آزمون ریزش مو
۱۲۳۱۵
۱۶ آذر ۱۳۹۰ - ۱۵:۲۲
۱۲۵۶۳
اطلاعاتتان را درباره ریزش مو محک بزنید
حرف و حدیث های زیادی درمورد ریزش مو وجود دارد که حتما شنیده اید: ریزش مو ارثی است، به دلیل اختلال های هورمونی است، در مردان بیش از زنان شیوع دارد و... به سوالات زیر پاسخ دهید تا اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل و اصلاح کنید.
حرف و حدیث های زیادی درمورد ریزش مو وجود دارد که حتما شنیده اید: ریزش مو ارثی است، به دلیل اختلال های هورمونی است، در مردان بیش از زنان شیوع دارد و... به سوالات زیر پاسخ دهید تا اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل و اصلاح کنید.پرسش ها

1. ریزش مو ارثی است؟

الف. درست        ب. غلط

2. مصرف برخی داروها باعث ریزش مو می شود؟

الف. درست        ب. غلط

3. ریزش مو به معنی افزایش فشارخون است؟

الف. درست        ب. غلط

4. سوءتغذیه، عامل ریزش مو است؟

الف. درست        ب. غلط

5. کاشت مو، مخصوص مردان است؟

الف. درست        ب. غلط

6. کوتاه کردن مو، رشد آن را سریع تر می کند؟

الف. درست        ب. غلط

7. استعمال دخانیات باعث ریزش مو می شود؟

الف. درست        ب. غلط

8. ریزش مو نشانه اختلال های هورمونی است؟

الف. درست        ب. غلط

9. موی پیوندی ریزش ندارد؟

الف. درست        ب. غلط

10. استرس، ریزش مو را تشدید می کند؟

الف. درست        ب. غلط

11. احتمال ریزش مو در هر سنی وجود دارد؟

الف. درست        ب. غلط

12. ریزش مو در مردان و زنان یکسان است؟

الف. درست        ب. غلط

13. ریزش مو غیرقابل برگشت است؟

الف. درست        ب. غلط

14. برخی از داروهای ضدبارداری باعث ریزش مو می شوند؟

الف. درست        ب. غلط

پاسخ ها

1. درست است. ریزش مو هم در زنان هم در مردان می تواند ارثی باشد. در موارد بسیار نادر، بیماری های مادرزادی یا نقص در شکل گیری مو از دوران کودکی عامل بروز آن است. شایع ترین دلیل ریزش مو، ریزش موی آندروژنیک یا AAG است که در آن ارث و هورمون همراه با هم هستند. AAG عامل دوسوم ریزش های مو در مردان است و می تواند از 18 سالگی فرد را درگیر و به مرور پیشرفت کند. در زنان، ریزش مو معمولا در زمان هایی بیشتر دیده می شود که دچار اختلال های شدید هورمونی می شوند مانند بارداری یا یائسگی. البته خانم ها هرگز دچار طاسی نخواهند شد زیرا هورمون های زنانه در مقابل هورمون های مردانه قرار می گیرند. نباید ریزش مو را فقط به ارث نسبت داد و به آن بی توجهی کرد. گاهی عفونت های پوستی، شوک های روانی یا درمان یها دارویی عامل ریزش مو هستند. دلایل و اشکال ریزش مو بسیار متفاوت است. ریزش 100-50 عدد تار مو در روز طبیعی است اما اگر دچار یزش بیش از این مقدار شدید لازم است حتما با پزشک مشورت کنید.

2. درست است. داروهای ضدانعقاد خون، ضدالتهاب ها، داروهایی که برای درمان های هورمونی تجویز می شود و... گاهی عامل ریزش مو هستند. البته عوارض دارو در هر شخص متفاوت است و به میزان حساسیت بدنی فرد بستگی دارد. در شرایطی که ریزش مو به دلیل مصرف دارو باشد، پزشک مکمل تجویز می کند تا جلوی ریزش را بگیرد.

3. هم درست است هم اشتباه. سلامت مو نشانه سلامت جسم و ارگانیسم است. وقتی جسم دچار بیماری می شود، آثار آن بر مو نمایان خواهد شد. با این حال تاکنون مشخص نشده که رابطه ای میان بالابردن فشارخون و ریزش مو وجود دارد. براساس نتایج تحقیقی که در سال 2007 انجام شد. ریزش مو و افزایش فشار خون معمولا با هم همراهند اما دلیل ارتباط آنها مشخص نیست.4. درست است. کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی، سلامت مو را به خطر می اندازد. تغذیه نامناسب می تواند باعث نازک و سست شدن موها شود و ریزش آنها را به دنبال داشته باش، البته این نوع ریزش معمولا موقتی و فقط هشداری است که نشان می دهد بدن دچار کمبود شده است. آهن، منیزیم، ویتامین های گروه B، ویتامین E و کلسیم نقش مهمی در این میان دارند. البته در صورتی که دچار ریزش مو شدید، قبل از مصرف هر نوع مکملی ابتدا با پزشکان مشورت کنید. بعد از آزمایش خون، پزشک به شما خواهد گفت چه نوع مواد غذایی ای را بیشتر مصرفکنید و در صورت لزوم مکمل دارویی برایتان تجویز خواهد کرد.

5. اشتباه است. ریزش مو در مردان شایع تر است. به همین دلیل در سرانه ها بیشتر کاشت مو برای مردان تبلیغ می شود ولی خانم ها هم می توانند این کار را انجام دهند.

6. اشتباه است. در گذشته چنین اعتقادی وجود داشت اما این موضوع صحت ندارد زیرا از نظر علمی به اثبات نرسیده است. کوتاه کردن مو خوب است و باعث می شود بخش های آسیب دیده مو جدا شود ولی کوتاه کردن اثری در رشد نمی گذارد زیرا ساقه، کاملا مرده است.

7. درست است. پوست سر از عروق ریز خونی تشکیل شده است و استعمال دخانیات می تواند این عروق را تخریب کند. در افراد سیگاری، خون به اندازه کافی در عروق جریان ندارد در نتیجه فولیکول های مو به خوبی تغذیه نمی شوند و می ریزند. این موضوع به خصوص اگر فرد سیگاری ذاتا موهای نازکی داشته باشد یا دچار مشکل های عروقی باشد، بیشتر خواهد بود. در سال 2007 تحقیقی که در آسیا انجام شد، رابطه بین ریزش مو و سیگار را نشان داد. بهترین راه برای پیشگیری از ریزش مو در این حالت، ترک سیگار است.

8. تا حدی درست است. اختلال های هورمونی همیشه باعث ریزش مو نمی شوند ولی شایع ترین دلیل آن هستند. برخی مبتلایان به بیماری های تیروییدی نیز دچار اختلال هورمونی نو به دنبال آن ریزش شدید مو می شوند. مصرف قرص های ضدبارداری کنترل نشده ودرمان های هورمونی نیز می تواند باعث ریزش مو شود. اختلال های هورمونی در دوران بارداری و یائسگی نیز از دلایل ریزش موی شدید است.

9. درست است. قبل از آنکه فردی تصمیم بگیرد عمل کاشت مو انجام دهد، بهتر است به کمک انواع لوسیون یا درمان های پیشنهادی از ریزش مو جلوگیری کند اما درصورتی که دلیل ریزش آندروژنتیک باشد، گاهی جراحی تنها راه موجود است بعد از جراحی کاشت مو، موها نمی ریزند.10. درست است. وقتی استرس داریم، میزان تولید آندروژن افزایش می یابد. در نتیجه عمر موها کوتاه و ریزش شدید می شود. گاهی 2 تا 4 ماه بعد از مسایل استرس زا مانند مرگ نزدیکان، تصادف های شدید، شوک روحی، دوری از عزیزان، سقط جنین و بیماری هایی با تب بالای 5/39 درجه سانتی گراد، ریزش مو بیشتر می شود. در این شرایط درمان اصلی برطرف کردن استرس و عامل آن است.

11. درست است. احتمال ریزش مو از کودکی تا 120 سالگی وجود دارد. ریزش مو دلیل شرایط فیزیکی، ژنتیکی یا مسایلی است که در طول زندگی پیش می آید. در زنان ریزش مو معمولا بعد از زایمان یا در دوران یائسگی بیشتر اتفاق می افتد و 2 تا 3 سال بعد از آن از شدت آن کم می شود. در مردان، سرعت ریزش مو بالاست و ممکن است طی 3 سال، فرد کاملا طاس شود، گاهی نیز ده ها سال طول می کشد تا موها بریزند اما در بیشتر مردان ریزش مو از 40-35 سالگی شروع می شود و به ندرت از 20 سالگی نیز دیده می شود.

12. اشتباه است. گرچه هم زنان و هم مردان ممکن است دچار ریزش شوند اما شکل ریزش در آنها یکسان نیست. ریزش مو در مردان مختص جلوی سر و کناره هاست درحالی که در زنان پراکنده است. البته برخی از انواع ریزش مو نیز به جنسیت ربطی ندارد. مثلا ریزش مو در اثر التهاب، عفونت یا ضعیف شدن سیستم ایمنی یا شوک های روانی، ربطی به جنسیت ندارد.

13. اشتباه است. تمام ریزش ها غیرقابل برگشت نیست. ریزش موها می توانند برگشت پذیر و برگشت ناپذیر باشند. در موارد برگشت ناپذیر، ریشه مو تخریب می شود. در این موارد شاید به کمک دارو درمانی بتوان میزان و شدت ریزش را کند کرد ولی امکان قطع ریزش و رشد مجدد آن وجود ندارد. در موارد برگشت پذیر، فولیکول مو آسیب دیده ولی تخریب نشده است پس امکان رشد مجدد موها وجود دارد. ریزش موی آندروژنتیک از این قاعده پیروی نمی کند و یک استثناست.

14. درست است. اگر خانمی قرص ضدبارداری را به درستی مصرف نکند، در سیکل هورمونی او اختلال به وجود می آید و باعث ریزش مو می شود. ریشه موها در برابر اختلال های هورمونی بسیار حساس هستند. البته این موضوع گذراست و با تنظیم مجدد ترشح هورمون ها، ریزش مو قطع خواهد شد.

منبع: هفته نامه سلامت

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
03:59 - 1390/09/23
خوبه-یه سوال داشتم جدیدا موهام چه خشک و چه تو حمام خیلی ریزش داره حس میکنم موهای سرم به شدت کم شده-چکار کنم؟ در ضمن موهام زبر و خشک هستن.اگه میشه جواب را به ایمیلم بفرستید-ممنون
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1391/06/01
سلام شوهرم ریزش موی شدید داره 30سال داره شامپو فلائار مصرف میکنه با یه محلول موضعی ولی ریزش مو داره چیکار باید کرد؟؟؟جوابشو به ایمیلم بفرستید_ممنون
Iran, Islamic Republic of
19:40 - 1391/12/01
سلام من 13سالم سرم شوره داره ریزش موهم دارم واز شامپو سیر پرژک استفاده می کنم
Iran, Islamic Republic of
19:45 - 1391/12/01
من 13سالم موهای خشکی دارم ریزش موهمدارم وازشامپو سیرپرژک استفاده میکنم
Iran, Islamic Republic of
20:58 - 1393/01/28
سلام
موهام چرب و خیلی هم ریزش داره،لطفا بگید چکار کنم.ممنون.
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1394/05/13
az roghan ghalam ghave ya konjeed estefadeh koneed albate bayad moha tamiz bashe va bad az on beshooed
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج