اولین اسکن سه بعدی مغز +عکس
۲۷۳۰۷۳
۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۴
۸۱۳۱
محققان موفق به توسعه روشی شدند که با استفاده از امواج مافوق صوت، یک نمای سه بعدی از تمام عروق خونی مغز با جزییات میکروسکوپی تولید می کند.
خبرگزاری ایرنا: محققان موفق به توسعه روشی شدند که با استفاده از امواج مافوق صوت، یک نمای سه بعدی از تمام عروق خونی مغز با جزییات میکروسکوپی تولید می کند.

این روش توسط محققان انستیتو لانژون فرانسه و بر روی مغز موش زنده صورت گرفته است. در این روش اسکن، میلیون های حباب کوچک در مقیاس نانو به موش تزریق شده است؛ زیرا این حباب ها امواج مافوق صوتی را به خوبی منعکس می کنند.

دلیل استفاده از امواج مافوق صوت این است که این امواج به خوبی در آب منتشر می شوند و از آنجایی که 90 درصد بافت تمام ارگان ها از آب تشکیل شده است، بهترین گزینه برای نفوذ به بافت است.

اولین اسکن سه بعدی مغز با جزئیات میکروسکوپی

در این روش، در هر ثانیه بیش از 500 تصویر با کیفیت فوق العاده با جزییات میکروسکوپی تصویربرداری می شود که می تواند روش های کنونی تصویربرداری را متحول کند. با این روش می توان به عمق دو سانتی متری مغز نفوذ کرد و تمام جزییات را با وضوح میکروسکوپی مشاهده کرد.

این روش در مراحل آزمایشی قادر به اسکن مغز موش زنده است و محققان امیدوارند که در آینده ای نزدیک برای انسان قابل استفاده باشد.مهمترین کاربرد این روش تشخیص زودهنگام سرطان و سکته مغزی است.نتایج این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج