مزرعه‌داری دختر ایرانی در طبیعت وحشی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
ریزخور_4
کلاسینو_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۹۶۸۰
۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۲
۱۳۳۴۲
گفتگو با «فاطیما نفیسی»، دختر ایرانی که در کوهستان‌های مشهور و جذاب مزرعه شخصی راه انداخته و فقط از محصولات ارگانیک استفاده می‌کند.

روزنامه خراسان - مهدیس مرادیان: وابستگی به فناوری و وسوسه‌های زندگی در دنیای مدرن و شهری با تمامی امکانات و ابزارش مثل یک بیماری بدخیم در وجود بیشتر ما ریشه دوانده است. در این بین، سفر یک تغییر موقت، آموزگاری بی‌همتا و پاسخی درخور برای میل سیری‌ناپذیر انسان به کشف جهان است، به ویژه اگر مقصد سفر نقاط بکری روی کره‌خاکی باشد که کمتر کسی تاب اسکان در آن را دارد. در اینجا، گفت‌و‌گوی ما را با بانوی هنرمندی می‌خوانید که روحیه خو گرفته با طبیعتش او را به سفر ترغیب و از دنیای مدرن دور کرده تا مزرعه کشاورزی ارگانیک را در نپال ایجاد کند.

مزرعه‌داری دختر ایرانی در طبیعت وحشی

«فاطیما نفیسی» که در ایران و انگلیس درس خوانده، چند سال پیش تصمیم می‌گیرد در نپال که به خاطر کوهستان‌ها و طبیعتش شهرت زیادی در دنیا دارد، مزرعه‌ای روی علفزار بسازد که با جنگل احاطه شده است. این مزرعه بعد از مدتی به بهشتی برای مسافران و جهانگردانی تبدیل می‌شود که تجربه‌ورزی در طبیعت کوهستان‌های سبز هیمالیا را می‌خواهند. مسافران از تمام نقاط دنیا به این مکان می‌روند و تجربه‌های طبیعت‌گردی و کشاورزی خود را با یکدیگر تقسیم می‌کنند و از زیبایی‌های طبیعت آن جا بهره می‌برند.

تجربه زندگی در شهر را ندارم

طراوت و سادگی طبیعت در وجود او رسوخ کرده، خودش را فاطیما نفیسی ۳۱ ساله از طبیعت معرفی و اضافه می‌کند: «مفتخرم که از هنگام تولدم تا کنون در شهر زندگی نکرده‌ام». روح او در بستر خانواده با هنر عجین شده و به صورت آکادمیک در رشته‌های معماری و مجسمه‌سازی هنرجو بوده است. فاطیما نفیسی زندگی در کوهستان‌های هیمالیا را در یک جمله «همزیستی در کنار بلندترین کوه‌هایی که برای مردمان آن منطقه محبوب و شگفت‌انگیز بودند»، توصیف می‌کند.

مزرعه‌داری دختر ایرانی در طبیعت وحشی

او در برابر وسوسه‌های زندگی در دنیای مدرن با تمامی امکانات و ابزارش، مقاومت کرده و لحظه‌ای از سیر و سفر در طبیعت باز نمانده و آن چه را از طبیعت به او الهام می‌شود، در خلق آثارش به کار می‌گیرد. او درباره اولین جرقه برای سفرش به نپال می‌گوید: «دلیل سفرم به این کشور به دانشکده محل تحصیلم در انگلیس که خارج از شهر بود، برمی‌گردد. غذای دانشکده توسط دانشجویان رشته کشاورزی تامین می‌شد. من آن جا با زندگی خودکفا بر اساس کشاورزی آشنا شدم. چند وقت بعد در سفرم به نپال متوجه شدم که کسب و کار بیشتر مردم این کشور کشاورزی است.

برای پیدا کردن زمین مناسب کشاورزی شش ماه در نپال سفر کردم. آن دوره صرف آشنایی با مردم، فرهنگ‌شان، شیوه زندگی‌شان، صنایع دستی‌شان و زبان‌شان که ریشه سانسکریت دارد، سازگاریشان با طبیعت و آب و هوا‌های مختلف در ارتفاعات مختلف شد».

طعم وصف‌نشدنی غذای ارگانیک

نپال از نظر کشاورزی خودکفاست و بیشتر نپالی‌ها با فراورده‌هایی که از راه کشاورزی به‌دست می‌آورند، روزگار می‌گذرانند. او به عنوان زنی مزرعه‌دار تجربه کاشت، نگهداری و برداشت را برای هر کشاورزی لذت‌بخش می‌داند و می‌گوید: «احساس انسان بعد از مصرف غذایی که شخصا به دست خودش تولید می‌شود با غذای آماده، کاملا متفاوت است.

مزرعه‌داری دختر ایرانی در طبیعت وحشی

البته سختی کشاورزی در کوهستان‌های هیمالیا به دلیل ارتفاعات بلند و اقلیم متفاوت را نباید نادیده گرفت که باعث بالا رفتن ارزش محصولات تولید شده می‌شود. بدون شک برای غیر‌بومیان انجام دادن این کار به تنهایی شدنی نیست. افراد محلی در مقاطع مختلف یاری می‌رساندند و تکنیک‌هایی را که طی سال‌ها از مادر طبیعت آموخته بودند، به ما یاد می‌دادند. به‌طور کلی، نپالی‌ها مهمان را مثل آتش که به خانه روشنایی می‌بخشد، برای روشنی قلب خود پذیرا هستند».

ساخت مزرعه در طبیعت‌وحشی نپال کار ساده‌ای نیست

این کشور محصور در خشکی در جنوب آسیا که نود و سومین کشور بزرگ دنیاست، جمعیتی حدود چهار میلیون نفر را در خود جای داده و پایتخت آن کاتماندو است. جغرافیای نپال شامل زمین‌های حاصلخیز، تپه‌های جنگلی و هشت کوه بلند دنیا از جمله اورست (که بلندترین نقطه دنیا به شمار می‌رود) است و قدمت حضور انسان در منطقه هیمالیا به حداقل ۱۱ هزار سال بازمی‌گردد و از زمانی سکونت انسان در این جغرافیا آن‌ها با تولید چای، برنج، ذرت، نیشکر، سبزیجات ریشه‌ای و محصولات دامداری شامل شیر و گوشت گاومیش نیاز‌های تغذیه‌ای خود را رفع می‌کرده اند.

مزرعه‌داری دختر ایرانی در طبیعت وحشی

فاطیما پیرو عملی کردن ایده احداث مزرعه شخصی می‌گوید: «در ابتدا از چشمه‌ای در درون جنگل آب آوردیم. سپس تمیز کردن مزرعه را شروع کردیم. مزرعه ۲۰ سالی بود که دست نخورده بود و کندن و هرس کردن بوته‌های خاردار خودش ۱۰ ماهی زمان برد تا زمین آماده کشت و زرع شود. به همین ترتیب گلخانه‌ای برای پرورش بذر‌های مورد نیاز ایجاد کردیم. سپس با مدد گرفتن از تکنیک‌ها و ابزار محلی، ساخت مزرعه را در این طبیعت وحشی آغاز کردم. کاشت محصولات ارگانیک در همه‌جا آسان نیست، حتی در این جا که بارندگی پایدار و مداومی دارد.

طبیعت نپال به خاطر عظمت بی‌همتایش بر همه چیز قالب است. با یک توفان کوچک هیمالیایی شما به سرعت از قدرت بی‌اندازه او آگاه می‌شوید. نپالی‌ها می‌دانند که به طبیعت برای بقا نیازمندند. در واقع طبیعت به آن‌ها زمین داده تا سبزیجات‌شان را بکارند، چوب برای آتش تا بتوانند غذا بپزند و آب برای خوردن که زنده بمانند. این علتی است که نپالی‌ها به طبیعت احترام می‌گذارند و به خاطر زندگی که به آن‌ها می‌دهد از او تشکر می‌کنند. بعد از ۹ سال با این دید به طبیعت نگاه کردن، ارتباط من عمیق‌تر و درکم از قدرت طبیعت بیشتر و بدون شک آگاهی‌ام از پیرامونم افزوده شده و ساده‌زیستی را در زندگی به من آموخته است».

گردشگران از مزرعه ما غذا می‌خرند

صنعت گردشگری به ویژه در اطراف شهر کاتماندو، روبه رونق و توسعه است و گردشگرانی که به‌قصد کوهنوردی در کوه‌های هیمالیا به این سرزمین سفر می‌کنند، ازجمله منابع مهم درآمد نپال به‌حساب می‌آیند. نفیسی در همین باره می‌گوید: «من بیشتر در زمینه کشاورزی و پذیرایی از گردشگران خارجی در این کشور فعالیت دارم. برای مسافران این کشور، طبیعت زیبا، بلندترین رشته کوه‌های دنیا، مردمان آرام و ساده‌زیست بیش از همه مورد توجه است.

مزرعه‌داری دختر ایرانی در طبیعت وحشی

بسیاری از مسافران در طول اقامتشان به کوهی (قله رامچه) می‌آیند که مزرعه ما روی شیب اش قرار گرفته است. روبه‌روی رشته کوه آنا پورا، فضایی داریم که گردشگرانی که به این جا می‌آیند از طبیعت لذت می‌برند و یوگا انجام می‌دهند. از طرف دیگر همگی غذای ارگانیک تازه از مزرعه می‌خورند که روی آتش پخته شده است».

زندگی شهری راحت‌تر است، اما جذاب نیست

نپال از شمال با چین و از جنوب، شرق و غرب با هند همسایه است بنابراین از نظر فرهنگی و تاریخی، به کشور هند نزدیک است. نفیسی درباره تاثیر همسایگی با هند می‌گوید: «نپالی‌ها مردم کوهستان و هندی‌ها مردم زمین‌های پست و حاصلخیز هستند. هند کشوری است صنعتی و تولیدات آن واردات عمده کشور نپال را تشکیل می‌دهد. به دلیل اختلاف شرایط آب‌و‌هوایی، نوع زندگی آن‌ها با هم بسیار متفاوت است، اما آن‌ها نماد‌های یکسانی دارند. ۶۰ درصد جمعیت نپال هندو هستند که از جنوب و زمین‌های صاف به شمال آمده و در کوه‌ها مستقر شده اند. نپال جزو معدود کشور‌هایی است که مردم آن بدون روادید می‌توانند وارد هند شوند و هند تنها کشوری است که روپی نپالی در آن ارزش دارد.»

مزرعه‌داری دختر ایرانی در طبیعت وحشی

در این بین، او معتقد است زندگی شهری در رفاه مطمئنا راحت‌تر و کم دغدغه‌تر از زندگی در عمق طبیعت است، اما جذاب نیست و هزینه این رفاه سطحی، فاصله‌ای است که بین ما و ارزش موجود در طبیعت که جزئی از آن هستیم، می‎افتد و دغدغه‌های آن به مرور گرد فراموشی روی ارزش‌ها می‌نشاند. از این نظر که طبیعت درک من را از خودم بیشتر می‌کند، همیشه مجذوب قدرتش می‌شوم. آشنا بودن با آب، خاک، باد، آتش و روح طبیعت برای من تا به حال ارزشمندترین تجربه بوده است.

نپال شاید جزو معدود نقاطی است که زندگی مردمش به صورت کامل با طبیعت در ارتباط است. مردم به کوهستان‌های مادر می‌روند تا برای آن چه به آن‌ها می‌دهد (آب، چوب، زمین، خوراک و...) تشکر کنند. احترام آن‌ها به طبیعت برای من بسیار الهام‌بخش است».

بله! به سختی اش می‌ارزید

در کل مزرعه‌داری ارگانیک در نپال فعالیت غیرمعمولی نیست وکشاورزی ارگانیک را می‌توان از مردم منطقه فراگرفت؛ از کاشت و استفاده از محصول برنج تا انواع سبزیجات و آشنایی با کود‌های طبیعی، آفت‌کش‌های طبیعی، زندگی با دام و تهیه کردن تمام مواد غذایی مورد نیاز، لبنیات دامی و تخم ماکیان. از او می‌پرسم پیش آمده که از سختی‌های زندگی در طبیعت وحشی و اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی‌اش کلافه شود؟ آیا به سختی اش می‌ارزد؟

او می‌گوید: «همان طور که گفتم، این کار اصلا ساده نیست و فقط حدود ۱۰ ماهی زمان برد تا زمین‌مان آماده کشت و زرع شود. پس از آن بود که کاشت را شروع و گلخانه‌ای برای پرورش بذر‌های مورد نیاز ایجاد کردیم که این کار هم خیلی حساس است. در پاسخ به سوال‌تان درباره این که آیا به سختی اش می‌ارزد، باید بگویم که بستگی به تعریف افراد از سختی دارد و چگونگی نگریستن شان به جهان. از نظر من، بله، به سختی اش می‌ارزید».

انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
07:24 - 1400/07/17
دمت گرم دختر
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۷
با این جور گزارشها پای یه دسته ننر شهری رو باز کنید در دهات که بیشتر گند بزنند به طبیعت
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۷
شبیه امیلیا کلارک است.
Iran (Islamic Republic of)
08:16 - 1400/07/17
منم سمت میدان شوش سکونت دارم اوج زندگی سگی رو مشاهده و لمس میکنم
پاسخ ها
وفاق ملی
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۷
شکر نعمت نعمتت افزون کند
کفر نعمت، از کفت بیرون کند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۷
دوست عزیز بالاخره همه ی ما مجبوریم یه جایی زندگی کنیم و هممون هم مثل این خانم خوشبخت نیستیم که بتونیم بریم و یه چنین جای رویایی و زیبایی در دل طبیعت زندگی کنیم. ولی میتونیم یه چیزایی هر چقدر هم کوچیک از طبیعت رو بیاریم تو محیط زندگیمون مثل نگهداری از گل و گیاه و حالا یا حتی نگهداری از آکواریومی و ....... که حداقل کمی در طی روزهای به قول شما سگیمون با زیبایی های مخلوقات خداوند بگذره و حالمون رو بهتر کنه.
Iran (Islamic Republic of)
08:45 - 1400/07/17
امیدوارم همه مردم دنیا سلامت و شاد باشند ولی چند وقت دیگه خبر می رسه این خانوم بنده خدا به علت سکته یا فشار خون یا قند یا قلب و کلیه و کبد و .. دچار مشکل شده یا دار فانی رو وداع گفته . هر جوری رعایت کنی دنیا آخرش سر یه موضوعی حال ادم رو میگیره . مهم اینه بتونیم توی مدت کوتاه زندگی شاد باشیم و خیر خواه خودمون و دیگران . من هر جوری تونستم رعایت کردم ولی آخرش بخاطر ژن دچار مشکل تغییر شکل هموگلوبین شدم . دنیا همینه آخرش بر ما پیروز میشه . شاد باشید
Iran (Islamic Republic of)
08:49 - 1400/07/17
تخریب محیط زیست کشیده شده به کوههای نپال وسط جنگل فک کردین اونجا هم ایرانه همه جارو خراب کنید؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۷
سلام بورد عشایری که از ابا اجدادی ما دستمان بوده محیط زیست و منابع طبیعی استان کهکیلویه و بویراحمد از ما گرفته اند اگر امکان دارد ما بیاییم آنجا مستقر شویم
Iran (Islamic Republic of)
08:50 - 1400/07/17
کاشکی ما هم این میتونستیم ................
Iran (Islamic Republic of)
10:20 - 1400/07/17
چه جالب. ای کاش پیج اینستاشونو می ذاشتین
Japan
10:56 - 1400/07/17
این خانم در صورت راستگویی براشون آرزوی پیروزی دارم
اما از همه چیز عکس بود بجز مزرعه ی ارگانیک ایشان
و این (ما) چه کسانی بودند ؟!!!
خوانندگان به جمله بندی ایشون دقت کنند
Iran (Islamic Republic of)
11:26 - 1400/07/17
سلام من که میگم دمش گرم موقعیت را داشته برای دلش رفته .آدمی که در چنین جایی زندگی کنه مریض نمیشه زمان مرگش هم برسه میخوابه بلند نمیشه در جواب دوستان .و امیدوارم تا زمانی که دوست داره زندگی کنه . شاد و سلامت
Iran (Islamic Republic of)
11:50 - 1400/07/17
کشور ایران بهترین کشور دنیاست
مردم ایران بهترین مردم دنیا هستند
Iran (Islamic Republic of)
14:47 - 1400/07/17
دیدم آرایشی و عملی نیست بگو در ایران زندگی نمیکند و اصل و اورجینال است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
ادیب_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
ادیب_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
ادیب_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
ادیب_2
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کالازم_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
کالازم_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر