علی معلم: شجریان حرکات جلفی انجام داده
۱۵۷۶۴۲
۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ۲۲:۲۴
۱۵۵۱۳
علی معلم دامغانی رئیس فرهنگستان هنر در واکنش به حضور هنرمندان در سفارت فرانسه و دریافت نشان شوالیه گفت: حقیقت این است که این عنایت‌ها سود ارجمندانی که این طرف هستند نیست.
خبرگزاری فارس: علی معلم دامغانی رئیس فرهنگستان هنر در واکنش به حضور هنرمندان در سفارت فرانسه و دریافت نشان شوالیه گفت: حقیقت این است که این عنایت‌ها سود ارجمندانی که این طرف هستند نیست. برای اینکه هنوز دعوا و دعوی باقی است و نمی‌شود که ۲ لشکر روبروی هم ایستاده باشند و از سوی لشکر دشمن به سالاران این لشکر جایزه بدهند. معنی این بد است و هوشمندان زیر بار این مسئله نمی‌روند و علیزاده یکی از آن‌ها است.

وی افزود: افرادی مثل شجریان و مهرجویی و ... با این روش خود را داوری می‌کنند و مردم هم روی این داوری حساب می‌کنند که این آدم نمی‌خواهد این طرفی باشد؛ بلکه می‌خواهد آن طرفی باشد و می‌خواهد از لشکر دشمن جایزه بگیرد و من هم به خاطر همین در این محفل شرکت نمی‌کنم. این اراده همان افراد است که باید مسئله را متوجه شوند و این یک مقابله است و در مقابله انسان هیچ منتی را از دشمن نمی‌پذیرد.

رئیس فرهنگستان هنر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر به شما پیشنهاد دهند تا نشان شوالیه را دریافت کنید گفت: شاید به من هم پیشنهاد داده باشند! ولی ببینید به چه دلیل باید به من پیشنهاد بدهند؟ زیرا آن‌ها دنیایشان مثل دنیای ما نیست و ما را بدوی و عقب‌افتاده می‌دانند و به خاطر عقب‌افتادگی به کسی شوالیه‌گری نمی‌دهند. این‌ها به کسی این انگ را می‌زنند که بگویند این مثل خود ما و از جنس خود ما است.

وی گفت: این جوایز علاقه آن‌ها به تبلیغ را نشان می‌دهد اما اینکه این طرفی‌ها این جایزه را رد یا قبول کنند یک ظرافتی می‌خواهد و انسان خردمند باید ارزیابی کند که اگر می‌ارزد بپذیرد و اگر ارزش ندارد و فردا موجب ملالت و پشیمانی وی می‌شود آن را نپذیرد.

معلم در ادامه به نحوه انتخاب‌‌ها اشاره کرد و گفت: به هر حال آن‌ها برای خودشان کار می‌کنند. بعد از میرزا عبدالله که در ردیف‌های آوازی کار کرده کسی که بیش از همه در اشاعه آن کوشیده و اثر تولید کرده شجریان است اما این آدم ۲-۳ اشتباه در این اواخر دارد. مثلا کاری دارد که عوام را به وی نزدیک می‌کند و در افطارها مردم از وی یاد کرده و برایش دعا می‌کنند. ولی برای چه گفت این اثر را بردارند و پخش نکنند؟ در حالی که به نظرم این از خردمندی نمی‌تواند باشد. یا اینکه این اواخر برخی حرکات جلفی را روی صحنه انجام داده و این در حالی است که وی از باوقارترین شخصیت‌های هنری در اجرا است و حرکاتی از او سر می‌زند که برای پسرش است و به نوجوانان اختصاص دارد. حال آن که وی استاد است و این این حرکات از وی بعید است و باید به قول شاعر «گوشه‌ای بنشین و سنگین شو» باشد. ای کاش وی قدر خود را می‌شناخت ولی در عین حال فراموش نمی‌کنیم که یک حقی دارد و این آخر عمری برگردد و استادی تمام عیار در موسیقی ردیف شود زیرا از آنان که قرآن می‌خوانند تا آنان که موسیقی پاپ کار می‌کنند تکیه‌شان بر موسیقی ردیف است. چون موسیقی شرق از مصر تا پکن همین موسیقی ردیف است.

وی در پایان به عضویت حسین علیزاده در فرهنگستان هنر اشاره کرد و گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اعضای پیوسته و وابسته فرهنگستان جواز صادر می‌کند و عضویت آن‌ها را تأیید می‌کند. ما در مورد تمام هنرمندان چه آن‌هایی که شوالیه گرفته و چه آن‌هایی که نگرفته‌اند این درخواست را برای شورا می‌فرستیم و آن‌ها باید تشخیص دهند که یک نفر عضو پیوسته فرهنگستان باشد یا خیر. من در اینجا اختیار اظهارنظر ندارم و فقط باید کار فرهنگی کنم و آن‌ها را معرفی کنم و رد و تأیید آن‌ها اول بر عهده خودشان و اعمالشان است بعد در ید کسانی است که آن اعمال را محاسبه خواهند کرد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
-
10:10 - 1393/09/12
علی معلم بسیار کوچکتر از آنی که درباره استاد نظر بدی فهمیدی.............
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
10:22 - 1393/09/12
تا جایی که ما میدونیم استاد شجریان گفت ربنا پخش بشه ولی صدا و سیما زیر بار نرفت . تعجب میکنم از اطلاعات اقای معلم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
11:22 - 1393/09/12
اين حرف علي معلم دور از عقل و ... است آيا پرونده زندگي خود او پاك و عاري از جلفي و ديگر احاديثي است كه در باره ايشان مي گويند؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
21:46 - 1393/09/12
برای اینکه حرکات جلف ایشان روندیده ام وبااینکه علاقه خاصی هم به ایشان ندارم ولی حالااززبان آقای معلم میشنوم واین است مصداق افشای فحشاازگناهان کبیره است بس آقای معلم درحق ایشان (آقای شجریان )بدی کرده است بایدحلالیت بطلبد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:10 - 1393/09/15
ایشون حرف هم میزنند؟؟؟؟؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج