امانت داری 45 ساله پیرمرد زنجانی +عکس
۲۴۱۶۸۰
۱۶ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵
۱۴۸۱۱ 
«حاج حسن نعلچگر» ۴۵ سال است در مغازه نعل‌سازی خود منتظر است فردی که دوچرخه‌ای را جلو مغازه‌اش گذاشته برای بردن دوچرخه باز گردد ولی هنور خبری ازآمدنش نیست وحاج حسن خود را ملزم به حفظ امانت می‌داند.
وبسایت مجله مهر- زهرا مقدمي: «حاج حسن نعلچگر» ۴۵ سال است در مغازه نعل‌سازی خود منتظر است فردی که دوچرخه‌ای را جلو مغازه‌اش گذاشته برای بردن دوچرخه باز گردد ولی هنور خبری ازآمدنش نیست وحاج حسن خود را ملزم به حفظ امانت می‌داند.

در نگاه اول یک دوچرخه ۲۸ ساده و فرسوده است که روزگاری جوانان قدیم زنجان با این دوچرخه خاطرات و عاشقانه‌های فراوان داشته‌اند ولی پشت این دوچرخه قدیمی و فرسوده قصه مردانگی و امانتداری ۴۵ ساله خودنمایی می‌کند.

«دوچرخه زنجانی» كه ۴۵ سال حركت نكرد!

از راسته مسگری در بازار پایین شهر زنجان عبور می‌کنیم و صدای چکش‌های مسگرها همانند یک موسقی یکنواخت زیبا گوش‌هایمان را نوازش می‌دهد؛ در گوشه‌ای از این راسته مغازه‌ای قدیمی که زنگارهای سال‌های دور را در خود نمایان دارد، توجهمان را جلب می‌کند، دوچرخه فرسوده و سیاهی که بر اثر گذر زمان و ماندن مدوام مقابل هوا از رنگ و رو رفته است.

این همان دوچرخه‌ای است که طی ماه‌های اخیر در فضای مجازی هر کسی مطلبی را در موردش نوشته و کامت‌ها و لایک‌های فراوانی به خود دیده است.

حاج حسن نعلچگر متولد ۱۳۱۶، بازمانده از دوران راستی و صداقت آن زمانی است که خودش می‌گوید همه راستگو بودند و هنوز دورغ گفتن یک برگ برنده نبود و برای ناحق کردن حق از هم سبقت نمی‌گرفتند. حاج حسن از مردم روزهای راستی و امانت‌داری است.

«دوچرخه زنجانی» كه ۴۵ سال حركت نكرد!

وقتی وارد کوچه نساجی مازنداران می‌شوی و به سمت ورودی بازار بزرگ زنجان می‌روی، در تراکم مغازه‌های مسگری و جغور بغورفروشی، در غوغای کار و تلاش، پیرمردی را می‌بینی که هنوز در مغازه قدیمی خود منتظر بازگشت مامور شهرداری است که برای جبران خطایش دوچرخه‌ای را جلوی مغازه وی گذاشته و رفته است.

حکایت دوچرخه جلوی مغازه حاج حسن، حکایت ۴۵ سال امانتداری جوانان با معرفت و مردم‌دار سال‌های نه‌چندان دور زنجان است، حکایت رازهای نهفته در زنجان، حکایت‌هایی که هرکدام قصه پرغصه و پندآموزی دارد.

ماجراي دوچرخه چيست؟

حاج حسن نعلچگر همان نعل ساز پیری است که به گفته خودش وقتی حدود ۴۵ سال پیش ماموران شهرداری زنجان برای ساماندهی محله مسگرها می‌آیند، یکی از این ماموران دوچرخه وی را به گوشه‌ای پرت کرده و دوچرخه‌اش می‌شکند.

حاج حسن می‌گوید روزگاری که ما جوان بودیم، روزگار یک‌رنگی و صداقت بود هر چند این روزها هم خوب است ولی روزگار بی‌انصافی است.

دوچرخه حاج حسن که دو چرخه‌ای فرسوده بوده، می‌شکند و مامور شهرداری برای جبران خطایش یک دوچرخه نو را عصر همان روز‌ برای حاج حسن می‌آورد و بدون حرفی دوچرخه را آنجا می گذارد و می رود؛ دوچرخه‌ای که اکنون بعد از گذشت ۴۵ سال حتی یک‌بار هم کسی سوار آن نشده است.

«دوچرخه زنجانی» كه ۴۵ سال حركت نكرد!

حاج حسن نعلچگر می‌گوید: دوچرخه من قراضه و فرسوده بود، همان لحظه که مامور آن‌را پرت کرد داخل گودال وسط میدان افتاد و شکست و او عوضش را یک دوچرخه نو آورد.

وی ادامه می‌دهد: بعد از این قضیه سعی کردم مامور را پیدا کنم ولی هر چقدر دنبالش گشتم‌ تا از هم حلالیت بطلبیم ولی پیداش نکردم و هنوز هم از این فرد خبری نیست.

نعلچگر ادامه می‌دهد: به نظر من این دوچرخه امانت است و باید امانت‌داری کنم.

حاج حسن نعلچگر هر روز صبح هنگام باز کردن مغازه‌اش دوچرخه را جلوی مغازه می‌گذارد و عصر موقع بستن مغازه دوچرخه را به داخل می‌برد، کاری که طی ۴۵ سال هر روز تکرار شده است.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1394/06/17
زیباست هیچی نمی توان گفت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۳
حماقت را زیبا دیدن هنرمند قهاری می طلبد.
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1394/06/17
صداقت هميشه زيباست و همچنين اراده آهنين
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۳
چه صداقتی ؟ ماست چی کشک چی؟
Singapore
13:14 - 1394/06/17
اون زمان همه یک رنگ بودن مامور شهرداری هم انصاف داشتن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۳
انصاف مامور یه دنیا می ارزه.
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1394/06/17
نمی دونم شاید دوچرخه خودش ی چیز دیگه بوده ی علاقه خاصی بهش داشته اینم ی جواریی مال خودشه شایدم زیاد بد و بیراه نثارش کرده که حلالیت می خواد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۳
نمی دونی، حرف نزن .کسی نمیگه لالی.
United Kingdom
15:15 - 1394/06/17
خیلی با مرامی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۳
کی؟ مامور؟ یا این ؟
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1397/10/20
مرام و معرفت زنجانی ها از همون اول مثال زدنیه چه مرام مامور که برای جبران خسارت وارده یه دوچرخه نو براش میخره و چه این حاج حسین آقا که دوچرخه رو براش نگه داشته.
کاش این دولتمردان هم یاد میگرفتن که از چند روز مسئولیتشون سو استفاده نکنند و بیت المال و مال مردم رو غارت نکنند و بزنند به چاک ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج