ماجرای جدا شدن سر یک نوزاد در بیمارستان
۲۶۱۲۳۱
۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۵
۸۵۰۰۴ 
خبر جدا شدن سر یک نوزاد هنگام تولد در بیمارستانی در شهرستان جیرفت باعث وحشت و نگرانی مردم این منطقه شد‌اما در بررسی‌های قضایی مشخص شد حقیقت ماجرا با آنچه در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، تفاوت زیادی دارد.
هشهری آنلاین: خبر جدا شدن سر یک نوزاد هنگام تولد در بیمارستانی در شهرستان جیرفت باعث وحشت و نگرانی مردم این منطقه شد‌اما در بررسی‌های قضایی مشخص شد حقیقت ماجرا با آنچه در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، تفاوت زیادی دارد.

چند روز پیش خبری در رسانه‌های محلی استان کرمان و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که از جدا‌شدن سر نوزادی در هنگام تولد در بیمارستان جیرفت حکایت داشت.

در این خبر آمده بود: «خانمی که برای تولد فرزند خود به بیمارستان مراجعه کرده بود، به طرز فجیعی با مصیبت از دست‌دادن نوزاد خود مواجه شد. این زن که از اتباع افغان است، 17 مهرماه برای زایمان راهی بیمارستان شد اما در جریان عمل سزارین، به‌خاطر اشتباه پزشکی، سر نوزاد از تنش جدا شد. تیم پزشکی نیز در اتاق عمل پس از خارج کردن کامل نوزاد، سر را به تن بخیه زدند و به زن جوان اعلام کردند که نوزادش فوت کرده است.»

انتشار این خبر، بازتاب گسترد‌ه‌ای بین مردم داشت و نگرانی‌های زیادی را به‌وجود آورده بود. کار به‌ جایی رسید که پای دادستان جیرفت و بازرسان سازمان نظام پزشکی نیز به ماجرا باز شد تا اینکه در بررسی‌های دقیق و قضایی مشخص شد که ماجرا یک عمل جراحی برای نجات جان مادر بوده است.

مجید رستمی دادستان عمومی و انقلاب جیرفت در این‌باره گفت: این ماجرا از زمانی شروع شد که یک زن تبعه افغانستان برای وضع حمل به بیمارستان جیرفت مراجعه کرد. پزشکان پس از معاینات اولیه متوجه شدند که جنین به‌دلیل ابتلا به نوعی بیماری خاص در رحم مادر فوت کرده و این بیماری به‌گونه‌ای بود که باعث بزرگ‌شدن سر جنین شده بود.

وی ادامه داد: زن افغان وقتی در بیمارستان بستری شد که جنین در آستانه تولد بود. با این حال وضعیت او به‌گونه‌ای بود که پزشکان پس از معاینات تخصصی حدس زدند که ممکن است هنگام تولد باعث صدمه وارد کردن به مادر و حتی مرگ او شود. آنها تنها راه نجات زن باردار را بریدن سر جنین مرده می‌دانستند تا پس از آن بتوانند بخشی از بدن را که در صورت زایمان طبیعی به مادر آسیب می‌زد، از طریق سزارین از بدن مادر خارج کنند. به همین دلیل همه این اتفاقات را صورتجلسه کردند و با اعلام به مرجع قضایی، در نهایت این عمل جراحی انجام و جنین فوت‌شده از بدن مادر بیرون کشیده شد. پس از آن نیز پزشکان سر جنین را به بدنش بخیه زدند اما متأسفانه پدر نوزاد فوت‌شده زمانی که برای دیدن آن رفته بود، از آن عکس تهیه و این عکس را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود.

رستمی با بیان اینکه به‌دنبال انتشار اخباری مبنی بر جدا شدن سر نوزاد هنگام تولد رسیدگی به این پرونده را شخصا به‌ عهده گرفته است، گفت: در این مدت مسئولان بیمارستان و حتی پزشک جراح نیز احضار شدند. در تحقیق از آنها و بررسی مدارک بیمارستانی مشخص شد که همه اخبار منتشرشده در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی دروغ بوده و جنین پیش از اینکه به دنیا بیاید مرده بوده و پزشکان برای نجات جان مادر مجبور به جراحی جنین شده بودند.

وی ادامه داد: این مادر بار نهم یا دهمی بود که وضع حمل می‌کرد و تا پیش از این همه فرزندانش را در داخل خانه به دنیا آورده بود. به همین دلیل هنگام بارداری به پزشک مراجعه نکرده بود و اگر این کار را انجام می‌داد بی‌شک در سونوگرافی و معاینات پزشکان، بیماری جنین و رشد غیرطبیعی او در رحم مادر شناسایی می‌شد.

به‌گفته دادستان جیرفت، در حال حاضر جنین فوت‌شده برای مشخص‌شدن علت مرگ (نوع بیماری) در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته و بررسی‌ها نشان می‌دهد که شایعات منتشرشده درباره وضعیت بد مادر پس از عمل جراحی نیز صحت نداشته است.

وی به مردم اطمینان داد که دستگاه قضایی با دقت به پرونده‌های قصور پزشکی رسیدگی و در صورت مشاهده هرگونه کوتاهی با مقصران برخورد می‌کند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1394/08/11
هنوز از نتیجه برخورد با مقصران فوت دو سه تا مادر باردار در شهرهای مختلف چیزی نشنیده ایم امیدواریم حتما برخورد بشه
پاسخ ها
غــــــــــــــز ل
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
خوب امیدواریم گزارشها درست باشند
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1394/08/11
يه بدبخت كمتر
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
مگه تو رزق وروزی شونو میدی؟!! اونا هم یک خدایی دارند مثل تو
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1394/08/11
واقعا نبايد چنين زناني رو عقيم كرد تا شاهد اينهمه كودكان خياباني نباشيم ؟
پاسخ ها
غــــــــــــز ل
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
چرا شما مرم رو نابارور نمی خواهی زن در این گونه زندگی ها ابزاره اون نباشه مرد در پی زن دیگری می ود پس مرد باید نابارور بشه !!!
که کار نشایسته ایست بلکه باید با فرهنگ ساز ی و آگاه سازی به هر دو هشدارهای بایسته و شایسته را داد .
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1394/08/11
صددرصد انترن به جای پزشک اوردن واین فاجعه رخ داده
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
مثل اینکه متن رو نخوندی؟ نوشته جنین مرده بود. خون اریای یک کم دقت کن بعد حرف بزن.
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1394/08/11
واي خداي من حالم خيلي بد شد
Iran, Islamic Republic of
18:10 - 1394/08/11
دروغگوها اون یکی نوزادا هم مریض،بودن دروغگوها
Iran, Islamic Republic of
20:38 - 1394/08/11
ولی معلومه راسته دیگه چیز به این بزرگی رو نمیشه این طوری ابکی ماس مالی کرد
پاسخ ها
غــــــــــز ل
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
شما می تونی سوگند بخوری که نمیشه !!؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
من ی مامام 100در 100 سوگند میخورم که نمیشه درسته تو زایشگاه اغفال میشه اگه تو زایشگاه اتفاق می افتد میگفتم راسته ولی تو جراحی محاله
Iran, Islamic Republic of
22:19 - 1394/08/11
اگر خودم تو بیمارستان دولتی شاغل نبودم میگفتم خوب شاید درست میگن. اما تو بیمارستای دولتی در بخش زایشگاه و و نوزادان بدترین برخوردا با زائو ها و مادرها میشه.
مخصوصا بخش.ز ایشگاه که هرچی بچه هنگام تولد صدمه جسمی ببینه یا باعث مرگش بشن خیلییی راحت میگن مادر نتونست زایمان کنه.
متاسفم.
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
موافقم حتی بعضی موارد باعث عقب افتادگی مغز نوزاد میشن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
منم اینو به عنوان ی پرسنل زایشگاهی تایید میکنم
Iran, Islamic Republic of
03:06 - 1394/08/12
بعله افغانی بوده مهم نیست که ، چیزی نشده
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1394/08/12
همینه دیگه ! با سهمیه دکتر شدن ، با پول نمره خریدن و اینهمه دانشگاه بی کیفیت و بی لیاقت نوظهور پیدا شدن همین عواقب رو داره ... وضعیت بیمارستانها و پزشکان از این بدتر هم خواهد شد .جالب اینجاست که وقتی برای این بیکفایتی ها فیلم ساخته میشه پزشکان محترم اعتراض هم می کنن !
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1394/08/12
اگر تا حالا در این مملکت یک پزشک محکوم شده باشد و قانون در مورد ان اجرا شده باشد این حرفهای قوه قضاییه مورد قبول است ولی من خبر دارم که چنین اتفاقی تا حالا نیفتاده با عث تاسف
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1394/08/12
اون کامنتی که در مورد بیمارستان دولتی دوستان گذاشتن به شدت تایید میکنم
ببخشید اما رفتارها اونقدر ناشایسته که فکر میکنم حتی با گاو گوساله ای که تو دامداری زایمان کنه رفتار حرفه ای تر و برخورد لطیفتری دیده میشه
Iran, Islamic Republic of
19:31 - 1394/08/12
من خودم جیرفتی نیستم ولی ساکن شهر جیرفتم.
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
چه سعادتی االان میخوام دو تا پشتک وارو بزنم به خاطر این اتفاق مهم
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1394/08/12
من خودم جیرفتی نیستم ولی ساکن شهر جیرفتم.
اوضاع زندگی و بیمارستان ها تو جیرفت وحشتناکه.
وقتی میری به زایشگاه سر میزنی خیلی ترس داره.
این نوزاد هم وزنش ۸ کیلو بوده و دکترهای زنان اینجا در صورتی که بهشون رشوه‌ بدی میان بیمارستان و زایمان رو انجام میدن در غیر اینصورت میفرستن زایمان‌طبیعی.
این خانم‌رو هم با نوزاد وزن ۸ کیلو برای زایمان طبیعی فرستاده‌بودن که سر نوزاد بیرون آمده و دیکه مادر نتونسته زایمان طبیعی رو ادامه بده و نوزاد هم مرده و مادر هم‌ در حال مرگ بوده و مجبور شدن سر نوزاد رو جدا کنه و برای درآوردن مابقی بدن نوزاد، سزارین انجام‌بدن.
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۴:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
چه پدری از مادر و بچه درآوردن٬ واقعا چطوری میخوان اون دنیا جواب بدن حالا افغانی یا ایرانی یا اصلا اسرايیلی
Iran, Islamic Republic of
21:25 - 1394/08/13
انقدر ادعا داریم که قدرت اول منطقه ایم ولی هنوز از پس یه زایمان مشکل برنمیایم....
Iran, Islamic Republic of
21:59 - 1394/08/17
خدا از شماهایی که چیزی نمی دونید و انقدر راحت اظهار نظر می کنید و محکوم میکنید و تهمت میزنید نگذره.شما از زحمتای یه پزشک چی میدونید؟هیچی
همش از حسودیتونه که نمی تونید کسی بهتر از خودتون رو ببینید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج