حمایت شریعتمداری از توافق ایران و آژانس
۱۰۹۳۷۵۸
۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰
۴۲۳۰
روزنامه کیهان به اعتراضات دیروز مجلس به توافق ایران و آژانس واکنش نشان داد.

روزنامه کیهان به اعتراضات دیروز مجلس به توافق ایران و آژانس واکنش نشان داد.

حمایت شریعتمداری از توافق ایران و آژانس اتمی

حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان نوشت:

۱ـ توقف اجرای پروتکل الحاقی را که امروز اتفاق می‌افتد می‌توان و باید یکی از دستاوردهای بزرگ مقاومت در برابر زورگویی‌ها و باج‌خواهی‌های آمریکا و متحدانش دانست. این اقدام مجلس شورای اسلامی که برگرفته از نظر حکیمانه حضرت آقاست و خوشبختانه از همراهی دولت نیز برخوردار است، نمونه‌ای مثال‌زدنی از یک معامله «دو سر بُرد» برای جمهوری اسلامی ایران است که هر دو سوی آن به نفع کشورمان خواهد بود.

امروز که در ادامه اجرای طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» به یکی از نقاط حساس آن یعنی توقف اجرای پروتکل الحاقی رسیده‌ایم، آمریکا و اروپا بر سر یک دوراهی قرار گرفته‌اند که هر کدام را انتخاب کنند برای ما «بُرد قطعی» و برای حریف «باخت حتمی» خواهد بود. اگر همه تحریم‌ها را لغو کنند، ضمن آنکه به آنچه از برجام انتظار داشتیم رسیده‌ایم، شکست سنگینی را به حریف تحمیل کرده‌ایم و اما، اگر تحریم‌ها را لغو نکنند، امتیازاتی را که سخاوتمندانه و بلاعوض تقدیمشان کرده بودیم، پس می‌گیریم که توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی با اهمیت‌ترین آنهاست. از این روی تعامل دوسر بُرد برای ایران اسلامی، نام برازنده‌ای برای این حرکت هوشمندانه است.

۲ـ دیروز تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، یعنی همان‌ها که طرح هوشمندانه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را تهیه و تصویب کرده بودند، بعد از مشاهده متن توافقنامه‌ای که شب قبل میان سازمان انرژی اتمی کشورمان و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به امضاء رسیده بود زبان به اعتراض گشودند و این توافق را با آنچه در متن طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها آمده بود، مغایر و در تناقض ارزیابی می‌کردند. در توافق یاد شده ضمن تاکید بر اینکه ایران از روز پنجم اسفند ۹۹ (امروز) اجرای پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد، آمده بود «ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگاه خواهد داشت.

در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصراً نزد ایران باقی می‌ماند. چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد».

گنجاندن این بند در توافق یاد شده، اگرچه به‌نظر می‌رسد که ضرورتی نداشته است و می‌تواند این شبهه را پدید آورد که قانون مصوب مجلس درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی را با خدشه روبه‌رو کند، ولی در عمل، مانعی در مسیر اجرای مصوبه مجلس نیست، چرا که در توافق بر توقف قطعی اجرای پروتکل الحاقی تاکید شده است و آمده است که اطلاعات ضبط شده در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد. نمایندگان معترض ابراز می‌داشتند که آمریکا و متحدانش طی ۵ سال گذشته از انجام تعهدات خود شانه خالی کرده‌اند، بنابراین چگونه می‌توان انتظار داشت که در سه ماه پیش روی به تعهدات خود بازگردند؟! که البته سخن بجایی است.

۳ـ نگرانی نمایندگان معترض در حالی بود که در توافق آژانس و سازمان انرژی اتمی کشورمان، خودداری ایران از اجرای پروتکل الحاقی به سه ماه بعد موکول نشده بود، بلکه ما به کاهش تعهداتمان مطابق آنچه در مصوبه مجلس آمده است ادامه می‌دادیم و اگر آمریکا و اروپا طی ۳ ماه آینده همه تحریم‌ها را لغو می‌کردند، به تعهداتمان باز می‌گشتیم و اگر همچنان به نقض تعهدات خود ادامه می‌دادند، ما نیز کاهش تعهداتمان را تا پایان تمامی آنها دنبال می‌کردیم.

بنابراین اختلاف پیش آمده به آسانی قابل حل بود و با پوزش از نمایندگان محترم مجلس، به این حجم از اعتراض نیازی نداشت. چرا؟! زیرا همانگونه که در صدر این نوشته آمده است، خودداری ایران از اجرای پروتکل الحاقی یکی از دستاوردهای بزرگ ما در چالش هسته‌ای نزدیک به دو دهه است. این نکته را به آسانی از سراسیمگی حریف و دست و پا زدنش برای پیشگیری از آن می‌توان فهمید. از این روی و همانگونه که دیروز رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان با ایشان تاکید فرمودند «این اختلاف‌نظرها [اختلاف برداشتی که مجلس از کار دولت دارد] قابل حل است و باید دو طرف، قضیه را با همکاری یکدیگر حل کنند و نباید اختلاف‌ها رها و یا تشدید شود که نشان‌دهنده دوصدایی باشد».

خدای مهربان بر درجات شهید بزرگوارمان حاج قاسم سلیمانی بیفزاید که به حق و هوشمندانه تاکید می‌کرد، اگر دشمن از جبهه خودی دو صدا بشنود، اولاً؛ با این توهم که در جبهه خودی‌ها گسل ایجاد شده، طرح اختلاف می‌افکند (که البته در مورد یاد شده احتمال این سوء‌استفاده تقریباً صفر و یا نزدیک به صفر است) و ثانیاً؛ که در ماجرای پیش‌روی از اهمیت فراوانی برخوردار است، درباره دستاورد بزرگی که به دست آمده است، دست به کوچک‌نمایی می‌زند! و...

۴ـ و بالاخره گله دوستانه‌ای از نمایندگان معترض در میان است! و آن اینکه توافق مورد اشاره اگرچه امضای رئیس ‌سازمان انرژی اتمی را در پای خود دارد ولی باید می‌دانستند که مسئله‌ای با این اهمیت نمی‌تواند بدون دخالت و نظر شورای عالی امنیت ملی تهیه شده باشد. بنابراین ضمن تاکید بر حق نمایندگان محترم در اعتراض به آنچه ناصواب تلقی کرده‌اند، اعتراض علنی، آنهم در آن حجم که شاهد بودیم می‌توانست به اعتراض و درخواست بررسی در جلسه غیرعلنی منتقل شود. نه اینکه مردم عزیز کشورمان نامحرم باشند! بلکه از آن روی که دشمنِ گوش‌خوابانیده با دستاویز قرار ‌دادن آن، اهمیت مثال‌زدنی دستاورد به دست آمده را که حاصل زحمات و هوشمندی خود نمایندگان محترم بوده است، کوچک جلوه ندهد.

انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:64
Iran (Islamic Republic of)
07:25 - 1399/12/05
چه عجب این آقای شریعت مداری بالاخره یک حرف منطقی زد!!!
واقعا از این گرایش فکری این حرف خیلی بعید است!!
Iran (Islamic Republic of)
07:26 - 1399/12/05
آقای شریعتمداری , زود قضاوت نکن .
شب دراز است و قلندر بیدار ...
Iran (Islamic Republic of)
07:28 - 1399/12/05
زمانی که این شخص از چیزی حمایت کنه بایستی فاتحه ی آن قرارداد رو بخونی...
Iran (Islamic Republic of)
07:29 - 1399/12/05
شو نمایش مسخره مجلس و دوستانش
Iran (Islamic Republic of)
07:30 - 1399/12/05
مجبورین توافق کنید با آژانس و آمریکا مگه راه دیگه ای هم دارید
Iran (Islamic Republic of)
07:31 - 1399/12/05
ترامپ رفت فعلا تا چهار سال دیگه پررو شدن باز
Iran (Islamic Republic of)
07:32 - 1399/12/05
این همیشه با مجلس قالیباف تو یک جبهه اند پس معلوم شد زرگریه
Iran (Islamic Republic of)
07:33 - 1399/12/05
باید برای حل مسائل چند صدایی باشه تو ایران
Iran (Islamic Republic of)
07:34 - 1399/12/05
حيات در ايران هم دو سر برده، اگه زنده بموني كه زنده اي، اگر هم بميري كه راحت ميشي!
Iran (Islamic Republic of)
07:35 - 1399/12/05
دخالت میکنند دائم تو کار هسته ای و برجام بعد که تحریم میشیم میندازن گردن روحانی و رای دادند مردم خیلی زرنگ اتد مثلا اصولگراها
Iran (Islamic Republic of)
07:37 - 1399/12/05
چه عجب بدون تنش موافق بودی
Iran (Islamic Republic of)
07:50 - 1399/12/05
بالاخره نمردیم و دیدیم برای یکبار کیهان حرف منصفانه زد
Iran (Islamic Republic of)
07:54 - 1399/12/05
چه عجب. اینبار ساز مخالف نزد
Iran (Islamic Republic of)
07:57 - 1399/12/05
این یارو توی همه چی نظر داره مثل نخود هر آش
Iran (Islamic Republic of)
08:03 - 1399/12/05
باز این دخالت کرد تو همه چی
Canada
08:03 - 1399/12/05
حرف ابن پیرمرد از سیصد نفر نماینده بالاتره
Iran (Islamic Republic of)
08:03 - 1399/12/05
چکاره اس توهمه چی نظر میده صاحب روزنامه انقدر چیپ نمیشه
Iran (Islamic Republic of)
08:04 - 1399/12/05
خدارو شکر چاپ کاغذی رو بر میدارن
Iran (Islamic Republic of)
08:10 - 1399/12/05
تعیین مهلت ۳ ماهه بسیار هوشمندانه بود تا دولت در این مدت تحریمهارو لغو کنه و به دنبال این پیروزی و گشایش اقتصادی ، رئیس جمهور با رای بالایی از جبهه اصلاحات انتخاب خواهد شد
Iran (Islamic Republic of)
08:13 - 1399/12/05
تا دیروز میگفتن برجام یک خیانت بزرگ بوده حالا شده یک معامله دو سر برد! زهی خیال باطل. البته که در عالم خواب و رؤیا همه چیز امکان پذیر است!
Iran (Islamic Republic of)
08:13 - 1399/12/05
فقط همین یک بند سه ماهه نبود . بندهای دیگه رو چرا نگفتی؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج