سوشا مکانی: از بچگی طرفدار استقلال بودم!
۱۱۱۷۳۷۹
۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۱
۳۳۲۳
سوشا مکانی همیشه حرف‌های جالبی به زبان می‌آورد و به قول خبرنگارها فوتبالیست خوش‌مصاحبه‌ای است.

ایران ورزشی: سوشا مکانی همیشه حرف‌های جالبی به زبان می‌آورد و به قول خبرنگارها فوتبالیست خوش‌مصاحبه‌ای است. دروازه‌بان سابق تیم ملی که فوتبال خود را در باشگاه میوندالن- حاضر در سوپرلیگ نروژ- سپری می‌کند، طی چند هفته گذشته در فضای مجازی حسابی خبرساز شده و ادعاهایی مطرح کرده که به مذاق هواداران پرسپولیس خوش نیامده است. مکانی که سابقه دو فصل بازی در ترکیب پرسپولیس را دارد، این روزها یکی از هواداران متعصب استقلال محسوب می‌شود و همین مسأله کشمکش‌هایی را برای او به وجود آورده است.

سوشا اما در مصاحبه با ایران ورزشی تأکید می‌کند از کودکی هوادار استقلال بوده و برای انتخاب پرسپولیس، عقل او بر دلش غلبه کرده است. مکانی که فصل قبل عنوان بهترین دروازه‌بان لیگ نروژ را به دست آورد و از عوامل بقای میوندالن در سوپرلیگ بود، مدعی است در کودکی برای حمایت از استقلال به ورزشگاه رفته و این هواداری برای امروز، دیروز یا چند هفته اخیر نیست. او تأکید می‌کند هم در دوره مربیگری امیر قلعه‌نویی و هم فرهاد مجیدی در فصل قبل، از استقلال پیشنهاد بازی دریافت کرده اما هر بار بنا به دلایلی این اتفاق رخ نداده و نهایی نشده است. سوشا ابراز علاقه به استقلال را پنهان نمی‌کند و امیدوار است دربی روز جمعه را این تیم با پیروزی به پایان برساند. ماحصل گفت و گوی یک ساعته  با سوشا مکانی که این روزها از اردوی تیم ملی جا مانده، پیش رویتان است.

سوشا مکانی: از بچگی طرفدار استقلال بودم

در این هفته‌های اخیر خبرساز شده‌ای و با حمایت از استقلال حواشی بسیاری هم برای تو به وجود آمده. خودت توضیح بده ماجرای هواداری از استقلال، آن‌ هم با توجه به حضور دوساله‌ات در پرسپولیس چیست؟

این اتفاقاتی که از آن صحبت می‌کنید در دنیای واقعی رخ داد اما در فضای مجازی بولد شد. من نمی‌گویم اهل فضای مجازی نیستم اما فقط یک صفحه در اینستاگرام دارم. نه در فیسبوک و کلاب هاوس عضو هستم و نه توئیتر و مسنجر. علاقه دوران کودکی‌ام را بدون هر گونه فشار، جاه‌طلبی و منفعت‌طلبی ابراز کردم و به صراحت حرفم را زدم تا هواداران استقلال بدانند من هم طرفدار این تیم هستم. نه به خاطر اینکه امتیازی بگیرم و نه به دلیل گمانه‌زنی‌هایی که در رابطه با حضورم در استقلال مطرح شد.

اگر اینطور نبود، پس چرا به یکباره این علاقه را برملا کردی؟

اگر می‌خواستم پیراهن استقلال را بپوشم، قبل از رشید مظاهری به این تیم می‌رفتم چون شرایط من طوری بود که می‌توانستم خیلی راحت بیایم و برای استقلال بازی کنم. آن زمان در کوران مسابقات بودم و این پیشنهاد را از استقلال دریافت کردم اما اینها ارتباطی به ماجرای هواداری من ندارد. وقتی دیدم استقلال تنها است و نیاز به حمایت چهار نفر مثل من دارد، این کار را انجام دادم. ضمن اینکه با چند بازیکن استقلال رفاقت نزدیک دارم و احساس کردم این حمایت من شاید بتواند به آنها روحیه بدهد. من با وریا غفوری سال‌ها هم‌اتاقی بودم و فرشید اسماعیلی و ارسلان مطهری هم دوستان نزدیکم هستند. باز هم تأکید می‌کنم دیدم استقلال تنها بود و تشخیص دادم شاید در آن شرایط بتوانم کمی حمایت کنم. خدا را شکر استقلال هم توانست از گروه خود صعود کند.

اما بپذیر که برداشت‌های متفاوتی از این حمایت شد.

اینکه برداشت‌های مختلفی از این مسأله شد، کوچکترین اهمیتی برای من ندارد. من در دنیای واقعی زندگی می‌کنم و خیلی به فضای مجازی توجه نمی‌کنم. افرادی هستند که در فضای مجازی، درباره ناسا، اقتصاد، سیاست و ورزش نظر می‌دهند ولی در هیچ‌کدام تبحری ندارند. همین‌ها هستند که به نظرات من جهت می‌دهند و گمانه‌زنی می‌کنند. 20 سال است در این فوتبال هستم و همه مرا می‌شناسند. هر جا بودم از جان مایه گذاشتم، چه پرسپولیس، چه نفت مسجدسلیمان و چه پاس همدان، فولاد، فجرسپاسی و میوندالن. اینها هیچ فرقی برای من نداشتند چون طبق تعهدی که داده بودم، سعی داشتم بهترین عملکرد را ارائه بدهم و این را به جرأت می‌گویم که تمام تلاشم را برای موفقیت تیم‌هایم انجام دادم.

الان هم اگر می‌گویم طرفدار استقلال هستم، دوست ندارم این برداشت شود که دنبال هدفی هستم. علاقه‌ای هم ندارم کوچکترین حاشیه‌ای برای رشید مظاهری و حسین حسینی به وجود بیاید. اینها دوستان من هستند و خودشان هم می‌دانند اگر حرفی می‌زنم و حمایت می‌کنم قصد و غرضی ندارم. اگر هم تمایلی برای حضور در استقلال- در آینده- داشته باشم این مسأله را از طریق دیگری دنبال خواهم کرد. مطمئن باشید هیچ‌وقت غیرمستقیم و با ابراز هواداری از استقلال وارد این تیم نمی‌شوم. نه نیازی دارم کسی برای من به به و چه چه کند و نه می‌خواهم خودم را نشان بدهم.

در مقطع فعلی گمانه‌زنی‌هایی درباره حضور تو در استقلال به وجود آمده که با توجه به قراردادت با میوندالن به هیچ وجه منطقی نیست.

دقیقاً همینطور است. من با میوندالن سه فصل دیگر قرارداد دارم و این هفته هم فصل جدید لیگ نروژ آغاز می‌شود. خیلی آماده هستم و کار خودم را انجام می‌دهم. بعدها هم اگر احساس کنم استقلال نیاز به حمایت دارد، قطعاً دریغ نخواهم کرد. تلاشم را به عنوان یک هوادار، برای موفقیت استقلال انجام می‌دهم.

پیشنهادی که از استقلال دریافت کردی، در دوران حضور محمود فکری روی نیمکت این تیم بود؟

نه، متعلق به زمان مربیگری آقای مجیدی در مقطع قبلی بود. من از پرسپولیس هم پیشنهاد داشتم، آن‌هم وقتی قرار بود علیرضا بیرانوند از این تیم جدا شود. واقعیتش نیازی به بازارگرمی ندارم، چون نمی‌خواهم از میوندالن جدا شوم. خودتان قضاوت کنید. آدم عاقل، وقتی نمی‌خواهد و نمی‌تواند از تیمش جدا شود، چرا باید بازارگرمی کند؟ ابتدای فصل چند پیشنهاد داشتم و همین نیم‌فصل لیگ ایران هم چند باشگاه برای جذب من پیغام فرستادند اما نیازی نمی‌بینم اسامی باشگاه‌ها را اعلام کنم.

اصلاً مگر جوان 17 ساله هستم که با این پیشنهادها خوشحال شوم؟ من از همین حالا سه سال دیگر با میوندالن قرارداد دارم و باشگاه هم مهره مطمئن خود را هرگز از دست نخواهد داد. از تیم‌های خوب نروژ هم سه چهار پیشنهاد داشتم اما باشگاه با جدایی‌ام مخالفت کرد. اصلاً شما بگو همین الان استقلال 100 میلیارد پیشنهاد می‌دهد، وقتی شرایط جدایی ندارم چرا باید بازارگرمی کنم؟ در این شرایط مطالبی هم می‌خوانم که واقعاً خنده‌ام می‌گیرد.

چه مطالبی؟

نوشته‌اند سوشا با یکی از اعضای هیأت ‌مدیره استقلال رفاقت دارد و به همین دلیل حمایت می‌کند تا پیراهن این تیم را بپوشد. این چه حرف‌هایی است دیگر. من با سرمربی استقلال و خیلی از بازیکنان این تیم رفاقت دارم و این حرف‌ها در فوتبال حرفه‌ای معنایی ندارد. همین‌ها نوشته‌اند به خاطر همین رفاقت، ممکن است سوشا به استقلال بیاید و جانشین حسین حسینی شود. می‌خواهم این را به آنهایی که مرا نمی‌شناسند بگویم. الان که بحثی نیست اما من، چه داخل و چه خارج از ایران، اگر بخواهم جایی بروم مطمئن باشید جای خودم می‌روم. ضمن اینکه برای بار چندم می‌گویم که شرایط جدایی ندارم. این روزها به گذشته برگشته‌ام و فقط هوادار استقلال هستم.

هوادار در شرایط حساس برای تیمش چه می‌کند؟ من هم همانطور. بعد از اینکه استقلال به الدحیل باخت، عده‌ای شروع به تخریب کردند. حتی گروهی از هواداران استقلال اما حمایت انجام شد و نگاه‌ها به سمتی رفت که بازیکنان روحیه خود را حفظ کردند و در نهایت هم استقلال از گروه سخت خود صعود کرد. این تنها کاری است که از دستم برمی‌آید. بابت این حرف‌ها باید خجالت بکشم؟ باور کنید بین هواداران تیم پرسپولیس یا نفت مسجدسلیمان برای من هرگز تفاوتی وجود نداشت. شاید به هواداران پرسپولیس بربخورد اما برای من واقعاً همینطور بوده است چون وقتی بازی کردم، تمام وجودم را گذاشتم. چه خوب و چه بد، چه مثبت و چه منفی اما این را بدانید که از ابتدا استقلالی بودم و این را دوستان نزدیک و خانواده‌ام می‌دانند. در استادیوم تختی انزلی در جایگاه استقلالی‌ها می‌نشستم و ترسی هم ندارم این موضوع را بگویم. از استقلالی بودنم هم قصد و غرضی ندارم.

پس چرا چند سال قبل پرسپولیس را برای بازی انتخاب کردی؟

کمی مفصل است اما برای‌تان توضیح می‌دهم. من برای نیم‌فصل به فولاد رفتم و همراه این تیم به عنوان قهرمانی لیگ رسیدیم. آقای فرکی مربی ما بود و بعد از قهرمانی از فولاد جدا شد و به سپاهان رفت. من هم چون با نظر ایشان به فولاد رفتم، ترجیح دادم جدا شوم و پیراهن تیم دیگری را بپوشم. از باشگاه استقلال با من تماس گرفتند. من هم به دفتر آقای نظری جویباری رفتم. فقط دارم عین واقعیت را می‌گویم و دوست دارم اگر خواستید از افرادی که در جلسه حضور داشتند سؤال کنید. نه بالا می‌گویم و نه پایین. در دفتر آقای نظری جویباری، مدیر روابط عمومی سابق استقلال و مدیر برنامه‌های من هم حضور داشتند. عین جملات آقای نظری را می‌گویم.

ایشان گفتند آقای قلعه‌نویی روی شما نظر مثبت دارند و علاقه‌مند است به عنوان دروازه‌بان اصلی پیراهن استقلال را بپوشید. برای من کمی جای سؤال بود استقلال که مهدی رحمتی را دارد، چرا می‌خواهد مرا جذب کند؟ مگر رحمتی نمی‌ماند؟ از نظری جویباری پرسیدم مگر آقای رحمتی نمی‌ماند؟ گفتند از کربلا که برگردد، جلسه‌ای با او داریم اما آقای قلعه‌نویی برای امسال نظرشان روی شما است. نه مشکل مالی داشتیم و نه چیز دیگر. قرارداد دوساله من آماده بود که امضا کنم اما از استقلال وقت خواستم تا کمی بیشتر فکر کنم. از دفتر نظری که بیرون آمدم، همینطور فکر می‌کردم نکند مهدی رحمتی بیاید و قرارداد امضا کند. آن وقت روز اول تمرین او را ببینم و شرمنده شوم چون درست نبود. من رفاقتی با ایشان داشتم و نمی‌خواستم دلخوری پیش بیاید.

اینطور برداشت می‌شد که من از نبود او سوءاستفاده کرده و با استقلال قرارداد بسته‌ام. همان اتفاقی که برای من در پرسپولیس رخ داد. همینطور که فکر می‌کردم، بهمن دهقان با من تماس گرفت و گفت کجایی؟ گفت شنیدم به باشگاه استقلال رفته‌ای. مگر با فولاد قرارداد نداری؟ گفتم نه، چطور؟ گفت ایجنت‌ها تماس گرفته و به من می‌گویند تو با فولاد قرارداد داری و نمی‌توانی به پرسپولیس بیایی! گفت اگر قرارداد نداری، همین حالا بیا دفتر علی آقای دایی. گفتم خدایا، چکار کنم؟ در دوراهی عقل و دل قرار داشتم.

آقای دایی به من گفت گارانتی می‌دهم که فیکس باشی چون نیلسون اواخر فصل گل‌های بدی خورده و به تو قول می‌دهم دروازه‌بان اصلی هستی. گفت همین الان برو باشگاه و با آقای رحیمی توافق کنید و قرارداد را بنویسید. شرایط استقلال مشخص نبود و من هم به پرسپولیس رفتم. نمی‌گویم پشیمان هستم اما دوست نداشتم پشت سر رفیق و برادر خودم کاری را انجام بدهم. اگر رحمتی نبود، مطمئناً همانجا با استقلال قراردادم را امضا می‌کردم.

گفتی در پرسپولیس این ماجرا را روی تو پیاده کردند. بیشتر توضیح می‌دهی؟

برانکو و پانادیچ بارها اعلام کردند که سوشا دروازه‌بان اول ما است اما پشت پرده و از طرف وزارت ورزش و حسین هدایتی رفتند و با افراد دیگر مذاکره کردند. رأی برانکو را نه به لحاظ فنی، بلکه حاشیه‌ای زدند. هر چه باشد او مربی خارجی است و گاهی دستش بسته می‌شود. یک گروهی را بسیج کردند تا مرا فراری دهند. اگر پای رحمتی وسط نبود، شاید سرنوشت مرا به تیم محبوبم استقلال می‌فرستاد و الان چند سال بود پیراهن آبی را بر تن می‌کردم. گاهی اوقات در زندگی اتفاقاتی رخ می‌دهد که مسیرت را تغییر می‌دهد و شما هم باید مطیع قسمت و سرنوشت باشید. این را بدانید که هر بازیکنی با هر تیمی که قرارداد می‌بندد، عاشق و دلباخته آن تیم نیست. هوادار با بازیکن فرق می‌کند. هوادار آرزوی موفقیت می‌کند اما بازیکن موفقیت را در زمین رقم می‌زند.

از دوران حضورت در پرسپولیس راضی هستی؟

ببینید پایه موفقیت پرسپولیس را ما و تیم برانکو گذاشتیم. استارت موفقیت تیم فعلی آنجا خورد و سال اولی که نایب‌قهرمان شدیم، فوتبالی ارائه دادیم که با احترام به تیم فعلی، اینها یک دهم آن را به نمایش نمی‌گذارند. تیم فعلی، تیم خوبی است اما نگاه کنید در تعطیلات فقط سه تا فوروارد جذب کرده و تمام بازیکنان خوب را در اختیار دارد. مطمئناً باید تیم موفقی باشند اما نمایش آن زمان ما فراتر از آسیا بود. گاهی اوقات وقتی می‌نشینم و فیلم بازی‌های آن زمان را می‌بینم، واقعاً لذت می‌برم. خوشحالم جزئی از تیمی بودم که فوتبال زیبایی را به نمایش می‌گذاشت.

دربی را چطور پیش‌بینی می‌کنی؟ برای پرسپولیسی‌ها کری نمی‌خوانی؟

کری نمی‌خوانم اما دوست دارم استقلال موفق شود. نمی‌خواهم طوری صحبت کنم که به هواداران یک تیم بربخورد و بگویند نان و نمک ما را خورده و حالا این حرف‌ها را می‌زند. هر چند فوتبال حرفه‌ای این چیزها را نمی‌شناسد و هر بازیکنی براساس زحمتی که می‌کشد قرارداد می‌بندد. هوادار پرسپولیس اگر منطقی باشد می‌داند بی‌احترامی نکرده‌ و فقط دوست دارم تیم مردمی استقلال برنده این دربی باشد.

مردمی را با کنایه به پرسپولیس می‌گویی؟

مردمی است دیگر. باشگاهی که تحت حمایت هیچ نهاد یا سازمان دولتی نیست.

از بحث حمایت تو از استقلال بگذریم. همچنان معتقدی بهترین دروازه‌بان ایران هستی؟

صددرصد، با اختلاف هم بهترین هستم. برای اثبات این موضوع هم دلیل کارشناسی ارائه می‌دهم. وقتی شما درباره ناسا صحبت می‌کنید، اگر بخواهید دو صفحه حرف بزنید، چند درصد از مردم متوجه می‌شوند؟

خیلی کم. چطور؟

درست. وقتی من هم می‌آیم درباره دروازه‌بانی حرف بزنم، چند درصد می‌توانند حرف‌های مرا درک کنند؟ فقط آن عده‌ای که دروازه‌بان بوده‌اند، یا برخی مربیان و آنهایی که خاک این کار را خورده‌ و بالا و پایین را دیده‌اند می‌دانند من چه می‌گویم. حالا بحث کارشناسی چیست؟ بحث کارشناسی یعنی بیاییم و قدرت تیم‌ها را برای آنالیز یک دروازه‌بان در نظر بگیریم. مثلاً دروازه‌بانی که تیمش متوسط است و در هر بازی 10 سیو دارد و یک گل می‌خورد را نباید با دروازه‌بانی که هر پنج بازی یک بار هم موقعیت گل روی دروازه‌اش ایجاد نمی‌شود، مقایسه کرد. سبک دروازه‌بانی من طوری است که ترجیح می‌دهم در تیمی بازی کنم و ستاره باشم که در هر بازی 10 موقعیت روی دروازه‌اش ایجاد شود. شاید گل هم بخورم اما علاقه‌ای ندارم دروازه‌بان تیمی باشم که حریف یک موقعیت هم روی دروازه‌اش به وجود نمی‌آورد.

بعد هم بیایم کلین‌شیت‌ها را به نام خودم ثبت کنم. نه، از این عادت‌ها ندارم اما خیلی‌ها این کار را انجام می‌دهند. در لیگ نروژ تیمی به نام گلیمپ بود که بالاتر از مولده قهرمان شد. این تیم به تمام تیم‌ها گل‌های فراوانی می‌زد. آخر فصل هم با ثبت 105 گل زده در 30 بازی به کار خود پایان داد. من اگر دروازه‌بان این تیم بودم، اصلاً لذتی از فوتبال نمی‌بردم چون تیم قوی است و مدام در حمله و با خط دفاع قدرتمندی که در اختیار دارد، اجازه خلق موقعیت به حریف نمی‌دهد. آیا بازی در این تیم لذتی دارد؟ اصلاً در صورت بازی برای این تیم باید کلین‌شیت‌ها را به نام دروازه‌بان ثبت کرد؟ در لیگ ایران چون کارشناس خبره دروازه‌بانی وجود ندارد و کسی نمی‌آید بازیکنان حاضر در این پست را از نقطه‌نظر بازی با پا، خروج، سیو و ... آنالیز کند، در نهایت می‌بینیم که دروازه‌بان تیم قهرمان مدام به عنوان بهترین دروازه‌بان فصل انتخاب می‌شود. فقط به خاطر اینکه تیمش قهرمان شده و مقام اول را کسب کرده. همه دروازه‌بان‌های ایران نور چشم من هستند اما این روش انتخاب بهترین دروازه‌بان نیست.

متأسفانه در ایران به دروازه‌بان‌هایی که در تیم‌های پایین جدولی بازی می‌کنند، نگاه ویژه صورت نمی‌گیرد. کسی نمی‌گوید فلان دروازه‌بان در هر بازی شش موقعیت را مهار کرده و یک گل هم خورده اما مدام می‌گویند دروازه‌بان تیم پیروز گل نخورده و دروازه‌اش را بسته نگه داشته. چرا باید اینطور باشد؟ چون یک تیم قهرمان شده، باید یازده بازیکنش را در تیم منتخب فصل بگذاریم و جایزه تشت طلایی را به آنها بدهیم؟ من بازی استقلال مقابل ذوب‌آهن را دیدم. خب ظلم است یکی مثل شهاب گردان در ذوب‌آهن بازی کند و چوب تیمش را بخورد. او چهار سیو مؤثر داشت و یک‌تنه نتیجه را رقم زد اما وقتی بحث تیم ملی می‌شود، می‌گویند فلان باشگاه قهرمان شده و دروازه‌بانش باید در لیست قرار بگیرد. آقا، بیایید آنالیز کنید. شاید دروازه‌بان یک تیم متوسط عملکرد بهتری از دروازه‌بان تیم قهرمان داشته باشد. باور کنید گل خوردن دلیل محکمی برای سنجش عملکرد یک دروازه‌بان نیست.

به همین دلیل بود که عنوان بهترین دروازه‌بان لیگ نروژ را با حضور در تیم پایین جدولی میوندالن به دست آوردی؟

سال قبل، تیم ما حتی به پلی‌آف سقوط هم راه یافت و بعد از ماجراهای فراوان در لیگ ماند اما میانگین گل خورده میوندالن جزو سه چهار تیم اول بود. آنجا آمدند و آنالیز کردند. گفتند سوشا مکانی از 30 بازی در 28 بازی شرکت داشته و 13 پنالتی علیه تیمش اعلام شده است. من از این 13 پنالتی، چهار تا را گرفتم و 9 تا را خوردم. اگر ایران بود می‌گفتند دروازه‌بان فلان تیم این تعداد گل را خورده، پس دروازه‌بان خوبی نبوده است. اسم این را باید کارشناسی بگذاریم؟ وقتی هم می‌گویم کارشناس نداریم، به همه بر می‌خورد. اصلاً تا حالا دیده‌اید یک کارشناس بیاورند تا عملکرد دروازه‌بان‌ها را آنالیز کند؟ من می‌گویم اگر کارشناسی سراغ دارید، بگویید تا با دلیل و مدرک ثابت کنم از همه دروازه‌بان‌های ایرانی بهترم. برای تیمم لیدری می‌کنم و میوندالن هم از وجود من رضایت کامل دارد.

پس چرا به تیم ملی دعوت نمی‌شوی؟

در ایران وقتی بحثی را باز می‌کنی، خیلی‌ها ناراحت می‌شوند. خیلی راحت بگویم، مربی دروازه‌بان‌های تیم ملی ایران بیاید و مقابل من بنشیند، اگر توانست مرا قانع کند که از بقیه بهتر نیستم و به همین دلیل دعوت نمی‌شوم، هر کاری شما بگویید انجام خواهم داد. باور کنید اینکه به شهرستان‌ها می‌روند و بازی می‌بینند یا فیلم عملکرد لژیونرها را نگاه می‌کنند، همه‌اش فیلم و نمایش است. متأسفانه در تیم ملی دستور می‌گیرند تا لیست را انتخاب کنند.

کسی که شش ماه بازی نکرده را دعوت می‌کنند، آن وقت من که بهترین بازیکن تیمم هستم نباید انتظار دعوت داشته باشم؟ تیم ملی که ارث پدری کسی نیست. هر کس خودش را محق می‌داند، باید توانایی‌هایش را اثبات کند. به مربی تیم ملی چندین بار گفتم اما گوش نکرد چون به صلاحش نبود. اگر اسکوچیچ توانست کسی را برای بازی و نه فقط دعوت به تیم ملی، از من بهتر پیدا و مرا قانع کند، در برنامه زنده و جلوی 80 میلیون ایرانی چهارگوشه زمین را می‌بوسم و می‌گویم این فوتبال برای شما. فوتبالی که سیاست برایش تعیین تکلیف می‌کند و جای شایسته‌ها را به ناشایسته‌ها می‌دهد.

چقدر با قاطعیت درباره پشت پرده‌ها صحبت می‌کنی.

واقعیت است. این فوتبال برای کسی جذابیتی ندارد، چون این اتفاقات در آن رقم خورده است. چرا همه می‌گویند دوره کی‌روش تیم ملی را دوست داشتیم؟ چون کی‌روش نظم و دیسیپلین را در دستور کار قرار می‌داد، حق را ناحق نمی‌کرد و حتی به مسئولان اجازه نمی‌داد کنار زمین بایستند و تمرین را تماشا کنند، چه برسد به اینکه بگذارد لیست را خودشان انتخاب کنند. او دوست نداشت کسی تمرین را ببیند، چرا؟ چون شایسته‌ها در اردو حضور داشتند و خودم هم اگر به اردو دعوت نمی‌شدم، دست کی‌روش را می‌بوسیدم و می‌دانستم دلیل فنی دارد. کی‌روش به کسی باج نمی‌داد و همه به او و تصمیماتش احترام می‌گذاشتیم. الان اما شما این اخبار را از تیم ملی نمی‌شنوید. با تمام احترامی که برای آقای وحید هاشمیان قائلم، یک بار از او پرسیدم آیا می‌توانی مرا قانع کنی که چرا در تیم ملی حضور ندارم؟ گفت ما فعلاً اردو داریم اما بعد از پایان اردو با من تماس بگیر.

من ترجیح دادم تماس نگیرم، چون اگر حرف قانع‌کننده‌ای داشت همان موقع به زبان می‌آورد. به عنوان نمونه رامین رضاییان هم به تیم ملی دعوت نمی‌شود. از اسکوچیچ می‌پرسند چرا رامین را دعوت نمی‌کنی؟ او می‌گوید در این پست صادق محرمی را دارم. آیا کسی خرده می‌گیرد؟ چون صادق محرمی در اروپا حضور دارد و آنجا بازی می‌کند، به رامین رضاییان اولویت دارد. شما اگر با پاسپورت ایرانی در اروپا حاضر باشی، حتی اگر 200 بازی ملی هم داشته باشی، به گذشته‌ات نگاه نمی‌کنند و می‌گویند الان چه هستی. پس کسی که با این شرایط در اروپا بازی می‌کند، کارش 10 برابر نسبت به کسی که در ایران یا اطراف مشغول بازی است، ارزش دارد. به همین دلیل می‌گویم اگر کسی دلیلی برای عدم دعوت از من دارد، بیاید و قانعم کند.

چرا پاسخی برای سؤالت ندارند و به قول خودت تو را قانع نمی‌کنند؟

می‌دانید چرا؟ چون دروازه‌بان‌هایی دعوت می‌کنند که شش ماه شش ماه بازی نمی‌کنند. مشخص است که در این شرایط پاسخی برای من ندارند.

یعنی باید پرونده حضورت در تیم ملی را ببندیم؟

مشکل از من نیست. من می‌توانم خودم را اثبات کنم. به چه کسی؟ به کسی که کارشناس است اما آنهایی که تصمیم می‌گیرند، خودشان را به ندیدن زده‌اند. روزی که از نفت مسجدسلیمان جدا شدم و دوباره به نروژ برگشتم، در تمام برنامه‌های ورزشی پیش فصل، مرا به عنوان یکی از سه خرید موفق انتخاب کردند. آن ‌هم زمانی که هنوز لیگ شروع نشده بود. فکر می‌کنید چرا؟ چون تأثیر مستقیم روی موفقیت میوندالن داشتم. نیازی هم به تعریف و تمجید ندارم، چون خودم می‌دانم خوب هستم.

بعضی‌ها اما منفعت‌شان در این است که نامی از من و امثال من نباشد چون اگر ماها باشیم، دیگر نمی‌توانند بازیکن مورد نظرشان را با حمایت چند مدیر برنامه به تیم ملی بفرستند. هر کس می‌تواند مرا قانع کند در سال 2020 که من با تیم چهاردهم جدول توانستم عنوان بهترین دروازه‌بان نروژ را به دست بیاورم، چه کسی در ایران عملکرد بهتری نسبت به من داشت؟ اگر با زبان کارشناسی و نه بی‌احترامی، یک نفر شایسته‌تر از من برای بازی در تیم ملی پیدا کردند، دور فوتبال را خط می‌کشم و برای همیشه می‌روم.

به عنوان سؤال پایانی، نتیجه دربی را پیش‌بینی می‌کنی؟

پیش‌بینی نمی‌کنم اما آرزوی موفقیت برای تیم بزرگ و مردمی استقلال دارم.

انتشار یافته: 118
در انتظار بررسی:26
Iran (Islamic Republic of)
07:54 - 1400/02/22
پس تو پرسپولیس چه غلطی میکردی .. ..که قهرمانی پرسپولیس سر گلهای که تو خودی از دست رفت ..زمان برانکو ‌‌.. . .‌نمک نشناس ..
پاسخ ها
زاهدان
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
پرسپولیس اصالت داره و همون بهتر رفت
ضمنا دعوایی که با استقلالی ها میکرد رو فراموش کرده

این شخص بدرد استقلال هم نمیخوره
پر از حاشیه ...
نامnaser
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
اصلاقیافه وتیپ ومرام ورزشکاران رونداره یک ورزشکارهمیشه حرمت نون ونمک رونگه میداره فارغ ازابی وقرمز
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
با وا دادن های مسخره تو پرسپولیس دو فصل نابود شد و حتی در دربی 4 تایی هم یه گل هدیه دادی به استقلال ، اونوقت با کمال پررویی دم از عالی بودن خودت میزنی

پرسپولیس برانکو بعد از رفتن تو شکل گرفت

باب اسفنجی نباشیم
میتی از مشد
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
قشنگ از پوشش و قیافه اش مشخصه از بچگی چیکاره بوده و طرفدار کدام تیم بوده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
خخخخخخخخ دم هوادارای پرسپولیس کم یکار کردن روانی شده
مرتضی شاه عبدالعظیم
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
درود
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
شخصیت این مثل تتلو هست هدیه پرسپولیسی ها ب شیشتقلال خخخ
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
اخ ک دلم خنک شد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
دقیقا
Iran (Islamic Republic of)
07:57 - 1400/02/22
اینم مثل فنونی زاده صنعتی و سنتی رو با هم میزنه ...
پاسخ ها
ابی
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
خخ
Iran (Islamic Republic of)
07:58 - 1400/02/22
همون علی دایی واست خوب بود که گریه ات انداخت با اون شلوار باب اسفنجی.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
فقط تو ایران یه بازیکن باید برای انتخاب تیمش توضیح بده. خوبه هر دوتیم استقلال و پرسپولیس هم ایرانی هستن. تیم عربی نرفته که انقد ازش توضیح می خواین
Iran (Islamic Republic of)
08:05 - 1400/02/22
سوشا جان مادرت همون پرسپولیسی بمون.ول کن تیم استقلال آبرو داریم
Iran (Islamic Republic of)
08:05 - 1400/02/22
حنات رنگی نداره، البته ایشون آویزون همه است
Iran (Islamic Republic of)
08:06 - 1400/02/22
کیسه سوراخه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
لنگی سسسسسس
Iran (Islamic Republic of)
08:09 - 1400/02/22
اینم توهم زده.یه سال بخاطر گلهای مفتی که خورد پرسپولیسو نائب قهرمان کرد حالا واسه ما دروازه بان شده
Iran (Islamic Republic of)
08:10 - 1400/02/22
سوشا پسرشماچی مصرف میکنی.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
ما که هر چی بازیکن بنجل مثل نادری ورمضانی رو انداختیم به استقلال تو رو هم بشون میدیم مبارک سوراخه باشه
سعید
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
نمیخوایی توببایی طرفداراستقلال باشی بمون همون پرسپولیس
Iran (Islamic Republic of)
08:11 - 1400/02/22
تو اونقدر بی جنبه ای که تو هر تیمی بریمیرینی به خودت
Iran (Islamic Republic of)
08:11 - 1400/02/22
کیسه کشا تورو به عنوان یه هوادارم قبول ندارم خودتو به این کیسه نکش
پاسخ ها
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
چرا قبولش داریم لنگیا رو آتیش زده
Iran (Islamic Republic of)
08:12 - 1400/02/22
برواستقلال ببینم مثلا چه غلطی می کنی
Iran (Islamic Republic of)
08:16 - 1400/02/22
همین تو بودی که اون سال پرسپولیس فقط بخاطر تفاضل گل دوم شد وگرنه امسال برای قهرمانی ششم بازی میکرد جاسوس
Iran (Islamic Republic of)
08:18 - 1400/02/22
باز ار گرمی می کند خودش هم می داند جای در پرسپولیس ندارد.اصلا توبه چه درد می خوری
Iran (Islamic Republic of)
08:19 - 1400/02/22
شلغم هم قاطی میوه ها شده، خلایق هرچه لایق....
اقلیت قرمز۴تایی ها لن گی ها حکومتی فساد و تبانی و جعل بی افتخارها
Iran (Islamic Republic of)
08:19 - 1400/02/22
لنگی سووووووززززززز
Iran (Islamic Republic of)
08:20 - 1400/02/22
جونم سوشاااااا
پاسخ ها
SS
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
تمام طول تاریخ،تمام دروازه بانهای خوب ایران استقلالی بودن،نمی دونم چرا؟
Iran (Islamic Republic of)
08:20 - 1400/02/22
دمت گرم سوشامکانی عزیز
Iran (Islamic Republic of)
08:20 - 1400/02/22
لنگیا پماد بدم ؟
پاسخ ها
امیر
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
خدا رو شکر اینم از اول کیسه کش بود
Iran (Islamic Republic of)
08:20 - 1400/02/22
دوسال پرسپولیس رو به خاک سیاه نشوندی قهرمانی رو از پرسپولیس گرفتی حالا میگی طرفدار کیسه بودی
Iran (Islamic Republic of)
08:22 - 1400/02/22
باب اسفنجی پماد بدم خیلی سوختی
Iran (Islamic Republic of)
08:24 - 1400/02/22
باب اسفنجی اگه تو نبودی با اون گل های مسخره ایی که خوردی که پرسپولیس همون سال اول حضور برانکو قهرمان میشد!!!
پس معلوم شد این نمک به حروم باعث شد پرسپولیس اون سال اون همه گل بخوره!!!
ذات فوتبال کیسه لجن بوده و هست
Iran (Islamic Republic of)
08:24 - 1400/02/22
تو به درد همون استقلال میخوری ...
Iran (Islamic Republic of)
08:25 - 1400/02/22
این بنده خدا اغده ای شده میخواد خودشو نشون بده
پاسخ ها
موجی
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
راست میگی عقده ایی شده

البته .. من فکر میکنم این بنده خدا جیزی مصرف میکنه چون بنده خدا خیلی هذیان میگه ..
نمی دونم .. چرت و پرت زیاد میگه ..

فکر کنم همه خندیدند
مسعود
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
برو کمی املا یاد بگیر بعد اظهار فضل کن ، عقده ای درسته که اونم تویی خخ
Iran (Islamic Republic of)
08:29 - 1400/02/22
چیزی نمونده بگه من از پیتراشمایکل هم بهترم خداشاهده یارو قاطی پاتیه.
Iran (Islamic Republic of)
08:33 - 1400/02/22
حیف پرسپولیس که تو لباسشو به تن کردی حیف
Iran (Islamic Republic of)
08:37 - 1400/02/22
... .واقعا نمک خوردی نمکدون شکستی .. .از اون لباس باب اسفنجی معلوم بود تو از مکتب ارتش سرخ نیستی .حرام باشه اون نونی که خوردی
Iran (Islamic Republic of)
08:38 - 1400/02/22
کیسه کش نان نمک خوردی و نمکدان شکستی
پاسخ ها
مرتضی شاه عبدالعظیم
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
نمک خورد و نمکدان رو..........
Iran (Islamic Republic of)
08:44 - 1400/02/22
خدا روشکر که پرسپولیسی نیستی چون رفتار و حرکاتت با مکتب کیسه جور درمیاد باب اسفنجی خدا براشون نگهت داره
Iran (Islamic Republic of)
08:47 - 1400/02/22
شرف بر درودت فقط میخوای دیده بشی
Iran (Islamic Republic of)
08:47 - 1400/02/22
تو رو چی به پرس پلیس کبیر تو لیا قت بزرگ بودن رو نداری
Iran (Islamic Republic of)
08:48 - 1400/02/22
میگه بهترین دروازه بان ايران منم با اختلاف!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
08:51 - 1400/02/22
اجق وجق همچی میگه اروپا انگار بارسا بازی میکنه تیم درجه پنجم شد اروپا؟با اون شلوارت خخخخ
Iran (Islamic Republic of)
08:52 - 1400/02/22
دیوونه ای هست. کاش رفته بود استقلال یا بره استقلال
Iran (Islamic Republic of)
08:53 - 1400/02/22
فعلا که حاضرن عنایتی رو توی دروازه تیم ملی بزارن ولی اسم توی مریض رو نیارن
Iran (Islamic Republic of)
08:55 - 1400/02/22
خدا راشکر .لیاقتت در حد همونا است داداش.فکرمون را راحت کردی.چون تو در حد واکس زن کفش های هوادارهای پرسپولیس هم نیستی باب اسفنجی,
Iran (Islamic Republic of)
08:56 - 1400/02/22
لیاقتت همون کیسه هست
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
08:58 - 1400/02/22
خیلی هم مهم نیستی
Iran (Islamic Republic of)
09:06 - 1400/02/22
چرت میگه زیاد باور نکنید شماها چه بیکارید که با اون گفتگو میکنید
Iran (Islamic Republic of)
09:08 - 1400/02/22
چه ادعاهایی . تمام مربیان هیچ نمی فهمند فقط ایشون تحلیل گر بهترین دروازه بان است .حالادرایران کسی بلدنیست چرا خارج از کشور تیمی بهت محل نمی گذارد چون توخودت رادر حدبوفون میدانی ولی به به دلیل علاقه درمیوندالن که اسمش به گوش هیچ کس نرسیده مانده ای . شما ثبات نداری .یعنی حتی درمسائل جنسی هم میانه هستی برو خودت را به دکتر نشان بده البته نه درایران همون میوندالن
Iran (Islamic Republic of)
09:09 - 1400/02/22
خدارو شکر که این لکه ننگ ازدامن پرسپولیس پاک شد
Iran (Islamic Republic of)
09:15 - 1400/02/22
دمت گرم سوشا آفرین به مرامت که لااقل حق را گفتی مثل خیلی ها دروغ نگفتی ونمیگی ...لنگیا چرا ناراحت میشن حرف حق رو زده ...خخخهههههه
Iran (Islamic Republic of)
09:15 - 1400/02/22
پرسپولیس باید از این یارو شکایت کنه،تبانی کرده
Iran (Islamic Republic of)
09:18 - 1400/02/22
انگار خیلی مهمه که این تحفه طرفدار کی باشه
France
09:20 - 1400/02/22
اگه سوشاراست میگه پس خائن است
اسدقلا............ل سووووووووووووراخههههههههه
Iran (Islamic Republic of)
09:27 - 1400/02/22
هههه بازوبند کاپیتانی بدین به باب اسفجی.بلاخره از بچگی طرفدار اس د قلاله
Iran (Islamic Republic of)
09:27 - 1400/02/22
خدا را شکر باب اسفنجی استقلالی از اب در اومد
Iran (Islamic Republic of)
09:30 - 1400/02/22
فقط یک قهرمانی رو از ما گرفتی رو الان دهنتم تا گوشت بازه
Iran (Islamic Republic of)
09:31 - 1400/02/22
باب اسفنجی تو هم واسه ما ادم شدی
Iran (Islamic Republic of)
09:31 - 1400/02/22
عشق است پرسپولیس با ۸۰میلیون هوادار
Iran (Islamic Republic of)
09:31 - 1400/02/22
پرسپولیس تیم اریایی
Iran (Islamic Republic of)
09:31 - 1400/02/22
بنازم به این پرسپولیس بنازم
Iran (Islamic Republic of)
09:31 - 1400/02/22
جانم جانم پرسپولیس
Iran (Islamic Republic of)
09:32 - 1400/02/22
بزرگتر از نام پرسپولیس نیست
Iran (Islamic Republic of)
09:34 - 1400/02/22
خب خداروشکر
بعد از احمدی نژاد و تتلو و ساسی مانکن اینم استقلالی بود
خدایا هزار مرتبه تو را شکر
Iran (Islamic Republic of)
09:39 - 1400/02/22
سوشای لنگ اتیش زن!!!!!شمالی پسردمت گرم
Iran (Islamic Republic of)
09:42 - 1400/02/22
توبزرگترین ضربه رابه تیم مازدی که قهرمان نشدیم
Iran (Islamic Republic of)
09:46 - 1400/02/22
بیخود تو ضعیفترین دروازبان ایرانی بدبختی بخدا
Iran (Islamic Republic of)
09:49 - 1400/02/22
سوشا چرخنده!!!!!! یه بار دیگه چرخ بزنی اقبالت رو سپاهانه یا تراکتور!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
09:54 - 1400/02/22
متأسفانه باید بدونی نادی الاستقلال دروازه بان داره لازم نیست خودتو اینقدر زحمت بدی
پاچه خواری ممنوع
Iran (Islamic Republic of)
10:14 - 1400/02/22
امثال همین باب اسفنجی طرفدار کیسه باشن بهتره موفق باشی بچه خوشگل خخخ
پاسخ ها
الماس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
الان تمام تیم های بزرگ دنیا مثل آلمان اسپانیا برزیل وغیره درون از دروازبانها ی تیمهای متوسط باشگاهی استفاده میکنند چون طبق گفته سوشا مکانی دروازبان تیم متوسط گل خورده ولی سیو های بیشتری داشته عجب تحلیلی پس دروازبان یک که در باشگاه بزرگی مثل استقلال یا پرسپولیس بازی میکنه چه جوری برای اون تیم بزرگ انتخاب شده خوب معلومه یک جایی درخشیده بعد هم برای چنین سطحی انتخاب شده مثل مظاهری مثل لک مثل بیرانوند
ارتش سرخ
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
فکر کرد هرکسی بیا پرسپولیس ، محبوب می مونه ،بایدازجان بگذری ،تا پرسپولیسی بمانی
ارتش سرخ
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
سوشا جان مثل جنس چینی تو بازار هس که هیچی مشتری نداره
Iran (Islamic Republic of)
10:26 - 1400/02/22
یادت رفته با حنیف درگیری شدی و گفتی من نماد پرسپولیس رو نشون هوادار دادم درگیری به این خاطر بود،و واسه استقلالی ها کری میخوندی ،الان شدی طرفدار استقلال
Iran (Islamic Republic of)
10:27 - 1400/02/22
خب ،بیا استقلال ،منتظر سوتی هایت هستیم .
Iran (Islamic Republic of)
10:31 - 1400/02/22
معلوم شد تو دربی چهارتایی چرا دو گل خوردی باب اسفنجی
Iran (Islamic Republic of)
10:41 - 1400/02/22
تولیاقتت رو همون زمان که عقده لباس پوشیدن و تو پارتی شرکت کردن رو نشون دادی حالا چسبیدی به استقلال.تاریخ مصرفت خیلی وقته تموم شده بنجول
Iran (Islamic Republic of)
10:52 - 1400/02/22
نون می خورد ونمکدان می شکست
Iran (Islamic Republic of)
10:52 - 1400/02/22
اين بنده خدا عقده مطرح شدن داره. البته سياست بازيكن گرفتن استقلال هم دخيله تو اين موضوع كه هر بازيكني عليه پرسپوليس كري بخونه يا توهين بكنه سريع جذبش ميكنه. اين مفنگي هم فكر كرده ميتونه اينجوري بياد استقلال
Iran (Islamic Republic of)
11:06 - 1400/02/22
درود فراوان بر سوشا مکانی عزیز و دوست داشتنی
Iran (Islamic Republic of)
11:30 - 1400/02/22
میگه من برای هوادارای رقیب (پرسپولیس) کری نمی خونم اما مدام از عبارت تیم مردمی استقلال استفاده می کنه و معتقده که به هیچ نهاد و سازمانی وابسته نیست. آقای مکانی چطور میشه تیمی که به هیچ نهاد و سازمانی وابسته نیست و طی هشت سال فقط یک جام حذفی برده هر سال گرون ترین تیم ایرانو می بنده؟! این تیم مردمی منبع درآمدش کجاست و از چه راهی سودآوری می کنه؟! ما اون سال قهرمانی رو به خاطر تفاضل گل از دست دادیم و شاهکارهای شما تو این زمینه بی تاثیر نبود!
Iran (Islamic Republic of)
11:46 - 1400/02/22
استقلال چقدر خوار شده که نیاز به حمایت چهارتا مثل تو داره
Iran (Islamic Republic of)
11:53 - 1400/02/22
دمت گرم سوشای دوست داشتنی خدایی عالی گفتی ولی تو فوتبالی که امثال پیروانی اسطوره اخلاقشند حرف زدن نداره
Iran (Islamic Republic of)
11:59 - 1400/02/22
چشم قشنگ دوست داشتنی تاجی
Iran (Islamic Republic of)
12:17 - 1400/02/22
همون تو کیسه کش آنقدر گل خوردی که بخاطر تفاضل گل پرسپولیس دوم شد .نمک نشناس
Iran (Islamic Republic of)
12:31 - 1400/02/22
هرکیو پرسپولیس میندازه بیرون طرفدار کیسه میشه بعد از چند ماه کیسه میخرش خوب راهشو بلدن
Iran (Islamic Republic of)
12:32 - 1400/02/22
تو چی هستی که طرفدار کی باشی
Iran (Islamic Republic of)
13:37 - 1400/02/22
تیم لنگ همینقدر بی ارزشو بی اصالته که بازکنانی که یه زمانی سینه چاکش بودن الان ازش رو برگردوندن..
لنگ اگه باشگاه با اصالتی بود اینجوری با اسطوره هاش رفتار نمیکرد
Iran (Islamic Republic of)
13:58 - 1400/02/22
همون بدردکیسه میخوری بااون شخصیت نداشتت
Iran (Islamic Republic of)
14:35 - 1400/02/22
باب اسفنجی جان
واقعا آدم بی شخصیت و نمک نشناسی هستی
در ضمن خیلی هم از خود راضی هستی.
پرسپولیس کبیر جای افراد دون و حقیری مثل جنابعالی نیست.
Netherlands
14:40 - 1400/02/22
یادت هست تودربي باحنيف یقه به يقه شدي
Iran (Islamic Republic of)
15:26 - 1400/02/22
شکرخدا که پرسپولیسی نیستی .. ما رو با بازیهای ضعیفت از قهرمانی دور کردی حالا این نسخه رو برای کیسه بنویس
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج