۶ قدم برای ترک یک رابطه مسموم
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۴۸۲۳۲
۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۵
۵۱۱۴
یک رابطه سالم می‌تواند از راه‌هایی زندگی شما را آسان کند که هیچ‌وقت حتی تصورش را هم نمی‌کردید و البته در طرف مقابل حضور در یک رابطه ناسالم هم به جنبه‌هایی از سلامت جسمی و روانی شما آسیب خواهد رساند که در ابتدا باورنکردنی بنظر می‌رسد.

برترین‌ها - آرمان رمضانی: یک رابطه سالم می‌تواند از راه‌هایی زندگی شما را آسان کند که هیچ‌وقت حتی تصورش را هم نمی‌کردید و البته در طرف مقابل حضور در یک رابطه ناسالم هم به جنبه‌هایی از سلامت جسمی و روانی شما آسیب خواهد رساند که در ابتدا باورنکردنی بنظر می‌رسد.

۶ قدم برای ترک یک رابطه مسموم

حقیقت این است که چنین رابطه‌هایی که در این مقاله به آن‌ها عنوان رابطه مسموم می‌دهیم، بسیار بیشتر از آنچه ما فکر می‌کنیم رایج است و بسیاری از ما بدون اینکه به درستی بدانیم درگیر چنین روابطی هستیم.

رابطه مسموم دقیقا چه رابطه‌ای است؟

در یک تعریف کوتاه هر رابطه‌ای که آسیب‌رسان باشد، مسموم است. در عمل، اما هرچند که برخی از نشانه‌های یک رابطه مسموم مانند سوءاستفاده فیزیکی، خیانت مکرر و رفتار‌های نامناسب و نامعمول جنسی، واضح و غیرقابل چشم‌پوشی است، اما بخش قابل توجهی از این نشانه‌ها هم پنهان است و حتی توضیح دادن آن‌ها برای یک فرد خارج از رابطه سخت یا غیرممکن به نظر می‌رسد.

آزار و خشونت خانگی

هرچند که برای مسموم نامیدن یک رابطه نیازی نیست حتما شامل آزار و خشونت و سوءاستفاده باشد، اما قطعا همه روابط اینچنینی مسموم است. آزار و سوءاستفاده می‌تواند در شکل‌های متفاوت و متنوعی ظهور کند مانند سوءاستفاده احساسی، کلامی، اقتصادی، جنسی و فیزیکی.

۶ قدم برای ترک یک رابطه مسموم

چرا ترک یک رابطه مسموم سخت است؟

کسانی که درگیر یک رابطه مسموم هستند بسیار پیش می‌آید که در صحبت با نزدیکانشان با این پرسش روبرو شوند: " اگر رابطه‌تان به آن سختی است که می‌گویی خب چرا تمامش نمی‌کنی؟ "

باید توجه داشته باشیم که ما در مدت زمان حضور در یک رابطه به شکل‌های مختلفی درگیر می‌شویم و قطع کردن یکباره تمام بند‌هایی که در طول سال‌ها ساخته شده است، بسیار سخت و دردناک است.

۶ قدم برای ترک یک رابطه مسموم

۶ دلیلی که در ادامه مرور می‌کنیم رایج‌ترین دلایل ادامه دادن یک رابطه آسیب زننده و مسموم است.

ترس: در روابط مسمومی که شامل آزار و سوءاستفاده و خشونت می‌شود، ترس نقش مهمی در پایان نیافتن رابطه دارد. در این شکل روابط عموما یک فرد تلاش می‌کند طرف مقابل را تحت کنترل خود در بیاورد و در این راه از انواع تهدید‌ها استفاده می‌کند.

فرزند: برای زوج‌هایی که صاحب فرزند هستند فرآیند جدا شدن و خروج از رابطه سخت و پیجیده می‌شود. بسیار پیش می‌آید که در چنین روابطی افراد به دلیل نگرانی از تاثیر جدایی بر روحیات و شخصیت فرزند و البته پیچیدگی حضانت قانونی قید جدایی را می‌زنند و اصطلاحا می‌سوزند و می‌سازند.

عشق: در برخی موارد فرد با وجود تشخیص مسموم بودن رابطه به دلیل داشتن احساس به طرف مقابل به جدایی فکر نمی‌کند.

۶ قدم برای ترک یک رابطه مسموم

مسائل اقتصادی: مسائل اقتصادی به خصوص در روابطی که یکی از طرفین کاملا از نظر مالی وابسته به طرف مقابل است، نقش مهمی در ادامه رابطه بازی می‌کند.

شرم: بسیاری از ما آگاهانه یا ناآگاهانه بخش بزرگی از مشکلات و کمبود‌های رابطه‌مان را برای نزدیکان و خانواده و دوستان آشکار نمی‌کنیم و در نتیجه همین رفتار و به مرور زمان چنان تصویر بی‌نقصی برای اطرافیانمان می‌سازیم که تخریب آن تصویر در زمان جدایی ما را خجالت‌زده می‌کند. دقیقا به همین دلیل بسیاری از افراد به دلیل شرم از در میان گذاشتن حقیقت ماجرا با نزدیکان به سراغ الکل و مواد مخدر می‌روند.

وابستگی: فراموش نکنید که حتی زندگی کنار یک فرد سوءاستفاده‌گر هم برای شما انواع و اقسام وابستگی‌ها را در پی خواهد داشت و برای بسیاری از ما زندگی بدون کسانی که به آن‌ها عادت کرده‌ایم سخت یا غیرممکن است.

۶ قدم برای پایان یک رابطه مسموم

پایان دادن به یک رابطه بد می‌تواند بسیار سخت و پیچیده شود. توجه به این نکات می‌تواند این پروسه پیچیده و ناخوشایند را قابل تحمل‌تر کند.

داشتن برنامه: اگر در فکر پایان دادن به یک رابطه مسموم هستید اولین قدم داشتن برنامه برای روند جدایی است. باید خیلی پیش از جدایی جواب قطعی سوالات واضحی مانند محل زندگی بعد از جدایی را بدانید. تمام کردن یک رابطه به خودی خود کاری سخت و ناخوشایند است، اما اگر با عجله و بدون فکر و برنامه انجامش دهید می‌تواند به یک فاجعه تبدیل شود.

داشتن هدفی به نام استقلال: اگر شاغل نیستید و همچنین فکر می‌کنید به تنهایی توانایی مدیریت زندگی را ندارید الان وقت یاد گرفتن است. حتی پیش از جدایی می‌توانید آموزش‌ها و مدارک لازم برای داشتن درآمد را کسب کنید. اگر از نظر مالی وابسته به شریک زندگیتان هستید یادتان باشد راهِ رهاییِ شما از استقلال مالی می‌گذرد.

۶ قدم برای ترک یک رابطه مسموم

کسی را در جریان بگذارید: رازداری دیگر کافیست. دست‌کم به یک از اعضای خانواده یا دوستانتان اعتماد کنید و تمام روند جدایی را با او در میان بگذارید. چنین فردی می‌تواند بدون احساساتی که شما درگیرش هستید به شما مشورت دهد و در مواقع نیاز می‌توانید به او تکیه کنید. هم‌چنین در هر کدام از مراحل جدایی اگر مورد تهدید واقع شدید حتما در مورد این تهدید با دیگران حرف بزنید در صورت نیاز با پلیس مشورت کنید.

کمک گرفتن از متخصص: جدایی از شریک زندگی و پایان دادن به یک رابطه مسموم زمان و انرژی زیادی خواهد برد، اما با مراجعه به متخصص می‌توانید آسیب را کاهش دهید. صحبت با روان‌شناس می‌تواند بخش بزرگی از آسیب‌های احساسی را دفع کند و به شما کمک خواهد کرد با نگاهی واقع‌بینانه به اهدافی که از جدایی دارید، برسید. مشورت با یک وکیل هم می‌تواند روند قانونی قضیه را برای شما آسان کند.

۶ قدم برای ترک یک رابطه مسموم

قطع کامل مکالمه: اگر از مسموم بودن رابطه مطمئنید و تصمیم قطعی به جدایی گرفته‌اید، مکالمه با شریک زندگیتان را کنار بگذارید. طرف مقابل ممکن است از راه‌های متفاوتی مانند باج‌گیری احساسی سعی کند شما را به ادامه رابطه راضی کند و به همین دلیل بهتر است هرگونه راه ارتباطی با او را قطع کنید. اگر به دلیل وجود فرزند مجبورید که به ارتباط ادامه دهید یادتان باشد که فقط درباره فرزندان با او حرف بزنید نه هیچ چیز دیگر.

عجله نکنید:حضور طولانی در یک رابطه مسموم از راه‌های مختلفی روی شخصیت شما تاثیر خواهد گذاشت (مانند کم شدن اعتماد بنفس یا آسیب دیدن سلامت روانی) و این تاثیر حتی بعد از جدایی هم ادامه خواهد داشت. عجله نداشته باشید. به هیچ وجه بلافاصله پس از پایان دادن به یک رابطه مسموم، رابطه دیگری را آغاز نکنید. سراغ سرگرمی‌هایتان بروید و بدون عجله به جسم و روانتان فرصت دهید تا سلامتشان را به دست بیاورند.

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:5
Iran (Islamic Republic of)
13:37 - 1400/06/06
عشق نباشه
جواب نمیده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تنورستان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
اورانوس_فوتر2
ترجمه زندگی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2