رازهای آزار جنسی پرستو و مادرش در خانه آتنا
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
ریزخور_2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۷۴۰۷
۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۲
۱۳۹۸۱
یک‌سالی است به «آتنا» پناه آورده‌اند؛ دو دختر و مادر. آتنا؛ خانه امن برای زنان خشونت‌دیده.

روزنامه شهروند: یک‌سالی است به «آتنا» پناه آورده‌اند؛ دو دختر و مادر. آتنا؛ خانه امن برای زنان خشونت‌دیده. سال‌ها سکوت و دَم نزدن راه به جایی نبرد. همه‌چیز از ۲۲ شهریور ۹۹ شروع شد؛ روزی که مادر از شدت جراحات راهی بیمارستان شد. «مادرم را به قصد کشت زده و با ساک لباس‌هایش از خانه بیرون انداخته بود.» مو‌های مشکی «پرستو» روی شانه‌هایش رها شده‌اند تا صورتش را تحت‌الشعاع قرار بدهند. چهره‌ای با همه نشانه‌های مهربانی که غم بزرگی زیرپوست خود پنهان دارد. یک‌سالی با سی‌سالگی فاصله دارد. طنین صدایش، اما از پخته شدن در سختی‌ها روایت می‌کند.

رازهای آزار جنسی پرستو و مادرش در خانه آتنا

خشونت‌ها از کجا شروع شد؟

– شاید بتوانم بگویم شروعش به قبل از تولد من و حتی مادرم برمی‌گردد.

چطور!

-بحث امروز ما حقوق زنان است. مسأله‌ای که در گام اول به تربیت فرزندان در خانواده برمی‌گردد.

یعنی زنان خشونت‌دیده و مردان خشونت‌گر در خانه آموزش می‌بینند؟ از همان دوران کودکی؟

-من تربیت را مقصر می‌دانم. از تبلیغات تا آگهی‌های روی درودیوار شهر و حتی یک نقاشی ساده از جنس مرد است. این نگاه مردانه در جامعه، زنانی مانند ما را محدود به خانه‌های امن می‌کند.

قصه «پرستو» از کجا شروع شد که در نهایت از خانه امن سر در آورد؟

-قصه من هم مثل یکی از دختران همین سرزمین است. مثل مبینایی که کشته شد. تنها شانس من این بود که از آن خانه و پدر فرار کردم با مادری که از خانه بیرون شد.

سلطه نگاه مردسالاری و ماجرای تلخ برخی خانه‌ها

مادر مرز ۵۰ سالگی را چندسالی است گذرانده، اما درمانده از یک تصمیم. زنی که از کودکی قصه با رخت سفید رفتن و برگشتن در گوشش زمزمه شد. قصه سوختن و ساختن تنها برای بچه‌ها. «شاید اگر این نگاه مردسالاری آن‌قدر قوی نبود ماجرا جور دیگری رقم می‌خورد. آنقدر قوی که از نسلی به نسل دیگر منتقل شود و حالا مادرم و ما اینجای زندگی ایستاده باشیم.»

 فضای خانه و رفتار‌های پدرتان چطور بود؟

-مرد دیکتاتوری بود در همه موضوعات. اجازه نفس می‌داد، حق داشتی نفس بکشی وگرنه باید خفه می‌شدی. مثل برده با من، مادر و خواهرم رفتار می‌کرد.

 پدرتان به مصرف موادی اعتیاد داشت؟

-آدم سالمی با درآمد بالاست. از طبقه پایین جامعه هم نبود. در شرکت دولتی کار می‌کرد که تا ۱۰ منطقه امضایش اعتبار داشت، اما فساد اخلاقی داشت.

رازهای آزار جنسی پرستو و مادرش در خانه آتنا

خیانت بخش لاینفک زندگی مادر بوده در همه این سال‌ها. زنی که اگر گلایه خیانت را به شوهر کرده، کتک خورده اگر هم دَم نزده در خودش شکسته. مرد شکاکی که حتی داشتن تلفن همراه را برای دختر‌ها قدغن کرده بود. اما دخترها؛ سختگیری‌های پدر برایشان یک راه گذاشته بود ادامه تحصیل و تغییر شرایط به واسطه آن. «من ارشد را تمام کردم. رتبه ۴۵ همان دانشگاه دولتی بودم که درس خواندم. خواهرم امسال ارشد قبول شد.»

دخترانی که نه امنیت جانی دارند، نه جنسی

مادر از شدت جراحات که راهی بیمارستان شد، «پرستو» تصمیم گرفت به خانه برنگردد. دیگر دختر‌ها در خانه پدری نه امنیت جانی داشتند نه جنسی.

فساد اخلاقی پدرتان در خیانت به مادرتان خلاصه می‌شد؟

-من و خواهرم در آن خانه نه امنیت جانی داشتیم نه امنیت جنسی.

نبود امنیت جنسی از چه سنی شروع شد؟

– از بچگی در بازه سه، چهار سالگی، اما متأسفانه به خواهرم هم کشیده شد.

مادرتان از این مسأله اطلاع داشت؟

-بله، اما خانواده مادری‌ام حمایتی نکردند. گفتند خیالاتی شدی و اشتباه می‌کنی.

این خشونت تا چه زمانی ادامه داشت؟

-بزرگ‌تر که شدیم شیوه‌اش تغییر کرد. همیشه در اتاقم خودم را حبس می‌کردم. قرص خواب‌آور در چای‌اش می‌ریختم تا زودتر بخوابد. از نوع نگاهش بدم می‌آمد.

پدر هیچگاه خودش را بیمار ندانست و پیشنهاد به مشاوره گرفتن را توهین به خود می‌دانست. پدری که رفتار و کردارش باعث شده مصرف قرص اعصاب «پرستو» ۱۲ ساله شود. «با پزشکان مختلفی همیشه تحت درمان بودم. ۱۲ سال است قرص اعصاب می‌خورم از مشکل قلبی رنج می‌برم.» «پرستو» برای همین مسأله هیچ‌وقت طعم مادر شدن را نخواهد چشید.

رازهای آزار جنسی پرستو و مادرش در خانه آتنا

گاهی تهدید و زمانی مهربانی برای برگشتن پیش مجرم

چند روز مراقبت بیمارستانی زخم‌ها و کبودی‌های تن مادر را التیام بخشید؛ زنی که ترس در چشم‌هایش خانه کرده. زن نه پای رفتن به خانه شوهر را داشت نه جایی که به آنجا پناه ببرد. مادر ترس کشته شدن را هم داشت. اما «پرستو» مصمم بود به برنگشتن. همه‌چیز از یک استوری شروع شد؛ داستان خانه امن و بالاخره ساکن شدن در «آتنا».

پدر که از برنگشتن زن و دو دخترش مطمئن شده بود شیوه‌اش را تغییر داد برای برگشتن قربانیانش. «گاهی تهدید می‌کرد. بعضی وقت‌ها با زبان مهربان می‌خواست برگردیم خانه. یک دوره هم اعلام مفقودی کرد!» «پرستو» لبخند تلخی می‌زند و دمی مکث می‌کند. «چرا رئیس آگاهی از خودش نپرسیده بود چطور سه آدم بزرگ در یک روز مفقود شده‌اند؟ نباید به گفته‌های پدرم شک می‌کرد؟»

رفتار‌های پدر، تخم بدبینی را در دل «پرستو» و خواهر کاشته. به همه مرد‌ها بدبین‌اند.

در همه این سال‌ها در محل کار و دانشگاه توانستی به حرف‌های مردی گوش بدهی و اعتماد کنی؟

-نه. همه مرد‌ها را مانند پدرم می‌بینم. وقتی پدرم با من چنین رفتاری داشته چطور انتظار داشته باشم بقیه متفاوت باشند؟! آسیب بزرگی است می‌دانم.

به نظرت این بدبینی و آسیب‌ها شانس این را دارند از بین بروند؟

-این بدبینی و آسیب چرخه معیوبی است که تکرار خواهد شد. همیشه این سوال را از خودم می‌پرسم؛ قرار است چند فرزند بیمار مثل ما در جامعه بگردند؟ فرزندانی که مادر خواهند شد. واقعا چند نفر شانس پذیرش در خانه‌های امن را دارند؟ اصلا چند نفر از وجود این خانه‌ها خبر دارند؟

رازهای آزار جنسی پرستو و مادرش در خانه آتنا

زنان و دختران ناآشنا با حقوق‌شان

همه فکر و ذکرش نجات از آن خانه بود به هر قیمتی که شده. گاهی به ازدواج و رفتن به خارج از کشور فکر کرد. ازدواجی برای نجات خودش، مادر و خواهرش. وقتی هم به پناه بردن و کمک خواستن از دوست و آشنا اندیشید. اما به آبروریزی‌اش نمی‌ارزید. یک استوری از یک هم‌دانشگاهی او را با خانه‌های امن آشنا کرد. «سرچ کردم و دایرکت دادم. فکر نمی‌کردم چنین چیزی واقعی باشد. باورش سخت بود کسانی باشند داوطلبانه به ما کمک کنند.»

چه چیزی باعث می‌شد باور نکنی چنین خانه‌هایی وجود خارجی دارند؟

-بدبینی. پدرم هیچ کاری را بدون سود، انجام نمی‌داد چطور غریبه‌ها بی‌چشمداشت می‌خواستند کمک کنند.

منظورت از این جمله چیست؟ پدرم هیچ کاری را بدون سود، انجام نمی‌داد.

– پدرم از دختران ۱۷-۱۸ ساله عکس و فیلم می‌گرفت تا برایش رایگان کار کنند. واقعا چطور می‌شود این‌ها را در دادگاه ثابت کرد؟ چطور برای دست‌درازی‌اش به خواهر و خودم چهار مرد عاقل و بالغ بیاورم؟ چه کسی در ملاءعام به دخترانش دست‌درازی می‌کند؟

«پرستو» دوباره مکث می‌کند. سعی دارد بغضش را پنهان کند. به هر جان کندنی است حریف بغضش می‌شود. «دختران ما قبل از اینکه کتاب داستان دست بگیرند باید قانون بخوانند تا با حقوق‌شان آشنا شوند.»

عدم مجازات پدران «مبینا»‌ها و شجاعت پیدا کردن پدران «پرستو»‌ها

تکرار ماجرای مبیناها، پدرانی مانند پدر «پرستو» را جری‌تر می‌کنند. مردانی که در دوران کودکی مردسالار تربیت می‌شوند. پدرانی که دختران‌شان را می‌کشند، اما بالای دار نمی‌روند. قصاص نمی‌شوند، چون انگ ناموسی مسأله را خانوادگی می‌کند تا موضوع فیصله بیابد. اتفاقاتی که به پدر‌های دیگر هم جرأت می‌دهد برای تهدید و بدرفتاری.

این اتفاقات تأثیری بر رفتار‌های پدرتان داشت؟

-بار‌ها در خانه می‌گفت حق داشته، باید هم می‌کُشته. واقعا مجازات نشدن این پدر‌ها به آدم‌هایی مثل پدر من شجاعت می‌داد، چون می‌گفت عواقب ندارد پس من هم می‌توانم.

«پرستو» معتقد است قوانین باید تغییر کنند، چون پدر‌ها وظیفه تربیت یک انسان را به عهده دارند. پدر‌ها انسان‌هایی را تربیت می‌کنند که در آینده بر جامعه تأثیر دارند.

رازهای آزار جنسی پرستو و مادرش در خانه آتنا

ماده‌قانون‌هایی برای حمایت از پنجاه درصد جمعیت

قتل دختر گیلانی با داس آن هم به دست پدرش خرداد ۹۹ جامعه را در بهت فرو برد. بیش از یک سال از آن روز تلخ می‌گذرد. خبر فوت دختر یک‌ونیم ساله به دلیل تجاوز پدر هم دوباره جامعه را شوکه کرد. اخبار تلخی که درد قدیمی ضعف قوانین حمایت از زنان و دختران را زنده کرد. لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت می‌تواند مرهمی باشد بر این درد قدیمی. طبق ماده ۴۴ این لایحه چنانچه هریک از جرایم موضوع فصل «جرایم و مجازات‌ها» این لایحه نسبت به زنان آسیب‌پذیر ارتکاب یابد، حسب مورد مرتکب به بیش از میانگین حداقل و حداکثر مجازات مقرر قانونی و تا حداکثر آن محکوم می‌شود.

زنان آسیب‌پذیر عبارتند از: زنان زیر ۱۸ سال، باردار، شیرده، بیمار، سالمند، کم‌توان ذهنی یا جسمی، حسی و روانی، بی‌خانمان و آواره. قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب سال ۹۹ هم به این مسأله پرداخته است.

طبق ماده ۹ این قانون مجازات آزارجنسی حسب مورد یکی از مجازات‌های درجه هشت قانون مجازات اسلامی است. ماده ۱۰ این قانون هم مجازات حبس درجه پنج قانون مجازات اسلامی را در نظر گرفته است. مجازاتی برای آزارجنسی تماسی توسط محارم یا با عنف.

سایر آزار‌های جنسی تماسی هم طبق این ماده به مجازات حبس درجه شش قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شوند. آزار جنسی غیرتماسی توسط محارم یا با عنف به یکی از مجازات‌های درجه هفت قانون مجازات اسلامی است. هرچند سایر آزار‌های جنسی غیرتماسی به یکی از مجازات‌های درجه هشت قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

رازهای آزار جنسی پرستو و مادرش در خانه آتنا

سوالی از قانونگذار؛ بزه‌دیده چطور برای تجاوزی که در خفا صورت گرفته شاهد بیاورد؟

زندگی «پرستو» داستان بسیاری از دختران این سرزمین است. دخترانی که در پناه خانواده آسیب دیده اند و اغلب سکوت کرده‌اند. به باور الهام بخشی، وکیل خانواده زنا با محارم، بالاترین نوع جرم جنسی است. به اعتقاد این وکیل خانواده، مجازات این جرم اعدام است، البته به شرط اثبات جرم.

«بخشی» موضوع «پرستو» را آزار جنسی می‌داند و این در حالی است که دختر جزء محارم پدر بوده است. به گفته این وکیل خانواده، قانون هیچ طریقه‌ای جز چهار بار اقرار زناکار در نظر نگرفته است. هرچند شهادت چهار مرد عادل هم برای اثبات این زنا را قانون مدنظر قرار داده است. این در حالی است که اگر معاینات پزشکی و وجود جراحات تجاوز در کودکی را تایید کنند، انتساب تجاوز به پدر باقی می‌ماند.

«پرستو» بعد از پرونده «مبینا» و قصاص نشدن پدر بار‌ها توسط پدر تهدید می‌شود. تهدید‌هایی که حالا در دادگاه سندی برای اثبات‌شان وجود ندارد.

هرچند صاحب‌نظران معتقدند صرف تهدید به قتل و اثبات آن، مجازات به همراه دارد. به باور آن‌ها اجرایی نشدن قصاص برای پدر به جرم قتل فرزند تأثیری در مجازات تهدیدکننده نخواهد داشت. در این میان دو سوال اصلی از قانونگذار مطرح و بی‌جواب می‌ماند. اول اینکه چطور می‌توان تهدید‌هایی که در خانه صورت گرفته را اثبات کرد؟ و سوال اساسی‌تر مربوط به تجاوز محارم است؛ همان‌طور که قانونگذار واقف است تجاوز محارم اغلب در خفا صورت می‌گیرد. بزه‌دیده چطور برای تجاوزی که در خفا صورت گرفته چهار شاهد عاقل و بالغ بیاورد؟

اثبات جرم؛ چهار بار اقرار و شهادت چهار شاهد

«پرستو» در میانه گفتن از روزگاری که بر مادرش گذشته از معشوقه‌های پدرش گفت. موضوعی دردآور برای مادر که اگر گلایه کرد کتک خورد و تهدید به طلاق شد و اگر سکوت کرد در خودش شکست. مسأله‌ای حقوقی که مادر هنوز نتوانسته در دادگاه اثبات کند.

«بخشی» معتقد است فساد اخلاقی عنوانی کلی است و در مورد روابط نامشروع و زنا مجازات خاص در قانون پیش‌بینی شده. به اعتقاد او مادر به جهت ضرب و جرح و رابطه نامشروع همسرش می‌تواند طرح دعوای کیفری کند. در چنین شرایطی پدر تحت‌عنوان رابطه نامشروع می‌تواند مجازات شود.

به باور «بخشی» به لحاظ کیفری می‌شود بنا به تشخیص قاضی، مجازات زنای مرد زن‌دار را به دلیل عدم‌تمکین همسر قانونی‌اش تقلیل داد. «می‌توان مجازات را از رجم یا سنگسار تبدیل به صد ضربه شلاق کرد. ادله اثبات در امور کیفری شامل اقرار سوگند شهادت قسامه و علم قاضی است.»

به گفته «بخشی» در مورد حدود الهی مثل زنا، چون بحث آبرو مطرح است و مجازات اعدام دارد، شاید برای همین اثبات این جرم به همین سادگی‌ها نیست و نیاز به چهار بار اقرار مجرم و شهادت چهار مرد دارد. البته شهادت چهار مرد هم باید به‌گونه‌ای باشد که برای قاضی زنا، محرز باشد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:20
Iran (Islamic Republic of)
07:37 - 1400/07/07
خدا لعنت کنه بعضی مردهایی رو که به زن و فرزندانشان ظلم میکنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
لعنت خدا بهشون هزار بار لعنت. تصورش خیلی سخته
Iran (Islamic Republic of)
07:50 - 1400/07/07
وقتش نیست این شرط بیخود ,4شاهد زمان تجاوز برداشته بشه؟مگه معاینه پزشکی و هزارتا روش دیگه تو دنیا نیست برای اثبات این جرم؟چه فکری کرده اون که این قانون رو گذاشته؟اگر 4نفرشاهد تجاوز باشند خودشون مجرم نیستن که چرا فقط ایستادند و تماشا کردند؟
پاسخ ها
شهروند
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
تو این جامعه مرد ها و زن ها عقده ای شدن، مشکل از ما نیست، مشکل از جای دیگه هست که باعث شده چنین مشکلاتی هم برای زنان و هم برای مردها ایجاد بشه. همه ما عقده ای شدیم
Iran (Islamic Republic of)
08:28 - 1400/07/07
با احترام به مادران و خواهران سرزمینم.
بد نیست پدیده جدید مرد آزاری هم بررسی گردد از سوی اندک زنان که به دروغ و نیرنگ مهریه های سنگین رو پایه گذاری و کاسبی راه انداخته اند و یا تهدید به آن عنان زندگی ها رو مطابق میل خواه صحیح و ناصحیح می کشند و ارزشی برای آینده فرزند خود نداشته و از آن هم بعنوان ابزار فشار عاطفی بر پدر خانواده بهره می برند.و این مرد برای آینده فرزند خود سکوت و سازش را می پزیرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
خب مهریه بالا قبول نکنید ...به غیر از مهریه قانون در مسائل دیگه از شما حمایت می کنه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
مهریه بالا رو می تونید قبول نکنید مگر مجبورتون کردن
Iran (Islamic Republic of)
08:29 - 1400/07/07
وای خدا چرا مرد ها را آفرید با این همه گند کاری شون جالبه که خودشون رو گل سرسبد خلقت هم می دونند
پاسخ ها
سید
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
چرا زن ها رو آفرید که مرد ها دچار گناه بشن
شهروند
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
تو این جامعه مرد ها و زن ها عقده ای شدن، مشکل از ما نیست، مشکل از جای دیگه هست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
دید خیلی ناامیدانه است که چرا زن رو آفریده تا مرد به گناه بیوفته.... یعنی چیی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
متاسفانه الان دیگه زن و مرد نداره ، خیانت و فساد در بین زنان و مردان زیاد شده ، و این مشکلات ریشه های زیادی دارند که همه ما میدانیم چه هست و روز به روز هم بدتر میشود ، از اقتصاد داغون و روان جامعه و نبود امنیت در زمینه های مختلف و دزدی های آشکار و حرامخوریها که امید از آینده رو از بین برده و مردم از همه چی بیزار شده اند و به هر کاری دست میزنند و دیگر ترسی از خدا نمانده و اعتقادات از بین رفته ...
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
زنها با این مظلوم نمایی شیطان جلوشون زانو میزند
هرچه بدبختی است باعثش خود زنها است اونم زنهایی امروزی...
Iran (Islamic Republic of)
08:31 - 1400/07/07
باید باید باید در قانون تجدید نظر شود قانون کنونی کافی نیست و دردی از مظلوم درمان نمی کند
قانون کنونی عملا دست متجاوز رو باز گذاشته است
باید قوانینی قاطع و متناسب با این برهه از زمان وضع شود
Iran (Islamic Republic of)
08:40 - 1400/07/07
اينجور پدر ها بايد مجازات سنگين بشن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
اعدام مجازات خوبی برای أین پدرا هست
Iran (Islamic Republic of)
09:20 - 1400/07/07
4 تا مرد باید شهادت بدن که یه مرد دیگه به زنش خیانت کرده جالبه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
و چون شهادت دادن این افراد باعث میشه از شمول عدالت خارج بشن، در واقع خدا داره رحم میکنه به خطاکار.از فهم تو خارجه
Iran (Islamic Republic of)
10:08 - 1400/07/07
زنان سرزمینم باید سکوت کنند بخاطر آبروی خود باید سکوت کنندتاببشتر آبرویشان نرود که متاسفانه رویه زنان پاک سرزمینم سکوت است...کاش نهادی بود وقانونی بود که به دادشان رسید بدون اینکه لطمه ای ببینند...مراکزحمایت ازبانوان راهکاری بیندیشند از طریق مراکز مشاوره که زندگی با این شرایط برای آنها نابود نشود...و این مردان پست باید مجازاتی برایشان باشدچه دلیلی دارد که فرزند اینگونه موارد را به پدر خود نسبت دهد جز اینکه واقعیت است...خواهشا کسانی که مسولیتی دارند به داد مردم برسند
Iran (Islamic Republic of)
10:18 - 1400/07/07
خدای من این متن رو خوندم انگار سرنوشت من و خواهر و مادر خودم بود که برای ما گذاشته، با این تفاوت که ما صبر کردیم و خدای مهربون دو تا شوهر خوب قسمت ما کرد ولی مادرم همچنان اسیره، فکر می کردم فقط ما همچین شرایطی داشتیم نگو مردهای عوضی و به اصطلاح پدر زیادن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
اسم پدر لايق هر مردي نيست
Iran (Islamic Republic of)
10:29 - 1400/07/07
تابلوداره تهمت وافترا میزنه دخترومادر میخواستند فسادکنند پدرغیرتش اجازه نداده دارن دروغ میگن خیلی قشنگ
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
چی زدی؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
کافر همه را به کیش خدد پندارد .
ستاره
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
توراست میگی
بی نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
دروغگو همه را به کیش خود میداند
Iran (Islamic Republic of)
15:51 - 1400/07/07
پدر
هر كسي لايق اين اسم نيست
هر پدري اين كارا و ميكنه كشتنش عذاب وجدان تداره
بكشيدش و جايي دفنش كنيذ والسلام
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
ادیب_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_3
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
ادیب_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
کالازم_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر