داغ مرگ حدیثه‌ی ۱۳ساله بر اثر زایمان
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۳۳۶۱۸
۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۷
۱۳۹۷۹
هر ساله ۱۲میلیون دختر در سراسر جهان در زیر سن ۱۸سالگی ازدواج می‌کنند که به‌معنای آن است که از هر ۵ دختر یک دختر قربانی پدیده کودک همسری می‌شود.

برترین‌ها: هر ساله ۱۲میلیون دختر در سراسر جهان در زیر سن ۱۸سالگی ازدواج می‌کنند که به‌معنای آن است که از هر ۵ دختر یک دختر قربانی پدیده کودک همسری می‌شود.

قصه پر غصه کودک همسری؛ فریادی که شنیده نمی‌شود

در روز اخیر خبری منتشر شد که کودک همسری سیزده ساله در حین زایمان فوت کرد. این کودک همسر متعلق به سراوان است. درباره دلایل مرگ این کودک تاکنون گزارش دقیقی منتشر نشده است. ازدواج این کودک در سال گذشته اتفاق افتاده است و پس از سه ماه باردار شده است.

این دختر ۱۳ ساله که، اهل سراوان، معرفی شده روز ۴ تیرماه پس از مراجعه به بیمارستان و در حین زایمان جان باخته است. این خبر را بهانه قرار دادیم تا درباره کودک همسری و علل و تبعات آن با شما صحبت کنیم.

بدن دختر ۱۳ساله قابلیت بارداری ندارد

باید این مساله مدنظر قرار گیرد که بلوغ یک بازه زمانی دارد یعنی بلوغ به یکباره اتفاق نمی‌افتد، از ۹ سالگی آغاز می‌شود و تا ۱۵ یا ۱۶ سالگی کامل می‌شود؛ یعنی تا زمانی که بلوغ کامل شود ۴ تا ۵ سال زمان می‌برد. حتی زمانی که یک فرد به بلوغ کامل می‌رسد باید از نظر بلوغ اجتماعی نیز مورد بررسی قرار گیرد و از لحاظ روحی و روانی نیز تایید شود نه اینکه فقط به لحاظ جسمی بالغ شده باشد.

یکی از شاخصه‌های مهم در حوزه بهداشت زنان سن ازدواج است. ازدواج زودهنگام برای دختران مساله‌ساز است. سازمان بهداشت جهانی ازدواج کودکان در سن پایین را معضل بهداشتی برای کشورها عنوان کرده است، چرا که روند تکامل چه به لحاظ روحی، روانی و جسمی باید با هم اتفاق بیفتد تا کودک آمادگی ازدواج را داشته باشد.


عواقب ازدواج زودهنگام به خطر افتادن سلامتی کودک است

اصلا فارغ از اینکه کودک توانایی بارداری را دارد یا خیر باید به این نکته توجه کرد که او باید آمادگی لازم را برای ازدواج داشته باشد؛ عواقب ازدواج زودهنگام به خطر افتادن سلامتی کودک است، چراکه او در این سن سیستم دفاعی پایینی دارد، از نظر ایمنی در شرایط مناسبی نیست و دچار بیماری‌های عفونی و مقاربتی شدید می‌شود که در سالهای بالاتر منجر به بیماری‌هایی جدی می‌شود که جان فرد را به خطر می‌اندازد.

کودک با ازدواج در سن کم با مسائلی برخورد می‌کند که برای سن او مناسب نیست، روند طبیعی سن در این کودک طی نمی‌شود، او با مسائلی مواجه می‌شود که بلوغ زودرس را برای او به همراه خواهد داشت، تجربیات جنسی این کودک تاثیرات عمیق روحی و روانی را در سنین بالاتر برای او به همراه خواهد داشت. این کودک رابطه جنسی را در زمان مناسب تجربه نخواهد کرد و مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرد که بر رفتارهای اجتماعی او تاثیرات عمیقی خواهد داشت؛ چون پذیرش از طرف آن کودک صورت نگرفته است.


سقط جنین در سنین کم آمار بالاتری دارد

بارداری در این سنین برای کودک فاجعه‌بار است؛ چرا که سیستم جسمی رشد نکرده است، استخوان بندی تکمیل نشده است و سیستم تناسلی کودک در حال رشد است، بارداری زیر سن ۱۶ سال خطرات جدی برای سلامت او به همراه دارد، باردرای زودهنگام هم در مادر تاثیرات بدی دارد و هم در جنینی که در شکم مادر است. بیشتر جنین‌ها در این شرایط تکامل پیدا نمی‌کنند.

سقط جنین در سنین کم آمار بالاتری دارد، چون تخمک‌ها به بلوغ کامل نرسیده‌اند. در اغلب موارد کودکان دچار سقط جنین می‌شوند و از آنجایی که بعد از هر سقط باید تا بارداری بعدی فاصله گذاری شود، بعید است که در ازدواج‌های به این شکل این فاصله‌گذاری‌ها رعایت شود.


تجاوز خاموش به کودکان

یک روانشناس بالینی نیز در باره آثار زیانبار کودک همسری به ما می‌گوید: این پدیده یکی از معضلات اجتماعی و ناهنجاری جامعه است که به نوعی تضعیف حقوق کودکان محسوب می‌شود.

قصه پر غصه کودک همسری؛ فریادی که شنیده نمی‌شود

الهه علیخانی با بیان اینکه مهمترین عامل این پدیده فقر فرهنگی و اقتصادی است، می‌افزاید: کودک همسری به نوعی تجاوز خاموش است، چون کودک هنوز با مسایل جنسی آشنا نیست و باید به رابطه جنسی بدون آگاهی تن دهد.

وی معتقد است: اگر بخواهیم نهاد خانواده محکم شود باید به ازدواج‌هایی که زوج‌ها به مرحله پختگی نرسیده‌اند تن نداد بلکه باید دو طرف به مرحله‌ای برسند که زندگی آن‌ها منجر به طلاق عاطفی نشود. روانشناسان معتقدند هشت بلوغ فردی، جنسی، هیجانی، اجتماعی، فکری و توانمندی، عقلی، اقتصادی و معنوی وجود دارد که اگر فرد به این موارد برسد شرایط ازدواج را دارد.

علیخانی با بیان اینکه یکی از مهمترین مساله در کودک همسری باید به بالا بودن سن همسر با اختلاف زیاد اشاره کرد که معمولا ازدواج‌های کودک همسری بین کودک با فرد میانسال و کهنسال بیشتر رابطه آن‌ها پدر و فرزندی است و همراه با تفاهم و گفت و گوی سالم نیست. متاسفانه برای ازدواج و مادر شدن هم حدودی سنی مشخص نشده است در حالیکه برای حضور در انتخابات، افتتاح حساب بانکی و مالکیت اشیا سن ۱۸ سال در نظر گرفته می‌شود.


‌دلایل پدیده کودک همسری

کودک همسری در تمام نقاط جهان و در تمام فرهنگ‌ها رخ می‌دهد و مختص یک کشور یا باور خاص نیست. اما در مناطقی که نا‌برابری جنسیتی وجود دارد و دختران و زنان کم‌ارزش‌تر از مردان تلقی می‌شوند، این معضل شیوع بیشتری دارد.

البته کودک همسری یک پدیده پیچیده است و در کنار نا‌برابری جنسیتی، عوامل دیگری نیز وجود دارند که به این معضل دامن می‌زنند. این عوامل عبارتند از:

قصه پر غصه کودک همسری؛ فریادی که شنیده نمی‌شود

۱. نابرابری جنسیتی

در جوامعی که زنان و دختران جایگاه پایین‌تری نسبت به مردان و پسران دارند، به فرزندان دختر به چشم «بار» اضافی بر دوش خانواده نگاه می‌شود و والدین برای رهایی از این بار اضافی، آن را به خانه شوهر منتقل می‌کنند.

از سوی دیگر در چنین جوامعی، دخترانی که خارج از ازدواج رسمی، رابطه جنسی داشته یا باردار می‌شوند، مایه شرم و حقارت خانواده تلقی می‌شوند، بنابراین خانواده‌ها به‌منظور محافظت از ناموس و بکارت دختران، قبل از اینکه تمایلات جنسی در آن‌ها بیدار شود، آنان را به همسری یک مرد در‌می‌آورند.

همچنین زنان پرورش‌یافته در چنین خانواده‌هایی اعتماد به‌ نفس پایینی داشته و تصور می‌کنند که اگر سن آن‌ها بالا برود، دیگر خواهانی نخواهند داشت و به همین دلیل به ازدواج در سن پایین رضایت می‌دهند.

۲. رسوم غلط

در بسیاری از مناطق، کودک همسری صرفاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که در نسل‌های قبلی اتفاق افتاده است. در برخی جوامع، زمانی‌که قاعدگی دختران شروع می‌شود، به‌عنوان یک زن کامل تلقی شده و ازدواج گامی در جهت ارتقای مقام آن‌ها به همسر و مادر در نظر گرفته می‌شود.

۳. فقر

بیش از نیمی از دخترانی که قربانی کودک همسری می‌شوند، در خانواده‌های بسیار فقیر زندگی می‌کنند. در شرایط فقر شدید، خانواده‌ها و برخی اوقات خود دختران فکر می‌کنند که ازدواج راه‌حلی برای برون‌رفت از بحران و تأمین آینده است.

۴. نبود امنیت

در مناطقی که دختران در معرض خطر آزار و تعرض جسمی یا جنسی قرار دارند، والدین برای تأمین امنیت دختران جوان خود، آنان را روانه خانه شوهر می‌کنند تا تحت حفاظت یک مرد قرار بگیرند. در واقع، برخی خانواده‌ها ازدواج را به‌عنوان مکانیسمی برای مقابله با فقر و خشونت قلمداد می‌کنند.


پیامد‌های جسمی، روانی و اجتماعی کودک همسری

مضرات کودک همسری را می‌توان در سه دسته جسمی، روانی و اجتماعی طبقه‌بندی نمود:

قصه پر غصه کودک همسری؛ فریادی که شنیده نمی‌شود

۱. پیامد‌های جسمی

لازمه رابطه جنسی، بلوغ جسمانی و روحی است که در یک کودک وجود ندارد. برقراری رابطه جنسی پیش از آنکه کودک به تکامل فیزیکی برسد، می‌تواند سبب آسیب جدی به اندام‌های تناسلی او شود. علاوه بر این، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که باروری در سنین پایین خطر مرگ برای مادر، سقط جنین و تولد کودکان کم‌وزن را در پی دارد و این افراد به‌دلیل عدم آگاهی از مسائل مربوط به بهداشت جنسی و بهداشت باروری بیشتر در معرض بیماری‌های مقاربتی مانند ایدز و HPV قرار دارند.

۲. پیامد‌های روانی

ازدواج مسئولیت بسیار سنگینی است تا جایی‌که برخی افراد بزرگسال به‌دلیل عدم آمادگی برای قبول این مسئولیت از ازدواج سر باز می‌زنند؛ بنابراین زمانی‌که چنین مسئولیت سنگینی بر دوش یک کودک یا نوجوان در سن بلوغ گذاشته می‌شود، مطمئنا فشار زیادی بر آن‌ها وارد خواهد کرد.

علاوه بر مسئولیت‌های سنگین، کودک به واسطه ازدواج، از دنیای شیرین کودکی و دوستان و خانواده خود جدا می‌گردد و همین امر سبب بروز اختلالات روانی از جمله افسردگی، اختلالات اضطراب و اختلالات پانیک در این افراد می‌شود.

از سوی دیگر، این افراد به‌دلیل جدا شدن از همسالان خود و عدم حضور پر‌رنگ در جامعه، فاقد استقلال شخصیتی و فکری بوده و در تعامل با دیگران و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی ضعیف عمل می‌کنند.

آسیب‌های روانی ناشی از کودک همسری معمولاً قربانی را تا پایان عمر همراهی می‌کنند و لازم است که فرد برای کاهش آلام خود و بهبود کیفیت زندگی خانوادگی به مشاور مراجعه نماید.

۳. پیامد‌های اجتماعی

معمولا در زمینه کودک همسری مشاهده می‌شود که اختلاف سنی زیادی میان زوج و زوجه وجود دارد. دلیل این امر، تمایل مردان به ازدواج با زنانی است که حرف‌شنوی بیشتری داشته و به خاطر سن پایین رفتار‌های نادرست و خشونت‌های خانگی را راحت‌تر پذیرفته و به آن عادت می‌کنند. این امر نه تنها به خود قربانی آسیب می‌رساند، بلکه روی فرزندان نیز آثار مخربی دارد.

از نگاه دیگر، محرومیت از تحصیل در اغلب قربانیان کودک همسری سبب عدم ورود آن‌ها به بازار کار شده و به باز‌تولید چرخه فقر و باز‌تولید چرخه ازدواج کودکان منتهی می‌گردد و همچنین می‌تواند به افزایش جمعیت در مناطق فقیر‌نشین منجر شود، چرا‌که اغلب قربانیان با اصول تنظیم خانواده آشنایی نداشته و فرزند آوری کنترل‌نشده‌ای دارند.

همچنین قربانیان غالبا به‌دلیل عدم برخورداری از مهارت فرزندپروری و ابتلا به اختلالات روحی، فرزندانی را تحویل جامعه می‌دهند که از مشکلات روحی و روانی متعددی رنج می‌برند یا تمایل به بزهکاری دارند.

اما تبعات اجتماعی ازدواج کودکان به همین‌جا ختم نمی‌شود و زنانی که زندگی آن‌ها قربانی این فرهنگ و سنت نادرست شده است، ممکن است به فرار از منزل، اعتیاد، خود‌کشی، خود‌سوزی و حتی قتل همسر روی بیاورند.

قصه پر غصه کودک همسری؛ فریادی که شنیده نمی‌شود

واقعیت این است که امید به آنکه در سال‌های پیش‌رو قوانین مربوط به ازدواج در سراسر جهان از جمله ایران به گونه‌ای تنظیم یا اصلاح شوند که دیگر شاهد ازدواج کودکان نباشیم؛ کودکانی که حقشان کودکی کردن است نه اینکه به‌جای زندگی در دنیای معصوم و کودکانه شان، به دلیل نبود قوانین حمایتگر و مترقی مجبور به ازدواج و تن دادن به روابط زناشویی در کودکی شوند.

انتشار یافته: 78
در انتظار بررسی:28
Iran (Islamic Republic of)
14:29 - 1400/04/13
چرا بچه میارید وقتی از پس نگه داریش برنمیایید. و زود میفرستید خونه یکی دیگه؟کار شما با زنده به گور کردن توسط اعراب فرقی نداره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
دقیقا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
فقر فرهنگی پدر و مادر اونها هم در سن پایین ازدواج کردن چه بسا مادر عروس ۲۷ یا ۲۸ سالش باشه ایجاد بستر فرهنگی درست و ریشه کن کردن فقر وظیفه دولت هاست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
این سنت غلط عربهاست که متاسفانه به مردم ما خصوصااهل تسنن رسیده
بقول خودشون میخوان سنت بجابیاورند
Iran (Islamic Republic of)
14:30 - 1400/04/13
پدر و مادر بی رحم
پاسخ ها
م.ع
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
بی رحمی فقط واسه ازدواج نیست هر کاری سن و وقتی داره حتی کسی که کودک رو مجبور کنه که تو ۱۳ سالگی کنکور شرکت کنه هم بی رحمه هر کاری توی زمان خودش خوبه
Iran (Islamic Republic of)
14:44 - 1400/04/13
خاک بر شما که دختران را درسن کم عروس میکنید.
Iran (Islamic Republic of)
14:46 - 1400/04/13
لعنت برپدرومادرهایی که بخاطررسم ورسوم مسخره قدیم دخترنابالغ وضعیف روشوهرمیدن واگرهم بخاطرفقرونداریه که شرم برمسئولان
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
ربطی به فقر نداره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
هنوز مثل ۱۰۰ سال قبل فکر میکنند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
شرم بر اون پدر شرم بر مسئولان بی مسئولیت
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
لعنت بر پدر مادرای اینجوری
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
به فقر هم ربط داره هم فقر مالی و هم فقر فرهنگی دخیله
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
آقایونی ک میگن ربطی به فقرنداره.اگه طرف مایه دار نباشه و فقیر باشه مجبورنون خورشو کم کنه.یا بخاطر کیس پولدار بزور شوهرش بدن
Iran (Islamic Republic of)
14:50 - 1400/04/13
لعنت به کسانی که مسبب این وضع هستند..
باید قانونی وضع شود تا از اتفاقات اینچنینی جلوگیری شود..
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
مگه اینجا اروپاس؟اینجا با هواپیما پول جا به جا میکنن.قانونش کجا بود برادر من
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
اگه خود مقاله رو بخونید میفهمید که توی خود اروپا و همه. دنیا کودک همسری اتفاق می‌افتد
Iran (Islamic Republic of)
15:05 - 1400/04/13
هیچکس مقصر نیست بجز پدرو مادرش فقط میشه گفت لعنت بر جهل و نادانی
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
کسایی که جلوی قانون منع کودک همسری رو میگیرن مقصر هستن
بدون نام
United States of America
۱۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
بله پدر و مادر مقصرن . ولی پدر و مادر ی هم که نیرن برای پسرشون خواستگاری دختر ۱۳ ساله هم مقصرن . اون داماد مزخرف از همه مقصرتره. وختر کم سن رو میخواد چیکار ؟ مردک بچه باز
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
کاملا درسته ولی مسئولیت باسواد شدن و تغییر فرهنگ اشتباه کیه؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
تو اون مناطق اکثرا تو سن پایین ازدواج می کنن و فقط این یکی نبوده کسی به فکرشان نیست فقیر هستن درس نمی خونن ارتباطات اجتماعی ضعیفه نمی دونن چی درسته چی غلط فرهنگ سازی نمی شه حکومت ها هم به فکر مسائل سیاسی و مهندسی قدرت هستن
مهدی
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۱۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
هر چند پدر و مادر مقصر هستند ولی اگر در اینمورد قانونمندی درستی وجود داشت،آن دفترخانه ازدواج هیچوقت جرأت انجام این عقد را نمیداد، در درجهٔ اول دولت و قوانین و در اولویت بعدی پدر و مادر.
Iran (Islamic Republic of)
15:10 - 1400/04/13
دراینجا هیچ کلمه ای بیشترازمردن معنی ندارد
Iran (Islamic Republic of)
15:25 - 1400/04/13
منم پونزره سالم بود ازدواج کردم هردفه مرگم ازخدامیخواستم
پاسخ ها
حمیدرضا
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
خدا بهت صبر بده و انشالله تو زندگیت موفق باشی...
زاهدان
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
بروبابا. من چی بگم که یازده سالگی شوهردادن. اونم 20از خودم بزرگتره
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
شماها خوب مال ۱۰۰ سال پیش هستید خودتون را با این عزیز مقایسه میکنید
.
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
دروغگو
.
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
بروبابا زاهدان چرادروغ میگی
.
Iran (Islamic Republic of)
۰۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
مرسی حمیدرضا
Iran (Islamic Republic of)
15:25 - 1400/04/13
متاسفانه در ایران قانون حمایت از کودکان به سرانجامی نرسید
پاسخ ها
مهدی
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
صدهزار افسوس
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
من چی بگم تو ۹ سالگی شوهرم دادن
Iran (Islamic Republic of)
15:26 - 1400/04/13
الهی جیگر اون مسئولا که قانون تشویقی میزارن برای ازدواج دختر و پسرهای کم سن وسال آتیش بگیره که جیگرم آتیش گرفته از این خبر.
Iran (Islamic Republic of)
15:28 - 1400/04/13
لعنت به اون مردی که با این دختر ازدواج کرد لعنت به پدر و مادر هر دوشون از حیوان پست ترند باید قانونی داشته باشیم که زیر 18 سال ازدواج جرم باشه و الا مردم ما از این شعورها ندارند
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
اونی هم که باهاش ازدواج کرده نهایت ۱۸ سالشه پدر و مادرشان هم سنی ندارن بیچاره ها انگار در قبایل دور افتاده بدون هیچ آموزشی زندگی می کنن مسئولین که داعیه سعادتمند کردن مردم رو داشتن کلاهشان بگذارند بالاتر
Iran (Islamic Republic of)
15:38 - 1400/04/13
حضرت فاطمه هم هشت سالگی از دواج کردن و تا پانزده سالگی چهار بچه حامله شدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
بله شما درست میفرمایید از اونجایی که تو قرن ۵ هجری قمری داریم زندگی میکنیم!!!
نامnaser
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
هشت سالگی ۱۴۰۰سال پیش یعنی ۴۰سالگی الان
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
اولا ۹ سالگی بود که برخی روایتها اینکه ۱۲ سالگی بوده وتا ۱۸ سالگی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
نه ساله اولا.دوما هزاروپونصدسال پیش.سوما اعراب از نظر جسمی حداقل بچه هاشون زودتر به بلوغ میرسن
بدون نام
Canada
۲۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
در روایاتی معتبر آمده که ایشان در هجده سالگی ازدواج کردند
..............خودمم..............
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
تو بودی؟
دیدی؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
بنظر این ظاهرا متمدن ها؛ اگه دخترا 13 سالگی بخوان شوهر کنن بچن... ولی از مهدکودک دوست پسر میگرن و هزار کثافت دیکه... دیگه معلومه همچین بچه ای چه مادری بخاد بشه
Iran (Islamic Republic of)
15:39 - 1400/04/13
جهالت در ایران .کمترارجهالت درهند وافغانستان وکشورهای جهان سومی که بیشترین کودکان کار دارند یا افغانستان که ازدواجهای تحمیلی خودکشی زنان در آنجا رواج دارد...یک قانون قوی لازم است تا سن ازدواج قانونی باشد نه احساسی
Iran (Islamic Republic of)
15:44 - 1400/04/13
من متولد هفتاد و هفت هسم سیزده سالگی ازدواج کردم دو تا دختر دارم الان داغونم از خونه فرار کردم دست به خودکشی زدم بیمارستان روانیم بستری شدم الان میفهمم زندگی چیه وقتی هم میخواستم ازدواج کنم یه برگه دادن دسم دادگاه اونم بابام شت سرم نشست بهم گفت پرش کردم نابود شدن زندگیمو از چشم مامان و بابام میدونم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
خالی نبند
Iran (Islamic Republic of)
16:11 - 1400/04/13
نمیدونم چرا یاد عایشه افتادم
Iran (Islamic Republic of)
16:15 - 1400/04/13
دختر اگر تو سن كم ازدواج نكنه مثل الان ميشه كه همه ترشيده شدن و بوي سركه از همه محله ها مياد
دختراي ٣٠ به بالا چقدر اضافه شده
پس زيادي روشن فكر نباشيد
ازدواج هر موقع كه بشه خوبه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
بوی گندیده مردای چهل پنجاه ساله مجرد هم ایرانو برداشته
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
بنظرمن ربطی به سن نداره... بلوغ فکری مهمه بعصی ها تا 40 سالگی هم عقلشون کوچیکه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
اشتباهی مثبت دادم
Iran (Islamic Republic of)
17:04 - 1400/04/13
اینو‌به‌اون‌مسوولانی‌بگید‌که‌تبلیغ‌کودک‌همسری‌میکنند
Iran (Islamic Republic of)
17:48 - 1400/04/13
واقعا جایه تاسف داره اون پدر مادری که برای غول بیابونیشون رفتن خواستگاری یه دختر ۱۳ ساله یا اون پدر مادری که هر چه سریع تر به خاطر فقر گفتن یه نون خور از خونواده کم بشه. دختر حداقل باید در ۱۸ سال ازدواج کنه تا حداقل به بلوغ جسمی رسیده باشه. بلوغ عقلی و زندگی اجتماعی بماند که شاید بیشتر طول بکشه
پاسخ ها
محمدرضا .
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
اینجایه روستا میشناسم بچه هاشون در10سالگی تا14 سالگی شوهرمیدن.میگن 14به بعد یعنی ترشیده
Iran (Islamic Republic of)
18:02 - 1400/04/13
مایی ک ازدواج کردیم چی شدیم؟؟فقط توهین و تحقیر و سرزنش یه آدم که فقط اسمش مرد هست نه وجود مرد بودن رو دارن نه غیرت.فقط حرفه
Iran (Islamic Republic of)
18:20 - 1400/04/13
متاسفانه جدیدا در کهکیلویه بویراحمد و لرستان هم کودک همسری مد شده و یکی از همسایه ما که وضعیت مادی بدی هم ندارن دختر 15سالشون به عقد ی مرد 35ساله درآوردن که برخی گفتن بابت خون بها هستش و از این چیزا تا درگیری بین دو خانواده تمام شه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
پانزده سال بچه نیس دیگع
Iran (Islamic Republic of)
18:29 - 1400/04/13
مردانه عقب افتاده بلوجستان خدا لعنتتان کند که دختره ۱۲ ساله را میدهید به یه نره خر
Iran (Islamic Republic of)
18:29 - 1400/04/13
چه میدونیم ما از زندگی این پدر ومادرها الکی حرف نزنید لطفا
United States of America
18:43 - 1400/04/13
سلام،این اتفاق درکل به همه چیزوموضوعات مربوط میشود
Iran (Islamic Republic of)
18:44 - 1400/04/13
تا وقتی که کهنه فکری و تحجر و افکار پوسیده و تعصبات نا به جا در مغز مردم این کشور باشد بیشتر از این شاهد جنایات و حتی قتل های خانوادگی خواهیم بود!!
United States of America
18:59 - 1400/04/13
دست از سر دختران سرزمینم بردارید
Iran (Islamic Republic of)
19:41 - 1400/04/13
آخ آخ آخ بمیرم الهی. قلبم درد گرفت
گناهت چی بود آخه؟
Iran (Islamic Republic of)
20:39 - 1400/04/13
پدر و مادر مقصر اصلیند و باید مجازات بشن... شوهرش هم که آدمه باید می‌فهمید که هنوز تحمل بارداری و زایمان ندارد... باید 4یا5 سال دیگر (در خانه بخت) میزاشت هم کودکیش کند و هم محیا می شد برای ادامه کار...
Iran (Islamic Republic of)
20:46 - 1400/04/13
سن بلوغ دختر را بالای ۱۵ سال بذارید
وگرنه در مرگ اینجوریها شریک هستید....
Iran (Islamic Republic of)
23:45 - 1400/04/13
برای یه عده باعث افتخار وخود شیفتگیه که زود دخترشونو شوهر بدن اکثرا طرف داماد نیز خونوادهای بی فرهنگ وادمایی هستن که از معلومات و سواد پایینی بر خوردارند
Iran (Islamic Republic of)
23:54 - 1400/04/13
روستاهای اهر و مشگین منبع چنین ازدوجهای متعفن هستش با چشمهای خودم دیدم و افسوس خوردم
Iran (Islamic Republic of)
00:22 - 1400/04/14
کمی مطالعه ، تحقیق ، سفر ، تماشای برنامه های ایرانگردی و درواقع آشنایی با فرهنگ همه مردم ایران در نقاط مختلف را توصیه میکنم.کامنتها نشون میده اصلا نمیدانید در برخی نقاط کشور چه خبر است، کجا فقر فرهنگی است و کجا فقر مالی، پشت این زیادی فرزندان چه اهداف و عقایدی وجود داره
Iran (Islamic Republic of)
00:33 - 1400/04/14
ایناکه چیزی نیس توی یکی از روستاهای زنجان دخترکلاس چهارمونامزدپسر۱۵ساله میکنن بعد۳،۴سالم عروسی میکنن.کلادختراتوابتدایی نامزدمیشن وگرنه به ۱۳،۱۴سال برسن دیگه کسی باهاشون ازدواج نمیکنه.
Iran (Islamic Republic of)
00:39 - 1400/04/14
سریع جو زده نشیم و حکم کلی صادر نکنیم. این مسأله از فردی به فرد متفاوت هست و برخی دختران توانایی ازدواج در سنین 13 تا 18 سالگی رو دارند، پس نباید حکم کلی صادر کرد. هرچند در غالب دختر خانم ها بلوغ جسمی و روحی در سنین حدود 17، 18 سالگی به کمال خودش میرسه. علاوه براین همونقدر یا حتی خیلی بیشتر از کودک همسری، پیر همسری خطرناک هست. ای کاش اینایی که به ظاهر دلشون برای جامعه میسوزه همونقدر هم از عواقب خطرناک ازدواج در سنین بالای 30 سال میگفتن. متأسفانه با تبلیغات منفی توقعات همه رو از ازدواج بردن بالا و جوان ها زیر 30 اصلاً حاضر نیستن ازدواج کنن.
Iran (Islamic Republic of)
08:25 - 1400/04/14
جایی زندگی میکنیم که همه چیش داغونه
وقتی والدین از بچگی دعاشون ازدواجه و لفظشون ایشاله عروسیت باشه کم کم تو ذهن بچه و خونواده هدف اول همین میشه
اینا خبرایی که درز پیدا میکنه و خیلی از این مسایل هیچوقت برملا نمیشن
از فقر و تنگ دستی تا رسومات غلط
تو این زمینه دولت باید ورود کنه و از آموزش به والدین و کودک و تا حمایت مادی و معنوی خانواده ها
که الانم شروع کنن حداقل چند سال طول میکشه
تمام اینا به اهمیت مردم برای دولت بستگی داره که متاسفانه...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
اورانوس_فوتر2
دکتر لاجوردی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
روشا فارمسی_فوتر