اقدام زشت برخی بازدیدکنندگان کاخ سعدآباد
۱۶۰۳۶۲
۲۲ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۳
۲۰۴۱۱ 
برخی بازدیدکنندگان کاخ سعدآباد از درختان واقع در محوطه این بنای تاریخی بالا رفته، شاخه‌های چندصدساله آنها را شکسته ومیوه‌هایشان را می‌چینند و این کار را گاهی باکمک نگهبانان وسربازان کاخ انجام می‌دهند.
خبرگزاری مهر: برخی بازدیدکنندگان کاخ سعدآباد از درختان واقع در محوطه این بنای تاریخی بالا رفته، شاخه‌های چندصدساله آنها را شکسته ومیوه‌هایشان را می‌چینند و این کار را گاهی باکمک نگهبانان وسربازان کاخ انجام می‌دهند.

کاخ سعدآباد را با درختان و جنگلش می‌شناسند؛ جنگلی که محدوده وسیعی از شمال شهر را اشغال کرده تا هم محافظ و حائلی برای نهاد ریاست جمهوری و بخش نظامی سعدآباد باشد هم شاهراه تنفسی مردم شمال کشور و جاذبه‌ای برای کاخ ییلاقی تهران.

تا همین چند ماه پیش و قبل از تابستان اخباری از کاخ سعدآباد می‌رسید که نشان می‌داد اگر وضعیت آبرسانی به درختان کاخ به همین منوال ادامه یابد، این کاخ از درختان چندصد ساله و نایاب، تهی می‌شود. خبرگزاری مهر با انتشار این گزارش هشداری به مسئولان سازمان میراث فرهنگی داد و اعلام کرد که قنات‌ها مدتهاست لایروبی نشده، استخر آب‌ها خالی است، فاضلاب از محله های دربند و درکه وارد کاخ می‌شود، رودخانه دربند بو گرفته است و درختان مریض و در حال خشک شدن هستند. تا اینکه مدیریت کاخ سعدآباد از کارشناسان باغ‌های موزه‌ای دعوت کرد کرد تا به وضعیت درختان کاخ سعدآباد رسیدگی کنند.

تا قبل از ورود به تابستان استخرها مرمت و پر آب شد. لایروبی قنات‌های قابل استفاده انجام شد تا از آنها در مواقع کم‌آبی استفاده شود. ولی کاری برای رودخانه دربند صورت نگرفت شاید چون نمی توان جلوی ورود فاضلاب به کاخ را گرفت. تزریق دارو به درختان و تغییر روش آبیاری آنها از جمله کارهایی بود که وضعیت درختان را از حالت بحرانی به وضعیت مطلوب رساند.

اما اکنون با وجود اینکه کارشناسان مورد نظر حتی کار درمان این درختان و راه ‌ندازی گلخانه‌های باغ را انجام داده‌اند اما هنوز کاری برای ایجاد فرهنگ پاسداری از درختان موزه‌ای در میان بازدیدکنندگان باغ انجام نشده است. چون هنوز هم بازدیدکنندگان تصور می‌کنند که کاخ سعدآباد فقط درخت چنار دارد در حالی که برخی از درختان این کاخ را حتی باغ گیاهشناسی ایران نیز ندارد. در این میان برخی از بازدیدکنندگان از درختان گردو آویزان می‌شوند و یا با چوب و چماق به جان درختان می‌افتند تا از میوه های آن استفاده کنند!

خبرنگار ما که بارها شاهد این اتفاق بوده است، مشاهده کرده در این راه نگهبانان و سربازان کاخ هم به کمک بازدیدکنندگان آمده و به آنها برای چیدن میوه‌های درختان بلند قامت کاخ کمک می‌کنند آن هم با شکستن شاخه‌های درختان. این درحالی است که سربازان و نگهبانان محوطه کاخ وظیفه دارند تا از درختان نیز محافظت کنند اما گویا مسئولان کاخ یادشان رفته که به آنها و حتی بازدیدکنندگان بگویند درختان سعدآباد هم جزئی از میراث این کاخ است.
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
United States
18:30 - 1393/09/22
کاخ رو خراب کنید و برج بسازید تا یاد شاهان از بین برود
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1393/09/22
بچه جون میمون از اون درختها بالا میره مگه تو میمونی
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1393/09/24
باسلام گردو هاش رابخورید ولی شاخه هاش رانشکنید که دوباره گردو بده میدونید مغزگردوکیلوئی 65 هزارتومان است یاعلی مدد.
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1393/10/01
تواین کشور چیزی اصن سالم موند؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج