اخراج به خاطرِ حمایت از پهلوی؟ در انتظار تکذیب
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
دکتر استرکی_3
دکتر استرکی_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
استخدام_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۵۱۲۴۷
۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۵
۸۳۲۵
بیژن عبدالکریمی دانشیار گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال که در رسانه‌ها و حتی رسانه ملی به به برخی سیاست‌های فرهنگی واجتماعی کشور انتقادات جدی وارد می‌کرد، روز گذشته حکم اخراج خود را از این دانشگاه دریافت کرد.

برترین‌ها: بیژن عبدالکریمی دانشیار گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال که در رسانه‌ها و حتی رسانه ملی به به برخی سیاست‌های فرهنگی واجتماعی کشور انتقادات جدی وارد می‌کرد، روز گذشته حکم اخراج خود را از این دانشگاه دریافت کرد.در بخشی از این حکم آمده است: «نامبرده فاقد صلاحیت جهت عضویت در هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی است... بنا به این حکم، کد استادی بیژن عبدالکریمی از روز گذشته (شنبه ۱۳ شهریورماه) باطل گردیده و رای صادره قطعی و لازم الاجراست.»

اخراج به خاطرِ حمایت از پهلوی؟ در انتظار تکذیب

در سال‌های اول ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد اخراج و بازنشسته کردن اجباری برخی از اساتید دانشگاه‌های کشور به موضوع داغی بدل شده بود که در رسانه‌ها نمود زیادی داشت. اکنون گویی برخی نیز در تلاش‌اند تا شباهت‌های دولت رئیسی را با دولت احمدی‌نژاد بیشتر کنند و آیا می‌تواند سرآغازی باشد با موج برخورد با اساتید منتقدی که هم اکنون در برخی دانشگاه‌های کشور مشغول به کار هستند.

این استاد فلسفه دانشگاه آزاد از سال ۱۳۸۰ در این دانشگاه مشغول به تدریس بوده است و حدود ۲۰ سال سابقه تدریس دانشگاهی دارد. در جستجوی معاصریت، دن‌کیشوت‌های ایرانی، هایدگر در ایران از جمله آثار تالیفی عبدالکریمی است. از وی ترجمه‌های بسیاری مثل تکنولوژی رسانه‌ای از منظری انتقادی نوشته یوست ون لون و بررسی روشنگرانه اندیشه‌های نوشته مارتین هایدگر، والتر بیمل نیز منتشر شده است. عبدالکریمی مدیر انتشارات نقد فرهنگ هم است.

اخراج به خاطرِ حمایت از پهلوی؟ در انتظار تکذیب

حامد زارع سردبیر مجله سیاست‌نامه در این باره نوشت: «دو سال پیش و درست پس از انتشار کتاب «دن‌کیشوت‌های ایرانی» بیژن عبدالکریمی مهمان گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم بود. روز قبلش که به صورتی اتفاقی رضا داوری را دیدم با اشاره به آن کتاب و خرسندی از آنکه جلسه‌ای با حضور نویسنده‌اش قرار است برگزار شود، «دن‌کیشوت‌های ایرانی» را عجیب‌ترین کتاب چهل سال گذشته ایران دانسته بود. کتابی که آنقدر عجیب بود که دستور توقیفش زودتر از شهرتش در شهر پیچید.

کتاب به نحوی جسور و البته با اتخاذ ادبیاتی داستان‌وار، درصدد زدودن همه وجوه اتوریته‌ای بود که تئوکراتیسم معاصر درصدد تحمیل به ذهنیت‌های ایرانی داشته و دارد. در آن جلسه مذکور رضا داوری به گونه‌ای غبطه‌برانگیز عبدالکریمی را که برای نخستین بار در فرهنگستان حاضر می‌شد خطاب به هشت نفری که در جلسه بودند معرفی کرد: «ایشان یکی از نویسنده‌هایی است که گاهی چیز‌هایی می‌نویسد که واقعا آدم حس می‌کند چرا زودتر به ذهن خودش نرسیده بود تا بنویسد!» البته که منظور نظر داوری این نبود که چرا خودش نویسنده «دن‌کیشوت‌های ایرانی» نشده بود، بلکه این یک طعنه غیرمصرح به عبدالکریمی بود که ده سالی است ایده‌های فلسفی-تاریخی داوری را تبدیل به بسته‌ای سیاسی و اعتراضی می‌کند و بیان فکری داوری را با زبان هیجانی جایگزین می‌کند.

اخراج به خاطرِ حمایت از پهلوی؟ در انتظار تکذیب

کاری که برای عبدالکریمی اگر چه نام بیشتری آورده، اما دیروز نانش را برید و مسبب اخراجش از دانشگاه آزاد شد. اخراجی که البته بیشتر از چند روز به طول نخواهد انجامید و او نیز بر سر کارش بازخواهد گشت. اما مسئله بر سر این است که آستانه تحمل تا چه مرتبه‌ای پائین افتاده که فرع را نیز، چون اصل برنمی‌تابد و شارح و واضع را با هم حذف می‌کند. بیژن عبدالکریمی در عرصه فلسفه ایران چهره‌ای رسانه‌ای است. خالی از جاه‌طلبی نیست و شهرت‌طلب‌تر از بقیه استادان فلسفه است. دوست دارد در صدر بنشیند و قدر ببیند. اما هیچ یک از این ویژگی‌ها دلیلی برای اخراج او از دانشگاه به اتهام مسخره و مضحک حمایت از حاکمیت پیش از انقلاب اسلامی نیست.»

کاربری دیگر دراین باره نوشت: یکی از کارکرد‌هایی که هر جامعه استفاده از نخبگان برای بسط قدرت و یادگیری یک‌مرحله‌ای و دو مرحله‌ای است شاید بتوان یکی از دلایل قدرت گرفتن امریکا و اروپای غربی را همین توانایی بسیار مهم دانست که باعث شده است، سیل نخبگان (به خصوص نخبگان علمی) به سمت این کشور‌ها به راه بیفتد. این کشور‌ها چه توانایی خاصی از خود نشان داده‌اند؟ توانایی استفاده از نخبگان، در عین سرکشی و مخالفت. دکتر عبدالکریمی را شاید بتوان جزو منتقدین بسیار ملایم وضعیت نامناسب حاکم بر محیط علمی در کشور دانست؛ که حتی قوت علمی عجیب و غریبی هم ندارد و آنچنان نمی‌تواند در عصر غلبه اینفلوئنسر‌ها تأثیرگذاری اجتماعی خاصی داشته باشد، در این وضعیت اخراج او از دانشگاه، تنها مسبب محبوبیت بیشتر او، فزونی دیده‌شدن صحبت‌هایش و البته فرصت مناسبی برای خروج او از کشور و هیئت علمی شدن در دانشگاهی بسیار معتبرتر از دانشگاه آزاد اسلامی است.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_4
بهمن پور_داخلی4
بهمن پور_داخلی2
تاپ لپتاپ_2
شیرآلات زمانی_2
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آف دکور _فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آف دکور _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک فرشته_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
آیلین_تزریق چربی