بنی‌صدر خائن بود؛ تاریخ چه می‌گوید؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۹۹۸۸
۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۷
۸۴۰۹
روز گذشته عمر اولین رئیس جمهور ایران، سیدابوالحسن بنی‌صدر در سن ۸۸سالگی به پایان رسید.

روزنامه شرق: نخستین رئیس‌جمهوری انقلاب اسلامی در ۸۸ سالگی در‌حالی در پاریس درگذشت که سال گذشته هم شایعه قتلش یک‌بار منتشر شده بود. سال گذشته برخی منابع خبری از کشته‌شدن ابوالحسن بنی‌صدر در یک تصادف جاده‌ای در فرانسه خبر دادند. اخیرا هم اعلام شده بود که قرار است یک مینی‌سریال با عنوان سرانجام بنی‌صدر ساخته شود. اسفند ۹۸ اعلام شد که این سریال قرار است زندگی بنی‌صدر و مقاطعی از آن را از جمله حضور در ریاست‌جمهوری و عزل از این مقام و سرانجام همراهی‌اش با مسعود رجوی را به تصویر بکشد و در مرکز سیمافیلم ساخته خواهد شد؛ البته گفته شد که هنوز جزئیات دیگری از تهیه‌کننده یا کارگردان اثر مشخص نیست.

بنی‌صدر خائن بود؛ تاریخ چه می‌گوید؟

برخی می‌گویند بنی‌صدر سیاست‌مداری بود که نمک خورد و نمکدان شکست، برخی او را در ماجرای جنگ خائن می‌دانند، اما علی شمخانی چند سال پیش‌گفته بود او خائن نبود. با حدود ۱۱ میلیون رأی و ۷۶ درصد آرای شرکت‌کنندگان، اولین رئیس‌جمهور ایران شد. مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری او به علت بیماری امام خمینی (ره) در بیمارستان قلب تهران برگزار شد و امام سخنرانی خود را با حدیث «حب الدنیا رأس کل خطیئه» آغاز کرد. بنی‌صدر یک‌ماه بعد از پیروزی در انتخابات، با حکم امام به ریاست شورای انقلاب رسید و فرماندهی کل قوا نیز به او محول شد، اما یک‌سال‌و‌نیم بیشتر بر مسند ریاست‌جمهوری ننشست؛ چراکه از همان ابتدا اختلافات آغاز شد.

از انتخاب نخست‌وزیر گرفته تا اختلاف با شهید بهشتی، رئیس دیوان عالی کشور و ماجرا‌های جنگ ایران و عراق. درباره‌اش می‌گویند که بنی‌صدر کوشش می‌کرد تا خود را به‌عنوان شخص اول اجرائی کشور معرفی کند. در مورد انتخاب وزرا هم این یک امر بدیهی بود؛ چون نخست‌وزیر به‌عنوان رئیس دولت با وزرا کار می‌کرد، نمی‌توانست بپذیرد با یک نفر کار کند که با دولت هماهنگی ندارد. از آن طرف رئیس‌جمهور می‌گفت من هم به‌عنوان شخص اول مسئول نمی‌توانم با کسی کار کنم که او را قبول ندارم. تنش بین او و رقبایش به انتخاب اعضای کابینه کشیده شد و البته با آغاز جنگ، تشدید شد.

بنی‌صدر خائن بود؛ تاریخ چه می‌گوید؟

ادامه تنش بین بنی‌صدر و نیرو‌های انقلاب به سخنرانی او در سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق در دانشگاه تهران منجر شد. او در این مراسم مدعی شکنجه زندانیان در زندان‌های کشور شد که این سخنرانی حاشیه‌های زیادی به دنبال داشت؛ از جمله تظاهرات حامیان و مخالفان بنی‌صدر در ۱۴ اسفند ۱۳۵۸. در آن مراسم حامیان بنی‌صدر تصاویری از مرحوم محمد مصدق و آیت‌الله محمود طالقانی و آیت‌الله سیدکاظم شریعتمداری در دست داشتند و مخالفان او تصاویر بزرگی از امام خمینی در دست گرفته بودند. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در سخنانی در مهر سال ۹۱، به اختلافات با بنی‌صدر بر سر جنگ اشاره کرده و گفته بود: «یکی از سؤالاتی که همیشه از ما می‌شود این است که چرا در آن شرایط جنگی با قانون‌شکنی‌ها و فرافکنی‌های رئیس‌جمهور قانونی کشور مدارا نشد و کار به عزل بنی‌صدر کشید، من باید بگویم که همان ماه‌های ابتدایی جنگ هم که با قانون‌شکنی‌ها و اختلاف افکنی‌های بنی‌صدر مدارا شد، ما در‌واقع در مقابله با دشمن عقب افتادیم؛ مدارا با تفرقه‌افکنی‌ها و قانون‌شکنی آن‌هم از بالا‌ترین جایگاه اجرائی کشور چه پیام مناسبی می‌توانست برای داخل و خارج کشور داشته باشد؟ خیلی از دوستان به مشکلات بعد از عزل بنی‌صدر خائف بودند و البته موضوع اولویت «جنگ» را نیز در این رابطه بهانه قرار می‌دادند، ولی تجربه بنی‌صدر به‌خوبی نشان داد که حق با ما بود و مدارا با بنی‌صدر ضرورتی نداشت».

‌به جنگ خیانت کرد؟

آیا بنی‌صدر در جنگ خیانت کرد؟ موضوع خائن‌نبودن بنی‌صدر در جنگ را برای نخستین‌بار دریادار علی شمخانی در بازبینی و تحلیل تحولات دهه ۶۰، در یک برنامه تلویزیونی، در بحبوحه رخداد‌های سال ۱۳۸۸ اعلام کرد که بازتاب نسبتا گسترده‌ای داشت و حتی به او بسیار انتقاد شد.مجری برنامه از او سؤال کرده بود: «جریان نامه‌ای که بعد از فتح خرمشهر برخی فرماندهان نظامی به بنی‌صدر نوشتند و دستور عقب‌نشینی ایشان را تقبیح کردند، چه بود؟» که شمخانی پاسخ داد: «بنی‌صدر اصلا آن‌موقع نبود. بنی‌صدر تا زمانی که در خاک ایران و فرمانده کل قوا بود، هیچ عملیات موفقی انجام نداد، بنی‌صدر در عملیات سال ۵۹ که می‌خواست خرمشهر را آزاد کند و شکست خورد و فاجعه هویزه رخ داد، قصد خیانت نداشت!

بنی‌صدر خائن بود؛ تاریخ چه می‌گوید؟

بنی‌صدر دنبال پیروزی بود و اگر پیروز می‌شد، تانک‌هایی که به سمت بصره می‌رفتند تانک‌هایی در تهران به سمت کرسی‌های قدرت می‌رفتند و می‌گفت من عامل پیروزی‌ام؛ بنابراین بنی‌صدر خیانت نکرد». سردار محسن رشید، یکی دیگر از سرداران جنگ، هم در سال ۸۸ در بخشی از گفت‌وگوی خود با تاریخ ایرانی درباره نقش بنی‌صدر در جنگ گفته بود: «در مورد اینکه آیا بنی‌صدر خائن بود یا نه، نگاه افرادی که او را خائن بالفطره می‌دانند، یک نگاه افراطی است. به نظر من از وقتی که بنی‌صدر در حوزه سیاست داخلی با سازمان منافقین علیه حاکمیت پیوند برقرار کرد، عمل او خیانتکارانه است. می‌خواهم بگویم که خیانت بنی‌صدر در حوزه داخلی است نه در حوزه جنگ.

پنجم بهمن ۱۳۵۸ رئیس‌جمهور شده بود. سی‌ام همان ماه به فرماندهی کل قوا منصوب شد، ۲۰ خرداد ۱۳۶۰ از فرماندهی کل قوا برکنار شد، سی‌ویکم همان ماه کفایت سیاسی‌اش در مجلس رد شد و یک روز بعد، از پست ریاست‌جمهوری عزل شد. هاشمی‌رفسنجانی رئیس وقت مجلس، لحظاتی بعد از خواندن آرای نمایندگان مبنی بر تصویب عدم کفایت سیاسی سیدابوالحسن بنی‌صدر گفت: «آقایان دیگر از این به بعد آقای بنی‌صدر به‌عنوان رئیس‌جمهور از قاموس جمهوری اسلامی حذف شده، شعار‌ها برگردد به طرف آمریکا». بنی‌صدر بعد از آن به زندگی مخفیانه روی آورد و هفتم مرداد همان سال به همراه مسعود رجوی از ایران خارج شد. مدتی در جبهه مقاومت همراه رجوی بود و حتی دخترش فیروزه هم به همسری کوتاه‌مدت رجوی درآمد، اما هم او و هم دخترش راهشان از رجوی جدا شد.

بنی‌صدر خائن بود؛ تاریخ چه می‌گوید؟

بنی‌صدر نه حزب تشکیل داد و نه به دنبال تشکیل یک اپوزسیون قوی رفت. خودش بدل به یک اپوزیسیون تک‌نفره شد البته در مقایسه با دیگر چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی در خارج از کشور، منشی میانه‌روتر داشت. برخلاف چهره‌هایی مانند بختیار که خروجش از کشور پایان فعالیت سیاسی‌اش نبود، اما بنی‌صدر تقریبا بعد از عزل و خروج از ایران، به‌جز مدت کوتاه حضورش در جبهه مقاومت، تقریبا حیات سیاسی‌اش پایان یافت و تبدیل به بازنشسته‌ای سیاسی در تبعید شد. در این سال‌های در تبعید شاید مهم‌ترین کارش انتشار کتاب خاطراتش بود، انتشار روزنامه انقلاب اسلامی، مصاحبه‌هایی با اینجا و آنجا و اظهار‌نظر‌هایی در نقد سیاست‌های جمهوری اسلامی با شبکه‌های تلویزیونی خارج. از قضا با حسین دهباشی هم یک مصاحبه مفصل ویدئویی داشته است.

در یکی از آخرین اظهار نظر‌ها هم مصطفی میرسلیم به تسنیم گفته بود: «من شخصا سند محکمی که نشان‌دهنده وابستگی بنی‌صدر به بیگانگان باشد، ندیده و نیافته‌ام، اما بنی‌صدر با آن ویژگی آقازادگی و به‌علاوه نداشتن تسلط بر نفسانیات که ترکیب شده بود، با اطرافیانی اغلب غیرانقلابی و فرصت‌طلب و خانواده‌ای که چندان مراعات اقتضای ظاهر انقلاب را هم نمی‌کردند، گرفتار خودشیفتگی شد و این خودشیفتگی او را به سقوط در دامان ننگین منافقان کشاند. منافقان با تحلیل شرایط او، به‌راحتی و سریعا توانستند او را که منزوی شده بود، طعمه خود کنند».

بنی‌صدر خائن بود؛ تاریخ چه می‌گوید؟

رحیم صفوی هم خرداد ۸۷ در برنامه‌ای که از شبکه سه سیما پخش می‌شد، در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه «می‌گویند بنی‌صدر در جنگ و دفاع خیلی به ما خیانت کرد، ولی هیچ‌کس نگفته خیانت او چه بود»، گفت: «من هم نمی‌توانم کلمه خیانت را به کار ببرم، بلکه نفهمی او را در برابر موضع خودش که رئیس‌جمهور بود و فرمانده کل قوا بود، اما انقلاب اسلامی را درک نکرده بود و عظمت امام را و اینکه بالاخره باید تابع امام باشد. البته از مسئله جنگ هم چیزی نمی‌فهمید».بعد از عزل به زندگی مخفی روی آورد و چند روز پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پیروزی محمدعلی رجایی، بنی‌صدر همراه با مسعود رجوی با یک فروند بوئینگ ۷۰۷ که سرهنگ معزی از فرودگاه مهرآباد ربود، به فرانسه رفتند.با فرار بنی‌صدر از ایران، همسر او عذرا حسینی بازداشت شد، اما با دستور مستقیم آیت‌الله سیدمحمد بهشتی و اقدام سیدعبدالکریم موسوی‌اردبیلی از زندان آزاد شد.

بنی‌صدر خائن بود؛ تاریخ چه می‌گوید؟

ابوالحسن دوم فروردین ۱۳۱۲ شمسی در روستای باغچه از توابع شهرستان کبودرآهنگ متولد شد. پدرش آیت‌الله سیدنصرت‌الله معروف به صدرالعلمای همدانی و پدربزرگش سیدصالح معروف به مجدالعلمای همدانی از روحانیون سرشناس استان همدان بودند. در رشته اقتصاد و حقوق از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. علاقه بنی‌صدر به دکتر محمد مصدق و نگرش سیاسی او موجب پیوستنش به جبهه ملی شد. پاییز ۱۳۴۲ با حمایت و همراهی احسان نراقی یکی از مؤسسان بنیاد فرهنگ ایران، کشور را به مقصد فرانسه ترک کرد و در دانشگاه سوربن مدرک دکترای اقتصاد و سرمایه‌گذاری گرفت. به دو زبان عربی و فرانسوی تسلط داشت. بری رابین در کتاب مشهور تجربه آمریکایی و ایران می‌نویسد: «در پاریس او به کتاب و مکتب «کوچک زیباست» علاقه‌مند شد. کتابی که از صنایع کوچک و دخالت مردمی در اقتصاد و حمایت از تولید‌های خرد دفاع می‌کرد. تأثیر از این مکتب در کتاب‌های اقتصادی او مشهود است».

بنی‌صدر خائن بود؛ تاریخ چه می‌گوید؟

عقاید اقتصادی و سیاسی بنی‌صدر، شباهت به نظریات سیدمحمدباقر صدر در کتاب اقتصادنا داشت. او در آن سال‌ها تحت تأثیر چند مکتب فکری - سیاسی مختلف و گاه متعارض بود. ناسیونالیسم نهضت آزادی، اسلام‌گرایی و اقتصاد اسلامی از نوع تفکرات شهید صدر، پروتستانتیسم اسلامی دکتر شریعتی، کتاب «کوچک زیباست» شوماخر و سوسیالیست‌های تخیلی دهه‌های ۱۹۷۰ اروپا البته تأثیر دکتر علی شریعتی در اندیشه و دیدگاه‌های اقتصادی بنی‌صدر نیز مشهود بود. بنی‌صدر پس از ورود به ایران در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ و برگزاری جلسات سخنرانی در دانشگاه صنعتی شریف با حکم امام خمینی تا پایان مأموریت شورا عضو شورای انقلاب اسلامی شد. او مدتی بعد معاون وزیر اقتصاد و دارایی شد و در پی استعفای دسته‌جمعی دولت موقت مهندس مهدی بازرگان به سمت وزیر اقتصاد و دارایی منصوب شد.

انتشار یافته: 32
در انتظار بررسی:23
Iran (Islamic Republic of)
07:38 - 1400/07/18
بنی صدر نه خائن بود و نه قهرمان؛ فقط یک آدم ناجور در جایی اشتباه بود، همین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
خائن بود ، مستند فرمانده پایگاه هوایی راببینید که چگونه بنی صدر خیانت میکرد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
مثل حسن کلیدساز تدارکاتچی شده بود
Iran (Islamic Republic of)
07:46 - 1400/07/18
بستگی داره تاریخ رو از کی بشنوی.چون معمولاً ما ایرانی ها خودمون مطالعه نمیکنیم , بیشتر دوست داریم یه نفر اون رو برامون روایت کنه .
پاسخ ها
الله و اکبر.
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
آفرین گل گفتی.
عماد
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
دقیقا به چی منفی دادین ؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
08:02 - 1400/07/18
بنی صدر خائن بودواینو ازعملکردش می توان فهمیدهرکس منکر است،بیشتر مطالعه کند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
بنی صدر 3000 میلیارد دلار اختلاس کرد ؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
لابد از عملکرد شما هم کاملا مشخصه که خادم هستید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
کاربر ۸:۲ منابع درست را مطالعه کن
Iran (Islamic Republic of)
08:19 - 1400/07/18
حداقل اختلاس نکرد
Iran (Islamic Republic of)
08:31 - 1400/07/18
بنی صدر خائن نبود . مغلوب جناح بازی شد مثل خیلیها
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
چرا اسمش رو کامل نمینویسی. سید حسن بنی صدر. بود. بعد هم. هیچ کس رو نمیشه قضاوت کرد. قاضی بزرگ خدا ست. ما و شما. اگر چیزی می‌نویسی. از روی. غرض ورزی هست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
به ۰۸:۵۶
اسم کاملش سید حسن بنی صدر نبود
اسم کاملش سید ابوالحسن بنی صدر بود
Iran (Islamic Republic of)
08:34 - 1400/07/18
آقا بنی صدر و خیلی ها خائن نبودن مغلوب جناح بازی شدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
مغلوب جناحی خاص شد که خرمشهر رو با بیسوادیش دو دستی به صدام داد
Iran (Islamic Republic of)
08:55 - 1400/07/18
به هر حال به خاطر همکاریش با رجوی و فرارش از کشور و جاسوس بازیش برای عراق خائن بود. تعجب می کنم چه جوری روشون می شه بگن خائن نبود!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
این تاریخیه که برامون تعریف کردن مطمئنن اون دریا سالار از من و شما بیشتر میدونه
Iran (Islamic Republic of)
09:37 - 1400/07/18
کار ما شده قضاوت همه برای خودشون قاضی هستن.
Iran (Islamic Republic of)
10:06 - 1400/07/18
۱۰ هزار تومان با بهره ۴ درصد خیلی پول بود در ساله ۵۹ ۶۰ درصده مردم را خانه دار کرد کجاش وطن فروش بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
بله يسياري از مردم ايران به كمك همون وام خونه دار شدن و همين شد دعاي خير براي اون بنده خدا.
Iran (Islamic Republic of)
10:34 - 1400/07/18
خیانت های بنی صدر رو باید از زبون بچه های جنگ بشنویم که باعث پر پر شدن بهترین جوونهای ما شد
لعنت خداوند بر خائنین به وطن
Iran (Islamic Republic of)
11:08 - 1400/07/18
خدا رحمتش کنه اصلا خائن نبود
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
برو از بازمانده های جنگ بپرس تا داغ دلشون رو از دست بیسوادی بنی صدر تو حنگ تازه میشه
Iran (Islamic Republic of)
11:35 - 1400/07/18
بنی صدر مثل خیلیای دیگه بود فقط فرقش این بود که هرچی در ذهن داشت انجام میداد برخلاف خیلیا که ریاکار بودند و هستند
Iran (Islamic Republic of)
12:39 - 1400/07/18
با هواپیما بوینگ ۷۰۷ رفته نه چادر زنانه !!!!! پس قضیه خیانتش هم دروغه
Iran (Islamic Republic of)
12:43 - 1400/07/18
یه مرد وبسیار باسوا د وبافرهنگ ،،،،مخالفاشو دیدیم نمونش هاشمی بامردم چه کرد بعد بسر خودشم چه امد بابا پروئی هم حدی دارد خجالت بکشید
Iran (Islamic Republic of)
13:35 - 1400/07/18
بیا پایین بابا بیا پایین سرمون درد گرفت
Iran (Islamic Republic of)
17:07 - 1400/07/18
هر چی بود مرد دگ پشت سر مرده حرف نزنید خخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
20:31 - 1400/07/18
بنی صدر اون چهره ای که هاشمی ازش درست کرده بود واقعا نبود ..
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
ادیب_3
خرید باکس 3
ادیب_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شفا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کالازم_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
تنورستان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر