اگر در فکر خودکشی هستید بدانید که...
۲۴۴۲۲۸
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
۶۷۴۹۳ 
شنیدن خبر خودکشی دردآور است و به جز درد برای اطرافیان، حس عذاب وجدان را هم همراه می‌آورد که چرا نتوانستند جلوی چنین عملی را بگیرند؟ چرا متوجه نشدند کسی که خودکشی کرده، در ذهنش چنین فکر داشته؟

هفته نامه سلامت - سیما روشن: شنیدن خبر خودکشی دردآور است و به جز درد برای اطرافیان، حس عذاب وجدان را هم همراه می‌آورد که چرا نتوانستند جلوی چنین عملی را بگیرند. چرا متوجه نشدند کسی که خودکشی کرده، در ذهنش چنین فکر داشته؟ چه درد یا مشکلی داشته و آن‌ها می‌توانستند در حل آن سهمی داشته باشند و این سهم را ادا نکرده اند؟ هرچند همه بار این ناراحتی نمی‌تواند حقیقت داشته باشد، اما مختصصان این حوزه می‌گویند از بیش از ۹۰ درصد خودکشی‌ها می‌توان جلوگیری کرد به شرطی که همه ما در هر جایگاهی که هستیم با اولین علائم آن آشنا باشیم تا زنگ خطری مثل بیان اینکه خودکشی می‌کنم را جدی بگیریم.

در این مطلب نگاهی انداخته ایم به کلیدی‌ترین اطلاعاتی که باید درباره آن داشته باشیم تا شاید قدمی در راه نجات جان یک انسان و جلوگیری از کابوس ده‌ها انسان دیگر برداریم. در ارائه این مطالب از صبحت‌های دکتر مهدی حسن زاده، متخصص روان پزشکی و فلوشیپ پیشگیری از خودکشی، استفاده کرده ایم.

اگر در فکر خودکشی هستید بدانید که...

ریشه‌های خودکشی چیست؟

دلایل خودکشی در مشرق زمین با مغرب زمین به کلی متفاوت است. به طور مثال، در مشرق زمین و در ایران اولین اختلالی ک هباعث خودکشی می‌شود، اختلال سازشی است. یعنی اتفاقی در زندگی فرد می‌افتد و او چند ماهی استرس دارد و به دلیل فشار این استرس اقدام به خودکشی می‌کند. در صورتی که در مغرب زمین علت اصلی خودکشی افسردگی است که به نوعی بیماری جدی تری است.

آمار خودکشی در زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد است

زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد خودکشی می‌کنند و بیشتر آن‌ها به دلیل مشکلاتی که در زندگی خانوادگی شان و نارضایتی‌ای که از زندگی مشترک دارند و سختی روند طلاق به دلایل مادی، فرهنگی و اجتماعی بیشتر از زنان مجرد دست به خودکشی می‌زنند.

آمار خودکشی در مردان مجرد بیشتر از مردان متاهل است

خودکشی در مردان مجرد که کار ندارند بیشتر دیده می‌شود، اما فراموش نکنیم خودکشی تنها به یک دلیل انجام نمی‌شود و همیشه چندعاملی است و دلایل زیادی فرد را به سمت اقدام به این کار می‌برد، اما اتفاقی مثل شکست مالی، عاطفی، تحصیلی، فقدان و... در نهایت باعث می‌شود فرد این کار را انجام بدهد و اشتباه است که ما فقط اتفاق آخر را ببینیم.

از افسردگی تا خودکشی

نتایج تحقیقات متعدد ثابت کرده که افسردگی ژن دارد و ژن آن مستقل از افسردگی است. ارنست همینگوی مثل پدرش خودکشی کرد یا بچه‌های شاه که ۲ نفرشان خودکشی کردند. این قضیه مثل این می‌ماند که شما ژن دیابت را دارید و کم تحرک و چاق هم هستید شما در خطر ۲ برابری نسبت به دیگران در این مورد قرار دارید، اما درصد دقیقی در این باره نیست که ژن مهم‌تر است یا الگوبرداری!

خبر خودکشی را انتشار ندهید

فراموش نکنیم که خودکشی مسری است. به همین دلیل مهم است که چطور خبر خودکشی را منتشر کنیم تا دیگران تحریک به انجام آن نشوند و آن را به عنوان راه حلی برای بیرون رفتن از مشکلات نبینند.

تهدید به خودکشی را جدی بگیریم

وقتی شنیدیم کسی از خودکشی حرف می‌زند، نباید با این لحن که «برو بابا، شوخی نکن، تو عرضه این کار را نداری» و الفاظ مشابه، با او حرف بزنیم! وقتی کسی این حرف را می‌زند حتما به فکر فرو برویم و نزد مشاور برویم و موضوع را با او درمیان بگذاریم که فرزند من یا خانم من یا همسر من تهدید به خودکشی کرده و من چه باید بکنم؟! او در مراحل بعدی خود فرد را هم باید نزد مشاور برد.

اگر در فکر خودکشی هستید بدانید که...

خودکشی یک راه حل نیست و برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد و این یک شعار نیست، اما متاسفانه، چون فردی که در فکر خودکشی است دچار دید تونلی می‌شود و نمی‌تواند این راه‌ها را ببیند، اما دید تونلی چیست؟ وقتی که بچه بودیم از توی یک لوله بیرون را نگاه می‌کردیم. دایره دیدمان خیلی کم و اطرافش تاریک بود. این دید را تونلی می‌گویند. اگر من این لوله را کنار بگذارم می‌بینم چقدر این دید وسیع است. افسردگی دید را تنگ و تاریک و فرد را نزدیک بین روانی می‌کند. به همین دلیل به افرادی که دچار این حالت می‌شوند می‌گویند به روان پزشک مراجعه کنند نه برای نصیحت شدن که برای کنار زدن این لوله!

اگر در فکر خودکشی هستید بدانید که...

دکتر سیدحسن علم الهدایی: خودکشی، نوعی اختلال و آسیب چندبعدی رفتاری است که عوامل متعددی از جمله عوامل روانی- عاطفی مانند افسردگی، ناامیدی، بیکاری، اعتیاد، فقر، مشکل‌های اقتصادی، احساس گناه و حتی در برخی از جوامع مانند جوامع غربی، مشکل‌های سیاسی هم در بروز آن دخیل هستند. درواقع، رسیدن به بن بست فکری، روانی و انگیزشی انسان باعث ایجاد فکر خودکشی در او می‌شود و این مساله به قطع امید وی از آینده بر می‌گردد.

روان شناسان معتقدند خودکشی با ضعف اعتماد به نفس و احساس پوچی در انسان مرتبط است. در این میان، امیان و اعقتاد به پروردگار می‌تواند در پیشگیری از خودکشی بسیار موثر باشد. این ایمان و اعتقاد، روح کمال و موثر بودن را در انسان می‌دمد و باعث می‌شود به این نتیجه برسد که برترین مخلوق آفرینش است که می‌تواند به بالاترین مقام‌ها برسد؛ تا جایی که در مقام جانشینی خدا در زمین باشد. در این صورت، فکر از بین بردن نفس هم کمتر به ذهن چنین انسانی خطور می‌کند.

توکل به خداوند یعنی اعتماد و تکیه کردن به قادر مطلقی که همه اختیارات و امکانات در ید قدرت اوست و مهربان‌ترین مهربان‌ها نسبت به انسان هاست. به تعبیر قرآن کریم، هر کجا که باشیم، او با ماست و هرگاه که اراده کنیم، می‌توانیم او را بخوانیم و بدون هیچ تشریفات و تکلفی با خدای خود رابطه برقرار کنیم.

باز هم به تعبیر قرآن، با یاد خدا دل‌ها آرام می‌گیرد. ناامیدی، یاس و احساس پوچی در آموزه‌های دینی ما به شدت مورد نکوهش قرار گرفته اند و امیدواری به رحمت خداوندی، در حالی بزرگ‌ترین عبادت است که ناامیدی از رحمت الهی در شمار شرک و کفر محسوب می‌شود.

به اعتقاد یک مومن راستین، زندگی و خلقت دارای معنا و مفهوم است. خوبی و بدی، زشتی و زیبایی، شکست و موفقیت در زندگی از نظر انسان باایمان دارای معنا و مفهوم است که ما انسان‌ها باید این معانی را بفهمیم و بتوانیم آن‌ها را تحلیل کنیم.

واقعیت این است که انسان، بیهوده آفریده نشده است. انسان، دارای ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بالای علمی، فکری، تلاش و صبر است که با ارتقای این ظرفیت‌ها می‌تواند به بالاترین قله‌های کمال و خوش بینی برسد. با این حساب، با نگاه به رویکرد خداشناسانه، رسیدن به بن بست برای انسان باایمان بی معناست و خودکشی هم به عنوان شوم‌ترین اقدام‌ها جایی در زندگی چنین انسانی ندارد.

اگر در فکر خودکشی هستید بدانید که...

در اسلام و سایر ادیان توحیدی، دعاکردن با هر زبان و حالی به عنوان یک اکسیر مشکل گشا، توصیه شده است. بسیاری از جامعه شناسان و روان شناسان اجتماعی هم بر وجود احساس خوش بینی و معنی داری در زندگی برای پیشگیری از رسیدن به بن ست، تاکید زیادی دارند.

برخی از روانکاوان با تاکید بر معنادرمانی و معنا داشتن تمام پدیده‌ها و حوادث تلخ و شیرین زندگی، این مطلب را دنبال می‌کنند. امیدواری هم مانند خوش بینی، نقش شگفت انگیز و تعیین ننده‌ای در زندگی ایفا می‌کند. اگر انسان به قول رایک فروم در کتاب انقلاب امید، امید خود را در زندگی از دست بدهد، به دروازه‌های جهنم قدم گذاشته است.

در ادبیات خودمان هم مولانا می‌گوید: «کوی نومیدی مرو، امیدهاست/ سوی تاریکی مرو خورشیدهاست». به عبارت ساده تر، انگیزش، نگاه و تفکر مثبت در زندگی داشتن، می‌تواند انسان را به نتایج مثبتی برساند و او را از ناامیدی و عواقب ناشی از آن مانند خودکشی، دور کند. یک ضرب المثل انگلیسی هم در این زمینه می‌گوید کسی که فکر مثبتی دارد، به نتایج مثبتی هم می‌رسد.

شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و خیرخواهانه، فرایض دینی دسته جمعی، مسئولیت پذیری و احترام به دیگران و... باعث پیشگیری از ابتلا به افسردگی، انزوا و عواملی این چنین موثر برخودکشی می‌شود. در این میان، تقویت هوش عاطفی افراد هم برای شناخت جنبه‌های عاطفی و روانی توصیه شده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 59
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1398/05/09
و همچنین به یاد داشته باشید که این یه حرکت دشمن شاد کن می باشه. مقاوم بمونید و پیشرفتتون رو بکنید تو چشم دشمنانتون
Iran, Islamic Republic of
12:06 - 1398/05/09
من به شدت افسرده هستم ولی خانواده ام جدی نمی گیرند یک بار سعی کردم خودکشی کنم ولی بعدش پشیمون شدم چون می ترسیدم مادرم هم بعد من خودش رو بکشه و اینکه برای خانواده ام بعد این اتفاق بی آبرویی می مونه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
اگه احساس میکنی که خانوادت دوستت ندارن این فکرو از ذهنت کلا بیرون کن. با خودت خوش باش. یه مدت نسبت به خانوادت ۵۰ _ ۵۰ باش. یعنی نه بگو ازشون متنفری نه خیلی دوستشون داری. تا معلوم شه دوستت دارن یا نه. دنبال دنیای خودت باش . فیلم و سریال ببین و تو دنیاش غرق شو. بعد میبینی آدم تنهایی هم میتونه حال کنه. بعد یه مدت با افراد دور وبرت هم ناخواسته ارتباط برقرار میکنه...! اونوقوت به خودت میای و میبینی شاد ترین فرد روی زمینی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
عزیزم بدون نام 21:46
چقدر شما مهربونی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
کاری که دوست داری را انجام بده. از بیکاری دور باش. با هنر، ورزش، کار دلخواه وقتت را پر کن.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
قوی باش خودکشی مال انسان های ضعیفه
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1398/05/09
ببین کار ما به کجا رسیده که باید نصیحتمون کنن خودکشی نکنیم
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1398/05/09
مادرم من افسردگی داشت خودکشی کرد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
منم بهش فک میکنم :(
ساراازاصفهان
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
خدا رحمتش کنه و به شما عمر با عزت بده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
خدا رحمتش کنه. عمرش به دنیا نبوده. فکر کن بیمار شده از دنیا رفته یا تصادف کرده. بهش فکر نکن و زندگی خودت را بکن
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1398/05/09
چه با مردم کردند که برای خودکشی راه حل میدن خیلی بی معرفت هستید
Iran, Islamic Republic of
18:22 - 1398/05/09
چقد بازدید کننده داشته این مطلب
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
بله متاسفانه
Iran, Islamic Republic of
21:33 - 1398/05/09
منم تو فکر خودکشی هستم ولی فکر پسر کوچیکم و مادرم نمیذاره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
تو یک پسر کوچیک و مادر داری و باز هم به خودکشی فکر می کنی؟ ببین خیلیها آرزوی داشتن این دو تا را دارند.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
شما روح بزرگی داری که بخاطر افراد عزیزت خودکشی نمیکنی.امیدوارم خدا بخاطر روح بزرگت بهت دلگرمی بده
Iran, Islamic Republic of
03:27 - 1398/05/10
برادر من خودکشی کرده بدترین عذاب دنیا اینه که برات عذاب وجدان میمونه ای کاش جدی می گرفتیم و کمکش میکردیم درد بزرگیه خدا برای کسی نیاره.آه و افسوس
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
داداش منم همیشه میگه خیلی دلم میخاد خودمو بکشم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
اون راه خودش را رفته. شما هیچ مسوولیتی نداری بخصوص الان که دیگه نمیشه کاری کرد. براش خیرات بدید و زندگی خودتون را بسازید. غصه خوردن چه فایده؟
Iran, Islamic Republic of
03:30 - 1398/05/10
برادر من خودکشی کرده و این بدترین درد دنیاست که براش کاری نکردیم و حرفاش و جدی نگرفتیم حالا باید یه عمر درد از دست دادنش تحمل کنیم از خدا میخوام روحشو قرین آرامش کنه آه و افسوس.
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1398/05/10
وای خدا من میخواستم خودکشی کنم اصلا این مقاله منو دگرگون و منصرف کرد!!!!
جمش کنین با این مقاله های آبکیتون
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1398/05/10
من اگه خود کشی هم کنم شانس ندارم نمیمیرم قطع نخا میشم فقط چشام کار میکنه و مثانم والو بخودا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
خیلی باحالی :)
Iran, Islamic Republic of
17:21 - 1398/05/10
برترینها ، اردوهای آخر هفته بزار برامون !
Iran, Islamic Republic of
18:16 - 1398/05/10
منم دوس دارم خودکشی کنم اما جرعتشو ندارم قرص سیانور گیر نمیاد فقط میمونه زدن شاهرگ گردن که اونم میترسم زنده بمونم اونوقت منو میبرن بیمارستان اعصاب روان بستری میکنن دلم میخواد از دست خانوادم که خوشبختیمو گرفتن خودکشی کنم دلم میخواد از دست خدا که حاجتمو نداد و زندگیمو بدتر کرد و سرنوشت منو بد نوشت خودکشی کنم .........خوشبحال اونا که جرعتشو داشتن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
همین که اینجایی یعنی سواد داری، نت داری، چشمات می بینه و انگشتات و مغزت کار می کنه. چرا نعمتهایی را که داری نمی بینی؟ از گذشته بیا بیرون
ح
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
قرص اعصاب بگیر یا قرص فشار.حداقل 30 یا 40 تا بخور کارت تمومه.کی گفته باید حتما سیانور باشه؟
بدون نام
Belgium
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
حتما لازم نیست سیانور باشه.حدود 300 تا هسته سیب جمع کن بعد همه رو له کن و در آب کامل حل کن عصاره رو بعد بخور.ماده داخلش که اسمش بی 17 هست داخل بدنت تبدیل به سیانور میشه و سریع میمیری
هامی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
من چند بار انجام دادم .آخرین بار 6 ماه پیش بود که دو تا قرص برنج خوردم.ولی نکردم که هیچ دوازده میلیون هم پول بیمارستانم شد که بقول خودشون نجاتم دادن.من تمام کسی نجاتم نده کی رو باید ببینم .بس کنید دو رو خدا .کاری کنید که آدما به این مرحله نرسد.وقتی رسیدن دیگه دلسوزی الکی شما فایده نداره
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1398/05/10
این مقاله بیشتر به درد کسایی میخوره که اطرافیانشون میخوان خودکشی کنن نه خودشون!
Iran, Islamic Republic of
21:11 - 1398/05/10
من تا حالا تو ذهنم هزار بار خودمو کشتم، اما تو واقعیت بخاطر مامانم دلم نمیاد
Iran, Islamic Republic of
01:48 - 1398/05/11
تو مردان مجرد بیشتر نیست تو متاهل بیشتره بخاطر مشکلات اقتصادی
Iran, Islamic Republic of
01:49 - 1398/05/11
باید به خانوما بگم زنده بودن و سلامت جسمی و روحی در ازدواج نکردن است باور نمیکنید ازدواج کنید
Iran, Islamic Republic of
03:11 - 1398/05/11
اگه کسی قبلا بهش فکر کرده باشه و تا مرزشم رفته باشه بعد یهویی از این فکر برگرده دیگع نیازی نی به روانشناس ‌مراجعه کنه؟
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1398/05/11
نکنید
اگه میتونستم عشقمو برمیگردوندم
اونم با قرص برنج خودکشی کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
خوب کاری کرد تو را راحت کرد و گرنه چطور می خواستی با همچین آدم ضعیفی هر روز بسازی؟ دیوانه ات می کرد
هانی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
منم دو تا قرص برنج خوردم که بمیرم راحت بشمولی دوازده میلیون پول بیمارستانم شد و سه ماه هم کلا صدام قطع بود .کسی که خودکشی میکنه ضعیف نیست .بنظر من قوی و شجاعه.همه از مرگ میترستن ولی ما برامون شده آرزو
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1398/05/11
به نظر من بیکار نشستن و فکر کردن یکی از عوامل بزرگ افسرده شدنه. بعضی غذاها و میوه ها شادی آورند. خود کار کردن، دوش گرفتن، خانه و دم در خانه را تمیز و آب و جارو کردن، از بین بردن تار عنکبوت و گرد و خاک خانه، بیرون رفتن و قدم زدن در سبزه و جای زیبا، مسافرت و... همه باعث شادی میشه. و بالاتر از همه امید امید امید به خدایی که ما را می بینه و حکیم و بخشنده است.
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1398/05/11
بهانه! نشستی منتظری پول از آسمون بیاد! دولت پول مفت بده! اکثر ما جون کار کردن نداریم! من با ماهی 200 هزار شروع کردم، الان رسوندم به 2.5 میلیون، راضی ام! بخدا روزی ای که مال شماست کسی نمی تونه بخوره! خدا رو حساب روزی میده! بجای گله و مقصر پیدا کردن ظرفیت و جنبه ت رو بالا ببر، در ضمن تبعیض هم عامل بزرگی برای انجام خودکشی هست که ذکر نشده.
Iran, Islamic Republic of
23:04 - 1398/05/11
بدبخت ترین و احمق ترین انسانهای روی زمین کسانی هستند که خودکشی می کنند.یک انسان شجاع و قوی با توکل به خدا به زندگی خودش ادامه می دهد ,تا زمان مرگ طبیعی..
Iran, Islamic Republic of
00:50 - 1398/05/12
خودکشی و افسردگی اتفاقا بیشتر مال جوامع پیشرفته است ،افسردگی بیماری دنیای مدرن است .

اگر مثل قدیم انسانها در کنار هم زندگی می کردند ،در مشکلات به داد هم می رسیدند ،با هم مهربانتر بودند ،به خدا امید داشتند ، کارشون به جایی نمی رسید که خودشون رو بکشند ،چون مطمئن بودن یکی هست کمکشون کنه .

البته غیر از کسانی که مشکلات مغز و اعصاب دارند و باید دارو بخورند ،یا با طب سنتی درمان کنند .

عسل ،گلاب ،زعفران ،بهار نارنج ، دارچین ،به شدت ضد افسردگی اند ،همچنین اسپند ،

این خشکسالی ها و زلزله و ....هم در بد کردن حال مردم بی تاثیر نبوده ،طبیعت ،آب ،سبزه ، روح انسان رو آرام می کنه .
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1398/05/12
اگه مردن مساوی با نیستی باشه که خودکشی جرات خاصی نمیخواد. چون زندگی جز تکرار و پوچی و تباهی نیست.
اما اگه مرگ پایان نباشه و این"من" دوباره با همین هویت ادامه داشته باشه باید برای اون روز برنامه داشت. اینکه من در زندگی قبلی ام اولین شرط برخوداری از لذت ها رو که همون بودن و زندگی کردنه رو از خودم گرفتم. اگه هیچ عذاب الیمی هم نباشه همین عذاب کافیه برای یک عمر ابدی ...
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1398/05/13
شما فقط باید محکم باشید و به خودتان بگید من ضعیف نیستم چون این مغزتان است که با ترشح هورمون هایی باعث این چنین مشکلات میشه شما یه روح والا دارید که نباید بزارید تسلیم این بدن مادی بشه شما باید مغز و بدنتان رو کنترل کنید نه اینکه برعکس باشه پس بلند شین برید تا جایی که میتونید از مغزتان کار بکشید و زندگیتون رو بسازید شما پیروزید اگه بخواهید
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1398/05/13
زندگی خیلی سخته خیلی ،شوهرم درکش پایینه بچمم بیش فعال یه سره عصبیم میکنن ای کاش هیچ وقت به دنیا نمیومدم
پاسخ ها
فروهر
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
هرکسی مشکلات خودش را داره واز درون رنج میبره ولی ساعتهای خوشی هم در تلخترین زندکیها هست منم خیلی رنج ومصیبت دیدم ولی سعی کردم به هر وسیله ی درستی که دم دستم هست اون درد را یادرمان ویا تحمل کنم اما یاد خدا متوسل شدن بهش همیشه زندگی را برام تحمل پذیر کرده وادامه دادم دوست عزی زی که ارزوی نیامدن به دنیا می کنی حتما دلیلی برای آمدنت هست این شوهر بد اخلاق وفرزند پیش فعال تو شاید آرزوی خیلی ها باشه صبور باش دخترم ناامید نشو شاید روزهای خوشی داشته باشی تو تحت حمایت خدابی مطمئن باش
Iran, Islamic Republic of
02:27 - 1398/05/15
سولماز جان کسی دیگه نیست کمک ات کنه بجز شوهرت ؟

آخه بچه منم مشکل مغز و اعصاب داره ،تا شش ماه اول که دارو می خورد ،به شدت پرخاشگر و افسرده شده بود تا کم کم داروها اثر کرد و باهاش سازگار شد ،اگر کسی پیش ات نباشه که کمک ات کنه خودتم افسرده میشی ،خواهری ،مادری ،مادر شوهری ،دوست خوبی ؟
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1398/05/15
کاش حداقل میتونستم درددل کنم ....ولی من خودکشی نمیکنم با اینکه یک عمر تو فکرشم. شماهم بد نیس از ترس آتیش اونجا دست بردارید.
Iran, Islamic Republic of
21:33 - 1398/05/16
میخوام خودکشی کنم یاعلی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
واااااا حالا چرا یا علی میگی !!!
Iran, Islamic Republic of
02:17 - 1398/05/18
من هم همیشه به خودکشی فکر میکنم . ولی فقط به یک دلیل این کار را نمیکنم .
اول اینکه مادرشوهرم برای هر پسرش دو سه تا زن گرفته . و اگر من بمیرم سر ماه برای شوهرم زن میگیرد.
Iran, Islamic Republic of
02:17 - 1398/05/18
من هم همیشه به خودکشی فکر میکنم . ولی فقط به یک دلیل این کار را نمیکنم .
اول اینکه مادرشوهرم برای هر پسرش دو سه تا زن گرفته . و اگر من بمیرم سر ماه برای شوهرم زن میگیرد.
Iran, Islamic Republic of
02:17 - 1398/05/18
من هم همیشه به خودکشی فکر میکنم . ولی فقط به یک دلیل این کار را نمیکنم .
اول اینکه مادرشوهرم برای هر پسرش دو سه تا زن گرفته . و اگر من بمیرم سر ماه برای شوهرم زن میگیرد.
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1398/05/20
پارسال خیلی افسرده شدم و به فکر خود کشی بودم...مامان و بابام هر شب دعوا و کتک کاری میکردن...دیگه خیلی سخت بود که شب ها با آرامش بخوابم نمره های مدرسه ام بد و بدتر میشد و تو مدرسه دوستام ازم فاصله میگرفتن بخاطر نمره ها...هر روز صفر،صفر،صفر! همش یه صفر گنده روی یه کاغذ خالی...یه روز مامانم،من و خواهرام واسه ۱هفته رفتیم خانه مادر بزرگم.با دایی ام درد و دل کردم و به او گفتم به فکر خود کشی ام او به ما کمک کرد و حالا دیگه بابام و مامانم دعوا نمیکنند
Iran, Islamic Republic of
18:15 - 1398/05/21
تو رو خدا بگید چطور خودمو بکشم ک بچه هام فکر نکنم دیه ب اخر زندگی رسیدم
Iran, Islamic Republic of
22:28 - 1398/05/23
خسته شدم ۱۴میلیون بدهی دارم هیچ امیدی ندارم ابروم داره میره چند وقته بیکارم برا بچه ام یا لباس نمیتونم بگیرم واسه چی باید زنده باشم واسه چی باید این همه خجالت بکشم
Iran, Islamic Republic of
21:33 - 1398/05/24
وقتی یه عمر عاشق و دیوونه یک نفری...وقتی اون به بدترین شکل ترکت میکنع...وقتی خانوادت ازت نفرت دارن و پشتت نیستن...وقتی طرفت ک اون همه نامردی کرده الان بهترین زندگیو داره و خوشبخته ولی تو روز بروز بیشتر زجر میکشی...وقتی هیچکس رو نداری...وقتی همه بهت تهمت بزنن و عزیزات بهت خنجر بزنن و هیچ امیدی نداری
وقتی هرشب خونتون دعواست و ازت متنفرن میتونی ادامع بدی؟!! جون من میتونی؟!!! نه نمیتونی وقتی روی کره زمین تک و تنهایی وقتی خود خدا هم تورو پس زد...
Iran, Islamic Republic of
21:43 - 1398/05/24
الان که داشتم این مطالبو میخوندم یکم قبلش میخواستم قرص بخورم خودمو نجات بدم راستش من از جانب خودم هیچ مشکلی ندارم ادم موفقی هستم تازگیا باآدم خیلی خوبی نامزد کردم اما برادرم روزو شب برامون نزاشته معتاده و از کاراش داریم زجر میکشیم خانوادگی منم ی جورایی از توانم دیگه خارجه با این همه ناسازگاریش مقابله کنم همه کاریم براش کردیم اما انگار دوست داره وضعیتشو .... دوست ندارم بگن اره داداشت اینطوره و....
Iran, Islamic Republic of
21:02 - 1398/05/26
منم خیلی به خودکشی فکر میکنم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج