چگونه لوکس‌ترین غذاها، بلای جان آدم‌ها می‌شوند!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۶۴۶۰
۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۳
۴۹۲۳
غذاهایی که در این مطلب قصد معرفی آنها را به شما داریم برخی از خطرناک ترین غذاهای دنیا هستند که از قضا لوکس هم محسوب می‌شوند و ممکن است در لیست هر ماجراجوی دوستدار غذایی قرار بگیرد.

لست‌سکند: غذاهایی که در این مطلب قصد معرفی آنها را به شما داریم برخی از خطرناک ترین غذاهای دنیا هستند که از قضا لوکس هم محسوب می‌شوند و ممکن است در لیست هر ماجراجوی دوستدار غذایی قرار بگیرد. در عین حال بدست آوردن این غذاها بسیار خطرناک بوده و تاکنون جان صدها ماهیگیر شجاع را گرفته است. در ادامه باخطرناکترین غذاهای دنیا آشنا می‌شویم.

1. آبالون Abalone؛ چین، ژاپن و جنوب شرق آسیا

آبالون حلزون‌های دریایی خوراکی بزرگی هستند که به خاطر گوشت طعمدار و صدف‌های رنگین کمانی زیبای خود شناخته می شوند. این حلزون ها را می توان در آب های ساحلی سراسر دنیا جست‌ جو کرد، اما بیشتر آنها از سواحل نیوزیلند، آفریقای جنوبی، استرالیا، غرب آمریکای شمالی و ژاپن جمع آوری شده و به خصوص در آشپزی جنوب شرق آسیا و آمریکای لاتین محبوب هستند. دلایلی از جمله بیماری، صید بیش از حد و کاهش سهام باعث شده‌اند که قیمت آبالون به شکلی غیر قابل کنترلی افزایش یافته و آن را به یکی از خوراکی‌های بسیار پرطرفدار و گران تبدیل کند.

چگونه لوکس‌ترین غذاها، بلای جان آدم‌ها می‌شوند!

البته نکته ای که وجود دارد این است که تنها غواصان می توانند آبالون را جمع کنند، اما در آب های آفریقای جنوبی، نیوزیلند و آمریکای شمالی، غواصی برای آبالون به همراه دستگاه تنفسی زیر آب غیر قانونی است. هر سال صدها نفر بدون وسایل تنفسی، جان خود را برای این حلزون های گران قیمت به خطر می اندازند؛ روشی سخت و خطرناک که در آن غواص ناگزیر از حبس کردن نفس خود تا عمق 10 تا 20 پایی زیر سطح اقیانوس است.

همچنین دقت کنید که این افراد معمولا لباس‌های شنای سنگین، کمربند سربی و قطعات سنگینی از آهن برای جدا کردن این حلزون‌های از صخره‌ها حمل می‌کنند و به همین دلیل جای تعجب ندارد که سالانه تعداد بسیاری غواص در راه به دست آوردن این مخلوقات غرق می‌شوند. سال گذشته در یک تعطیلات آخر هفته، 3 نفر در خط ساحلی کالیفرنیا جان خود را از دست دادند. به هر روی شرایط اقیانوسی می‌تواند غیر قابل پیش‌بینی باشد و به همین دلیل جای تعجب ندارد که برخی غواصان تازه کار رها کردن کمربند وزنه خود را فراموش کرده یا در بازگشت به سطح آب، هوشیاری خود را از دست بدهند.

چگونه لوکس‌ترین غذاها، بلای جان آدم‌ها می‌شوند!

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟

شما می توانید آبالون را در سوشی‌های ژاپنی به صورت خام امتحان کرده یا اینکه آنها را به سس سویا آغشته کنید. اگر خیلی شجاع هستید می‌توانید «توتسرور» را امتحان کنید که در واقع امعا و احشا تخمیر شده حلزون است. در چین، آنها را در حالی که کنار قارچ شیتاکی به آرامی پخته شده‌اند به سبک کانتونی به همراه سس سویا، زنجبیل و گشنیز میل می‌کنند. در کره، آبالون را در پودینگ برنج مخلوط می‌کنند که تبدیل به صبحانه‌ای بسیار دلچسب می‌شود.


2. صدف‌های گردن غازی Gooseneck Barnacles؛ شمال اسپانیا و پرتغال

این سخت پوستان با ظاهر عجیب خود با نام percebes نیز شناخته شده و غذایی هستند که می‌توان آنها را در شمال اسپانیا یافت. جالب است بدانید که ماهیگیران از یک صید خوب می‌توانند روزانه تا 1000 یورو کاسب باشند.

چگونه لوکس‌ترین غذاها، بلای جان آدم‌ها می‌شوند!

این خوراکی را با گوشت خوش طعم و عطر نمکی و دریایی آن می‌شناسند. این موجودات خود را به سنگ‌ها چسبانده و با استفاده از شاخک‌های خود، پلانکتون‌ها را جذب می‌کنند و امکان پرورش آنها به صورت تجاری وجود ندارد. تصادفی نیست که بهترین مکان برای پیدا کردن آنها در خط ساحلی مرگ (Costa de la Muerte) است. در این مکان بادهای متغیر و صخره‌ها زندگی هزاران ملوان را گرفته و صدها کشتی را نابود کرده است.

برای به دست آوردن صدف‌های گردن غازی ابتدا باید از درون قایق به آب پریده، از تشکیلات سنگی تیزی بالا رفت که دائما در معرض شلاق‌های شدید امواج قرار دارند. بهترین صدف‌های گردن غازی در مناطقی با امواج بسیار بلند و قوی زندگی می‌کنند که این موضوع برداشت آنها را از روی صخره‌ها بسیار خطرناک می‌کند. امواج می‌توانند متغیر بوده و در ترکیب با جریان‌های اقیانوسی قوی، جان ماهیگیر را در کسری از ثانیه بگیرند.

چگونه لوکس‌ترین غذاها، بلای جان آدم‌ها می‌شوند!

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟

بهترین حالت برای لذت بردن از این صدف‌ها، این است که آنها را به سادگی با لیمو بخارپز کرده و در مایونز سیردار زد و خورد. در منوهای گالیسیایی و در امتداد سواحل پرتغال می‌توانید این غذا را بیابید. این غذا همچنین در ایالت واشنگتن و بریتیش کلمبیا کانادا نیز محبوب است.


3. لانه پرنده؛ تایلند، ویتنام و بورنئو

سوپ لانه پرنده را احتمالا تنها در کارتن‌ها دیده‌اید، اما این سوپ یکی از غذاهای خوشمزه در چین به شمار می‌رود جایی که یک لانه متوسط پرنده به قیمتی بالغ بر 2000 دلار به فروش می‌رسد. این لانه‌ها به طور خاص توسط بزاق دهان پرستوها ساخته شده و در معرض هوا خشک می‌شوند و وقتی در آب قرار می‌گیرند، بافت ژلاتینی مطبوعی پیدا می‌کنند. این لانه‌ها را از غارهایی در بورنئو و تایلند می‌توان پیدا کرد که شغلی بسیار سخت و خطرناک است و افراد ناگزیرند پابرهنه از ساختارهای سست بامبو در حالی بالا بروند که تنها حائل آنها دیوارهای غار است و در همین میان یک چراغ قوه نیز بین دندان‌های خود نگه داشته‌اند.

چگونه لوکس‌ترین غذاها، بلای جان آدم‌ها می‌شوند!

هر سال در حین انجام این کار خطرناک صدمات بسیار جدی برای این افراد رخ می‌دهد؛ به هرحال پرستوها لانه‌های خود را در مکان‌هایی می‌سازند که دسترسی به آنها مشکل باشد، اما قیمت بالای این لانه‌ها همچنان افراد را تشویق می‌کند که برای بدست آوردن آنها تلاش کنند. البته برداشت این لانه‌ها از نظر مباحث پایداری و مداخلات زیست محیطی موجب برانگیخته شدن نگرانی‌هایی برای این پرنده‌ها شده است. غیر از آنچه گفته شد خطر ابتلا به آنفولانزای مرغی از خوردن سوپ‌هایی که با لانه‌های وارداتی غیرقانونی تهیه می‌شوند وجود دارد.

چگونه لوکس‌ترین غذاها، بلای جان آدم‌ها می‌شوند!

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟

مطمئن شوید که لانه‌ها از بورنئو، ویتنام یا تایلند می‌آیند، جایی که قوانین پایداری سختگیرانه‌تر است. از جمله غذاهای کلاسیکی که با لانه پرنده تهیه می‌شوند سوپ یا دسری شیرین به نام تونگ سوئی (کاستاردی شل که به عنوان دسر سرو می‌شود) هستند، اما شما می‌توانید آن را به همراه برنج یا به صورت ژله آماده نیز امتحان کنید.


4. خرچنگ کینگ آلاسکایی Alaskan King Crab؛ آلاسکا

فصل صید خرچنگ کینگ که در آب‌های آلاسکا یافت می‌شود، بسیار کوتاه است و گاهی تنها چند روز طول می‌کشد. در این زمان، ماهیگیران در آب‌های منجمد کننده دریای برینگ می‌روند تا با استفاده از کوزه‌هایی که در آب می‌اندازند این خرچنگ‌ها را شکار کنند که گاهی تا عمق 180 متری فرو می‌روند.

چگونه لوکس‌ترین غذاها، بلای جان آدم‌ها می‌شوند!

جای تعجب نیست که برنامه شبکه دیسکاوری سفر این ماهیگیران را که در شیفت‌های 18-20 ساعته کار می‌کنند دنبال کرده و به آن عنوان مرگبارترین و خطرناک‌ترین صید را داده است. تخمین زده می‌شود که در طول این فصل هر هفته یک ماهیگیر جان خود را از دست بدهد و نرخ مرگ و میر این شغل 75% بالاتر از شغل خلبانان و آتش نشانان است. 80 % این مرگ و میرها به دلیل آب گرفتگی عرشه و غرق شدن است، اما ماشین‌های سنگینی که کوزه‌های خرچنگ را بلند می‌کنند نیز مسئول این جراحات وحشتناک هستند.

زمانی که خرچنگ‌ها صید شدند، بسیار آسیب‌پذیر هستند و امکان یخ زدن و مرگ آنها در هوای سرد وجود دارد که به دنبال آن شروع به ضربه زدن به یکدیگر می‌کنند یا ممکن است حتی از حرکت‌های قایق آسیب ببینند. ماهیت خطرناک این شغل بدین معناست که این ماهیگیران می‌توانند در طول فصل صید، ده‌ها هزار دلار درآمد داشته باشند.

چگونه لوکس‌ترین غذاها، بلای جان آدم‌ها می‌شوند!

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟

این خرچنگ‌ها به سراسر دنیا و مخصوصا آمریکا صادر شده و می‌توانند در کنار استیک سرو گردند. اما بهترین راه برای طبخ آنها به صورت بخارپز یا جوشانده و سرخ کردن در کره است. در ژاپن نیز این خرچنگ‌ها طرفداران زیادی دارند و به شکل تمپورا یا گریل شده با سسی ترش و شیرین سرو می‌شود.


5. مار دریایی؛ جنوب شرق آسیا و ژاپن

اگر تا به حال به جنوب شرق آسیا سفر کرده‌اید ممکن است در سوغاتی فروشی‌ها با بطری‌هایی مواجه شده باشید که داخل مایعی عجیب، بدن پر پیچ و خم یک مار را به نمایش می‌گذارند. مارهای دریایی را برای مصرف غذایی و همچنین اهداف دارویی در خلیج تایلند صید شده و در سوپ یا به صورت سرخ شده سرو می‌کنند که در نوع خود بسیار خوشمزه است.

چگونه لوکس‌ترین غذاها، بلای جان آدم‌ها می‌شوند!

یکی دیگر از موارد استفاده مارهای دریایی برای مصارف دارویی در چین و ویتنام است. روش صید مارهای دریایی بدین شکل است که شب‌ها به هنگام صید هشت پا، توجه این مارها را با نور جلب می‌کنند؛ جالب است بدانید که هر ساله برای صید آنها حدود 700 کشتی ماهیگیری مورد نیاز است.

زهر مار دریایی قوی و کشنده است و نکته جالب اینجاست که بسیاری از این ماهیگیران، دسته‌بندی مارها از نظر سایز را با دستان برهنه انجام می‌دهند و خطر گازهای خطرناک و کشنده را به جان می‌خرند. پادزهر کمی در این منطقه موجود است، به همین دلیل ماهیگیران پوست خود را با تیغ می‌برند و زهر را بیرون می‌کشند یا برای کاهش درد از درمان‌های خانگی مانند قرار دادن رب سیر روی زخم استفاده می کنند.

چگونه لوکس‌ترین غذاها، بلای جان آدم‌ها می‌شوند!

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟

برای امتحان کردن یکی از خطرناک ترین غذاهای دنیا، مارها را در عصاره‌ای نمکی می‌جوشانند تا با آن سوپ درست کنند و معمولا به صورت کامل با استخوان و ... سرو می‌شوند. این غذا را می‌توانید در ژاپن یا تایلند امتحان کنید؛ در ژاپن، مارهای دریایی را خشک می‌کنند. در شمال ویتنام پوره با خون مار دریایی یک غذای محبوب به حساب می‌آید.

سخن آخر

یکی از ویژگی‌های سفر همین شناخت فرهنگ‌های مختلف مردم جهان است؛ اینکه ببینید در آن سوی کره زمین غذاهای خطرناکی سرو می‌شود که اصلا در تصوّرتان نمی‌گنجد امّا برای آن مردمان، یک غذای معمولی و متداول است. البته این غذاها خطرناک ترین غذاهای دنیا هستند که همه مردم به دلیل گران قیمت بودن توان خرید آن را ندارند! آیا حاضر هستید این غذاها را حتّی به صورت رایگان امتحان کنید؟

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:19
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
ادیب_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
ادیب_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
ادیب_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کالازم_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تنورستان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر