14 شادی در دسترس
۱۲۶۲۷
۱۵ آبان ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۰
۲۳۲۷۹ 
شادی به تو نزدیک و تو از شادی دور
در طول روز بارها مسایل و اتفاق های گوناگونی در خانه یا محیط کار پیش می آید که می تواند هرکدام از ما را ناراحت، افسرده یا عصبانی کند. گاهی حتی بدون هیچ دلیلی بی حوصله و بدخلق هستیم.در این مطلب فهرستی از کارهایی که در این مواقع موثر است، برای شما آورده ایم.
در طول روز بارها مسایل و اتفاق های گوناگونی در خانه یا محیط کار پیش می آید که می تواند هرکدام از ما را ناراحت، افسرده یا عصبانی کند. گاهی حتی بدون هیچ دلیلی بی حوصله و بدخلق هستیم.در این مطلب فهرستی از کارهایی که در این مواقع موثر است، برای شما آورده ایم. این بار که احساس بی حوصلگی کردید ودست و دلتان به هیچ کاری نرفت، یکی از این روش ها را امتحان کنید. آنها می توانند فقط ظرف چند دقیقه حال شما را بهتر کنند.

1 - یک آلبوم قدیمی را ورق بزنید

یک راه سریع برای بهترشدن خلق شما این است که وقتی احساس افسردگی می کنید، عکس های قدیمی خودتان، فرزندان یا عکس های ازدواجتان را نگاه کنید. پژوهشگران دانشگاه اوپن انگلستان دریافته اند با ورق زدن یک آلبوم قدیمی خیلی بیشتر از وقتی که یک تکه شکلات می خورید، احساس شادابی خواهید کرد. آنها تاثیرات بهتر شدن خلق افراد را پس از خوردن یک کیک شکلاتی، نوشیدنی، تماشای تلویزیون و گوش دادن موسیقی با ورق زدن آلبوم عکس های شخصی مقایسه کردند و دریافتند در بیشتر افراد، گوش دادن به موسیقی و خوردن شکلات هیچ تاثیری در بهترکردن خلق ندارد و اثر نوشیدنی و برنامه های تلویزیونی بسیار جزیی است پس عکس های خاطره انگیز را جلوی چشم قرار دهید.

2 – یک مشت آجیل بخورید

همیشه در کشوی میز کارتان مقداری آجیل داشته باشید، زیرا آجیل نه تنها یک میان وعده مغذی است بلکه می تواند خلق شمار ا نیز بهتر کند. محققان دانشگاه پیتزبورگ عقیده دارند گنجاندن مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 مانند مغزها در رژیم غذایی می تواند باعث بهتر کنارآمدن با مسایل و مشکلات و کاهش عوامل زمینه ساز افسردگی شود.

این محققان برای اثبات ادعای خود میزان امگا3 خون 106 نفر از افراد بزرگسال و سالم را اندازه گرفتند و سپس از آنها خواستند به تست های روان شناسی که دیدگاه آنها به زندگی را ارزیابی می کرد، پاسخ دهند. نتایج جالب بود؛ نمره کسانی که سطح امگا3 خونشان بالا بود، 49 تا 58 درصد بالاتر از دیگران شد.
3 – با عطر آرام شوید

برای اینکه در پایان یک روز سنگین کاری همچنان آرام و شاداب باشید، در دفتر کارتان از شمع های معطر یا خوشبوکننده های طبیعی هوا استفاده کنید. دانشمندان استرالیایی با انجام یک پژوهش دریافتند افرادی که مدت کوتاهی در معرض عطر گل سنبل یا رایحه پرتقال قرار می گیرند، در مقایسه با کسانی که از این بوهای خوش محروم هستند، اضطراب کمتر و احساس آرامش بیشتری دارند.

4 – پرده ها را کنار بزنید

فقط خلق و خوی ما نیست که با نور خورشید بهتر می شود، این نور روی ساعت بیولوژیک و خواب و بیداری ما هم اثر می گذارد. مطالعه ای که روی بیش از 450 زن انجام شد، نشان داد افرادی که بیشتر از نور خورشید (به خصوص صبح ها) بهره مند می شوند، اخلاق و خواب بهتری دارند. نتایج مطالعه های زیادی نشان داده اند کسانی که در طول روز بیشتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند، کمتر به اختلالات خواب و افسردگی دچار می شوند.

دکتر دانیل کریکه، کارشناسن ور و خواب از دانشگاه کالیفرنیای سن دیگو می گوید: «نور خورشید باعث هوشیاری و نشاط می شود. پس بهتر است صبحانه را نزدیک پنجره، یعنی جایی که نور خورشید بیشتر است، صرف کنید. همچنین تجهیزات ورزشی را در جایی که نوز کافی دارد قرار دهید تا ضمن ورزش، از نور آفتاب هم استفاده کنید.» دکتر آنتونی لویت، یکی از محققانی که درباره نور خورشید پژوهش انجام می دهد، معتقد است: «اگر در نور خورشید نرمش کنید، می توانید فواید آن را روی خلق و خو، خواب و هوشیاری تان ببینید.»

5 – قدم بزنید

اگر در دفتر کارتان پنجره نیست، حتما برای استفاده از نور خورشید، چند بار از اتاق بیرون بروید. دکتر جک رگلین، روان شناس از دانشگاه ایندیانا می گوید: «بهتر است زمانی که احساس افسردگی می کنید یا اینکه توان ذهنی کافی برای تمرکز روی کار ندارید، نرمش نکنید.

نتایج مطالعه ها نشان می دهند حتی نرمش ملایم می تواند به میزان چشمگیری باعث بهبود خلق شود. می توانید حرکات فیزیکی ملایمی انجام دهید که بیشتر دوست دارید مثلا در پارک قدم بزنید یا به گل های باغچه تان برسید.» توجه داشته باشید که این فعالیت ها فقط یک تفریح و استراحت ذهن محسوب می شوند نه جایگزینی برای ورزش و هرگز نمی توانید عصبانیت یا ناراحتی خود را یکباره از بین ببرید. به جای اینکه مدام به آن موضوع ناراحت کننده فکر و باقی روزتان را خراب کنید، بدمینتون بازی کنید یا به کلاس ایروبیکی بروید که تا به حال آن را امتحان نکرده اید، زیرا وقتی سعی می کنید حرکات جدید را یاد بگیرید ذهن دیگر نمی تواند به آنچه باعث ناراحتی اش شده است، فکر کند.

6 – دور و برتان را مرتب کنید

به هم ریختگی میز کار یا پیشخوان آشپزخانه شما را عصبی و مضطرب می کند. اشیای نامرتب و به هم ریخته یادآور کارهایی هستند که باید انجام می شدند، ولی نشده اند. آشفتگی محیط اطراف باعث کلافگی می شود، به همین دلیل برای غلبه بر احساسات ناخوشایند، میز کار یا کتابخانه محل کارتان را مرتب کنید یا اگر در خانه هستید، ظرف های آشپزخانه یا وسایل اتاق ها را نظم و ترتیب دهید. البته لازم نیست خودتان را خیلی خسته کنید. کارهای اساسی را به وقتی موکول کنید که زمان بیشتری دارید. فقط کاغذها، کتاب ها یا وسایلی را مرتب کنید که همیشه دوروبرتان ریخته است. مطمئن باشید همین که شروع به مرتب کردن وسایل کارتان کنید، احساس بهتری خواهید داشت.

7 – سریع فکرتان را عوض کنید

سعی کنید سریع به جنبه های مثبت نگاه کنید. دکتر امیلی پرونین، روان شناس می گوید: «اینکار باعث می شود انتقال دهنده های مغزی در ذهن آزاد شود و احساس شادی کنید. مثلا اگر از مادرشوهرتان عصبانی هستید، فقط 30 ثانیه به این فکر کنید که تا به حال او چندبار به شما کمک یا شما را خوشحال کرده است.»

8 – یک فیلم خنده دار ببینید

خنده از ته دل باعث انجام واکنش های شیمیایی و بهبود خلق، کاهش درد و استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. برای مبارزه با افکار منفی، یک فیلم خنده دار هرچند کوتاه تماشا کنید یا به سایت ها و وبلاگ های تفریحی سری بزنید.

9 – تظاهر کنید شاد هستید

دکتر لیوبومیرسکی، استاد روان شناسیدانشگاه کالیفرنیا، می گوید: «ثابت شده حتی اگر فقط وانمود کنید که شاد هستید، کم کم احساس بهتری پیدا خواهید کرد.» توجه داشته باشید که وقتی چهره ای گشاده داشته باشید، دوستان بیشتری هم پیدا خواهید کرد و رفتار دیگران نیز با شما بهتر خواهد شد.10 – استراحت کنید

استراحت، آرامش، سکوت و تنهایی نیز گاهی می توانند مفرح باشند. بعد از یک روز کاری پرسروصدا و شلوغ چند دقیقه به خودتان آرامش دهید و بیرون بروید یا موقع کار چنددقیقه صندلی تان را از میز کار دور کنید، چشمانتان را ببندید و به موضوعات خوشایند فکر کنید.

11 – بروید کنسرت، تئاتر و سینما

دکتر مریام تاتزل، روان شناس معتقد است کسانیکه بخشی از درآمدشان را صرف رفتن به کنسرت موسیقی، تئاتر و سینما می کنند، شاداب تر از کسانی هستند که با پس اندازشان جواهرات و لباس های گران قیمت می خرند. فقط به فکر خرید لوازم جدید منزل و لباس های شیک و گران قیمت نباشید، برای تفریح هم هزینه ای در نظر بگیرید.

12 – با یک دوست صحبت کنید

پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند کسانی که خوشحال ترند، 7 برابر بیشتر از افراد غمگین به دیدار دوستان و آشنایان شان می روند. محققان ثابت کرده اند افرادی که در فاصله نسبتا نزدیکی از دوستان و خویشاوندانشان زندگی می کنند، تا 42 درصد بیشتر احساس شادی دارند. به همین دلیل به جای اینکه در اوقات فراغت روی کاناپه لم بدهید و کانال های تلویزیون را عوض کنید، با یک دوست قدیمی گپ بزنید یا به دیدار اقوام بروید.

13 – سبزی و میوه بخورید

وقتی کسل و بی حوصله هستید، میوه یا سالاد بخورید. میوه ها و سبزی های تازه نه تنها سرشار از ویتامین ها و مواد آنتی اکسیدان هستند، بلکه شما را شاداب و سرحال می کنند.

14 – یک کار خیر انجام دهید

محققان معتقدند کمک کردن داوطلبانه به دیگران باعث می شود انسان احساس شادی کند زیرا با انجام این کار، حس همدلی و صمیمیت با دیگران تقویت می شود و قدر توانایی ها و امکانات خودتان را بیشتر خواهید دانست. در طول روز موقعیت های بسیاری پیش می آید که می توانید به کمک همنوعانتان بشتابید، اما بهترین کار این است که برنامه منظمی برای کمک به نیازمندان داشته باشید.

منبع: سلامت

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1390/08/17
ali bod.mamnoon
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1390/08/23
با یک دوست صحبت کنید یکی از بهترین راههاست مخصوصا اگر محرم راز باشد
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1390/08/23
مطالب خیلی جالب و عالی بود .ممنون
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1390/08/23
khob bod.albate elahe khanom age mahram raz peyda besha. mamnon. m.ehsani60@ yahoo.com
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1390/08/23
kheili khob va amozande bod
va adam mitone toye zendegish azash estefadekone va bedigaranam enteghalbede
Iran, Islamic Republic of
09:51 - 1390/08/24
khili hal kardam.mer30
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1390/08/25
مطالب جالبی بود ممنون
Iran, Islamic Republic of
16:38 - 1390/08/25
خوب بود.
اما وقتی درد و غم دنیا بریزه سرت،دیگه اینا رو نمیفهمید..........
Iran, Islamic Republic of
21:08 - 1390/08/25
ببینم حالا اگه بیکار شدی یا 4، 5 ماه حقوق نگرفته باشی یا موقع قسطت یا اجاره خونه رسیده باشه یا ببینی قیمت اجناس ساعتی داره بالا میره یا ... بازم حسش رو داری این کارها رو انجام بدی!
پاسخ ها
سعید
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۸
آی گفتی اقا مهردا باید مداحی خوندو گریه کنیم که خدا چرا این همه قسطو و... دیگه حس کجا بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شریک غمتم اقا مهرداد برا قسطات
United States
12:09 - 1390/08/26
به نظر من برای شاد بودن یک روح بلند و آرام مورد نیاز است نه آجیل و سینما .
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1390/08/28
آقا مهرداد دمت گرم باهات موافقم.

تو حرف شاید،اما واقعا اگر مشکل داشته باشی با هیچی شاد نمی شی!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج