یک «خاتون» بزک شده، اما تکراری و فاشیستی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۴۵۴۴۲
۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۱
۶۸۰۵
خاتون را می‌توان یک درامِ تاریخی عاشقانه دانست که سعی می‌کند داستان خود را با اتکا به ماجرای تابستان ۱۳۲۰ تعریف کند

برترین‌ها: سریال خاتون به کارگردانی تینا پاکروان و تهیه کنندگی علی اسدزاده جدیدترین محصول پلتفرم نماوا محسوب می‌شود. سریالی پرستاره‌ای با بازی بازیگرانی هم‌چون نگار جواهریان، اشکان خطیبی، شبنم مقدمی، مهران مدیری، بابک حمیدیان، پژمان بازغی و ستاره پسیانی. آنچه در قسمت اول دیده می‌شود وسواس در تمام اجزای اثر است با این وجود ایراد‌های اساسی سریال خاتون باعث شده جذابیت‌های آن کم‌فروغ‌تر باشند.

یک «خاتون» بزک شده، اما تکراری و فاشیستی

داستان قسمت اول سریال خاتون در سطح مقدماتی معرفی شخصیت‌ها و پی‌ریزی داستان باقی می‌ماند؛ زنی روشنفکر به نام خاتون که همسر یک نظامی به نام شیرزاد است، از زندگی با مادرشوهرش متحجرش یعنی فخرالنسا خسته شده و در عین حال چالش‌های زندگی زناشویی‌اش را هم مدیریت می‌کند. هر چند که باید قصه پیش رود تا بتوان درباره روند و کیفیت آن قضاوت درستی داشت، اما خاتون از نخستین سکانسش سعی دارد یک اثر ایرانی باشد. یک روایت از ایران و مردمانش در سال ۱۳۲۰؛ بدون قضاوت اتفاقی که به ندرت در یک درام تاریخی افتاده است.

یک «خاتون» بزک شده، اما تکراری و فاشیستی

امیرمحمد سلیمانی در ویجیاتو درباره سریال نوشت: «تینا پاکروان به خوبی می‌دانست که جذابیت‌های طبیعی و فرهنگی اقلیم گیلان در کنار درگیری‌های تاریخی این منطقه می‌تواند سوژه خوبی برای یک سریال تلویزیونی باشد. در حالی که این سریال یک سریال بومی در اقلیم لقب می‌گیرد، هیچکدام از شخصیت‌های اصلی با لهجه گیلکی صحبت نمی‌کنند. سریال خاتون از همان فرمول همیشگی و تکراری در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های ایرانی پیروی می‌کند؛ شخصیت‌های اصلی، ثروتمند، تحصیل‌کرده و فرهیخته داستان با لهجه فارسی صحبت می‌کنند، اما شخصیت‌های فرعی، کُلفَت‌ها، فرودستان و بی‌سواد‌های داستان با لهجه گیلکی سخن می‌گویند. این مسئله بار‌ها و بار‌ها در عناوین ایرانی تکرار شده و به معنای واقعی کلمه توهین‌کننده به نظر می‌رسد. در سریال پایتخت [به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین نمونه‌ها]در حالی که شخصیت‌های پرحاشیه داستان با لهجه مازندرانی صحبت می‌کنند، هُما سعادت [با هنرنمایی ریما رامین‌فر]به عنوان دانای جمع در حقیقت تنها شخصیت اصلی سریال لقب می‌گیرد که لهجه ندارد.

یک «خاتون» بزک شده، اما تکراری و فاشیستی

نه‌تن‌ها هیچ عذری برای این اشتباه بزرگ که کیفیت سریال خاتون را به شدت کاهش می‌دهد، پذیرفته نیست بلکه این ایراد اساسی را باید یکی از بزرگترین دهن‌کجی‌های تینا پاکروان به مخاطب دانست. این اتفاق بدون هیچ تردیدی توهین به فرهنگ غنی گیلان شمارده می‌شود و از آن‌جایی که ریشه‌ای ضخیم در سینما و تلویزیون ایران پیدا کرده باید آن را فاشیسم سینمایی تلقی کرد. ماجرا زمانی توهین‌آمیزتر می‌شود که پژمان بازغی [که اصالتی لاهیجانی دارد]به عنوان یکی از بازیگران اصلی سریال می‌توانست با لهجه گیلکی صحبت کند، اما او هم بدون هیچ لهجه‌ای حرف می‌زند.

یک «خاتون» بزک شده، اما تکراری و فاشیستی

تینا پاکروان به عنوان نویسنده و کارگردان سریال خاتون مدعی شده که این سریال براساس داستانی واقعی ساخته شده است. اگرچه تمرکز سریال روی دراماتیزه‌کردن روایت قرار دارد، می‌توان پذیرفت که تنها ته‌مایه و مضمون اصلی سریال بر پایه واقعیت توسعه پیدا کرده و به همین دلیل فیلم‌نامه قید و بندی برای تعهد به واقعیت ندارد. اما نشانه‌هایی از واقعیت در سریال دیده می‌شود؛ از جمله حضور شخصیتی به نام فهیمه اکبر که از جمله زنان پیش‌رو در گیلان بود. هنرنمایی در نقش فهیمه اکبر به غزل شاکری سپرده شده است. زنده‌یاد فهیمه اکبر از زنان پیش‌روی گیلانی بود که در کنار فعالیت‌های اجتماعی به ادبیات و موسیقی هم علاقه بسیاری داشت. اگرچه فهیمه اکبر اصالتی مازندرانی داشت، اما به لطف سال‌ها زندگی در گیلان با لهجه و گویشی گیلکی هم به خوبی آشنا بود. با این حال فهیمه اکبر در قسمت اول سریال خاتون بدون هیچ لهجه‌ای سخن می‌گوید! به نظر می‌رسد تینا پاکروان بدون توجه به اهمیت لهجه گیلکی به شکل واضحی تلاش کرده تا لهجه گیلکی را لهجه‌ای متحجرانه، بی‌ارزش و فاقد اهمیت نشان دهد.»

یک «خاتون» بزک شده، اما تکراری و فاشیستی

محمدجواد فراهانی در زومجی نوشت: «از لحاظ فنی سریال نمره بسیار خوبی به‌دست می‌آورد. چه خلق نما‌هایی بدیع از سوی هومن بهمنش (مدیر فیلم‌برداری) باشد چه کار خوب کامیاب امین عشایری (طراح صحنه) و سارا سمیعی در مقام طراح لباس. بهمنش سلیقه‌اش را در زمینه طراحی نور به نمایش گذاشته و وسواس زیادی در حرکت دوربین‌ها از خود نشان داده است.

امین عشایری نیز سعی کرده در طراحی صحنه، رشت را باتوجه‌به زمان مذکور باور‌پذیر نشان دهد. مثلا پلانی که در همان لحظات ابتدایی از کنسول‌گری گرفته می‌شود و پارچه قرمز سقف را می‌پوشاند با اجرای درست تبدیل به موتیفی می‌شود و در ادامه همین قسمت نیز به کار می‌آید. تدوین محمد نجاریان نیز باتوجه‌به کارگردانی متغیر است و هر جا که کارگردانی عملکرد ضعیف‌تری دارد (سکانس کتاب‌فروشی و تنبیه پادو) کار نجاریان نیز به تبع آن عملکردش افت می‌کند. موسیقی کیهان کلهر نیز که سریال برای جذب مخاطب روی آن مانور زیادی داده است سعی می‌کند بیشتر فضا بسازد و ریتم ماندگاری در ذهن خلق نمی‌کند. همچنین بیشتر فضایی تاریخی می‌سازد تا عاشقانه.»

یک «خاتون» بزک شده، اما تکراری و فاشیستی

کاربری درباره‌ی سریال نوشت : خاتون دیگه پدیده‌ی خیلی عجیبیه، تو قسمت اول این سریال شهر رشت و آدماش رو تو سال ۱۳۲۰ نشون میده، همه فارسی غلیظ صحبت می‌کنن! بدون حتی کمی لهجه( گیلکی نخواستیم حتی لهجه ام ندارن) بازیگران نقش نظامی، کتاب فروش، بستنی فروش

دیگری نوشت: قسمت اول سریال خاتون چنگی به دل نزد. کیفیت این مجموعه‌ها خیلی پایین است، آش کشک خاله است،نیست از پیش پولش را داده‌ای دیگر اینکه چه پیش می‌آید و نمی‌آید و جنبه‌های هنری و خود قصه اصلا توجه خاصی نمی‌شود.

کاربر دیگر نوشت: توی سریال خاتون که توی سال ۱۳۲۰ توی گیلان اتفاق میفته هیچ کدوم از شخصیت‌ها گیلکی حرف نمیزنند. حتی یک کلمه... حتی ذره‌ای لهجه هم ندارند!به جز دو تا شخصیت که نقششون چیه؟؟؟ کلفت و نوکر خانه‌زاد

دیگری نوشت: توی قسمت اول سریال خاتون برای این که بگن خاتون خیلی روشنفکره نشون میده که در سال ۱۳۲۰ رمان به زبان فرانسه می‌خره و آقای توی کتابفروشی تعجب می‌کنه که یه زن فرانسوی بلد باشه و ادبیات دوست داشته باشه‌. مای بیننده هم باید بگیم واووو چه زن خفن روشنفکری!

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:12
Iran (Islamic Republic of)
07:13 - 1400/05/25
از سریال ایرانی چه انتظاری داری سرتا سر سوتی
پاسخ ها
فامیل دور
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
طرفدار این سریال نیستم ولی مشخصه که منتقدا دیگه کفگیرشون به ته دیگ خورده و از فیلم چیزی نتونستن دربیارن گیر دادن به لهجه.. مشخصه که همه بازیگرا نمیتونن با لهجه صحبت کنن و اگرم با لهجه صحبت میکردن از جذابیت های فیلم کاسته میشد... حالا بزارید 5 قسمت از سریال دربیاد بعد شروع کنید به گیر دادن..
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
نه تنها سوتی...
بلکه نابود،داغون مشخص نیسن چی میسازن و اصن چه اطلاعاتی راجب فرهنگ اونجا دارن...
فقط بلدن شمالیا رو مسخره کنن،مزخرفا!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
مخصوصا وقتی نقش اولشم جواهریان باشه
Iran (Islamic Republic of)
07:32 - 1400/05/25
سلام
میدونی این سبک فیلم ها هیچ حاصل فرهنگی نداره
تکرار رفتار و ذهنیت ، هیچ
تاثیری بر فکر وفرهنگ نداره .
سویه گرایانه هستند
Iran (Islamic Republic of)
08:16 - 1400/05/25
این سریالا فقط واسه عواملش خوبن که یه درآمدزان براشون. به درد مخاطب نمی خورن معمولا
Iran (Islamic Republic of)
10:33 - 1400/05/25
از همه بدتر بازی نگار جواهریان. صورت خشک و سنگی که فقط یکسری جمله رو تکرار می کنه. تو اوج عصبانیت و خوشحالی هم صورتش هیچ اکتی نداره. شخصیت دائما طلبکار که هر کاری براش می کنن باز ناراضیه
دوست داشتم امروز سالگرد ازدواجم باشه.... پوکر فیس
Iran (Islamic Republic of)
10:48 - 1400/05/25
نگار جواهریان انتخاب خوبی نبوده.این جور نقشها یک بازیگر فوق جذاب مثل ترانه علیدوستی می خواد
Iran (Islamic Republic of)
10:55 - 1400/05/25
بسیار زیبا و دیدنی،فیلمنامه،فیلمبرداری،هنرنمایی و...عالی اینهارو باید تلوزیون نشون بده،خیلی ازفیلمهای ترکی بهتر پس میشه فیلم اینجوری سطح بالا هم ساخت،مهم اینه که مخاطب پسنده،ازنقدهای غیر منصفانه ی مقرضانه متاسفم.
پاسخ ها
میتی از مشد
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
مرسی مجید مشخصه انسان فیلم شناسی هستی . افرین به تو
Iran (Islamic Republic of)
11:19 - 1400/05/25
اين كسي كه اين متن رو نوشته و منتقد هست، قطعا خودش شمالي و گيلكي محسوب ميشه. :)))

نگاهش متعصبانه بود منتقدانه نبود. متاسفم كه هركي هرجوري با چيزي مخالفت ميكنه و قلم ميزنه اسم خودشو منتقد ميذاره
Iran (Islamic Republic of)
11:46 - 1400/05/25
این مدل از فاشیسم رو تو خیلی از سریال هایی که از شبکه های صدا و سیما پخش شدن هم میشه دید . کم نیست تعداد فیلم ها و سریال هایی که در انها ، کلفت خانه و رفتگر محل و... ، ترک هستن و با لهجه ترکی حرف میزنن . !!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
13:28 - 1400/05/25
خیلی بهتره که فارسی صحبت کنن تا اینکه درب وداغون لهجه وگویش رو تقلید کنن
Iran (Islamic Republic of)
14:28 - 1400/05/25
قسمت اول را دیدم از لحاظ طراحی صحنه و لباس و فضای کار و برهه تاریخی داستان دلنشین بود. ولی در خصوص لهجه ها بسیار بجا گفتید. اینکه کلفت و نوکر و زیردستان فارسی را به لهجه غلیظ گیلکی صحبت کنند و تحصیل کرده های همون شهر با لهجه تهرانی توی ذوق میزنه و اون حس نگاه از بالا که جامعه فرهنگی تهران نشین ما نسبت به بقیه کشور داره مخاطب تیزبین را عاصی میکنه. اشکالی که در خیلی از آثار تاریخی میبینیم
Iran (Islamic Republic of)
16:27 - 1400/05/25
اقای منتقد منم بلدم انتقاد کنم، بلدی راه حل بگو .اینقدر نق نزن. از تلویزبون که بهتره با اون گاندوی پر از دروغشون
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
...لایک
منتقدن دیگه!!! نونشون رو از تخریب و ناامید کردن دیگران میخورن
Iran (Islamic Republic of)
19:36 - 1400/05/25
اتفاقا گاندو حقیقت رو داره نشون میده با استناد به واقعیت
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
افراط باعث میشه آدما حقیقت رو نبینن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_تزریق چربی موبایل
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر