افزایش مداوم قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۲۳۹۵۶
۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۱
۴۵۵۶
نوسان نرخ ارز، زمزمه‌های آزادسازی قیمت و کاهش تولید و عرضه خودرو‌های پرتیراژ داخلی، به صعود مجدد قیمت‌ها در بازار بی‌مشتری خودرو منجر شده است.

روزنامه همشهری: نوسان نرخ ارز، زمزمه‌های آزادسازی قیمت و کاهش تولید و عرضه خودرو‌های پرتیراژ داخلی، به صعود مجدد قیمت‌ها در بازار بی‌مشتری خودرو منجر شده است. مشاهدات خبرنگاران، از افزایش قیمت خودرو‌های شاخص در بازار حکایت دارد.

افزایش قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری

در چند روز گذشته قیمت انواع پراید یک تا سه‌میلیون تومان و نرخ پژو ۲۰۶ تیپ دو ساده و فول به ۱۹۸ تا ۲۰۸ میلیون تومان افزایش یافته است. با وجود این افزایش قیمت‌ها، هنوز هم رکود حرف نخست بازار خودرو است. در بازار خودرو‌های خارجی با وجود افت ۱۰ درصدی قیمت‌ها نسبت به ابتدای امسال، کمتر معامله‌ای انجام می‌شود. به‌گفته فعالان صنفی، حجم معاملات در بازار خودرو‌های تولید داخل، مونتاژی و وارداتی تقریبا به صفر رسیده است. طولانی‌شدن مذاکرات هسته‌ای و انتخابات ریاست‌جمهوری از یک سو و کاهش قدرت خرید، افت تیراژ تولید و عبور حداقل قیمت مصوب خودرو‌های داخلی از مرز ۱۰۰ میلیون تومان، چشم‌انداز قیمت‌ها را در بازار خودرو مبهم کرده است.

افت تیراژ تولید و کاهش عرضه

تازه‌ترین آمار وزارت صنعت از افت ۲۴.۱ درصدی تیراژ تولید خودرو در اردیبهشت‌ماه امسال حکایت دارد. براساس این آمار در اردیبهشت امسال ۷۹ هزار و ۷۸۸ دستگاه انواع خودرو تولید شده، در این مدت تولید خودروی سواری با افت ۲۲.۱ درصدی به ۷۳ هزار و ۱۷۲ دستگاه رسیده است.

افزایش قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری

در اردیبهشت امسال ایران خودرو ۳۶ هزار و ۷۲۶ دستگاه انواع خودرو تولید کرده که نسبت به اردیبهشت پارسال ۲۹ درصد افت کرده است. در این ماه ایران خودرو ۳۶ هزار و ۶۱۰ دستگاه خودرو سواری تولید کرده که نسبت به اردیبهشت ۹۹ با کاهش ۲۸.۳ درصدی همراه بوده است. سایپا نیز در اردیبهشت امسال ۳۷ هزار و ۶۹۶ دستگاه خودرو تولید کرده که نسبت به اردیبهشت پارسال ۱۵.۴ درصد کاهش داشته و تولید خودروی سواری در سایپا نیز ۳۲ هزار و ۹۷۷ دستگاه بوده که در مقایسه با اردیبهشت ۹۹ افت ۱۶ درصدی داشته است. تولید خودروسازان و میزان عرضه محصولات آن‌ها در حالی روندی کاهشی به‌خود گرفته که شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار هستیم.


خروج از قیمت‌گذاری دستوری

درحالی‌که تازه‌ترین آمار‌ها از رشد زیان انباشته شرکت‌های خودروسازی حکایت دارد، آن‌ها موضوع آزادسازی قیمت‌ها را با جدیت دنبال می‌کنند. موضوعی که سهیل معمارباشی، مدیرکل دفتر صنایع نیرو محرکه و خودروی وزارت صنعت، قبلا به آن اشاره و اعلام کرده بود: صنعت خودرو به‌دلیل رشد هزینه تمام‌شده تولید و تثبیت دستوری قیمت‌ها در حال آب‌شدن است و فعالیت‌های توسعه‌ای خودروسازی فدای نرخ مصوب شورای رقابت شده است.

افزایش قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری

اگر در این مورد فکر جدی نشود، احتمال تعطیلی گسترده خودروسازان وجود دارد. حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس اعلام کرده؛ پیشنهاد مشترک خودروسازان و وزارت صمت برای لغو قیمت‌گذاری دستوری به کمیسیون صنایع مجلس ارائه شده و قرار است این موضوع در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.


دنده معکوس پراید و پژو در جاده گرانی

در شرایطی که نمایندگان مجلس، خودروسازان و وزارت صنعت طرح آزادسازی قیمت خودرو‌های پرتیراژ داخلی را دنبال می‌کنند، بازارخودرو در یک‌ماه گذشته در زمین نوسان نرخ دلار بازی کرده. فعالان بازار به همشهری گفته‌اند؛ تحولات بازار ارز تأثیر مستقیمی بر فرازونشیب قیمت خودرو در حاشیه بازار داشته است. چنان‌که در هفته جاری، با عبور نرخ دلار از مرز ۲۴ هزار تومان، قیمت انواع خودرو‌های پرتیراژ، مانند پراید و پژو در حاشیه بازار نیز سیر صعودی به‌خود گرفته است. قیمت پراید ۱۱۱ که از ابتدای خردادتا ابتدای هفته جاری، دومیلیون تومان افزایش یافته بود، در دو روز گذشته رشد دومیلیون تومانی دیگری را تجربه کرد و به ۱۳۱ میلیون تومان رسید.

افزایش قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری

همچنین قیمت پراید۱۳۱ و ۱۳۲ با رشد سه‌میلیون تومانی از خردادماه به‌ترتیب به ۱۱۵ و ۱۱۸ میلیون و پراید ۱۵۱ به ۱۱۷ میلیون تومان رسید. همچنین تیبا صندوقدار ۱۲۵ میلیون، تیبا هاچ بک ۱۳۰ میلیون، کوئیک دنده‌ای ۱۴۶ میلیون، ساینا دنده‌ای ۱۴۳ میلیون، آریو اتوماتیک ۳۷۰ میلیون و چانگان ۴۶۵ میلیون تومان، قیمت خورد. در بازار محصولات ایران خودرو نیز قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو معمولی به ۱۹۸ میلیون، پژو ۲۰۶ تیپ دو فول به ۲۰۸ میلیون، پژو۲۰۶ تیپ پنج به ۲۶۱ میلیون، پژو ۲۰۶ صندوقدار V۸ به ۲۶۲ میلیون، پژو ۴۰۵GLX به ۱۹۳ میلیون، پژو ۴۰۵GLX دوگانه سوز به ۱۹۶ میلیون، پژو ۴۰۵SLX به ۲۱۵ میلیون، پژو پارس به ۲۳۵ میلیون، پژو پارس دوگانه‌سوز ۲۴۵ میلیون، پژو ۲۰۷ دنده‌ای به ۲۹۶ میلیون، پژو ۲۰۷ اتوماتیک به ۳۹۲ میلیون، پژو ۲۰۷ سقف شیشه‌ای به ۳۲۴ میلیون، سمند EF۷ به ۲۰۴ میلیون، سمند EF۷ دوگانه سوز به ۲۴۵ میلیون، دنا پلاس تیپ یک به ۳۲۵ میلیون و دنا پلاس اتوماتیک توربو شارژ به ۴۳۷‌میلیون افزایش یافت.


انتظار و رکود، حرف نخست بازار وارداتی‌ها

مشاهدات خبرنگاران حاکی است: در شرایطی که این روز‌ها شاهد افزایش سهم بازار خودرو‌های چینی، از بازار خودرو‌های وارداتی هستیم، قیمت خودرو‌های خارجی نیز در بازار پایتخت دوباره در چند روز اخیر وارد فاز صعودی شده که دلیل آن نوسان نرخ ارز بوده است.

افزایش قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری

فعالان بازار خودرو‌های خارجی نیز در انتظار تعیین سرنوشت برجام، نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و آزادسازی واردات خودرو‌های خارجی هستند، این سه‌مولفه موجب شده معامله‌گران این بازار کمی محتاطانه عمل کنند. به‌گفته فعالان بازار، قیمت سانتافه صفر کیلومتر مدل ۲۰۱۷ به دومیلیارد تومان، فولکس واگن تیگوان مدل ۲۰۱۸ به ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و رنو تلیسمان صفر کیلومتر مدل ۲۰۱۸ به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان رسیده است. در بازار خودرو‌های مونتاژی نیز پژو ۲۰۰۸ سفیدرنگ مدل ۹۸ صفر کیلومتر با قیمت ۸۵۰ میلیون و مزدا۳ مدل ۹۸ با قیمت ۸۹۰ میلیون تومان عرضه می‌شود.


رد شایعه واردات با رمزارز

برخی فعالان صنفی این روز‌ها گمانه‌زنی‌هایی در مورد احتمال واردات خودرو با ارز‌های دیجیتال را مطرح می‌کنند. با این حال مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، با بیان اینکه واردات خودرو با بیت‌کوین یا سایر ارز‌های دیجیتال امکان‌پذیر نیست، گفت: امکان واردات خودرو با ارز دیجیتال حداقل در تجارت با خودروساز‌هایی مانند کیا، هیوندایی و تویوتا وجود ندارد و این نوع معاملات غیرمعمول است، زیرا ارز‌های دیجیتال معمولا برای خرید‌های کوچک استفاده می‌شوند.

افزایش قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری

به‌گفته او مطابق آمار منتشرشده در ایران یک‌میلیارد دلار ارز دیجیتال استخراج می‌شود که برای تجارت خارجی رقم ناچیزی است. بر اساس آخرین آمارها، قبلا بخش‌خصوصی ۸۵هزار خودروی خارجی را به ارزش ۲ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار، وارد کرده بود حتی هم‌اکنون سالانه ۶ میلیارد دلار قطعات خودرو وارد ایران می‌شود.


مکث

رکود کامل بازار خودرو

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران به همشهری گفت: مشکل اصلی، نبود خریدار در بازار خودرو است؛ هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود. بازار خودرو این روز‌ها در رکود کامل به‌سر می‌برد، حتی با تشدید نوسان نرخ ارز، میزان معاملات تقریبا به صفررسیده است. سعید موتمنی، با تأکید بر اینکه با این روند حتی کشف قیمت خودرو، در حاشیه بازار نیز مقدور نیست، گفت: نوسان نرخ ارز موجب رشد نسبی قیمت برخی خودرو‌های شاخص بازار، مانند پراید و پژو ۲۰۶ شده است.

اگرچه تحت‌تأثیر افزایش نرخ ارز و کاهش شدید عرضه، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو به ۱۹۸ تا ۱۹۹میلیون و پراید ۱۵۱ به ۱۱۷ میلیون تومان افزایش یافته، اما در بازار خریداری برای این خودرو‌ها وجود ندارد. به‌گفته او، حتی افزایش نرخ مصوب خودرو در شورای رقابت نیز تأثیری بر بازار خودرو نداشته، زیرا معامله‌ای انجام نمی‌شود. موتمنی در مورد دلایل رکود بازار خودرو گفت: خریداران و فروشندگان منتظر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و مذاکرات وین و مشاهده تأثیر آن بر نرخ ارز و درنهایت، کشف قیمت نهایی خودرو‌های داخلی یا وارداتی هستند، تا زیان احتمالی ناشی از خرید یا فروش خودرو را به حداقل کاهش دهند.

انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:4
Italy
09:04 - 1400/03/12
خدا همه ظالمین لعنت کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
این صفیون خرید فروش خودرو کالا بورس بقیه رو‌هم
بد بخت کردن
بدون نام
Canada
۱۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
نخر همین من از سال 91 ماشین نخریدم و به ماشین 88ام راضیم
Iran (Islamic Republic of)
09:27 - 1400/03/12
فقط نخرید ضایع بشن بمونه روی دستشون
Iran (Islamic Republic of)
09:27 - 1400/03/12
کی گرون میکنه خودشون دو شرکت دولتی همه نهادها ارگان ها سهام دارش هستند
پاسخ ها
جان جان
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
ما عادت کردیم تا بگن فلان جنس گرون شد یا داره گرون می شه هول میشیم نکنه بما نرسه از بقیه عقب بمونیم آخ ببخشید حرفمو نیمه کاره گذاشتم زودتر برم نکنه تموم بشه به من نرسه
امیدعلی
Germany
۱۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
نخرید ترا به خدا نخرید نخرید نخرییییییییید تا ارزان بشه
Iran (Islamic Republic of)
09:28 - 1400/03/12
باید برنامه ریزی میکردن هر خانواده یک خودرو نه یک خانواده ده تا یک خانواده هیچی
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
برادر اینکه هر خانواده چند خودرو به کسی ربط نداره مشکل بی عرضگیه که حتی لگن هم به تعداد کافی نمیتونن بسازن
Iran (Islamic Republic of)
10:54 - 1400/03/12
نخرید همین....دندون رو جیگر بزارین نخرید...اگه هم خریدین از شرکت نخرین....
Iran (Islamic Republic of)
10:59 - 1400/03/12
بی در و پیکرترین جای دنیا زندگی میکنیم
پاسخ ها
چهله
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
بیا ولایت ما زندگی کن هم در داره هم پیکر
Iran (Islamic Republic of)
12:03 - 1400/03/12
واقعا که...
پاسخ ها
میم ر
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
چقدر شما مردم ساده هستن گرونی هست وخواهد بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روشا فارمسی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
فنی آتل_فوتر
اورانوس_فوتر2