گزارش بنزین های آلوده آماده است
۱۴۵۸۰۰
۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۴
۴۸۳۵
درحالی رییس کمیسیون بهداشت مجلس از آماده شدن گزارش توزیع بنزین های پتروشیمی و ارسال آن برای ریاست مجلس و تصمیم گیری از سوی وی خبر می دهد که به نظر می رسد در تهیه این گزارش کمتر نظر کمیته پتروشیمی مجلس در آن لحاظ شده باشد.
خبرگزاری دانا: وقتی که بحث تولید بنزین های پتروشیمی و زیان بار بودن آنها برای مردم داغ شد، پای مقامات و نهادهای مختلف به میان آمد. مجلس یکی از اصلی ترین نهادهای نظارتی بود که پای در میدان نهاد تا اقدام به تهیه گزارشی از زیان بار بودن یا نبود بنزین های پتروشیمی برای مردم کند.

کمیسیون انرژی، کمیسیون بهداشت به همراه کمیته پتروشیمی که در داخل کمیسیون صنایع مجلس فعالیت می کند، بخش هایی از خانه ملت بودند که درگیر ماجرا شدند.

در همین زمینه موید حسینی صدر، رییس کمیته پتروشیمی، با اعتقاد به اینکه تولید سوخت توسط پتروشیمی‌ها در زمان تحریم اقدام مناسب و قابل ستایشی بود، افزود: تا زمانی که ناچار نیستیم نباید از سوخت پتروشیمی‌ها استفاده کنیم زیرا علاوه بر آلودگی، قیمت تمام شده بنزین پتروشیمی‌ها بالاست.

از طرفی حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، کمتر از 10 روز پیش در گفت و گو با شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران درباره موضوع آلوده بودن بنزین پتروشیمی با اشاره به بررسی این پرونده در طول دوماه گذشته در کمیسیون متبوعش گفت: ما در این مدت با دستگاههای نظارتی ارتباط داشته و جلسات متعددی برگزار کردیم.

وی با تأکید بر بررسی‌های کاملی که کمیسیون بر روی گزارشهای دریافتی نهادهای ذیربط انجام داده، بیان کرد: گزارش نهایی را خدمت رییس مجلس ارایه کردیم تا اگر ایشان صلاح بدانند از تریبون مجلس قرائت شود.

پیش تر نیز رضارحمانی رییس کمیسیون صنایع با کنار کشیدن از روند تهیه گزارش بنزین های پتروشیمی به شانا گفت: ما در این زمینه ورود نکرده‌ایم، کمیسیون بهداشت از منظر «سلامت» گزارش تهیه کرده است.

همزمان با مجلس دولت نیز از شهریور پارسال تاکنون اقدامات متعددی را در مورد بهبود کیفیت سوخت توزیع شده در کشور و حذف آلودگی های زیست محیطی انجام داده است. از میان اقدامات انجام شده می توان اشاره داشت به موارد زیر:

- تصویب راهکارهای اجرایی کاهش آلودگی در هیات دولت
- توقف استفاده از ترکیبات پتروشیمی در سوخت مصرفی کشور
- توزیع بنزین یورو ۴ در شهرهای تهران، کرج، اراک، تبریز و اصفهان
- ارتقای استاندارد خودروهای سواری به یورو ۴ پس از ۹ سال
- آنالیز مستمر بنزین توزیعی در کلانشهرها در بازه زمانی سه ماهه
- تکمیل شبکه پایش زمینی گرد وغبار
- تدوین حدود مجاز معاینه فنی
- تهیه حدود مجاز خروجی از واحدهای صنعتی

با این حال شواهد حاکی است گزارشی که به گفته عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت، تحویل ریاست مجلس برای تصمیم گیری شده، یک گزارش تک وجهی است که بیشتر دیدگاه های اعضای کمیسیون بهداشت در آن مدنظر قرار گرفته است و نظر کمیته پتروشیمی مجلس در آن مغفول مانده است.

این نکته از این بابت مهم به نظر می رسد، زیرا کمیسیون صنایع و به دنبال آن کمیته پتروشیمی این کمیسیون به طور تخصصی وضع فنی پتروشیمی‌ها را بررسی می‌کنند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج