با هادِس پادشاه زیرزمین آشنا شوید +عکس
۲۲۰۲۴۴
۱۱ تير ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵
۲۵۵۶۵ 
Geophilus hadesi نام گونه‌ی جدید از هزارپاها است که در اعماق تیره و تاریک زمین زندگی می‌کند و به همین دلیل نام هادِس پادشاه جهان زیرزمینی اساطیر یونان را برایش انتخاب کرده‌اند.
نوچه - آرزو مقدس:  Geophilus hadesi نام گونه‌ی جدید از هزارپاها است که در اعماق تیره و تاریک زمین زندگی می‌کند و به همین دلیل نام هادِس پادشاه جهان زیرزمینی اساطیر یونان را برایش انتخاب کرده‌اند. این هزارپا در غارهای عمیق رشته‌کوه‌های Velebit در کرواسی زندگی می‌کند و بر خلاف دیگر هزارپایان هم‌رسته‌ی خود که هر از گاهی از غارهایشان خارج می‌شوند، تمام عمر خود را در محیط تاریک زیرزمین می‌گذراند.

با هادِس پادشاه دنیای زیرزمینی هزارپایان آشنا شوید!

اطلاعات اولیه در مورد این هزارپا که روز گذشته منتشر شد نشان می‌دهند که این گونه دومین هزارپایی است که هرگز از زیرزمین خارج نمی‌شود و گونه‌ی دیگر، در دهه‌ی ۹۰ در غاری در فرانسه کشف شده و به نام ملکه‌ی دنیای زیرزمین پرسیفونه Geophilus persephones نام گرفته بود. این هزارپا که در محیط تاریک عمق یک کیلومتری زمین زندگی می‌کند، آنتن‌های بلندی دارد و بدنش از نوعی پرز ضخیم پوشیده شده است و این دو ویژگی او را قادر می‌کنند بتواند در تاریکی مطلق طعمه‌اش را که معمولاً لارو، کرم‌های کوچک، موریانه و عنکبوت‌ها هستند را پیدا کند.

با وجود این که نیش برخی انواع هزارپایان سمی است اما به نظر می‌رسد هادِس برای انسان‌ها خطر چندانی نداشته باشد. این محققین موفق شدند یک نمونه را از عمق ۱۱۰۰ متری زمین استخراج کنند که بیشترین عمقی است که تا کنون برای زندگی هزارپاها ثبت شده است. بدن این هزارپا صاف و کشیده است تا بتواند با ۳۳ پای مجهز به چنگ‌های نازکش به راحتی در فاصله‌ی اندک میان سنگ‌ها حرکت کند.

    هزارپای هادس به زندگی در هوای سرد در اعماق غارها علاقه دارد، جایی که دمای هوا می‌تواند تا ۳ درجه‌ی سلسیوس نیز پایین آید و ما نمی‌دانیم چه چیزی باعث شده این هزارپا به زندگی دراین محیط روی آورد. ممکن است گرم شدن هوا و دشواری شرایط در محیط بیرون باعث شده باشد گونه‌هایی که از توانایی کمتری برای وفق با محیط برخوردار بوده‌اند به این اعماق سرد و تاریک پناهنده شوند چرا که محیط زیرزمین تا حد زیادی از شرایط زیست‌محیطیِ بیرون مستقل است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج