کشفیاتی درباره اولین گل های کره‌ زمین
۲۳۵۱۸۷
۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۹
۹۸۹۲
تحقیقات جدید نشان می‌دهند نوعی گیاه دریایی که به گیاهان دریایی معاصر نیز بی‌شباهت نیست، احتمالاً نخستین گیاه گلدار کره‌ی زمین بوده است.
وبسایت نوچه - آرزو مقدس: تحقیقات جدید نشان می‌دهند نوعی گیاه دریایی که به گیاهان دریایی معاصر نیز بی‌شباهت نیست، احتمالاً نخستین گیاه گلدار کره‌ی زمین بوده است. اما این گیاه که Montsechia Vidalii نام دارد احتمالاً برای استفاده در سبد‌های گل چندان مناسب نبوده چرا که ریشه‌های بلند و برگ‌های کوچک داشته و گل‌هایش نیز فاقد زیبایی‌های ظاهری مانند گلبرگ بوده‌اند. اما این گیاه دریایی که چیزی بین ۱۲۵ تا ۱۳۰ میلیون سال قدمت دارد می‌تواند پنجره‌ای رو به درک و کشف روزهای اولیه‌ی زندگی گیاهان گلدار در کره‌ی زمین باشد.

اولین گل های کره‌ی زمین احتمالاً زیر آب روییده‌اند!

این گیاه باستانی در دریاچه‌های منطقه‌ای در شمال اسپانیای امروزی زندگی می‌کرده و گرچه بیش از صد سال از کشف تکه‌های فسیل شده‌ی آن می‌گذرد اما تا کنون کسی به طور سیستماتیک به بررسی کامل این گونه نپرداخته بود. تیم تحقیقاتی ما به بیش از هزار نمونه از این گیاه دسترسی داشتند و با استفاده از گروه دیگری از گیاهان به نام Ceratophyllum که در سنگ‌های مشابهی یافت می‌شود، آن‌ها را تاریخ‌گذاری کردند. فسیل‌های Ceratophyllum نیز در همان سنگ‌هایی تشکیل شده‌اند که فسیل گروهی از نرم‌تنان به نام آمونیت‌ها در آن‌ها قرار دارد و از آنجایی که روند رشد و تکامل آمونیت‌ها به خوبی شناخته شده است، از آن به عنوان شاخصی برای تخمین زدن سن این سنگ‌ها و گیاهان استفاده شد.

اولین گل های کره‌ی زمین احتمالاً زیر آب روییده‌اند!

این تاریخ‌گذاری‌ها نشان داد که Montsechia در اواخر دوره‌ی کرتاسه و همزمان با دایناسورهای گردن‌دراز براکیوسور می‌زیسته و این حقیقت باعث می‌شود این گیاه در رده‌ی قدیمی‌ترین گیاهان گلداری که تاکنون شناخته شده‌اند قرار گیرد. گیاه دریایی دیگری نیز پیش از این در شمال شرق چین شناخته شده بود که با Montsechia که برای تولید مثل تنها به امواج آب وابسته است و تمام زندگی‌اش را زیر آب می‌گذراند، هم‌دوره بوده اما برخلاف آن می‌بایست برای تولید مثل از آب خارج می‌شده.

بررسی‌های اخیر Montsechia نشان می‌دهد که گیاهان خشکی در دوره‌ی ژوراسیک و همزمان با دسته‌ای از حشرات تکامل یافتند که نقش گرده‌افشان را برای گیاهان جدید ایفا می‌کردند. توانایی تولید مثل میان گونه‌های مختلف پیشرفت بزرگی در زمینه‌ی تکامل این گیاهان بوده است و برخی از آن‌ها مانند Montsechia زندگی خود را در زیر آب ادامه داده و برای تولید مثل و گرده‌افشانی نیز از جریان آب استفاده کرده‌اند. گیاهان در این دوره بسیار خلاق بوده‌اند و می‌توان اهمیت ژنتیک و تولید مثل میان گونه‌های مختلف را در تکامل گیاهان گلدار اولیه به وضوح مشاهده کرد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج