تورم بدن نشانه چیست؟
۱۷۴۸۱۴
۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
۴۸۰۶۹۶ 
آیا ورم دست، پا، پلک، صورت، شکم و ... خبر از وجود یک بیماری خطرناک می‌دهد؟ چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
برترین‌ها: همه ما تجربه ورم یا ادم در حداقل یک یا چند منطقه از بدن‌مان را داریم و می‌دانیم اگر خوش‌شانس باشیم این ورم بعد از مدتی خود به خود رفع می‌شود اما گاهی اوقات ورم‌ها سمج‌تر از آن هستند که بعد از چند روز محو شوند و می‌توانند نشانه یک بیماری مهم مثل بیماری‌های کلیوی، کبدی، قلبی و... باشند.
 
در چنین شرایطی اگر ورم‌ها جدی گرفته نشوند، بیماری پنهان در پشت آنها پیشرفت می‌کند و حتی ممکن است جان‌تان را به خطر بیندازد! پس اگر می‌خواهید با انواع این برآمدگی‌ها و دلیل پیدا شدن‌شان در نقاط مختلف بدن آشنا شوید، صحبت‌های دکتر سعید کلباسی، فوق‌تخصص غدد و متابولیسم، فلوشیپ دیابت و استادیار دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی را از دست ندهید.

ورم انواع مختلفی دارد!

ادم یا ورم به‌طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شود؛ ورم‌های کلی یا منتشر در تمام بدن و ورم‌های موضعی که فقط در یک نقطه خاصی از بدن ایجاد می‌شوند. ورم‌ها را همچنین می‌توان به دو نوع گوده‌گذار و غیرگوده‌گذار تقسیم کرد. در ورم‌های گوده‌گذار وقتی دست‌مان را روی منطقه ورم‌کرده می‌گذاریم و ۳۰ ثانیه نگه می‌داریم و بعد برمی‌داریم جای آن در ناحیه باقی می‌ماند. این حالت ناشی از تغییر مایع میان‌بافتی زیر سلول‌هاست که به اطراف منتقل می‌شود و گودی در آن ناحیه ایجاد می‌کند اما در ورم‌های غیرگوده‌گذار با فشار انگشت، جای آن باقی نمی‌ماند.

تورم بدن نشانه چیست؟

ورم‌های گوده‌گذار معمولا به علت چند دسته از بیماری‌های کلی مثل بیماری‌های کلیوی، قلبی، کبدی، کمبود پروتئین و. . . ایجاد می‌شوند. ورم‌های غیر گوده‌گذار نیز بیشتر به دنبال اختلالات سیستم لنفاوی یا اختلال در بازگشت وریدی اتفاق می‌افتند و معمولا موضعی هستند؛ برای مثال ممکن است فردی در ناحیه لگن جراحی شود و به دنبال آن یکی از پاهایش ورم کند یا ممکن است سینه و غدد لنفاوی‌اش را جراحی کنند و به دنبال آن یکی از دستانش ورم کند یا در مثالی دیگر بیماری را تصور کنید که عمل قلب باز انجام داده و به دلیل اینکه از ناحیه پایش یک تکه ورید برداشته شده دچار ورم منطقه‌ای در آن قسمت از پا شده‌است.

وقتی همه جای بدن ورم می‌کند. . .

ورم‌های کلی معمولا به دلیل افزایش فشار داخل ورید‌ها ایجاد می‌شوند. به عبارت دیگر وریدی که باید مایع را از فضای میان‌بافتی برگرداند دچار افزایش فشار شده و ورم ایجاد می‌کند. از علل شایع ورم‌های کلی می‌توان به کمبود پروتئین‌های داخل خون به‌خصوص آلبومین اشاره کرد. بیماری‌های کبدی نیز می‌توانند باعث کاهش تولید آلبومین در بدن شوند. کم‌کاری تیروئید و نارسایی‌های قلبی نیز از دیگر بیماری‌هایی هستند که باعث ورم کلی بدن می‌شوند.

شاید مشکل از کلیه و کبد باشد!

یکی از دلایل ورم‌های گوده‌گذار بیماری کلیوی و دفع پروتئین است؛ برای مثال این نوع ورم در سندرم‌های نفروتیک (نوعی اختلال در کلیه که باعث دفع پروتئین می‌شود) به دنبال بیماری‌های عفونی، دیابت، فشار خون یا گلومرونفریت‌ها (التهاب کلیه) دیده می‌شود.

در واقع هرگاه میزان پروتئین خون پایین می‌آید آب به‌راحتی از درون عروق به بافت‌های زیرجلدی نفوذ پیدا می‌کند و باعث تورم می‌شود. همان‌طور که گفته شد این ورم در بیماری‌های کلیوی ناشی از دفع پروتئین است اما در بیماری‌های کبدی ناشی از عدم تولید پروتئین است بنابراین هر دوی این موارد باعث ورم می‌شوند.

هر ورمی خطرناک نیست

هر ورمی خطرناک نیست و خوشبختانه اکثر علل ورم قابل درمان هستند از جمله بیماری‌های کلیوی، کبدی، کمبود پروتئین و بیماری‌های ناشی از نارسایی‌های قلب. ورم ناشی از این بیماری‌ها را می‌توان با کاهش نمک مصرفی و استفاده از داروهای اختصاصی و داروهای مدر برطرف کرد.

دیابتی‌ها مراقب ورم پا باشند

ورم‌های موضعی معمولا ناشی از بیماری‌های سیستمیک (درگیر کننده تمام بدن) نیستند و بیشتر به علت سلولیت (عفونت بافت زیرجلدی) یا التهاب در ناحیه رخ می‌دهند؛ برای مثال در بیماران دیابتی می‌بینیم گاهی اوقات ناحیه خاصی از پای‌شان به دنبال عفونت یا زخم دچار ورم می‌شود. این نوع ورم‌ها باید جدی گرفته شوند در غیر این صورت ممکن است عفونت شدت پیدا کند و حتی به قطع عضو منجر شود.

ورم در بارداری طبیعی است؟

درصدی از ورم‌ها در بارداری طبیعی و جزئی از فیزیولوژیک بارداری محسوب می‌شوند. به‌خصوص در سه ماهه دوم و سوم وقتی جنین بزرگ می‌شود روی سیستم وریدی تحتانی فشار می‌آورد درنتیجه بازگشت وریدی مختل می‌شود و کمی ورم در پا ایجاد می‌کند. اما اگر ورم زودتر از سه ماهه دوم و سوم ایجاد شود یا شدیدتر از حالت طبیعی باشد باید توسط متخصص زنان یا داخلی مورد بررسی قرار بگیرد چراکه می‌تواند ناشی از یک بیماری خطرناک در بارداری به نام پره‌اکلامپسی (مسمومیت بارداری) یا یک اختلال کلیوی باشد. اما به‌طور کلی ورم تا حدی در این دوران عادی است و جای نگرانی وجود ندارد. این ورم‌ها اغلب محدود به اندام‌های تحتانی هستند. همچنین با خوابیدن بهتر و در طول روز با ایستادن تشدید می‌شوند.

تورم بدن نشانه چیست؟

ورم کبود و نارسایی قلبی!

در ورم‌های ناشی از نارسایی قلبی، مشکل از بازگشت وریدی خون به سمت راست قلب است، در این حالت قلب نمی‌تواند به خوبی خون را پمپاژ کند و آن را پس می‌زند و باعث ورم می‌شود. ورم در نارسایی‌های سمت چپ قلب نیز ابتدا بیشتر در ریه ایجاد می‌شود بنابراین فرد دچار خس‌خس و تنگی نفس خواهد شد اما ورم ناشی از نارسایی سمت راست قلب معمولا در دست و پا و اندام تحتانی رخ می‌دهد. درکل ورم‌های قلبی معمولا همراه با سیانوز (کبودی پوست) و کم شدن اکسیژن هستند، به همین دلیل تحت عنوان ورم‌های سیاه یا کبود نیز شناخته می‌شوند و می‌توانند خطرناک باشند.

ورم پا نشانه چیست؟

تورم پا اگر دوطرفه باشد سیستمیک و مربوط به کل بدن است اما اگر یک‌طرفه باشد، ورم موضعی محسوب می‌شود که در این صورت فرد حتما باید از نظر لخته شدن خون در عروق پا بررسی شود. در ورم دوطرفه پا نیز ابتدا باید از فرد در مورد داروهای مصرفی و سوابق بیماری‌هایش سوال کرد سپس آزمایش‌های لازم درخواست می‌شود. برای مثال «آملودیپین» یکی از داروهای کاهنده فشار خون است که می‌تواند باعث تورم هر دو پا شود. اگر هم تورم فقط در یک پا باشد می‌توان با انجام یک سونوگرافی داپلر، تخلیه وریدی آن ناحیه را بررسی کرد.

ورم شکم نشانه چیست؟

تورم در شکم تحت عنوان آسیت خوانده شده و معمولا در بیماری‌های کبدی، قلبی و کلیوی دیده می‌شود. برای تشخیص علت آن نیز باید از مایع آسیت نمونه‌برداری شود و در آزمایشگاه آنالیز صورت گیرد. این تورم می‌تواند بر اثر بیماری‌های موضعی در شکم مثل سل صفاقی (شکمی)، سرطان صفاقی یا بیماری‌های سیستمیک مثل نارسایی و سیروز کبدی، سرطان کبدی، سرطان پخش شده در شکم یا حتی نارسایی سمت راست قلب ایجاد شود.

ورم صورت نشانه چیست؟

در این رابطه بیشتر تورم پشت پلک‌ها و بیماری‌های سیستمیک مطرح است؛ برای مثال بیماری کم‌کاری تیروئید و سندرم نفروتیک ناشی از دفع پروتئین در کلیه معمولا با تورم صورت ظاهر می‌شود. افراد مبتلا به سندرم نفروتیک معمولا صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوند صورت‌شان ورم کرده است و شب‌ها نیز این ورم به مچ پا تغییر مکان می‌دهد. خیلی از بیماری‌های التهابی نیز می‌توانند باعث تورم در صورت شوند که این حالت معمولا همراه با تغییر رنگ و قرمز شدن پوست است. تورم یک‌طرفه پلک نیز معمولا علتی موضعی دارد.

ورم دست نشانه چیست؟

علت ورم دست بستگی به این دارد که چقدر از دست درگیر شده باشد؛ برای مثال اگر ورم فقط تا ناحیه مچ دست‌ها باشد احتمال وجود یک بیماری شایع مثل اسکلرودرمی (نوعی بیماری روماتیسمی) پررنگ می‌شود. از دیگر بیماری‌هایی که باعث تورم و التهاب پشت دست‌ها می‌شود می‌توان به بیماری آرتریت روماتوئید، تنوسینوویت (ورم غلاف تاندون) و بیماری‌های روماتولوژیک اشاره کرد.

اگر هم ورم در کل دست و یک‌طرفه باشد اختلالات دیگری مطرح می‌شود؛ برای مثال کسانی که دنده‌های گردنی بزرگ دارند ممکن است تخلیه سیستم وریدی‌شان در شبکه بازویی مختل شود و دست‌شان ورم کند. علاوه بر این همان لخته‌ای که در پا ممکن است ایجاد شود در دست هم می‌تواند تشکیل شود و تورم ایجاد کند. اگر هم هر دو دست با هم ورم کنند احتمال بیماری‌های سیستمیک وجود دارد. گاهی نیز متاسفانه علل سرطانی (مثل سرطان پستان و غدد لنفاوی) باعث ورم یک‌طرفه و غیر گوده‌گذار در دست‌ها می‌شوند.

به الگوی ورم توجه کنید!

الگوی ورم در تشخیص علت آن می‌تواند کمک کننده باشد؛ برای مثال در بیماری‌های قلبی ابتدا پا دچار ورم می‌شود و در ادامه شکم ممکن است دچار افزایش مایع و ورم شود اما در بیماری‌های کبدی ابتدا مایع در فضای شکم جمع می‌شود و بعد پا ممکن است متورم شود. در بیماری‌های تیروئید نیز معمولا همزمان با تورم پا، پلک نیز متورم می‌شود درصورتی که ورم پلک چشم‌ها در بیمارهای قلبی ناشایع است. در نتیجه از روی الگوی درگیری ورم هم می‌توان احتمال وجود بعضی بیماری‌ها را پررنگ‌تر یا کم‌رنگ‌تر کرد.

تورم بدن نشانه چیست؟

ورم غدد لنفاوی نشانه چیست؟

سیستم لنفاوی در کل بدن وظیفه حمل سلول‌های ایمنی و بخشی از مایعات خارج شده از سلول‌ها را برعهده دارد. علت ورم در غدد لنفاوی بسته به محل غده می‌تواند متفاوت باشد؛ برای مثال تورم غدد لنفاوی زیر گلو می‌تواند به علت یک عفونت ساده گلو اتفاق بیفتد. تورم غدد لنفاوی زیر بغل نیز می‌تواند ناشی از سرطان پستان باشد.

 تورم غدد لنفاوی در بالای ترقوه می‌تواند ناشی از یک سرطان در سیستم گوارش باشد. تورم غدد لنفاوی در ناحیه پا یا کشاله ران نیز می‌تواند ناشی از یک عفونت در همان قسمت باشد. اگر هم غدد لنفاوی چند ناحیه همزمان ورم کنند احتمال وجود بیماری‌های سیستمیک مثل بیماری‌های عفونی، سرطان خون، لنفوم (نوعی سرطان سیستم ایمنی) و. . . مطرح می‌شود. به‌طور کلی تورم غدد لنفاوی اغلب منشا عفونی داشته یا ممکن است ناشی از بدخیمی باشد.

سه مرحله برای تشخیص علت ورم!

در تشخیص علت ورم‌های کلی توجه به سه نکته ضروری است:

۱. اگر ورم ناشی از اختلالات کلیوی باشد باید یک آزمایش ادرار درخواست شود تا میزان دفع پروتئین مشخص شود. همچنین باید میزان BUN و کراتینین خون اندازه‌گیری شود تا بتوان از این طریق کارکرد کلیه را بررسی کرد.

۲. در تشخیص ورم‌های ناشی از مشکلات کبدی باید آزمایش‌هایی برای اندازه‌گیری آلبومین و پروتئین خون درخواست شود. در قدم‌های جلوتر نیز سونوگرافی و اندازه‌گیری آنزیم‌های اختصاصی کبدی، PT و. . . به تشخیص کمک می‌کند.

۳. در تشخیص ورم‌های ناشی از نارسایی قلبی، گرفتن شرح حال بیمار بسیار کمک‌کننده است برای مثال داشتن تنگی نفس، سابقه سکته‌های قلبی و. . . همگی باعث می‌شود بیشتر به مشکلات قلبی شک کنیم که در این صورت باید درخواست مشاوره قلب، نوار قلبی و اکو داده شود.

نمک هم بی‌تقصیر نیست!

مصرف نمک هم می‌تواند باعث ورم شود البته در افراد سالم، کلیه این قابلیت را دارد که نمک اضافی را از بدن دفع کند بنابراین مصرف نمک بیشتر در کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای و کلیوی دارند باعث تورم می‌شود. در واقع نمک آب را به سمت خود جذب می‌کند. پس اگر میزان نمک خون زیاد باشد باعث جذب آب همراه و تجمع آب در فضای بین سلولی و ورم می‌شود.  پس اگر مبتلا به بیماری‌های کلیوی هستید باید با احتیاط بیشتری نمک مصرف کنید.

اگر ورم همراه با درد باشد. . .

بعضی ورم‌ها همراه با درد هستند از جمله ورمی که به صورت موضعی و به دنبال بیماری‌هایی چون روماتیسم، نقرس و. . . روی مفاصل دست و پا ایجاد می‌شود. برای مثال افرادی که گوشت قرمز زیاد می‌خورند، اسید اوریک در مفاصل‌شان رسوب می‌کند و قاعده شست‌شان متورم و بسیار دردناک می‌شود. یکی دیگر از انواع ورم‌های دردناک، ورمی است که به دنبال سلولیت‌ها یا عفونت‌های موضعی ایجاد می‌شود. برای مثال در بیماران دیابتی ممکن است گوشه پای‌شان زخم شود و دور آن ورم کند که این ورم همراه با درد است و نشانه‌ای از عفونت موضعی است.

نکته: مصرف گوشت قرمز به تنهایی دلیل ورم کردن دست‌ها نیست مگر اینکه زیاده‌روی در مصرف گوشت باعث افزایش دریافت پورین شده و بیماری نقرس ایجاد شود.

نکته: داروهای مسکن نیز می‌توانند باعث ایجاد ورم شوند البته به شرطی که مصرف‌شان طولانی و بیش از حد باشد و منجر به نارسایی کلیوی شود بنابراین مصرف محدود و کم آنها باعث ورم نخواهد شد. به‌طور کلی تمامی داروهایی که باعث عوارض کلیوی و کبدی می‌شوند می‌توانند ورم ایجاد کنند. کورتون نیز یکی دیگر از داروهایی است که زیاده‌روی در مصرف آن باعث ورم می‌شود.

نکته: در صورت وقوع ورم توصیه می‌شود از سنگینی وزن‌تان روی آن اندام خودداری کرده و ترجیحا آن را تکان ندهید. در اولین فرصت نیز به پزشک مراجعه کنید.

هشدار: اگر علت ورم به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است اما اگر برای درمان آن دیر اقدام شود احتمال دارد فرد دچار عوارض بالقوه خطرناکی شود.
انتشار یافته: 42
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1395/06/30
سلام من بعضی وقتها که صبح از خواب بلند میشم کف دستام با لبهام و کمی صورتم باد داره ولی علائم دیگری ندارم تقریبا پانزده روز پیش هم فیریز کردم علتش میتونه برای این باشه ایا
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1395/12/10
سلام من صبحا كه از خواب بيدار ميشم با اينكه شب كرم مرطوب كننده به دستام ميزنم باز صبح دستام ورم ميكنه و يه حالت خشكى احساس ميكنم خيلى اذيت ميشم . البته اين ورم بشتر وقتا رو انگشتاى دستم و پشت دستم ديده ميشه لطفا راهنماييم كنيد تشكر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۲
دقیقا منم همین مشکل رو دارم
Iran, Islamic Republic of
04:53 - 1395/12/12
كسى نيس اينجا جووووووواب مارو بده؟؟؟؟!!!!
France
20:49 - 1395/12/24
باسلام کودکی۲ساله ورم دردست وپاها دارد وکله او کمی بزرگتر است, علت ودرمان وراهعلاج چیست
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1395/12/28
ورم کل بدن نشانه چیست الخصوص بیشتر قسمت معده و صورت
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1396/02/16
یک بیمار هست که بدنش به طور غیر عادی باد کرده علت چیست هوشیاری ۳ هستش
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1396/02/25
من بعداز مصرف مخدر دست وپام گاهی اوقات باد میکنه کسی میتونه بگ چرا اینجوری میشم؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1396/04/05
سلام وخسته نباشیدوقتی صبحاازخواب بیدارمیشم دست وپام ورم داره حتی شباتوخوابم گیزگیزمیكنه شده ازخواب بیدارشدم ادامه هم داشته بعدچنددقیقه كه ازخواب كامل بیدارشدم گیزگیزش درست میشه ورمم كمترمیشه خواهش میكنم دلیلشوبهم بگید ممنون میشم
Iran, Islamic Republic of
17:53 - 1396/04/14
ورم صورت ولب بالای ازچیست
پاسخ ها
عباس خردادی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۴
لب بالای من باد کرده
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1396/07/08
سلام پدر من کولیت روده داره و مدتی هست که نزدیکای آرنجش ورم کرده میخواستم بدونم این ورم از علائم این بیماری هست یا نه ؟
اگرم هست میتونه خطرناک باشه یا زیاد خطرناک نیست؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1396/11/14
ورم دست نشانه چیه
Iran, Islamic Republic of
00:59 - 1396/12/18
بنده صورتم باد کرده وقرمز میشود الرژی نیست
Iran, Islamic Republic of
20:55 - 1397/01/04
سلام
من مدتی هست که احساس میکنم قسمت راست شکم من ورم داره.
قبلا کمر درد داشتم که فکر میکردم دیسک کمرمه ولی حالا احساس میکنم که بخاطر ورم شکم منه .
چند جوش هم زده زیر شکمم که چند وقته که خوب نشده.
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید و بگید این علائم ممکنه به چه دلیل باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
خوب میشی
Iran, Islamic Republic of
20:57 - 1397/01/04
سلام
من مدتی هست که احساس میکنم قسمت راست شکم من ورم داره.
قبلا کمر درد داشتم که فکر میکردم دیسک کمرمه ولی حالا احساس میکنم که بخاطر ورم شکم منه .
چند جوش هم زده زیر شکمم که چند وقته که خوب نشده.
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید و بگید این علائم ممکنه به چه دلیل باشه
Iran, Islamic Republic of
21:01 - 1397/01/04
سلام
من مدتی هست که احساس میکنم قسمت راست شکم من ورم داره.
قبلا کمر درد داشتم که فکر میکردم دیسک کمرمه ولی حالا احساس میکنم که بخاطر ورم شکم منه .
چند جوش هم زده زیر شکمم که چند وقته که خوب نشده.
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید و بگید این علائم ممکنه به چه دلیل باشه
Iran, Islamic Republic of
15:49 - 1397/02/16
پدرم۷۵سال دارد۴۰سال دیابت که نابینا شده یکدفعه پشت دست راستش وزیر پلکش ورم کرده
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1397/03/03
باعرض سلام من ی دوسالی میشه ک بدنم باد میکنه ومخصوص ی جای مشخص نیس و همه جای بدنم سابقه باد کردن داره و بصورتی هس ک اول مثل ی کک قرمز شده و بعد ورم میکنه دکترا فقط گفتن الرژیه و سیتریزن دادن بخورم ولی هیچفرقی نکرده خواهشا اگ امکان داره راهنمایی ککنید ممنون
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
سلام
مربوط به تیروئید بدهید TSH یک آزمایش
شاید مربوط به مشکلات تیروئید باشد
به راحتی قابل درمان است
Iran, Islamic Republic of
08:34 - 1397/03/12
با عرض سلام وخسته نباشیدمادر شوهرمن نارسایی قلبی داره وچندبار بستری شده بخاطر ورم کردن کل بدنش یعنی در حدبیهوشی بود ازبیمارستان که مرخص میشه پنج و شش ماه حالش خوبه واین علاعم دوباره برمی گرده و۷۵ سالداره خودشم بنده خدا خسته می شه چیکار کنیم ودکترا بهش می کن هیچیت نیست لطفا راهنماییم کنیدممنون
Afghanistan
19:31 - 1397/04/11
مدت یکماه میشود ورم دست وپا وصورت پیدا کردیم لطفا برایم نظر بدهید چی کنم
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1397/04/15
من تمام بدنم ورم داره ولی بدون درده مخصوصا روی دستها پاها ساق پا و کل دستها
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1397/04/20
سلام.من یه مدته احساس میکنم طرف راست بدنم کمی بزرگتر از طرف چپمه .یعنی حدودنیم تا یک ساتت..بعضیا میگن طبیعیه همه یه طرفشون بزرگتره...گاهی اوقات احساس میکنم مفاصل همون سمتم ورم داره .خصوصا صبحها
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1397/04/22
سلام چندروزیست که لبهام ناخداگاه باد میکنه یبارلب بالام یه بار لب پایین بعدشم دستام به حدی که انگشترتودستم گیرکردروز اول روی شکمم کهیر هم زدبهم اطرافیان گفتن شاید چون هوا گرمه فلفل خوراکی زیادخوردی حساسیت پیداکردی سه چهارروز نخوردم اما دوباره کف دوتا دست ام بادکردرفتم آزمایش اد ار دادم گفت مشکلی نداری دیشب دوباره لب بال ام باد کرد صبح که از خواب پاشدم یه طرف صورتم بادست و پا هام باد کرده لطفا کمکم کنید که مشکلم چیه
پاسخ ها
سمیرا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
الرژی دارید
Iran, Islamic Republic of
07:57 - 1397/05/05
سلام
من کارم ساختمانی هستش و روزایی که بیشتر کار میکنم دچار ورم دست پا میشم و به حدی میرسه که هم درد داره هم نمیتونم انگستان تکون بدم یه نوع حس خستگی دارم تو جایی که ورم دارم
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1397/09/05
سلام من مدت ده روز است که طرف چپ بدنم یعنی دست چپم سه تا از انگشتهام وپای چپم سه تا از انگشتها ورم دارد ودرد ومور مور مبشود تیرویید کم کار هم دارم ومشکل کلیه وقلب هم ندارم وازمایش هم دادم علت را برایم بگویید
Iran, Islamic Republic of
08:01 - 1397/09/23
سلام من غوزک پای راستم ورم میکنه کفشم توپام نمیره سنگ کلیه داشتم ،کلیه سمت راستم،فشارخون هم دارم الانم ازدیروزهردوتاپلک های بالام شدیدابادکرده انگارزنبورنیش زده قرمزم شده آیامیتونه خطرناک باشه راهنمایی کنیدلطفا
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1397/10/04
سلام پدر من چند وقت پیش عمل کلیه کرده ولی الان چند وقته دوباره هم ورم صورت وهم ورم پا گاهی اوقات دارن میخواستم علت را بدونم با تشکر
Iran, Islamic Republic of
21:09 - 1397/11/04
سلام دست مادرم از ناحيه بازو و ارنج ورم زيادي داره و اين ورم كشيده شده به ساعد دستش انگاري ي جوري مايع توي دستاش جمع شده و حركت ميكنه قبلنا سينه ش توده داشت ك عمل كرده و الان سونوگرافي داديم خداروشكر چيزي نيست توي سينه ش ولي دستش خيلي دردميكنه .دكترغدد هم رفتيم گفتن به حيطه ي كاري ما مربوط نميشه ممنونم ميشم راهنماييم كنيد چه دكتري بايد براي اين موضوع بريم
Iran, Islamic Republic of
01:06 - 1397/11/22
سلام من دستم ۱۰ سال پیش عقرب نیشم زد و بستری شدم خوب شدم بد چند سال دستم وردم کرد چقد رفتم دکتر امارای گرفتم سنگو گرفتم عکس گرفتم گفتن سالمه بنظرتون ممنون میشم راهنمایم کنید
Iran, Islamic Republic of
15:30 - 1397/12/18
مطلب خیلی خوبی بود. من سالهاست این مشکل دارم. وقتی عصبی میشم خصوصا تابستان به خاطر گرمی هوا. ناگهان یه بخشی از بدنم ورم میکنه. گاهی دست گاهی پا گاهی آرنج و ...ورم شدید جوری که نمی تونم ددستم مشت کنم. البته هیچ دردیی نداره فقط سنگین میشه.. بعد چند روز هم خودش خوب میشه. خیلی دکتر رفتم همه آزمایشاتم سالم بوده. اما این ورم خیلی کلافه کنندس.. اون چند روز عملا از کار و زندگی میفتم. ممکنه به خاطر مشکل کلیه یا کبد باشه؟
United Arab Emirates
00:59 - 1397/12/20
سلام مادرم یک روز پیاده روی زیاد کرد چون هوا سردبود مریض شد صبح ک بیدارشد صورت وپشت پلک هایش ورم کرده ودست و پاهایش هم ورم کرد این ورم از چیه؟نشانه ی بیماریه؟
Iran, Islamic Republic of
22:16 - 1398/01/23
سلام ممنون میشم راهنمای کنید منو مادرم دوبار بستری شده بخاطره قلبش آنژیو شده دکتر گفته مشکلی نداره بستری میشه بعدش خوبه یه چند هفته میگزره دوباره همون حالت اول تنگی نفس می گیره نمیتونه راه بره الانم شکمش پا چپش ورم داره
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1398/02/18
سلام مدت دوماه است مچ دوپایم ورم کرده 45سالم هیچ سابقه مریضی ندارم رفتم دکتر کفته پمپ قلب ضعیفه خیلی هم ورزش میکنم حالا شونه هام مخصوصا سمت راست خیلی ودوتا از انکشتان دومی وسومی دودست از سمت انگشت کوچک که بشماریم انگشتام درست تا وراست نمیشد مخصوصا صبح که بیدار میشم خواهش دارم راهنماییم کنین ق ص قلب اسپ ولاکتون وکارویمود میخورم ممنوع ازمایش ادم سونو از پاهام کرفتم خوب بود ممنوع
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1398/04/22
سلام من صبح ک از خواب بیدار میشم پشت دست راستم ورم داره گاهی اوقات دودستم بعداز ۱ساعت ازبین میره میشه علتش لطفا بگین
Iran, Islamic Republic of
23:38 - 1398/06/03
سلام من همسرم پوست بدنش دون دون بعضی جاهاش قهوای جاهای دیگه قرمزمیشه دکترم رفت یه کرم باقرص سیتریزین دادن اماخوب نشدبلکه بیشترم شدالانم دوروزدست چپ ازارنج به پایین بادکرده لطف میکنی راهنمایی کنیدکه ازچی میتونه باشه
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1398/07/13
سلام من چند روزه پاهام ورم میکنه و درد میکنه و هی جاش عوض میشه قبلا هم اینجوری میشدم 19 سالمه دلیلش چیه
Iran, Islamic Republic of
01:17 - 1398/07/18
سلام ببخشید چند روزه صورت پدرم که ۵۸ ساله است ورم کرده اما الان قسمت لب بالاش و بینی اش خیلی ورم کرده دکتر هم رفته گفتن حساسیت و امپول و چند تا قرص دادن ولی فرقی نکرده لطفا راهنماییم کنید ممنونم
Iran, Islamic Republic of
07:47 - 1398/07/30
سلام خسته نباشیدعلت و رم شکم وپادربیماران کبدچیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج