بالاخره خودرو ارزان می‌شود یا گران‌تر؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۴۰۵۸
۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۱
۴۴۴۶
پس از دو هفته قرار گرفتن طرح ساماندهی صنعت خودرو در دستور کار مجلس، بالاخره روز گذشته این طرح با در نظر گرفتن ۴ تبصره از سوی بهارستان نشین‌ها تصویب شد.

روزنامه آفتاب یزد: پس از دو هفته قرار گرفتن طرح ساماندهی صنعت خودرو در دستور کار مجلس، بالاخره روز گذشته این طرح با در نظر گرفتن ۴ تبصره از سوی بهارستان نشین‌ها تصویب شد. این در حالی است که طرح ساماندهی بازار خودرو از مجلس دهم کلید خورده بود.اما شورای نگهبان این طرح را به‌دلیل عدم همسویی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی رد کرد. در مجلس یازدهم این طرح اصلاح شد و در ماده ۴ آن تبصره‌های جدید درج شد تا براساس آن ساماندهی بازار خودرو با رعایت آن‌ها امکان‌پذیر شود.

بالاخره خودرو ارزان می‌شود یا گران‌تر؟

در تبصره ۲ این ماده قید شده که «سقف تعداد خودرو‌های مجاز وارداتی، هر شش ماه یکبار توسط شورای رقابت و بر اساس میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای موثر خودروی سواری طی یک سال گذشته تعیین می‌شود»؛ هرچند این طرح موجب شد تا بسیاری به ساماندهی بازار خودرو‌های وارداتی امیدوار شوند، اما تبصره ۲ این طرح شبهات بسیاری را به وجود آورده است. با این همه باید دید آیا مصوبه مجلس می‌تواند در قیمت خودرو تاثیرگذار باشد و قیمت‌ها را کاهش بدهد؟

 واردات خودرو به صورت مشروط آزاد شد

در جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی طرح ساماندهی بازار خودرو مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به تصویب نمایندگان مجلس رسید. مجلس طرحی را تصویب کرد که براساس آن واردات خودرو به صورت مشروط آزاد می‌شود.

ماده ۴ طرح، شرایط واردات خودرو را این گونه توضیح می‌دهد: هر شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالا‌ها و یا خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه و یا از طریق واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام برقی یا دو نیرویی (هیبریدی) و یا واردات خودروی بنزینی یا گاز سوز با بر چسب انرژی ب (b) و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و یا بالاتر بر اساس گواهی‌های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادراتی خود اقدام نماید.

تبصره ۱- واردات موضوع این ماده، نباید هیچ تعهد ارزی جدیدی برای کشور ایجاد نماید.

تبصره۲- سقف تعداد خودرو‌های مجاز وارداتی، هر شش ماه یکبار توسط شورای رقابت و بر اساس میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای موثر خودروی سواری طی یک سال گذشته تعیین می‌شود.

تبصره۳- منحصرکردن داشتن نمایندگی یا ارائه خدمات پس از فروش، صرفاً از خودروسازان خارجی ممنوع است. سایر مقررات مربوط توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌شود.

تبصره۴- واردات مجدد اقلام صادر شده موضوع این ماده، ممنوع و در حکم کالای قاچاق است.

نمایندگان چه می‌گویند؟

حالا گمانه زنی‌ها در خصوص اینکه آیا این مصوبه می‌تواند قیمت بازار خودرو را بشکند ادامه دارد؛ روح الله ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفته است: «با اجرای این طرح قیمت خودرو‌های خارجی را می‌شکند و در تعارض با اقتصاد مقاومتی نیست.» وی ادامه داد: «کل واردات خودرو کمتر از سه درصد کل واردات کشور در این پانزده سال بوده است. طرح سامان‌دهی واردات خودرو اثر روانی بازار خودرو را تعدیل می‌کند.با وضعیت فعلی، برخی از خودرو‌های خارجی بعضاً تا هشت برابر نرخ جهانی دارد معامله می‌شود.»

بالاخره خودرو ارزان می‌شود یا گران‌تر؟

این نماینده مجلس ادامه داد: «خودرویی که معادل ریالی‌اش چهارصد میلیون تومان است، در داخل کشور دارد بالای سه میلیارد خرید و فروش می‌شود، زیرا واردات خودرو قاعده ندارد. این طرح هیچ مشکلی را برای اقتصاد مقاومتی ایجاد نمی‌کند، زیرا واردات سقف خواهد داشت و سقف آن آنجاست که کمبود تقاضای خودرو در داخل کشور را از بین ببرد.» ایزدخواه گفت: «اگر خودروی داخلی تقاضای کشور را جواب داد، هیچ، اما اگر تقاضای بازار را پاسخ نداد، باید خودرو وارد شود. اینکه آقای فاطمی‌امین فرمودند طرحی برای واردات نداریم درست است، زیرا وزارت صمت متولی تولید است و واردات را باید جای دیگر انجام دهد.»

طرح پر ابهام مجلس

این در حالی است که کارشناسان بازار خودرو نظر دیگری در این خصوص دارند، علی مصطفوی، کارشناس بازار خودرو در این خصوص که آیا مصوبه مجلس می‌تواند باعث کاهش قیمت خودرو در بازار شود به ما گفت: «متاسفانه در کشور ما در حوزه حکم رانی هیچ چیزی سر جای خودش نیست، واقعیت این است که به مجلس شورای اسلامی هیچ ربطی ندارند که درباره ساماندهی بازار خودرو طرح تصویب کند و یا اینکه در حوزه عرضه خودرو در بورس کالا دخالت کند!

ما اگر میخواهیم بازار خودرو را اصلاح کنیم، وزارت اقتصاد داریم و اگر می‌خواهیم صنعت خودرو را اصلاح کنیم وزارت صنعت داریم و اگر این وزارت خانه‌ها ناکار آمد هستند، کار مجلس شورای اسلامی این است که بر ناکارآمدی این وزارتخانه‌ها و متولیان آن نظارت داشته باشد.» وی در خصوص طرح تصویب شده افزود: «این طرح بسیار مبهم است و اصلا مشخص نیست هدف از این طرح چیست؟

آیا با این طرح می‌خواهند قیمت خودرو را در بازار کنترل کنند؟ یا اینکه می‌خواهند صنعت خودرو را برای ایجاد رقابت اصلاح کنند؟! هر یک از این موارد الزامات و پیوست‌هایی دارد که باید دیده شود، اما در مصوبه مجلس به این الزامات پرداخته نشده است. از طرف دیگر اصلا مشخص نیست از بعد عملیاتی قرار است این طرح را چگونه اجرایی کنند؟ یعنی چه خودرو‌هایی باید وارد شود؟ در حال حاضر ما با مشکل تحریم رو به رو هستیم، الان برای دور زدن تحریم شرکت‌ها باید تهاتر کنند؟

بالاخره خودرو ارزان می‌شود یا گران‌تر؟

چه باید کرد؟ چه خودرو‌هایی با چه قیمت‌هایی می‌تواند وارد شود؟ با واردات خودرو‌های خارجی خدمات پس از فروش چه می‌شود؟ چون از سال ۹۵ که واردات خودرو ممنوع شد خیلی از شرکت‌های خارجی از کشور رفتند، الان اگر خودرو‌های خارجی وارد شوند خدمات پس از فروش آن چه می‌شود؟ این‌ها سوالات و ابهاماتی است که در طرح مصوبه مجلس وجود دارد. این طرح پیچیدگی‌های خیلی زیادی دارد و اثر آن در صنعت و بازار خودرو نیز با پیچیدگی‌های زیادی همراه خواهد بود. باید همه این جوانب دیده شده باشد که اگر در نظر گرفته نشود نتیجه این طرح معکوس خواهد بود و ممکن است سبب شود ما به جای کاهش قیمت خودرو، با افزایش قیمت خودرو در بازار مواجه شویم.»

بالاخره خودرو ارزان می‌شود یا گران‌تر؟

وی تصریح کرد: «بدون شک بعد از این طرح، آزاد‌سازی قیمت خودرو‌سازی صورت خواهد گرفت یعنی قیمت دستوری حذف خواهد شد و تحت این شرایط به نظر من در کوتاه مدت قطعا تاثیر روانی این مصوبات را در بازار شاهد خواهیم بود و قیمت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد، اما در میان مدت و بلند مدت به دلیل اینکه دقیقا نمی‌دانیم این طرح چطور قرار است اجرا شود اصلا مشخص نیست که همچنان با کاهش قیمت مواجه باشیم و یا اینکه قیمت‌ها افزایش یابد.»

میرسلیم: مجمع تشخیص با واردات خودرو مخالف است

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با تاکید بر اینکه هفته گذشته جلسه‌ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار و با موضوعی که در این اصلاحیه آمده است مخالفت شد، اظهار داشت: شورای نگهبان هم با این موضوع مخالفت خواهد کرد. سیدمصطفی میرسلیم در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح ساماندهی صنعت خودرو طی اخطار قانون اساسی، گفت: ما باید سیاست‌های تقویت تولید را اجرا و از آن پشتیبانی کنیم. وی با بیان اینکه هفته گذشته جلسه‌ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار و با موضوعی که در این اصلاحیه آمده است مخالفت شد، اظهار داشت: بر اساس این اصلاح، حتی واردات خودرو‌های معمولی گازسوز نیز آزاد شده است.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقداماتی که برای تولید خودروی هیبریدی در کشور شده است، گفت: با این اصلاحیه که درباره آزادسازی واردات خودرو است، از تشویق تولید و اشتغال جوانان جلوگیری می‌شود. وی گفت: با تصویب این اصلاحیه، تولید و بررسی‌های تحقیقاتی لطمه خورده و جوانان فعال در این حوزه دلسرد می‌شوند و در شورای نگهبان هم با این موضوع مخالفت خواهد شد.

انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:1
Iran (Islamic Republic of)
07:37 - 1400/06/25
شما توی ایران زندگی می‌کنید باید گرون بخرید و تورم 200 درصدی ببینید
Iran (Islamic Republic of)
07:50 - 1400/06/25
دلالان دلسر میشن
Iran (Islamic Republic of)
09:43 - 1400/06/25
خودروی خارجی دوسه سال کار بهترین رهگشا برای اینکه پراید زیر پاش درخت سبز بشه از سبزه دیگه گذشته.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
من. شخصا. دلم میخواد قیمت ماشین. پایین بیاد. حالا به هر قیمتی. مهم نیست خودرو ساز داخلی. سالها. ما رو فریب داده و به بهانه های مختلف قیمت رو بالا برده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
خودت فهمیدی چی گفتی؟
sajad
Singapore
۱۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
یه کم فهمت و بالا ببری بعد نظر بدی میفهمی چی گفت
Iran (Islamic Republic of)
09:59 - 1400/06/25
پرايد ميشه ١٥ ميليون، معادل جريمه يك ميليون توماني ١٥ بار ورود و خروج از تهران!!خخخ
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1400/06/25
من مخالف اقتصاد مقاومتی نیستم اما خودروسازان اقتصاد خیانتی را به مردم تحمیل می کنند همه نمایندگی ها درسراسر کشور دلال دو شرکت سایپا وایران خودرو هستند ماشین هست تولید هست اما با دلالی وقیمت بالا به دست مردم میرسد .خودروسازان بفکر مردم نیستند فقط خیانت می کنند.اگه ازاد بشه شاید کمی از خیانت اینها کم بشه
Iran (Islamic Republic of)
10:45 - 1400/06/25
حتمن يك دهم قيمّت الان ميشه. اونوخت تمام وسايل و زمين و خونه رو بفروشين و فقط ماشين بخرين!
Iran (Islamic Republic of)
11:24 - 1400/06/25
برید بخرید که گران میشود ولی ارزان نمیشود.تجربه شده
Iran (Islamic Republic of)
11:55 - 1400/06/25
اقای میرسلیم شما بعد از چهل سال که اون زمان همه زیر ساختها اماده بود خودروتون شده پراید پس لطفا از خودرو هیبریدی دم نزنید که بعد از چندین سال بشه پراید هیبریدی
اون جوانان هم اشتباه کردن رفتن دنبال اون کار که ۸۵ میلیون مردم بد بخت کنن که خودشان اشتغال داشته باشن برن سراغ یه کار دیگه هرچند که همشون پارتی رفتن
جلوی واردات را نگیرین ماهم مثل همه مردم دنیا ادمیم
بخدا هرکی میاد ایران ماشین هامون مسخره میکنن
Iran (Islamic Republic of)
15:18 - 1400/06/25
این جوانانی که میگی پس اینقدر فس فس نکنن جونمون دراومد و هنوز بعد اینهمه سال یه ماشین درست و درمون گیرمون نیومده خودروساز گرون فروش رو حسابرسی کن و رقابت ایجاد کن براش تا به خودش بیاد
Iran (Islamic Republic of)
16:18 - 1400/06/25
چی تو این این کشور ارزون شده که این بشه؟ بشه هم مدت کمی دستوری میارن پایین، بعدش عین فنر میپره اون بالا بالاها!
Iran (Islamic Republic of)
18:04 - 1400/06/25
چرا ارزون بشه به نفع خودشون ونمایندگی هستش تا ماشینهای ازرده خارج روچند برابرقیمت بفروشن تازه سرملت منت هم میزارن
Iran (Islamic Republic of)
18:04 - 1400/06/25
کدام تولید حمایت میشود!به قیمت اشتغال150 هزار نفر در سالی 30 هزار نفر در خودروی بی کیفیت قتل عام میشوند و هزاران نفر معلولو بیصدها هزار نفر بی سرپرست!!! لعنت بر تولید ملی بی کیفیت و گرانقیمت
Iran (Islamic Republic of)
22:48 - 1400/06/25
اگه راس میگن به فکرمردم هستن خودروواردکنن تاقیمت این اشغالها ایرانی بیادپاین ولی فک نکنم دوس ندارن مردم راحت باشن
Iran (Islamic Republic of)
23:40 - 1400/06/25
دست مسولان افتاده اگر انواع خودرو وارد کنن شک نکن قیمت خودرو چەسبک چەسنگین نصف میشە
Iran (Islamic Republic of)
00:30 - 1400/06/26
این طرح مربوط به ماوشمانمیشود مخصوص آقازاده ها ونورچشمی هااست چنددوره اجرامیشودوتمام
Iran (Islamic Republic of)
03:55 - 1400/06/26
اگر همه نوع خودرو وارد کنن قیمتها نصف میشە اگر میخوان بەمردم خدمت کنن تنها راهش واردکردن خودرو هستش غیر اون هیچ راهی نداره پس نمایندگان ریس جمهور خودشان بە ملت نشان بدهن تا مردم با صندوق رای آشتی کنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
عارفی_1
عارفی_3
خرید باکس 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
ادیب_4
خرید باکس 4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کالازم_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر