این روزها همه ممیزی می‌شوند؛ از الناز تا مهتاب
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۷۴۰۴
۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۱
۵۴۷۱
ممیزی سریال‌ «هم‌سایه»، «میدان سرخ» و برنامه «پیش‌گو» مورد انتقاد عوامل آن‌ها و مخاطبان قرار گرفته است.

روزنامه خراسان - مائده کاشیان: پس از سریال «زندگی زیباست» به کارگردانی قاسم جعفری، مجموعه «هم‌سایه» ساخته محمدحسین غضنفری جدیدترین سریال تلویزیون است که ممیزی و اصلاحات، صدای اعتراض سازندگان و عوامل آن را درآورده. این روز‌ها ممیزی همزمان با تلویزیون، در نمایش خانگی نیز مواردی را به آثار این مدیوم تحمیل کرده است.

این روزها همه ممیزی می‌شوند؛ از الناز تا مهتاب

مجموعه «قبله عالم»، «میدان سرخ» و برنامه «پیش‌گو» تازه‌ترین تولیدات نمایش خانگی هستند که ادعا شده زیر تیغ ممیزی رفته‌اند. بدیهی است هیچ کس با ممیزی درست مخالف نیست و قطعا برخی آثار نیاز به ممیزی دارد بلکه آن چه محل انتقاد است ممیزی‌های سلیقه‌ای است که مبنای مشخص ندارد و نمونه‌های ان را بسیار دیده ایم حتی در یکی از جلسات کارگردانان و هنرمندان با رهبر انقلاب در مستند غیررسمی اشاره به ماجرای مخالفت‌ها با فیلم مارمولک از نمود‌های عینی ممیزی سلیقه‌ای است.

ممیزی عاشقانه «هم‌سایه»

پس از گذشت مدتی از پخش سریال «هم‌سایه»، تهمینه بهرام علیان و ارسلان امیری نویسندگان این مجموعه نسبت به حذف بخش‌هایی از سریال انتقاد کردند. بهرام با انتشار پستی از ممیزی سریال ابراز ناراحتی کرد و با اشاره به حذف بخش‌هایی از قصه عاشقانه سریال نوشت: «متاسفم که این شب‌ها عاشقانه‌ای که نزدیک دو سال برایش زحمت کشیدم، پاره‌پاره و مثله‌شده به دستتان می‌رسد.» ارسلان امیری نیز توضیح داد که ابتدا در مرحله نگارش فیلم نامه سریال اصلاحات زیادی اعمال شده و اکنون هنگام پخش نیز مورد ممیزی قرار گرفته است.

این روزها همه ممیزی می‌شوند؛ از الناز تا مهتاب

او در بخشی از یادداشت خود به تندی از تلویزیون انتقاد کرد و خطاب به آن نوشت: «یک ملودرام عاشقانه بسیار بسیار محافظه‌کارانه که در چارچوب قوانین خودتان ساخته شده را هم تاب نیاوردید و پس از ساخت هم دارید قلع و قمعش می‌کنید. داستانی که پس از بار‌ها حذف و سانسور ساخته شده را باز هم بی‌اعتبار و حتی تحریف می‌کنید!» امیراحمد قزوینی بازیگر اصلی سریال نیز به حذف قسمت‌های زیادی از عاشقانه سریال اعتراض کرد و نوشت: «آیا شما درکی از رنج خلق و تولید دارید که بیش از ۲۰ دقیقه از هر قسمت را سانسور می‌کنید؟! بیایید گفتگو کنیم.» قصه عاشقانه سریال مربوط به علاقه کاراکتر «حافظ جهانبخش» به دختری افغانستانی است و با این اوصاف ارتباط این دو شخصیت مورد ممیزی قرار گرفته است.

حذف ۱۵ قسمت از «زندگی زیباست»

پیش از سریال «هم‌سایه» در اتفاقی مشابه، مجموعه «زندگی زیباست» هم مورد ممیزی قرار گرفته بود. این مجموعه چند سال توقیف بود و اجازه پخش نگرفته بود. بازیگران جوان سریال اردیبهشت سال ۹۹، به این موضوع اعتراض کردند و خطاب به رئیس صداوسیما نامه‌ای نوشتند. «زندگی زیباست» تیرماه امسال برخلاف روال معمول تلویزیون، بدون هیچ تبلیغات و اعلام قبلی پخش شد. قاسم جعفری پس از پخش سریال خطاب به عبدالعلی علی‌عسکری رئیس صداوسیما نامه بلند بالایی نوشت.

این روزها همه ممیزی می‌شوند؛ از الناز تا مهتاب

او «زندگی زیباست» را سریالی شرحه‌شرحه شده دانست و در بخش‌هایی از این نامه به حذف ۱۵ قسمت از سریال، حذف کامل ۸ قسمت ابتدایی و تغییر اسم آن از «عشق» به «زندگی زیباست» اشاره کرد. او همچنین نوشت مراحل فنی مانند تدوین و صداگذاری سریال هم بدون اطلاع او انجام شده است. پریسا شمس نویسنده این مجموعه نیز در گفت‌وگویی با ایسنا به حذف ۵ قسمت ابتدایی سریال اشاره کرد و حذفیات سریال را «حیرت‌آور» دانست.

تغییر شغل «بهادرخان» در «نون خ ۳»

اگر به عقب‌تر برگردیم و به سریال‌هایی که از ابتدای سال درگیر ممیزی و اصلاحات شده‌اند اشاره کنیم، مجموعه «نون خ ۳» نیز جزو سریال‌هایی است که مورد ممیزی بوده است، با این تفاوت که میزان تغییر و اصلاحات در این مجموعه به اندازه «هم‌سایه» و «زندگی زیباست» نبود و حاشیه‌ای برای سریال ایجاد نکرد. در این مجموعه شخصیتی به نام «بهادرخان» حضور داشت که شغلش در اصل «غسال» بود، اما در سریال «دلاک» گفته می‌شد.

این روزها همه ممیزی می‌شوند؛ از الناز تا مهتاب

در سریال کلمه «دلاک» به جای «غسال» صداگذاری شده است. با توجه به بعضی شوخی‌ها و دیالوگ‌های سریال نیز کاملا مشخص بود که شخصیت «بهادرخان» غسال بوده و بعدا به دلاک تغییر پیدا کرده بود. یکی دیگر از سریال‌های تلویزیون که به بهانه ممیزی حواشی فراوانی داشت، سریال «گاندو ۲» بود که نوروز امسال قسمت‌هایی از آن روی آنتن رفت. پس از این که قسمت ۵ سریال در نوروز با تاخیر زیاد به پخش رسید، گفته شد دلیل این اتفاق فشار برای ممیزی سریال و تغییر بعضی کلمات در دیالوگ‌ها بوده است.

ممنوعه‌های عجیب در آگهی بازرگانی

این تنها سریال‌های تلویزیون نیستند که مورد ممیزی قرار می‌گیرند و نمایش بعضی مسائل در آن ممنوع است. در تیزر‌های تبلیغاتی نیز نمایش موارد عجیبی ممنوع است. به تازگی امیرحسین شمشادی مدیر گروه آموزشی روابط عمومی دانشکده خبر در فضای مجازی نوشته در آگهی بازرگانی نشان دادن «چای ریختن مرد برای زن»، «هر نوع نوشیدنی قرمز»، «دستکش چرم برای زنان»، «مرغ بریان»، «خوردن ساندویچ و پیتزا»، «پوشیدن لباس آستین‌کوتاه» و «دو پسر تنها در منزل» ممنوع است. در روز‌های گذشته انتشار این موارد بازتاب فراوانی در فضای مجازی داشته و تعجب کاربران را برانگیخته است.

ممیزی فراوان «قبله عالم»

علاوه بر تلویزیون، نمایش خانگی که هم اکنون زیر نظر ساترا نهاد وابسته به صداوسیما فعالیت می‌کند نیز درگیر مشکلات مربوط به ممیزی بوده است. سریال کمدی «قبله عالم» که مدت زیادی از انتشار آن نمی‌گذرد، به علت ممیزی فراوان پخش نامنظمی داشت. قسمت سوم سریال پس از دو هفته وقفه به علت ایام عزاداری منتشر نشد و پس از انتشار نیز حذف بخش‌هایی از آن در سریال به چشم می‌آمد.

این روزها همه ممیزی می‌شوند؛ از الناز تا مهتاب

کار به جایی رسید که حامد محمدی کارگردان «قبله عالم» یادداشتی منتشر کرد و نوشت: «آن چه از این سریال پخش شده و پخش نشده، اثر ساخته‌شده توسط من و تیم همراه و درجه یک سازنده این اثر نیست.» بازیگران سریال هادی کاظمی، سام درخشانی و شقایق دهقان نیز نسبت به ممیزی سریال انتقاد کردند. قسمت پنجم این مجموعه به دلیل صادر نشدن مجوز انتشار، پخش نشد و اکنون قرار است قسمت پنجم و ششم سریال هفته آینده منتشر شود. در مورد مشابهی سریال «زخم کاری» نیز به شدت تحت تاثیر ممیزی قرار گرفت و بین انتشار آن وقفه‌ای افتاد.

ممیزی حجاب و حذف صدای فرزین در «میدان سرخ»

سریال «میدان سرخ» نیز از همان آغاز انتشار با حواشی ممیزی همراه بوده است. در این مجموعه پوشش مهتاب کرامتی مورد ممیزی قرار گرفته که واکنش‌های مخاطبان را به دنبال داشته است. این اتفاق قبلا در سریال «عاشقانه» ساخته منوچهر هادی هم سابقه داشته است.

این روزها همه ممیزی می‌شوند؛ از الناز تا مهتاب

یکی دیگر از ممیزی‌های سریال مربوط به حذف تیتراژ سریال با صدای فرزاد فرزین است. مدتی پیش از تیتراژ سریال با نام «زخم» رونمایی شد، اما بدون هیچ توضیحی آهنگی که فرزین ویژه این مجموعه خوانده بود حذف شد و تیتراژ پایانی تنها با ملودی و آهنگ این قطعه پخش می‌شود. پیش از انتشار «میدان سرخ» ابراهیم ابراهیمیان در اینستاگرامش از ممیزی سریال خود و هدر رفتن زحمات گروه سازنده گلایه کرده بود. نمونه‌های فعالیت ساترا در این حوزه دوباره این انتقاد را موجه‌تر می‌کند که سپردن وظیفه نظارت بر نمایش خانگی به ساترا که خودش رقیب بخش خصوصی است نتوانسته نتیجه قابل قبولی در پی داشته باشد.

مهمان خانم «پیش‌گو» از نمای دور

نه تنها سریال‌های نمایش خانگی، بلکه در مواردی برنامه‌های گفت‌وگومحور نیز مورد ممیزی قرار گرفته‌اند. تازه‌ترین نمونه این اتفاق ممیزی تصویر بعضی از بازیگران خانم در برنامه «پیش‌گو» است. در جدیدترین قسمت این برنامه که الناز حبیبی مهمان آن بود، تصویر او مدام از نمای دور نشان داده شد و مخاطبان شاهد نمای بسته از چهره این بازیگر نبودند.

این روزها همه ممیزی می‌شوند؛ از الناز تا مهتاب

این اتفاق انتقاد کنایه‌آمیز امین تارخ را به دنبال داشت که به کنایه نوشت کاش نام مهمان زیر نویس می‌شد تا شناخته شود! در قسمت‌هایی از «پیش‌گو» با حضور آزاده صمدی و ماهور الوند نیز مشابه این اتفاق رخ داده بود و مخاطبان تنها در لحظات بسیار کوتاهی شاهد نمای بسته از این بازیگران بودند.

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:3
Iran (Islamic Republic of)
07:31 - 1400/07/07
برنامه پژمان جمشیدی من کانال عوض کردم احساس کردم به شعور خودم دارند توهین میکنند وقتی شما مهمان برنامه را نبینی چه اصراری که بشینی برنامه ببینی
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
چرا این همه آرایش می کنند؟ آرایش فلسفه اش مشخصه ما از اول نباید می ذاشتیم اینها شهرتی پیدا کنند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
یه نفره اومده زیر همه پیام ها در افشانی کرده


این مغزهای کوچک زنگ زده
setareh
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
من ندیدم اما با این حرف کاملا موافقم :)
Iran (Islamic Republic of)
07:38 - 1400/07/07
همه مهاجرت کنیم راحت شیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
اونجایی که می رید باید تماما کار کنید فرصت آرایش و دلبری ندارید زنها پا به پای مردها باید کار کنند تنها خوبی غرب احتمالا همینه
Iran (Islamic Republic of)
08:23 - 1400/07/07
امان از جهل و نادانی
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
جهالت یعنی اینکه زن فقط با بدنش معنی پیدا کنه و این بدن رو مدام رنگ کنه و تزئین
Iran (Islamic Republic of)
08:47 - 1400/07/07
اینامهم نیست صداوسیماجدیداخبری ازگران شدن کالاهاکارنمیکنه وفعلاهمه چی گل وبلبله انگار
Iran (Islamic Republic of)
08:57 - 1400/07/07
طالبان بايد بياد جلو اينا لنگ بندازه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
خب اگر واقعا از طالبان بدتر هستن برو یه جای بهتر ، پول نداری بری امریکا برو افغانستان...و اگر نه، بیخودی حرف نزن و جو منفی ایجاد نکن
Iran (Islamic Republic of)
10:01 - 1400/07/07
خب درست بیان رو صحنه سانسور نمیشن این تلویزیون ملی هست این چهره ها برا شهرای بزرگ و پایتخت چیز عادی شما کل کشور رو که در نظر بگیری این طوری نیست و این مدل پوشش و حجاب مورد پسند نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
احسنت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
کالازم_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شاخه نبات_ فوتر