینان می‌دهد که نگران جریمه‌های واشنگتن نباشند.

تمدید معافیت از تحریم میدانِ مشترک ایران و انگلیس

وی درباره فعالیت های این میدان هم توضیح داد که کارشناسان سرگرم رفع مشکلات فنی در سومین چاه میدان نفت و گاز رام هستند تا به مرحله بهره‌برداری برسد. وی امیدوار است که این عملیات تا اواخر ماه آینده به نتیجه برسد.

میدان رام که حدود پنج درصد گاز انگلیس را تأمین می‌کند در ۴۰۰ کیلومتری شهر «آبردین» در آب‌های ساحلی اسکاتلند در دریای شمال قرار دارد و از زیر دریا به سکوی نفتی بروس متصل است. این میدان به طور میانگین ۱۵۹ میلیون فوت مکعب در روز گاز و حدود هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کند.

تخمین زده می‌شود این میدان حدود ۸۰۰ بیلیون فوت مکعب ذخائر گاز و ۱۳۵ میلیون بشکه نفت دارد.

مجوز این میدان نفت و گاز در سال ۱۹۷۲ به شرکت بریتیش پترولیوم و شرکت نفت ایران اعطا شد. ۵۰ درصد سهام این میدان در دریای شمال متعلق به شرکت نفت ایران زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران است.

شریک ۵۰ درصد دیگر این میدان شرکت، "سریکا انرژی" است که در سال ۲۰۱۸ موفق شد تا در چارچوب قراردادی به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار سهام سه میدان نفت و گاز را از شرکت بریتیش پترولیوم و سایر شرکا خریداری کند.

سریکا انرژی در اکتبر سال ۲۰۱۸ توانست با پشتیبانی دولت انگلیس مجوز خزانه داری آمریکا را به مدت یک سال برای ادامه فعالیت این میدان به دست آورد. این شرکت سال بعد موفق به کسب معافیت دو ساله شد که تا ۲۸ فوریه (۱۰ اسفند ۱۳۹۹) اعتبار دارد. براساس معافیت‌ آمریکا، درآمد ایران از این میدان نفت و گاز به یک حساب امانی منتقل می‌شود.

«تونی کراون والکر» مالک سریکا انرژی، به ایرنا گفته بود که آخرین مجوز آمریکا در شرایط تحریم ایران، بهترین راهکار برای حفاظت از دارایی سهامداران است. حالا با روی کارآمدن دولت جدید آمریکا و وعده بازگشت به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه ایران انتظار می‌رود که منافع مالی ذخیره شده ایران به نحوی به داخل کشور منتقل شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:9
Iran (Islamic Republic of)
17:56 - 1399/11/17
حتما انجا را هم امریکا مصادره میخواهد بکنه
Iran (Islamic Republic of)
17:56 - 1399/11/17
انگلیس بزرگترین جنایتکار تاریخ بشر است
جهان بایدضد انگلیسی ها متحد شوند
Iran (Islamic Republic of)
17:59 - 1399/11/17
دیگه کجا ها دکل نفتی؛ پتروشیمی؛ کارخانه؛ غیره مشارکت ایران هست که مردم خبر ندارند؟
Iran (Islamic Republic of)
18:11 - 1399/11/17
والله شاید به درد اختلاس چی های جدید بخوره به ما که چیزی نمی رسه!
Iran (Islamic Republic of)
18:13 - 1399/11/17
البته این قرارداد هم مربوط به شاه ملعون ! می شه نه این که تو مملکتمون نفت کم داشتیم ببینید کجا سهام میدان های نفتی رو برای کشورمون خریده که حالا منفعتش به ما می رسه !
Iran (Islamic Republic of)
21:38 - 1399/11/17
پول و درآمد این سهام کجا می رود سالهاست صحبتی در باره نمی‌شود نکند اونو هم انگلیسی ها میخورند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج