درد پستان؛ چه زمانی باید نگران بود؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۵۸۵۶۷
۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۷
۴۳۴۹
سرطان پستان از گسترده‌ترین انواع سرطان در میان زنان است. اما ابتلا به سرطان معنایش پیشاپیش صدور حکم مرگ نیست. تشخیص به موقع بیماری شاه کلید نجات از مرگ است.

برترین‌ها: سرطان پستان از گسترده‌ترین انواع سرطان در میان زنان است. اما ابتلا به سرطان معنایش پیشاپیش صدور حکم مرگ نیست. تشخیص به موقع بیماری شاه کلید نجات از مرگ است.

درد پستان؛ چه زمانی باید نگران بود؟

تنها به ماموگرافی نروید

به موقع به ماموگرافی بروید، این آزمایش می‌تواند جان شما را نجات دهد. برای بسیاری زنان شنیدن این که سرطان پستان دارند یک شوک است. اگر نمی‌توانید با شریک زندگی‌تان به این آزمایش بروید، حداقل از دوست نزدیک‌ خود بخواهید شما را همراهی کند: «چون خیلی‌ها زمانی که به آنها گفته می‌شود سرطان دارند، به کلی روحیه خود را از دست می‌دهند و در آن لحظه ابدا نمی‌دانند چگونه با این خبر کنار بیایند.

بعضی از آنها به کلی تمرکزشان را از دست می‌دهند و اصلا گوش نمی‌دهند که پزشک به آنها چه می‌گوید. برای همین وقتی کسی همراه شماست می‌تواند بعدا به شما بگوید مهم‌ترین نکاتی که پزشک به شما توصیه کرده چه بوده است. او هم‌چنین می‌تواند در این لحظات سخت کمی به شما روحیه بدهد و آرام‌تان کند.»

پزشکان تاکید می‌کنند اگر چیزی در پستان‌تان احساس کردید، از ترس سرتان را زیر برف نکنید و تصمیم نگیرید که اصلا سراغ ماموگرافی نروید. متاسفانه هنوز خیلی زنان هستند که واقعیت را نفی می‌کنند و چشم بر آن می‌بندند.

در موارد بسیاری درمان تنها زمانی نتیجه می‌دهد که پزشک پستان را به طور کامل بردارد؛ عملی که برای یک زن می‌تواند با عواقب روحی شدیدی توام باشد؛ این که خود را دیگر یک زن کامل احساس نکند یا نگران این باشد که شریک زندگی‌اش دیگر او را دوست نداشته باشد. اما عمده زنان پس از مدتی این را می‌پذیرند و به خود می‌گویند: «همین است که هست!» بعضی‌ها پستان مصنوعی می‌گذارند. بعضی‌ها با وضع جدید می‌سازند.

درد پستان؛ چه زمانی باید نگران بود؟

نقش تعیین‌کننده ژن‌ها

اگر زنی ژنی در خود حمل می‌کند که می‌تواند دچار جهش سرطانی شود، احتمال ابتلای او به سرطان پستان ۵۰ تا ۸۰ درصد است. این ژن‌ها، ژن‌های سرطان پستان نیز نامیده می‌شوند. اگر مادر یا مادربزرگ شما سرطان پستان داشته احتمال ابتلای شما به این بیماری می‌تواند بالا باشد. می‌توان با آزمایشاتی این ژن را تشخیص داد. زنی که این ژن را حمل می‌کند باید خود تصمیم بگیرد که آیا حاضر است پیشاپیش پستانش را کاملا بردارد یا نه. با برداشتن پستان خطر ابتلا به سرطان پستان می‌تواند به کلی برطرف شود. راه دشواری که هنرپیشه مشهور آمریکایی آنجلینا جولی انتخاب کرد. او تصمیم گرفت هر دو پستان خود را بردارد. در سال‌های اخیر بر شمار زنانی که مسیر او را رفته‌اند بیشتر شده است.

درد پستان؛ چه زمانی باید نگران بود؟

شانس درمان بالا رفته است

اعلام این نتیجه که شما سرطان پستان دارید خبری هولناک برای هر زنی است. اما این نوع سرطان از جمله انواع این بیماری است که علم پزشکی در سال‌های اخیر به راه‌های درمان موثری برای آن دست یافته است. پزشکان همواره تاکید می‌کنند که این راه‌ها تنها زمانی موفقیت‌آمیز هستند که بیماری به موقع تشخیص داده شود. هر چه تومور کوچک‌تر باشد، راحت‌تر برداشته و بیماری سریع‌تر درمان می‌شود.

زندگی زنی که به سرطان پستان مبتلا شده از بنیان تغییر می‌کند، حتی اگر خودش در ابتدا نخواهد آن را بپذیرد. خیلی از این زنان می‌گویند امیدواریم به زودی شرایط به وضع سابق برگردد.  متاسفانه باید این زنان را به شدت مایوس کنیم و به آنها بگوییم که دیگر هیچگاه زندگی‌شان به روال قبل بازنخواهد گشت!

پستان‌های خود را هر چند وقت یک بار لمس کنید و مطمئن شوید که توده سفتی در آن احساس نمی‌کنید.

درد پستان؛ چه زمانی باید نگران بود؟

به کدام علائم نباید بی‌توجه ماند و از کدام کارها باید پرهیز کرد؟

پزشکان به برخی نشانه‌ها اشاره می‌کنند و می‌گویند آنها را جدی بگیرید: تغییرات در شکل یا رنگ پستان مانند قرمزی، پوست پرتقالی شدن، ترشح از نوک پستان، زخم یا فرو رفتن نوك آن و درد می‌تواند از نشانه‌های ابتلا به سرطان پستان باشد.

در کاهش احتمال ابتلا به سرطان نیز عوامل متعددی موثرند. یکی از عوامل ورزش است. حداقل سه بار در هفته و هر بار دستکم نیم ساعت ورزش کنید، طوری که عرق کنید و ضربان قلب‌تان بالا رود. سیگار نکشید. مصرف الکل را به حداقل برسانید. در پخت و پز از روغن‌های اشباع‌شده پرهیز کنید چون این گونه روغن‌ها احتمال ابتلا به سرطان را زیاد می‌كند. آرامش روانی بدن شما را در برابر بیماری‌های بسیاری مقاوم می‌کند، از جمله در برابر سرطان.

درد پستان؛ چه زمانی باید نگران بود؟

درد پستان چه موقع باعث نگرانی می‌شود؟

درد پستان اغلب طبیعی بوده و می‌تواند بخشی از چرخه قاعدگی، تغییرات هورمونی، کیست‌های خوش‌خیم، مصرف داروها، ورزش یا فرایند شیردهی باشد.

به گزارش بیزینس‌اینسایدر و طبق اعلام بنیاد ملی سرطان پستان در آمریکا (NBCF)، درد پستان که به نام ماستالژی نیز شناخته می‌شود، معمولاً از علائم سرطان نیست. با این حال، اگر درد پستان با گذشت زمان بیشتر شود، بیش از دو هفته ادامه پیدا کند یا همراه با بثورات، ترشحات نوک سینه یا برآمدگی جدید باشد، NBCF توصیه می‌کند که باید به پزشک مراجعه کنید.

درد پستان در دوران قاعدگی، تحت عنوان درد چرخشی پستان به دلیل تغییر در سطح هورمون‌‌ها و معمولاً در هر دو پستان ایجاد می‌شود. این درد که اغلب در نتیجه افزایش استروژن و پروژسترون در دوران پریود است، به طور معمول سه تا پنج روز قبل از پریود ظاهر می‌شود و ممکن است درست بعد از شروع یا ادامه چرخه شما فروکش کند.

برخی از زنان نیز در حدود زمان تخمک‌گذاری درد پستان را تجربه می‌کنند و به طور معمول با شروع چرخه قاعدگی درد برطرف می‌شود. بسیاری از آن‌ها نیز در دوران یائسگی درد پستان را تجربه می‌کنند؛ زمانی که هورمون‌ها اغلب به طور نامنظم افزایش یافته و کاهش می‌یابند. برای کنترل این دردها، باید لباس‌های گشاد و سوتین‌های راحت و حمایتی مانند سوتین‌های ورزشی بپوشید و قبل از مصرف هر دارویی برای کاهش درد، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

درد پستان؛ چه زمانی باید نگران بود؟

کیست‌ها نیز باعث ایجاد درد شدید در یک منطقه خاص از پستان می‌شوند. کیست‌ها معمولاً شبیه توده‌های نرم تقریباً به اندازه یک انگور هستند و بیشتر در زنان یائسه دیده می‌شوند. توده‌‌های مشکوک به سرطان در لمس به صورت سفت یا سخت، گاه غیرمتحرک و با چسبندگی به اطراف لمس می‌شوند. برخلاف کیست خوش‌خیم، اکثر تومورهای بدخیم، بدون درد هستند.

درد شدید پستان همیشه لزوماً جای نگرانی ندارد. به خاطر داشته باشید که توده همیشه شاخصی از سرطان پستان نیست، حتی اگر باعث ناراحتی شود.

با این حال اگر شاهد بزرگ شدن غدد لنفاوی در ناحیه زیر بغل، تغییر در تقارن پستان، فرورفتگی یا قرمزی پوست و ترشحات نوک پستان (سفید، قهوه‌ای، آبی، خاکستری، قرمز، سبز و یا بدون‌رنگ) هستید، با پزشک خود فورا تماس بگیرید. با انجام سونوگرافی، ماموگرافی، اسکن MRI یا نمونه‌برداری (مشاهده بافت پستان در زیر میکروسکوپ)، می‌توان از وجود یا عدم وجود توده‌های سرطانی مطمئن شد.

تشخیص به موقع سرطان پستان نکته‌ای بسیار کلیدی است. اگرچه معمولاً شروع ماموگرافی در حدود ۴۰ سالگی توصیه می‌شود، اما کلینیک مایو توصیه می‌کند اگر در معرض خطر بالایی از سرطان پستان هستید، ممکن است زودتر نیاز به ماموگرافی داشته باشید.

البته سرطان پستان می‌تواند در مردان هم بروز کند اما آمار آن بسیار کم‌تر است. به گفته این پزشک ۹۹ درصد مبتلایان به سرطان پستان را زنان و یك درصد را مردان تشكیل می‌دهند و «در ایران نیز سالانه چیزی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ مرد به سرطان پرستان مبتلا می‌شوند».

استفاده از مواد نگهدارنده در غذاها، ترکیبات بنزین در هوا و مصرف سیگار به عنوان دیگر عوامل تاثیرگذار در ضعف سیستم ایمنی و ابتلای افراد به سرطان است.

تشخیص زودهنگام سرطان پستان می‌تواند از برداشتن کامل آن در بسیاری موارد جلوگیری کند.

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran (Islamic Republic of)
07:51 - 1400/07/12
خدای بزرگ و مهربان همه رو در پناه خودش از بیماری ها و بلایا حفظ کنه
Iran (Islamic Republic of)
08:04 - 1400/07/12
شما که خیلی پیگیر موارد سلامت هستین. لطفا درد بیضه رم توضیح میدین .
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
سرطان پروستاته
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
پیگیری کنا ما یکی از فامیلامون سرطان بیضه داشت دور از جون بیضشو برداشتن خیلی هم درد بی صدایی بود یهو متوجه شد
Iran (Islamic Republic of)
09:43 - 1400/07/12
خدایا همه ما را از بیماری مصون دار آمییییین
Iran (Islamic Republic of)
18:16 - 1400/07/12
متاسفانه چهارشنبه هفته پیش مطلع شدیم مادر همسرم به سرطان سینه مبتلا شده . کل خانواده به هم ریختیم . امیدوارم این بیماری از همه زنان دور باشه . تو رو به خدا مراقب خودتون باشید .یک همچین بیماری زندگی یک خانواده و دور و بری ها رو تبدیل به جهنم میکنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
روشا فارمسی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر صالحی_فوتر
اورانوس_فوتر2
آیلین_تزریق چربی
نیکان فارمدمهر_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
فنی آتل_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تدبیرکالا_فوتر