موافقت انگلیس با لقاح از DNA سه نفر
۱۸۲۰۹۳
۰۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۹
۷۹۵۹
نمایندگان مجلس اعیان انگلیس شامگاه سه شنبه با طرح بحث برانگیز سیستم لقاح آزمایشگاهی (آی وی اف) با استفاده از «دی.ان.ای» دو زن و یک مرد موافقت کردند.
خبرگزاری ایرنا: نمایندگان مجلس اعیان انگلیس شامگاه سه شنبه با طرح بحث برانگیز سیستم لقاح آزمایشگاهی (آی وی اف) با استفاده از «دی.ان.ای» دو زن و یک مرد موافقت کردند.

با تصویب این طرح در مجلس اعیان با 280 رای موافق در مقابل 48رای مخالف، انگلیس اولین کشور جهان است که لقاح آزمایشگاهی (آی وی اف) با استفاده از ژن های سه نفر را به رغم برخی مخالفت های صورت گرفته از سوی کلیسای انگلیس و برخی از شخصیت های مذهبی این کشور، شکل قانونی داده است.

این طرح که برخوردار از حمایت دولت انگلیس بویژه دیوید کامرون نخست وزیر این کشور بود، در مجلس عوام نیز با 382 رای موافق در مقابل 128 رای مخالف به تصویب رسیده بود.

به گفته طرفداران این طرح بحث برانگیز، انجام این لقاح آزمایشگاهی گام مهمی برای رفع مشکل زنانی است که با مشکلات ژنتیکی ناشی از ˈنقص میتوکندریˈ (باتری سلول) مواجه هستند.

در این بیماری های ژنتیکی، «نقص میتوکندری» از مادر به فرزند منتقل می شود و فرد بیمار دچار مشکلات جسمی جدی از جمله کمبود شدید انرژی، ضعف عضلانی، نابینایی و ناراحتی قلبی می شود.

دکتر «دامه سالی داویس» رییس دفتر پزشکی وزارت بهداشت انگلیس پیشتر در دفاع از این طرح مدعی شده بود که این شیوه می تواند مانع از درد و رنج های زیادی شود .

وی عنوان کرد: 38 ژن در میتوکندری وظیفه ساخت انرژی برعهده دارند و اغلب کودکانی که با نقص در میتوکندری مواجه می شوند، بیش از یکسال تا دو سال زنده نمی مانند.

دکتر دامه سالی دویس اضافه کرد: کودکانی که بتوانند زنده بمانند بتدریج دچار ضعف در ماهیچه ها، قلب، کلیه ها و بینایی و مغز شده و در اوایل نوجوانی و در نهایت در اوایل دهه 20 از زندگی شان، به شکل دردناکی خواهند مرد.

طرفداران این طرح با بیان اینکه براساس برآورد های صورت گرفته در انگلیس 2 هزار و 500 زن دچار نقض میتوکندری هستند، عنوان می کنند که این زنان با این روشن می توانند فرزندانی سالم به دنیا بیاورند.

به گفته متخصصان، روش «انتقال میتوکندری» برای درمان یک نقص ژنتیکی انجام می گیرد که میتوکندری (باتری سلول) را دچار نقص می کند و در این روش که در واقع نوع خاصی از لقاح ازمایشگاهی یا «آی وی اف» است، هسته تخمک زن اهدا کننده بیرون آورده و بجای آن مواد ژنتیکی مادر واقعی قرار داده می شود

به این ترتیب سلول اصلاح شده، ژن های مادر و میتوکندری زنی دیگر را دارد که بعدا تخم لقاح یافته در رحم مادر کاشته می شود.

این متخصصان عنوان می کنند، مقدار ماده ژنتیکی که از فرد اهدا کننده وارد تخمک مادر می شود بسیار اندک است، 37 ژن که تقریب یک دهم درصد کل ماده ژنتیکی است. این ژنها فقط در تولید انرژی نقش دارند و 23 هزار ژنی که در ظاهر، رفتار و خصلت های دیگر نقش دارند فقط از مادر واقعی به ارث می رسد.

بدنبال تصویب این طرح در مجلس اعیان انگلیس که به آن لقاح آزمایشگاهی با ˈسه والدینˈ نامیده اند، انتظار می رود که نخستین کودک با استفاده از این روش جدید که دانشمندان دانشگاه نیوکاسل از پیشگامان آن بوده اند، در سال آینده میلادی، متولد شود.

براساس آمارهای منتشر شده، درانگلیس از هر شش هزار و 500 کودک در سال، یکی با این ناهنجاری ها متولد می شود و با تصویب این قانون، در این کشور سالانه بیش از صد کودک با این روش که به آن «سه والد» و یا «انتقال میتوکندری» اطلاق می گردد، متولد خواهند شد.

به رغم حمایت برخی از دانشمندان انگلیسی برنده جایزه نوبل و چهل دانشمند برجسته از 14کشور دنیا از این دستکاری ژنتیکی انسان ، برخی گروه های مذهبی از جمله کلیسای کاتولیک و انگلیکن و برخی از شخصیت های مذهبی و متخصصان را غیر اخلاقی و خطرناک دانستند.

یک گروه مدنی به نام «هشدار ژنتیک انسانی» که با دستکاری ژنتیکی در انسان مخالف است، این طرح را سرآغازی برای استفاده وسیع از مهندسی ژنتیک در تولید مثل انسان در آینده دانسته و هشدار داده است که در آینده از این روش می توان برای تولید ˈکودکان مهندسی شدهˈ استفاده کرد.

درهمین حال نهاد مرجع در امور باروری و تولید مثل انگلیس این روش را «مضر» ندانسته است، اما برخی دانشمندان در صحت این ارزیابی تردید کرده اند و گفته اند که بارها ثابت شده چیزی که امروز بی ضرر دانسته می شود در آینده مضر بودن آن روشن می شود.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج