نسخه بوعلی سینا برای پوست‌های آبكشی!
۲۴۰۷۹۷
۱۶ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۸
۳۵۹۶۲ 
پوست انسان براي تنفس و دور ريختن مواد زائد درون بدن منافذي دارد. درواقع پاكسازي سطح و عمق پوست يكي از وظايف اصلي اين منافذ به شمار مي‌رود. در صورتي كه منافذ تنگ‌تر يا بازتر از حد نرمال باشند، يعني مشكلي به وجود آمده است و بايد برايش چاره‌اي انديشيد.
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله سیب سبز - عذرا جوانمردي: زيبايي مساله مهمي است که حتي انسان‌ها در هزاران سال پيش به آن اهميت مي‌داده‌اند؛ چه برسد به انسان امروز كه تمام ابزار و امكانات زيبايي را هم در اختيار دارد و حتي قادر است با جراحي از نو شكلي را بيافريند! اما داشتن ظاهري خوب و پوستي سالم تنها به زيبايي مربوط و محدود نمي‌شود.

از آنجا كه رنگ رخساره خبر مي‌دهد از سر درون، سلامت ظاهري پوست مي‌تواند نشانه‌اي باشد از تندرستي فرد. بنابراين هر علامت غير طبيعي روي پوست را بايد جدي گرفت. يكي از مشكلاتي كه مي‌تواند هم زيبايي و هم تندرستي را تهديد كند، داشتن منافذ تنگ يا باز پوستي است. دكتر قدير محمدي، متخصص طب سنتی هر كدام از اين نوع منافذ را از ديدگاه طب سنتي موشكافي می‌کند.

منافذ پوست و مزاج‌ها

پوست انسان براي تنفس و دور ريختن مواد زائد درون بدن منافذي دارد. درواقع پاكسازي سطح و عمق پوست يكي از وظايف اصلي اين منافذ به شمار مي‌رود. وجود اين منافذ كاملا طبيعي است و براي هيچ فردي و تحت هيچ شرايطي مشكلي ايجاد نخواهد كرد اما در صورتي كه تنگ‌تر يا بازتر از حد نرمال باشند، يعني مشكلي به وجود آمده است و بايد برايش چاره‌اي انديشيد.

نسخه‌بوعلی سینا برای پوست‌هاي آبكشي!

در يك دسته‌بندي كلي:

* مزاج‌هاي سرد و خشك يا سوداوي‌ها و مزاج‌هاي گرم و خشك يا صفراوي‌ها در معرض تنگي منافذ پوست هستند.

 * مزاج‌هاي سرد و‌ تر يا بلغمي‌ها و مزاج‌هاي گرم و ‌تر يا دموي‌ها در معرض بازی منافذ پوست قرار دارند.

منافذ تنگ

اگر منافذ پوست تنگ‌تر از حد معمول باشد، نوعي سفتي و سختي در سطح منافذ ايجاد مي‌شود. سلول‌ها نزديك به هم قرار مي‌گيرند و به مواد زائد سطح پوست و درون بدن اجازه خروج از بدن نمي‌دهند. در نتيجه فضولات پوستي در يك‌جا تجمع پيدا مي‌كند و ناهمواري‌هايي روي پوست تشكيل مي‌شود. شايد بشود اين ناهمواري‌ها را به حفره‌هاي روي سطح ماه تشبيه كرد. علاوه بر اين تنگي منافذ پوست باعث به وجود آمدن بثورات جلدي هم مي‌شود؛ يعني انواع جوش‌هاي چركين و آكنه هم تحت تاثير تنگي منافذ پوست ممكن است به وجود بيايد.

يك ماسك مناسب

دو قاشق غذاخوري‌گل‌ختمي و پنيرك و يك قاشق غذاخوري بابونه را پودر كنيد. سپس با يك يا دو ليوان آب بجوشانيد. وقتي آب آن كاملا تبخير شد، بگذاريد خمير قدري خنك شود. بعد به مدت نيم‌ساعت آن را به شكل ماسك روي صورت قرار دهيد. تا زماني كه وضعيت منافذ بهبود نسبي پيدا كنند مي‌توانيد روزي يك‌بار از اين ماسك استفاده كنيد. اما بعد هفته‌اي دو تا سه بار استفاده از اين ماسك كافي است. در صورت تمايل مي‌توانيد مقدار مواد را به دلخواه خودتان چندبرابر كنيد اما يادتان باشد مقدار بابونه بايد نصف مقدار ختمي و پنيرك باشد. حتما بايد اين تناسب بين مواد رعايت شود.

منافذ باز

 بازبودن منافذ پوست هم درست مثل تنگي آن مي‌تواند باعث بروز مشكلات پوستي و غير پوستي شود. اگر منافذ در محل رويش موها باز شوند، قطعا باعث ريزش مو مي‌شود. اما در غير از اين نواحي مشكلات ديگري به وجود مي‌آورد. از بدن بخاراتي به شكل حرارت متصاعد مي‌شود كه بايد از اين منافذ باز عبور كند. اگر اخلاط چسبنده در اطراف پوست وجود داشته باشد، باعث چسبيدن لايه‌لايه مواد در منافذ پوست مي‌شود. وقتي اين مواد خشك شد، ناراحتي‌هاي پوستي به شكل دمل و چرك روي پوست ظاهر مي‌شود.

يك ماسك مناسب

گلنار، تاج‌ريزي و پنيرك را به مقدار مساوي پودر و با هم مخلوط كنيد. (مثلا اگر يك قاشق پودر گلنار داريد، حتما مقدار تاج‌ريزي و پنیرك هم بايد يك قاشق باشد.) پودر به دست آمده را با يك يا دو ليوان آب بجوشانيد. وقتي آب كاملا تبخير شد، اجازه دهيد خميرتان خنك شود. بعد آن را به شكل ماسك روي پوست قرار دهيد. اوایل تا زمان حاصل شدن بهبودي نسبي منافذ، روزي يك‌بار لازم است، ماسك بگذاريد ولي بعد از آن استفاده از ماسك دو يا سه بار در هفته كفايت مي‌كند.

اپيلاسيون با موم باعث بازشدن منافذ پوست مي‌شود؟

معمولا خانم‌ها و برخي آقايان با استفاده از روش‌هاي مختلف موهاي زائد بدن را از بين مي‌برند. ماده‌اي كه اپيلاسيون با آن انجام مي‌شود، مي‌تواند بر تنگ يا باز شدن منافذ پوست تاثير بگذارد. يك‌سري از روش‌ها مثل اپيلاسيون با موم از زمان‌هاي قديم مرسوم بوده و هنوز هم كه هنوز است كاربرد و طرفداران خاص خودش را دارد. امروزه اپيلاسيون با موم يكي از رايج‌ترين انوع رفع موهاي زائد است كه به نوعي بي‌ضررتر از روش‌هاي ديگر به نظر مي‌رسد. با اين حال براي اينكه مانع باز شدن بيش از حد منافذ پوست شويد، بهتر است قبل از اپيلاسيون با استفاده از كيسه آب گرم يا دوش آب گرم بدن را گرم و راحت كنيد. بعد از اپيلاسيون هم بدن را با آب سرد بشوييد تا باكتري‌ها و ويروس‌ها مجال ورود به بدن را پيدا نكنند.

ليزر دائم، منافذ پوست را تنگ مي‌كند؟

اين روزها رفع موهاي زائد با ليزر، بازار گرمي دارد. در اين روش موهاي زائد به صورت دائمي و براي هميشه با بسته شدن راه رويش‌شان از بين مي‌رود. پيش از هرچيز بايد بدانيد بخشي از سموم درون بدن و پوست همراه با مو از بدن خارج مي‌شود. وقتي موهاي زائد را به صورت دائمي ليزر مي‌كنيد، درواقع راه را بر رويش مو و خروج سموم بسته‌ايد؛ مثلا سموم قلب به وسيله موهاي زير بغل دفع مي‌شود. كسي كه موهاي زير بغل را ليزر مي‌كند، در طولاني‌مدت دچار بيماري‌هاي قلبي خواهد شد يا در يك مثال ديگر سموم كبد و كليه از طريق موهاي كشاله ران از بدن دفع مي‌شود و طبيعتا كسي كه موهاي اين قسمت را به صورت دائمي ليزر مي‌كند در آينده درگير مشكلات كبدي و كليوي خواهد شد.

آرايش باعث تنگي منافذ پوست مي‌شود؟

تماس مواد خارجي با پوست تغييراتي را درپی دارد. مواد آرايشي وقتي روي سطح پوست و منافذ آن قرار مي‌گيرد به مرور تجمع پيدا مي‌كند و باعث تنگ‌تر شدن منافذ پوستي مي‌شود. كرم‌هاي بهداشتي مثل كرم‌هاي مرطوب‌كننده يا نرم‌كننده‌هاي ملايم نه آرايشي!  اين مشكل را ايجاد نمي‌كنند چون از مواد ريز و سالمي تهيه مي‌شوند كه از طريق منافذ پوستي جذب مي‌شوند. اما ساير كرم‌ها مانند كرم‌پودرها يا كرم‌هاي گريم و كرم‌هاي سنگين آرايشي ديگر باعث بسته شدن منافذ پوست و آسيب‌هاي بعدي مي‌شوند. توصيه اكيد اين است كه مواد آرايشي تنها براي مدت كوتاهي روي پوست باقي بمانند. سعي كنيد يكي، دو ساعت بعد از آرايش آنها را كاملا از روي پوست صورت پاك كنيد.

شست‌وشو چه تاثيري بر منافذ پوست مي‌گذارد؟

افرادي كه منافذ پوست‌شان باز يا تنگ‌تر از حد معمول است، گاهي خيال مي‌كنند با شست‌وشو مي‌توانند مشكل را برطرف كنند بنابراين يا تماس آب با پوست را محدود مي‌كنند يا روزانه چندين بار پوست را شست‌وشو مي‌دهند. بعد از استحمام كه منافذ پوست باز مي‌شود مي‌‌توان پوست را در حد آبكشي با آب سرد شست‌وشوي مختصري داد تا قدري منافذ تنگ‌تر شود اما كساني كه روزي چند بار با مواد شوينده پوست را مي‌شويند بايد بدانند خشكي پوست باعث تنگي منافذ آن خواهد شد. توصيه مي‌شود این افراد با روغن بادام شيرين و روغن بنفشه پوست‌شان را چرب كنند تا دچار خشكي نشود. همچنين روزي يك‌بار شستن پوست با آب برنج به سلامت آن كمك مي‌كند.

تابش تند آفتاب، تنگي منافذ پوست

دماي محيط به صورت طبيعي باعث تنگي و باز شدن منافذ پوست مي‌شود. به عنوان مثال در فصل زمستان منافذ خود به خود تنگ‌تر مي‌شود تا حرارت بدن در داخل باقي بماند و در فصل تابستان منافذ بازتر مي‌شود تا حرارت به شكل تعريق از بدن خارج شود. اما منافذ تحت تاثير حرارت خارجي آسيب مي‌بيند. حتما ديده‌ايد سوختگي باعث چروك و جمع شدن پوست مي‌شود. اگر حرارت خورشيد آن‌قدر زياد باشد كه سبب سوختگي پوست شود، طبيعتا منافذ پوست هم جمع و تنگ‌تر يا بسته مي‌شود؛ البته سرماي بسيار شديد هم مي‌تواند همين سوختگي و عوارض را براي پوست ايجاد كند.

بيماري، منافذ پوست را باز مي‌كند

درست است كه حرارت خارجي به عنوان عوامل محيطي مي‌تواند بر تنگي و گشادي منافذ پوست اثر بگذارد ولي گاهي عوامل محيطي نيست كه باعث تنگي منافذ پوست مي‌شود بلكه يك عامل دروني باعث اين مشكل مي‌شود. اگر اندام‌هاي حياتي و مهمي مانند كبد و كليه دچار سوء‌مزاج شوند و مزاج‌شان گرم‌تر از حد طبيعي شود، منافذ پوست بازتر می‌شود بنابراين مي‌‌توان در يك حالت گشادي بي‌دليل منافذ پوست را نشانه سوء‌مزاج كبد يا كليه دانست بنابراين افرادي كه علتي براي بازبودن منافذ پوست‌شان نمي‌يابند بايد براي بررسي عملكرد اندام‌هاي داخلي‌شان به پزشك متخصص مراجعه كنند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:31 - 1394/06/16
لیزر موهای زاید مانع دفع سموم میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟پس اونایی که کلا مو ندارن مشکل دار آفریده شدن؟منبع این مطالب کجاس؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج