برای لبخندهای مهران غفوریان؛ بمانید برای ما
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_3
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۶۲۶۸۶
۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۷
۱۰۲۷۳
مهران هم علاوه بر کاربلدی در ایفای نقش‌های طنز، خیلی خوب می‌تواند کار‌های جدی را هم بازی کند.

روزنامه آفتاب یزد - یوسف خاکیان: روز گذشته وقتی می‌خواستم کارم را آغاز کنم متوجه شدم که مهران غفوریان هنرمند عزیز و دوست داشتنی عرصه طنز (و البته به تازگی جدی سینما و تلویزیون) شامگاه دوشنبه دچار سکته قلبی شده و سحرگاه سه شنبه (دیروز) تحت عمل جراحی قرار گرفته و در بیمارستان قلب جماران بستری است و چند ساعت بعد هم منوچهر هادی و احسان ظلی پور از موفقیت آمیز بودن عمل جراحی این هنرمند کاربلد سینما و تلویزیون ایران خبر دادند و اعلام کردند که غفوریان در حال گذراندن دوران استراحت پس از عمل است.

برای لبخندهای مهران غفوریان؛ بمانید برای ما

راستش را بخواهید شاید این یکی از معدود دفعاتی بود که تا خبر را خواندم هول و ولایی عجیب در وجودم ریشه دواند و غم را به کنج خانه دلم هدایت کرد. نمی‌دانم چرا، ولی این سرنوشت هم بالاخره نصیب ما شده که از تمام شغل‌های دنیا بیاییم و بشویم روزنامه نگار و خبر منتشر کنیم که فلانی این اتفاق برایش افتاد، فلان جا آتش گرفت، در فلان شهر زلزله آمد و فلان کوه ریزش کرد. درباره تمام این اخبار هم مجبوریم گزارش‌ها یا نقد‌ها و تحلیل‌هایی را به رشته تحریر درآوریم و آن‌ها را منتشر کنیم. اما بعد از اینهمه سال فعالیت و قلمفرسایی در حوزه خبر و خبر‌رسانی می‌خواهم یک اعتراف بزرگ کنم، اینکه نوشتن درباره شخصی مانند مهران غفوریان کار بسیار مشکل و پیچیده‌ای ست و توانایی بالایی می‌خواهد، من اعتراف می‌کنم که هنوز در حوزه روزنامه نگاری آنقدر بزرگ نشده‌ام که بتوانم درباره مهران غفوریان مطلب بنویسم، اینکه چگونه کمدینی ست و بالاتر از آن چگونه بازیگری ست.

برای لبخندهای مهران غفوریان؛ بمانید برای ما

همه ما شاهد هستیم که در طول چند سال اخیر خیلی از کمدین‌ها از بازی کردن در آثار طنز تلویزیونی به سمت ایفای نقش در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی و یا شبکه نمایش خانگی رفته‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به سعید آقاخانی، رضا عطاران، مجید صالحی، مهران مدیری و... اشاره کرد که الحق و الانصاف هر کدام از این‌ها توانسته‌اند در نقشی که به آن‌ها واگذار شده بسیار موفق عمل کنند.

مثلا سعید آقاخانی آنقدر نقش‌های جدی را خوب بازی می‌کند که تو گویی اصلا برای این کار آفریده شده، به صورتی که باید به او بگوییم: «تو فقط نقش جدی بازی کن»، اما وقتی درباره مهران غفوریان حرف می‌زنیم و می‌خواهیم نام او را هم در لیست بازیگران یاد شده قرار دهیم و بگوییم که مهران هم علاوه بر کاربلدی در ایفای نقش‌های طنز، خیلی خوب می‌تواند کار‌های جدی را هم بازی کند، با خودمان زمزمه می‌کنیم: «انصافا این یکی با بقیه شون فرق داره، جنس هنرش خیلی نابه، اگر هم می‌خوای اسمشو داخل این لیست بذاری حداقل اونو تو پرانتز بذاری تا اگه یکی این لیست رو خوند متوجه خاص بودن این اسم بشه»

با این تفسیر وقتی درباره مهران غفوریان حرف می‌زنیم باید بدانیم که او یک شخصیت منحصربفرد در حوزه بازیگری ست. غفوریان کوهی از توانایی در ایفای نقش طنز را دارد، حتی اگر به او یک پاک کن ساده بدهی و بگویی کمدی بازی کن، از آن پاک کن طوری استفاده می‌کند که تو را واقعا به قهقهه بیندازد، بالاخره هر کسی در یک چیزی استاد است دیگر، غفوریان هم استاد خنداندن مردم است.

برای لبخندهای مهران غفوریان؛ بمانید برای ما

اما عجیب و شگفت انگیز اینکه او در حوزه کار‌های جدی و فیلم‌های سینمایی حتی خشن هم همین تبحر و توانایی را دارد و چه بسا که بیشتر، این یعنی غفوریان در حوزه بازیگری علاوه بر داشتن شش دانگ حواس کامل برای ایفای نقش در مقابل دوربین کارگردانان مختلف، یک دانگ زاپاس هم دارد که دیگران از داشتن آن محرومند.

برای لبخندهای مهران غفوریان؛ بمانید برای ما

غفوریان سریال «قورباغه» را ببینید، غفوریان سریال «خاتون» را ملاحظه کنید، هر کس نداند فکر می‌کند که مهران عمدا برای حضور در این دو سریال وزن خودش را بسیار کم کرده تا بتواند انقدر طبیعی جلوه کند که هر کس دید باورش نشود او قبلا کار طنز می‌کرده، در حالیکه کاهش شدید وزن مهران غفوریان به دلیل دردی بوده که در کمر و پایش احساس می‌کرد.

برای لبخندهای مهران غفوریان؛ بمانید برای ما

نکته جالب توجهی که درباره مهران غفوریان نباید از نظر دور نگه داشت آن است که این بازیگر در سال‌های متمادی‌ای که در نقش‌های مختلف طنز حاضر می‌شد و به هنرنمایی می‌پرداخت در حال تقویت قدرت درونی بازیگری و ایفای نقش‌های جدی بود، شاید این ماجرا حتی به صورت کاملا ناخواسته و غریزی صورت می‌گرفت، اما حاصل این پخته شدن در طول سالیان دراز از او بازیگری ساخت که خیلی سخت می‌شود درباره هنر بازیگری‌اش مطلب نوشت و به تحلیل زیر و بم تکنیک‌هایی که او در عرصه هنرپیشگی استفاده می‌کند پرداخت.

برای لبخندهای مهران غفوریان؛ بمانید برای ما

از این دست هنرمندان خیلی کم داریم، نه فقط در سرزمین خودمان، بلکه در دنیا هم اینگونه هنرمندان انگشت شمارند. مثلا دنیل دی لوئیس را در نظر بگیرید، یا چارلی چاپلین، مارلون براندو، پل نیومن، مرلین مونرو و... اشتباه نکنید و البته زود هم قضاوت نکنید، منظور این گزارش آن نیست که بیاید و بیان کند که مهران غفوریان در حد و اندازه مارلون براندو یا پل نیومن است، اتفاقا ما معتقدیم که در حوزه بازیگری هیچ هنرمندی در حد و اندازه هیچ هنرمند دیگری نیست و اساسا مقایسه هنرمندان با یکدیگر کار درستی نیست، اینکه بگوییم فلانی از فلانی بهتر است یا بدتر، اشتباه است.

هر اکتوری در حوزه سینما و تئاتر وقتی مقابل دوربین قرار می‌گیرد یا روی صحنه می‌رود با تمام وجودش، با همه توانایی‌اش و با همه آنچه که در چنته دارد به هنرنمایی می‌پردازد، با این تفسیر در جهان فقط یک نیومن داریم که کسی شبیه او نیست، یک مونرو داریم که کسی شبیه او نیست، یک سوفیا لورن داریم که هنرمند دیگری شبیه او نیست و...

برای لبخندهای مهران غفوریان؛ بمانید برای ما

همانطور که در حوزه ادبیات یک مولانا داریم که هیچکسی شبیه او نیست؛ بنابراین اگر قرار است مقایسه‌ای انجام دهیم باید یک هنرمند (فرقی نمی‌کند چه کسی باشد) را با قبل و بعد خودش مقایسه کنیم، با توانایی‌هایی که در گذشته داشته و یا بروز نداده و یا هنوز زمان بروزش فرا نرسیده بوده و با توانایی‌هایی که در زمان حال دارد و با توانایی‌هایی که در زمان آینده خواهد داشت. به نظر شما چرا پل نیومن، پل نیومن شد، هزاران بازیگر در این دنیا بوده، هستند و خواهند بود که هیچکس نامشان را نمی‌داند، اما نام نیومن را همه می‌دانند و او را می‌شناسند، چرا؟

شاید دلیلش این باشد که او جوهر وجودی خودش را در عرصه بازیگری در طول زمان به صورت تمام و کمال به کار گرفته و هرچه جلوتر رفته توانایی بیشتری از خود به نمایش گذاشته است؛ بنابراین وقتی می‌گوییم بازیگرانی شبیه مهران غفوریان در دنیا بسیار انگشت شمارند منظورمان توجه به توانایی‌های فردی و قابلیت‌های نهان و آشکار آن‌ها در حوزه بازیگری ست.

ایراد کار این است که ما گمان می‌کنیم مثلا چارلی چاپلین از یک کره دیگر آمده و اگر نام غفوریان را در کنار نام او قرار دهیم خیلی مضحک به نظر می‌رسد، چرا؟ به این دلیل که غفوریان یک ایرانی ست و اساسا ایرانی‌ها نمی‌توانند در کنار بزرگان قرار بگیرند، در حالیکه هنر بازیگری مهران غفوریان در مقابل دوربین با صدای بلند فریاد می‌زند، من در دنیای خودم به همان اندازه که چاپلین در دنیای خودش چاپلین است، غفوریانم.

برای لبخندهای مهران غفوریان؛ بمانید برای ما

از همه این حرف‌ها که بگذریم به بیماری قلبی مهران غفوریان می‌رسیم و اینکه او اکنون در روی تخت بیمارستان بستری شده و تحت مداواست، یک عمل قلب باز انجام داده و پیش از آن نیز سکته کرده است، مهمترین مسئله‌ای که باید در این باره مدنظر قرار داشته باشیم این است که این هنرمند در طول یکی دو سال اخیر اتفاقات جسمی سنگینی را تجربه کرده و از سر گذرانده است، این یعنی جسم و روحش آسیب دیده و آسیب پذیر شده است، حال این آسیب پذیری مربوط به مشکلات اقتصادی ست، یا مربوط به شرایطی ست که او در این دو سال اخیر به لحاظ جسمی از سر گذارنده و یا مربوط به شرایط کاری ست که برای بهتر شدن نتیجه کارش در مقابل دوربین کارگردانان مختلف بیش از حد به خودش فشار بیاورد.

مهم این است که مهران غفوریان به عنوان یک هنرمند دوست داشتنی و ما به عنوان علاقمندان هنر و شخصیت او اکنون در این برهه از زمان قرار داریم و باید بسیار حواسمان را جمع کنیم که شرایط نه تنها تحت هیچ شرایطی از این بدتر نشود، بلکه آرام آرام رو به بهبودی هم بگذارد.

برای لبخندهای مهران غفوریان؛ بمانید برای ما

باید حواسمان به این موضوع باشد که در این وانفسای عجیب و غریب روزگار کنونی که بلا به جان هنرمندان عرصه‌های مختلف افتاده، وظیفه مسئولان در درجه اول، وظیفه ما مردم در درجه دوم و وظیفه خانواده مهران غفوریان در درجه سوم این است که شرایط را برای این هنرمند ارزنده سینما و تلویزیونمان طوری فراهم کنیم که او خیالش از بابت خیلی چیز‌ها راحت باشد و استرسی نداشته باشد و فقط به این بیندیشد که باید حالش خوب شود و به آغوش خانواده و مردمش برگردد، چرا که همه ما مردم سرزمین ایران با تمام وجودمان مهران غفوریان نازنین را دوست داریم و همانطور که تاکنون به هنر و هنرمندی‌اش نیاز داشتیم و حالمان را خوب می‌کرد، پس از این هم به تماشای نقش‌های طنز و جدی‌ای که او به بهترین شکل ممکن آن‌ها را ایفا می‌کند، نیاز داریم، تمام این‌ها هم به این دلیل است که در درجه اول از نوع انسان و در درجه دوم از نوع هنرمندی شبیه مهران غفوریان فقط یکی بیشتر نیست و ما ابدا دلمان نمی‌خواهد که اتفاق بدی برای او بیفتد.

غفوریان یک شبه در ذهن ما به غفوریان تبدیل نشده که بتوانیم در مقابل اتفاقی مانند سکته قلبی و عمل باز قلب بی‌تفاوت بمانیم و بگوییم: «حالا سکته کرده دیگه، مگه چی شده» غفوریان یک کارنامه بازیگری بزرگ است که در ذهن تک تک ما مردم وجود دارد و نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم و به حسابش نیاوریم، ما به مهران غفوریان و هنر ارزشمند او نیاز داریم، چون او مهران غفوریان ماست و در دلمان جای دارد.

انتشار یافته: 36
در انتظار بررسی:4
Iran (Islamic Republic of)
07:03 - 1400/07/28
قبول دارم بازیگر خوبیه ولی یه کم زیادی قضیه روبزرگش نکردین؟
البته جماعت ایرانی همینه...عاشق بزرگ نمایی
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
کاری به چیزی ندارم ولی ایشون بازیگر محبوب و بی حاشیه ای هستن..ایشالا زود سلامتی کاملشون رو بدست بیارن
Iran (Islamic Republic of)
08:14 - 1400/07/28
بیشتر لودگی میکرد تا خنده از مخاطب بگیره لطفاً برابرش نکنید با سعید آقاخانی و عطاران
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
واقعا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
خجالت بکش
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
تو که عرضه همونش هم نداشتی پس سکوت کن
Iran (Islamic Republic of)
08:28 - 1400/07/28
سانسور عوارض واکسن برای لخته خون
پاسخ ها
عاطفه
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
چه ربطی داره هر اتفاقی برای هر کسی می افته میگن عوارض واکسن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
آخه یه کم فکر کنید،تا قبل از واکسن چرا اینقدر سکته نداشتیم؟
Iran (Islamic Republic of)
09:20 - 1400/07/28
هرکسی لبخندی به تو تقدیم کرد تا ابد مدیون این لطفش هستی لطفا قدر همدیگر بدانیم و به هم انرژی مثبت بدیم . تا ما خوب نباشیم جامعه خوب نخواهد شد . به امید سلامتی مهران دوست داشتنی
پاسخ ها
م ، م ،
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
احسنت باریک ، خداوند به همون شفا بده انشالله ،
ک.ا
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
آفرین
درووود
Iran (Islamic Republic of)
10:09 - 1400/07/28
خداشفاش بده اقامهران عزیزرا
Iran (Islamic Republic of)
10:31 - 1400/07/28
در ایران وقتی بزرگ میشی که بمیری یعنی تا زنده ای کسی تو را نمی شناسه
Iran (Islamic Republic of)
10:39 - 1400/07/28
آرزوی سلامتی و بهروزی برای مهران عزیز ودوست داشتنی دارم به یاری خدا زود سلامتی حاصل بشه وباز با اجراهای قشنگش دل این مردم روشادکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
خداشفابدش
Iran (Islamic Republic of)
11:35 - 1400/07/28
واقعا دوست داشتنی س بازی طنزش امیدوارم زودتر سلامتی کاملش رو بدست بیاره
پاسخ ها
سید محمد هادی سراج
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
الهی به حق علی مرتضی زودتر شفا واز بیمارستان مرخص وبه آغوش خانواده و هوادارانش برگردد.
Iran (Islamic Republic of)
11:37 - 1400/07/28
برای این هنرمند عزیز سلامتی آرزو میکنم
Iran (Islamic Republic of)
11:49 - 1400/07/28
خداوند به جوانیش رحم کنه وله بچه اش و دوباره سلامتی رو بهشون عطا کنه آن شاالله
Iran (Islamic Republic of)
12:30 - 1400/07/28
خدا حفظش کنه، ولی بیشتر بامزگیش بخاطر چاق بودنش بود، امیدوارم بااین هیکل دیگه کار طنز انجام نده که واقعا نمیتونه
Iran (Islamic Republic of)
12:35 - 1400/07/28
عاشقشم خدا بهش سلامتی بده.
Iran (Islamic Republic of)
13:07 - 1400/07/28
خداشفاشون بده. سایه ش بالای سردخترشون باشه،. ازبازی های زیباشون خیلی خاطره داریم.
Iran (Islamic Republic of)
13:51 - 1400/07/28
انشاالله خدا شفاش بده حیفه نداریم دیگه از بازیگرای خوب
Iran (Islamic Republic of)
13:59 - 1400/07/28
اینو دیدم یهویی دلم تنگ شد براشون ایشا شفای کامل الهی امین
Iran (Islamic Republic of)
14:23 - 1400/07/28
خدا تندرستی رو بهت برمیگردونه حتما مرد بزرگ سینما و تلوزیون
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
غلو نکن دیگه
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
15:48 - 1400/07/28
ما مردم الان چیکار میتونیم بکنیم که ایشون قلبش بیش از این ناراحت نشه و با سلامتی به زندگی ادامه بده؟! واقعا منظور از این مقاله طولانی دقیقا چی بود؟ تو ایران جدیدا مد شده همه بازیگرای طنز به میانسالی که میرسن شروع میکنن به نقش جدی بازی کردن چیزی نیست که خاص غفوریان باشه!
Iran (Islamic Republic of)
16:59 - 1400/07/28
خوشبختانه ایندفعه فاصله ناراحتی تا جراحی اونقدر زیاد نبود که ملت فرصت دعای خیر داشته باشند.
Iran (Islamic Republic of)
18:24 - 1400/07/28
إن شاءالله خدا سلامتی به مهران عزیز بده
Iran (Islamic Republic of)
21:08 - 1400/07/28
امیدوارم خدا همه بیماران را شفا عنایت کنه...
Iran (Islamic Republic of)
23:10 - 1400/07/28
فقط یه نمونش، خندوانه بدون حضور غفوریان مفت نمی ارزید. ده برابر بازیش قویتر از مدیری، عطارانه. شاید کارگردانی ضعیفتر باشه اما ب لحاظ بازی کم نظیره.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تنورستان_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو