کشف ساختار ژنتیکی یک کودک ۵۰۰ ساله
۲۶۶۹۵۳
۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۶
۱۱۸۴۲ 
پژوهش‌گران توانسته‌اند بخشی از ساختار ژنتیکی کودکی را که در یکی از مراسم‌های مذهبی تمدن «اینکا» قربانی شده بود را بازسازی کنند. این پسر بچه‌ی مومیایی شده ۵۰۰ سال پیش زندگی می‌‌کرده است.
مجله دیجی کالا - امیرحسین میرزایی: بررسی دی‌ان‌ای این کودک، نزدیک‌ترین اقوام او را در «پرو» و «بولیوی» نشان می‌دهند. این کودک متعلق به امریکایی‌هایی بوده که پس از فتح این کشور توسط اسپانیایی‌ها، کاملا ناپدید شده و از بین رفته‌اند. محققان اسپانیایی برای بررسی بدن باقی‌مانده از این کودک ۷ ساله، دی‌ان‌ای او را از بدن‌اش استخراج کرده‌اند.

ساختار ژنتیکی یک کودک ۵۰۰ ساله کشف شد

پس از مقایسه‌ی دی‌ان‌ای این کودک با صدها هزار نمونه‌ی دیگر که در پایگاه‌های داده ذخیره شده است، محققان به این نتیجه رسیدند که ساختار ژنتیکی این پسر بچه، بسیار کمیاب است. دی‌ان‌ای او با یکی از انسان‌های دوره‌ی امپراطوری «واری» شباهت داشته است. در سه کشف هم دی‌ان‌ای با نمونه‌ی انسان‌های امروزی که در پرو و بولیوی زندگی می‌کنند همخوانی داشت.

ساختار ژنتیکی یک کودک ۵۰۰ ساله کشف شد

«آنتونیو سالاس»، از محققین ژنتیکی دانشگاه Santiago de Compostela، درباره‌ی تحقیق‌اش گفته است: "این موضوع که جمعیت اینکاها با حضور فاتحان اسپانیایی بسیار کم شد، موضوعی تایید شده است. این که توانسته‌ایم عضوی از تمدن واری را کشف کنیم، به این موضوع اشاره دارد که احتمالا آن‌ها در این موقعیت و زمان حضور بیشتری داشته‌اند.

تحقیقات انجام شده در نشریه‌ی Scientific Reports منتشر شده‌اند. پروفسور سالاس امیدوار است تا ساختار ژنتیکی این پسر بچه را کاملا بازسازی کند و سپس به سراغ دی‌ان‌ای‌های میکروب‌های داخل شکم‌اش برود. این پسر بچه در سال ۱۹۸۵ میلادی در کوهستان Aconcagua کشور آرژانتین پیدا شده بود.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج