قیمت قبر در تهران دو برابر مسکن است!
۱۶۷۸۷
۱۸ دی ۱۳۹۰ - ۰۸:۵۰
۳۸۱۶
اعضاي شورا در روزهاي اخير برخي قيمت‌هاي درج شده در متن لايحه را به لحاظ گراني معادل دو برابر قيمت مسكن در تهران تشبيه كرده بودند كه اين نگاه، كار تصويب افزايش قيمت قبر را سخت خواهد كرد.
لايحه‌اي كه شهرداري‌تهران براي افزايش قيمت قبور بهشت‌زهرا(س) به شوراي‌شهر ارائه كرده، امروز در صحن غيرعلني شورا بررسي مي‌شود.

اعضاي شورا در روزهاي اخير برخي قيمت‌هاي درج شده در متن لايحه را به لحاظ گراني معادل دو برابر قيمت مسكن در تهران تشبيه كرده بودند كه اين نگاه، كار تصويب افزايش قيمت قبر را سخت خواهد كرد.

متن اين لايحه حاكي است: در حالی که هم‌اكنون قیمت قبر سنددار در فازهاي یک ، دو و سه بهشت زهرا(س) همراه با هزینه کفن و دفن حدود یک میلیون تومان است، شهرداري در لايحه، قیمت رزرو قبور در قطعات جاری را 500 هزار تومان و هزينه «رزرو و دفن» در قبور فاز دو و سه را نيز از یک میلیون و 500 هزار تومان تا 7 میلیون و 500 هزار تومان تعیین كرده است.

طبق اعلام مسوولان ارائه خدمات در بهشت زهرا (س)، هم‌اكنون قبور قطعات جاری به صورت رایگان به متقاضی ارائه مي‌شود و در این قطعات تنها هزینه خدمات کفن و دفن دریافت می‌شود به گونه‌ای که قیمت قبری سه طبقه در قطعات جاری در زمان فعلی حدود یک میلیون تومان و قیمت پیش خرید آن حدود سه میلیون و 500 هزار تومان است .

که با لایحه جدید شهرداری قیمت رزرو قبوری که در قطعات جاری (یعنی قطعاتی که عمده دفن در آن صورت می‌گیرد) قرار دارد 500 هزار تومان خواهد بود و در صورتی که متقاضی بخواهد قبری را پیش خرید کند قیمت پیش خرید قبر توسط پیشنهاد مدیرعامل و تصویب در هیات مدیره سازمان بهشت زهرا(س) با قیمتی متفاوت امکان پذیر می‌شود.

در بخش دیگری از لایحه پیشنهادي، به قیمت قبور در فاز یک ، دو و سه اشاره شده است که قیمت هر قبر با توجه به فاز، تنوع قطعات در هر فاز و نوع خدمات و قدمت آنها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال قیمت رزرو و دفن در هر طبقه از قبور در فاز سه پايین‌ترین قیمت در میان سه فاز ذکر شده است.

 به طوری که رزرو و دفن اموات در اين فاز فقط تا مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان است اما در فاز دو بهشت زهرا (س) به علت تنوع قطعات و نوع خدمات عرضه شده، قیمت قبور از مبلغ دو میلیون و 750 هزار تومان تا مبلغ 7 میلیون و 500 هزار تومان متفاوت است.

همچنين قیمت دفن اموات در قبور فاز يك بیش از دو فاز دیگر بهشت زهرا(س) تعیین شده است. بنا بر پیشنهاد شهرداری تهران هر طبقه از قبور فاز یک به مبلغ 15‌میلیون تومان خواهد بود.

امكان پيش‌فروش

در لايحه ارائه شده به شورا، براي پيش‌خريد قبر شرايط تازه‌اي درنظر گرفته شده به اين صورت كه متقاضي پيش‌خريد بايد سالانه معادل يك درصد مبلغ پيش‌خريد را به سازمان بهشت‌زهرا (س) پرداخت كند. هدف از اين اقدام، واقعي‌كردن تقاضاي خريد قبر و ترغيب مردم به استفاده بيشتر از خدمات قبور جديد و رايگان اعلام شده است.

قبر خانوادگي، چند؟

در مجموعه آرامگاه‌های خانوادگی دو نوع قبر روباز و مسقف با دو قیمت متفاوت پیش‌بینی شده است. آرامگاه‌های خانوادگی روباز با تعداد 10 قبر دو طبقه 150 میلیون تومان و با تعداد 10 قبر سه طبقه 170 میلیون تومان براي قیمت‌گذاری پيشنهاد شده‌اند.

همچنين قیمت قبور در بخش آرامگاه‌های خانوادگی مسقف با تعداد 24 تا 25 قبر دو طبقه 170 میلیون تومان و با تعداد 24 تا 25 قبر سه طبقه 200 میلیون تومان براي تصويب به شوراي‌شهر پیشنهاد شده‌اند.همچنين در تبصره‌ای از لایحه پیشنهادی آورده شده که سازمان بهشت زهرا (س) اجازه ایجاد و احداث یک یا دو طبقه دیگر در قبوری که بالای 30 سال قدمت دارند را خواهد داشت.

در همین حال شهرداری عنوان کرده است که در صورت تصويب قيمت‌هاي جديد، از سال آینده متناسب با بهای تمام شده خدمات و سایر هزینه‌ها با پیشنهاد مدیرعامل و تصویب هیات مدیره قیمت‌ها تا سقف 10 درصد، سالانه قابل تغییر خواهد بود.


منبع: دنیای اقتصاد

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران


نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج