احتمال بازنگری در طرح عفاف و حجاب
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۱۸۷۹
۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۹
۲۳۵۵
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر معتقد است؛ نوع مواجهه با مردم به دلیل بدحجابی، نباید شبیه برخورد با مجرمان خطرناک باشد

همشهری: انتشار گسترده یک ویدئو از بازداشت سختگیرانه یک زن توسط پلیس امنیت اخلاقی، بار دیگر بحث و جدل پردامنه‌ای را حول موضوع گشت ارشاد به وجود آورده است تا به‌اندازه‌ای که سید‌محمدصالح هاشمی‌گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر درباره این طرح گفت:

«طرح عفاف و حجاب‏، بخشی از برنامه‌های امر به معروف و نهی از منکر، برای دعوت مردم به رعایت مبانی دینی است که قرار بود در شکل‌ها و قالب‌های مختلفی انجام شود. اما متاسفانه مجریان این طرح عملکرد خوبی ندارند. در حال حاضر سیاستگذاری عقلانی در اجرای این طرح وجود ندارد و حتما باید درباره آن بازنگری اساسی انجام شود.»

احتمال بازنگری در طرح عفاف و حجاب

انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری هم در واکنش به این موضوع گفت: «‌قرار است درباره گشت ارشاد طی روزهای آینده جلسه‌ای با نیروی انتظامی داشته باشیم تا زوایای مختلف این طرح و اتفاقی که رخ داده، بررسی شود. تا آن زمان باید صبر کنیم تا نتیجه کار مشخص شود.»

موضوع از چه قرار بود؟

همه چیز از یک ویدئوی جنجالی شروع شد و مربوط به اتفاقی است که در کنار یک خودروی ون متعلق به پلیس رخ داده و در آن ماموران به شیوه‌ای سختگیرانه یک زن را بازداشت می‌کنند.

انتشار این ویدئو واکنش سریع پلیس را به دنبال داشت. سرهنگ پیام کاویانی، رئیس پلیس امنیت عمومی پایتخت ضمن تایید ویدئو، به رسانه‌ها گفت: « پلیس برخوردهای خارج از ضوابط را نمی‌پذیرد و در این ماموریت نیز برخورد نامناسب و خارج از ضوابط مأموران به هیچ عنوان قابل قبول نیست.»

او از انجام بررسی‌های لازم در این زمینه خبر داده و تاکید کرد: « با مأموران متخلف،‌ برخورد انضباطی شده است.» اظهارنظر سرهنگ کاویانی، ادعای برخی کاربران فضای مجازی مبنی بر اینکه خودروی مورد نظر مربوط به گشت ارشاد نیست را هم عملا از اعتبار انداخت.

گشت ارشاد از کجا شروع شد؟

ترویج پوشش اسلامی یا مقابله با بی‌حجابی یا بدحجابی، قدمتی نزدیک به عمر انقلاب اسلامی دارد اما سابقه گشت امنیت اخلاقی یا همان گشت ارشاد، به سال 1385 بر می‌گردد. این طرح در آن سال تحت عنوان طرح ارتقای امنیت اجتماعی کلید خورد،‌ در سال 86 هم نیروی انتظامی آن را ادامه داد. در زمستان 87 رئیس‌جمهور وقت انتقاداتی را از نحوه اجرای این طرح بیان کرد. در سال 88 این طرح تقریبا کم‌رنگ‌تر دنبال شد اما در سال 89 دوباره تحت عنوان طرح امنیت اخلاقی ادامه یافت. در سال‌های بعد نیز تقریبا هر ساله با شروع فصل گرما فعالیت گشت ارشاد تشدید شده و این روند تا به امروز ادامه یافته است.

احتمال بازنگری در طرح عفاف و حجاب

بررسی دستاوردهای گشت ارشاد

حالا گشت ارشاد 15 ساله شده و سوال اصلی بسیاری از جامعه‌شناسان این است که آیا وقت آن نرسیده که این طرح به عنوان یک سیاست اجتماعی و حاکمیتی بررسی شود که چقدر به بار نشسته و آیا اهداف طراحان اولیه‌اش را برآورده کرده است؟

اردشیر گراوند، جامعه‌شناس معتقد است که مضرات شیوه کنونی اجرای گشت ارشاد از فواید آن بیشتر است و باعث بدبینی مردم به بخشی از خدمات ماموران نیروی انتظامی می‌شود. «‌اجرای این طرح با این شکل و شمایل به چهره نیروی انتظامی آسیب زده و هزینه‌های زیادی را بر دوش آن گذاشته است. حالا بعد از 15 سال اجرای این طر ح در اماکن عمومی، باید پاسخ دهیم که آیا به اهداف خود در ترویج حجاب و عفاف دست پیدا کرده‌‌ایم یا نه؟ »

گراوند توضیح داد: « در همه این سال‌ها بارها و بارها جامعه‌شناسان از طریق کرسی‌های دانشگاه و رسانه‌ها تشریح کرده‌اند که حجاب یک موضوع کاملا فرهنگی است. بنابراین دعوت به حجاب باید به شکل و گونه‌ای دیگر دنبال شود تا حاکمیت به نتیجه دلخواه برسد.»

اشکال در اجرای مصوبات است نه ماهیت آنها

شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله نهادهایی است که نقشی تعیین‌کننده در سیاستگذاری‌های مرتبط با حجاب داشته است. اشکالات فعلی در اجرای مصوبات مرتبط با حجاب و عفاف، موضوع گفت‌وگوی کوتاه ما با محمد آقاسی، دبیر ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بود. او در این زمینه پاسخ داد: «در انتهای سند مصوبات عفاف و حجاب، گفته شده که وظیفه اجرای سند برعهده چه کسی است. به طور کلی درباره همه اسناد می‌گویم که یک موقع سندی در یک جایی نوشته و مصوب می‌شود اما اجرای آن برعهده یک یا چند دستگاه گذاشته می‌شود. وقتی در اجرای یک مصوبه اشکال وجود دارد، باید از مجری آن پرسیده شود نه مرجعی که مسئول تدوین و تصویب بوده است.»

بخش انتهایی سند مصوبات عفاف و حجاب، یعنی همان بخشی که دبیر ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن اشاره دارد، می‌گوید که دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی دارای مسئولیت سیاستگذاری و تصمیم‌گیری کلان و راهبردی در حوزه حجاب و عفاف و نظارت راهبردی و ارزیابی حسن انجام این مصوبه است.

در بند دیگر این سند نیز آمده است: «ایجاد هماهنگی، تدبیر و پیش‌بینی سازوکار لازم برای اجرای این مصوبه و نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها و نهادها برعهده وزارت کشور است که با استفاده از همه ظرفیت‌ها، امکانات و منابع از طریق شورای اجتماعی و سازمان امور اجتماعی کشور و تشکیل ستاد هماهنگی و راهبری اجرای مصوبه عفاف و حجاب اقدام می‌کند و گزارش آن را به صورت سالانه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهد داد.» این یعنی وزارت کشور به عنوان نهاد مجری مصوبه موظف است سالانه درباره نوع اجرای مصوبه و نتایج آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش دهد.

بازنگری اساسی در گشت ارشاد

در متون و فرهنگ اسلامی، مسئله ترویج حجاب عمدتا در چارچوب «امر به معروف و نهی از منکر» مطرح شده است. متولی این حوزه در ستاد امر به معروف و نهی از منکر است که در سال‌های گذشته جزو مراجع مهم در زمینه سیاستگذاری‌های حجاب و عفاف بوده است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر از لزوم اجرای 2 تغییر مهم در این طرح می‌گوید: «در اولین قدم افرادی که این وظیفه را انجام می‌دهند باید برای این کار آموزش ببینند. نوع مواجهه با مردم جامعه به دلیل بدحجابی‏، نباید شبیه برخورد با مجرمان مواد مخدر و دیگر مجرمان خطرناک باشد. دومین قدم باید تغییر در اجرای این طرح باشد. گشت ارشاد همواره به صورت مقطعی اجرا و بعد رها شده است. در حالی که این امر باید تداوم داشته باشد. ستاد امر به معروف و نهی از منکر آمادگی این را دارد تا در مواجهه با موضوع حجاب در جامعه، راه حلی عقلانی و کارآمدی را ارائه کند.»

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
ادیب_4
خرید باکس 4
خرید باکس 2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
ادیب_2
سوییچ ایران_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تنورستان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
کالازم_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
تنورستان_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر