اتصال مغز انسان به وب تا 15 سال دیگر
۲۷۳۹۷۶
۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۸
۸۲۹۳
ری کورزویل یکی از دوستان نزدیک من و شخصی بسیار باهوش است. او یک تکنولوژیست، آینده‌پژوه و یکی از مدیران مهندسی با استعداد گوگل است که بر روی هوش مصنوعی و پردازش زبان تمرکز کرده است.
وبسایت فرادید: ری کورزویل یکی از دوستان نزدیک من و شخصی بسیار باهوش است. او یک تکنولوژیست، آینده‌پژوه و یکی از مدیران مهندسی با استعداد گوگل است که بر روی هوش مصنوعی و پردازش زبان تمرکز کرده است. همچنین او بیش از هر شخص دیگری پیش‌بینی‌های صحیح و مستندی از تکنولوژی آینده دارد.

بنا بر گزارشات موجود، از سال ۱۹۹۰ و از ۱۴۷ پیش‌بینی کورزویل ، ۱۱۵ پیش‌بینی او کاملا دقیق و در موقع معین و ۱۲ پیش‌بینی دیگر او نیز با یک یا دو سال اختلاف از موعد مقرر، به حقیقت پیوسته‌اند. با این حساب می‌توان نتیجه گرفت که ۸۶٪ از پیش‌بینی‌های وی به صورت شگفت‌انگیزی درست از آب درآمدند.

دو هفته پیش من و ری یک وبینار یک ساعته به همراه مدیران اجرائی Abundance 360 با موضوع پیش‌بینی آینده برگزار کردیم. در طول این جلسه یکی از پیش‌بینی‌های خاص ری به کلی ذهن من را به خود درگیر کرد.

او در مورد پیش‌بینی جدید خود چنین گفت:

تا سال۲۰۳۰ ما قادر خواهیم بود که از طریق مویرگ‌ها، نانو روبات‌هایی را به داخل مغز ارسال کنیم که این عمل باعث تحقق واقعیت مجازی در داخل سیستم عصبی ما خواهد بود و نئو‌کورتکس‌های مغز را به یک فضای ابری متصل خواهد کرد. همانند توانایی گسترش دادن قدرت گوشی‌های هوشمند به صورت بی‌سیم، ما قادر خواهیم بود به اندازه ۱۰۰۰۰ بیشتر از آن نئو‌کورتکس‌های خود را در فضای ابری گسترش دهیم.

بیایید لحظه‌ای را به درک دقیق‌تر این موضوع بپردازیم. ما فقط ۱۵ سال دیگر تا سال ۲۰۳۰ فاصله داریم! آیا ما شاهد اتصال مستقیم مغزمان به اینترنت خواهیم بود؟ آیا سطح هوش و حافظه انسان‌ها به این طریق قابل افزایش خواهد بود؟

در این مطلب می‌خواهیم تاثیرات حیرت‌آور و جالب این تکنولوژی آینده را بررسی کنیم.

اصول کلی

پیامد‌های نئوکورتکس‌های متصل به فضای ابری به معنای واقعی کلمه بسیار عمیق خواهند بود. با این‌ که هر پیامد قابل تصوری در مقایسه با دنیای حقیقی امروزی غیر‌محتمل به نظر می‌رسد اما من لیستی از پیامد‌های ممکن را برای ایجاد یک پیش‌زمینه‌ی ذهنی برای شما آماده کرده‌ام.

ارتباط مستقیم ذهنی

این موضوع سطح جدیدی را به درک و صمیمیت بشری اضافه خواهد کرد. زیرا شما قادر خواهید بود که احساسات دوستان، کودکان و عشق زندگیتان را مستقیما درک کنید. درک و صمیمیت انسان‌ها بسیار فراتر از چیزی خواهد بود که امروزه به وسیله گفت‌و‌گو حاصل می‌شود. ارسال ایمیل و پیام و تماس‌های تلفنی را فراموش کنید. زیرا قادر خواهید بود آنچه که در ذهن خود دارید را صرفا با فکر کردن به شخص دیگری ارسال کنید!

تا ۱۵ سال دیگر مغز شما به وب متصل خواهد شد

گوگل در ذهن شما

تمامی اطلاعات جهان در راس سیستم عصبی شما قابل دسترس خواهند بود. شما قادر خواهید بود که در هر لحظه و مکانی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشید؛ معادلات پیچیده ریاضی را تنها در چند ثانیه انجام دهید؛ خیابان‌های هر شهری را به طور مستقیم بپیمایید؛ سوار بر یک جت جنگده شده و به صورت کاملا بی‌نقص آن را به پرواز درآورید و همچنین قادر خواهید بود که هر زبان دلخواهی را به یک زبان دیگر ترجمه کنید.

افزایش سطح هوشی

تصور کنید که شما در یک تنگنا قرار گرفته‌اید و نیاز دارید تا مشکلتان را به سرعت حل کنید. در دنیای آینده دقیقا به همان روشی که وب سرور آمازون توسط الگوریتم‌هایی ۱۰۰۰ هسته پردازنده را همزمان به خدمت می‌گیرد، شما نیز قادر خواهید بود که قدرت محاسباتی مغز خود را ۱۰ و یا حتی ۱۰۰۰ برابر کنید.

زندگی در واقعیت مجازی

اگر مغز ما واقعا بتواند به پهنای باند بالایی متصل شود، قادر خواهیم بود تا اندام‌های جسیمان (مانند چشم، گوش و حس لامسه) را دور بزنید و به جایی برسید که ادراک حقایق مغزتان توسط یک موتور گرافیکی بازی (و در یک دنیای مجازی) هدایت شود. هنگامی که شما اندام‌های خود را حرکت می‌دهید تصور می‌کنید که اندام‌های مجازی شما، یا به اصطلاح آواتار شما، به صورت فوق‌العاده‌ای در یک دنیای مجازی در حرکت هستند.

سیستم ایمنی بهبود یافته

در بحث وبیناری من با ری، او توضیح داد که چگونه دستگاه‌های هوشمند بیولوژیکی امروزی ما با نام T-cells و با عملکردی مشابه سلول‌های خونی قادر به از بین بردن بیماری‌ها هستند. آن‌ها قادر به تشخیص دشمنان و سپس حمله و از بین بردن آن‌ها هستند. اما در برابر بیماری‌هایی مانند سرطان و رترو‌ویروس‌ها کارایی ندارند. در آینده نانو‌روبات‌ها با اتصالی بی‌سیم قادر خواهند بود که به محض مشاهده عوامل بیماری، با دانلود نرم‌افزار مربوطه آن‌ها را مورد هدف خود قرار دهند. به این ترتیب سرطان، سلول‌های بنیادی سرطانی، باکتری‌ها، ویروس‌ها و هیچ عامل بیماری دیگری جان سالم به در نخواهد برد. نانو‌روبات‌ها بر روی بیماری‌های متابولیکی مانند دیابت نیز کارایی خواهند داشت. همچنین حفظ سطح مواد مورد نیاز و حیاتی خون مانند مواد مغذی و همچنین بازسازی‌های اساسی بدن و در نهایت جایگزینی اندام‌های آسیب‌دیده از جمله وظایف نانوروبات‌ها خواهد بود.

تا ۱۵ سال دیگر مغز شما به وب متصل خواهد شد

تخصص‌های قابل دانلود

آیا آن بخش از فیلم سینمائی ماتریکس را به یاد دارید که در آن ترینیتی می‌خواست تا پرواز با هلیکوپتر را یاد بگیرد و تانک با دانلود برنامه‌ای این تخصص را در اختیار وی قرار داد؟ ما نیز به زودی قادر به انجام چنین کاری خواهیم بود. آیا نیاز به انجام یک عمل جراحی ضروری دارید؟ فقط کافی است تا برنامه ER doctor را دانلود کنید. آیا می‌خواهید زبان جدیدی یاد بگیرید؟ آن را دانلود کنید! آیا می‌خواهید یک وعده غذایی بی‌نقص تهیه کنید؟ یک ماژول آشپزی دانلود کنید. حتی احتمالا شما نیازی به دانلود آن‌ها نیز نخواهید داشت زیرا در این صورت آن‌ها بخشی از حافظه شما را اشغال خواهند کرد. در عوض شما قادر خواهید بود که به صورت "زنده" از این تخصص‌های موجود در فضای ابری استفاده کنید.

حافظه‌های گسترش یافته با قابلیت جست‌و‌جو

ما قادر خواهیم بود تا تمامی اتفاقی که تاکنون برایمان پیش آمده است را به یاد بیاوریم و در میان آن‌ها به جست‌و‌جوی اطلاعاتی که مورد نیازمان است بپردازیم. زیرا تمامی حافظه ما در یک فضای ابری ذخیره خواهد شد. همچنین قابلیت جست‌و‌جوی حافظه به ما این امکان را می‌دهد که اطلاعاتی نظیر تاریخ، مختصات GPS، وضعیت سلامت جسمی، اطلاعات بازار سهام، آب‌و‌هوا و در حالت کلی هر اطلاعاتی را که در آن لحظه از زمان و مکان مورد نیازمان باشد را به خاطر بیاوریم.
فرا موجودیت

در ادامه ری توضیح داد که چگونه نئوکورتکس‌های متصل به فضای ابری می‌توانند با گسترش مرزهای احساسات، هنر، طنز، خلاقیت، قدرت بیان و یگانگی انسان‌ها، بشریت را به درجه بالاتری از موجودیت و پیچیدگی برساند. به گفته او :

     ما بامزه‌تر و جذاب‌تر خواهیم بود و قادر‌خواهیم بود تا احساسات و علایقمان را بهتر بیان کنیم. ما با افزودن سلسله مراتب بیشتری از ماژول‌ها به ذهن، درک عمیق‌تری از قدرت بیان خواهیم داشت. انسان‌ها در آینده قادر خواهند بود که درک بسیار عمیق‌تری از یک قطعه موسیقی داشته باشند. همه این‌ها انسان را به سمت فرابشریت هدایت خواهند کرد.

هرچند که ممکن است چنین آینده‌ای از نظر خیلی‌ها بسیار خیالی و دور از ذهن باشد اما باید در نظر داشت که همواره تشریح تکنولوژی‌های آینده تا قبل از به وجود آمدنشان فریبنده به نظر می‌رسند. در حال حاضر آزمایشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان مشغول کار بر روی ماشین‌آلات مولکولی و سیستم‌های CRISPR/Cas9 هستند که به ما این امکان را می‌دهند که ژنوم خود را تغییر دهیم و این سیستم‌ها همچنین ارتباط مستقیم ذهن با کامپیوتر را فراهم خواهند کرد.

اگر واقعا زمینه‌های پیشرفت تکنولوژی هر ۱۸ ماه دو برابر شوند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ با این حساب در ۱۵ سال آینده (بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰) تکنولوژی‌های اطراف ما ۱۰۰۰ برابر بهبود‌یافته از شکل امروزی خود خواهند بود. اما آینده‌ای ۱۰۰۰ برابر بهتر از حال حاضر چه شکلی خواهد بود؟ شاید جواب این سوال آینده‌ای باشد که ری آن را شرح داده است.

اگر این آینده به حقیقت بپیوندد، انسان‌های متصل یه فضای ابری به کلی هر چیزی را تغییر خواهند داد. بنابراین ما باید در مورد پیامد‌های این تغییرات بحث کنیم تا بتوانیم تصمیمات بهتری برای آینده پیش رو بگیریم.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1394/09/19
این یعنی عملا تبدیل کردن انسان ها به یک ربات. از بین بردن نسل طبیعی بشر. افتضاحه ولی برای الهام گرفتن در ساخت ربات های تمام هوشمند میتونه ایده ی جالبی باشه.
Iran, Islamic Republic of
02:29 - 1395/04/26
شاید باورتون نشه ولی قبل از اینکه این مطلب رو بخونم خودم همچین پیشبینی کرده بودم و به هرکی ک میگفتم بهم میخندیدن. من ایمان دارم ک همچین اتفاقی میوفته شاید 15 سال دیگه یا 100 سال دیگه ولی اتفاق میوفته. حتی ب جایی میرسه ک میتونیم بافت بدنمونو ترمیم کنیم. با نصب ی نرم افزار میشه بافت بدنو تغییر داد و به یه بدنساز تبدیل شد یا ی چیزی خیلی فراتر از اون مثل فیلم هالک شاید مسخره ب نظر بیاد ولی من بهش ایمان دارم و به افکارم نمیخندم و اسمشو هیچ وقت تخیل نمیذارم.
میتونیم مهارت های زیادی رو با نصب نرم افزار در خود ایجاد کنیم مثل دست خط. میتونیم بریم تو لیست دست خط ها و دست خط مورد علاقه خودمون رو انتخاب کنیم و اون در ما ایجاد بشه. چون همه چیز با مغز انسان سر و کار داره هر هرکت بدن ما از مغزمون منتشر میشه. میتونیم ی پارکور کار بشیم تنها با نصب نرم افزارش. میتونیم ی فوتبالیست بشیم. میتونیم رنگ پوستمون رو تغییر بدیم. میتونیم تمام زبان های دنیارو تو چند ثانیه یاد بگیریم تنها با نصب نرم افزارش. شاید اون موقع بهش نرم افزار نگن و ی اصطلاح و یا ی چیز کلا متفاوتی باشه ولی صد در صد ب وجود میاد.
و در آخر هم بگم خیلی ایده یا بهتره بگم پیش بینی های بیشتری در مورد های گوناگون دیگه هم دارم ک مطمعنم بهشون رسیدن دانشمندان ولی من نه با خوندن و ن دیدن چیزی بلکه فقط با فکر کردن و ایده دادن و رویا پردازی خودم بهشون رسیدم فقط ی علم محاسباتی و عملی لازم داره برای تحقق یافتنش و مطمعنم ک همچین روزی میرسه ک این ایده هام ب حقبقت بپیونده و اون موقعه با خوشحال به خودم افتخار میکنم ک تونستم قبل از اینکه به واقعیت تبدیل بشه رویاهاشونو دیده باشم و حس کرده باشم.
Iran, Islamic Republic of
03:45 - 1397/05/19
خوب من سوادم کم کمک میخوام برای درسم میخوام راه روش و تقلب همیشگی داشته باشم وروی مغز خودم وطلکنم وطبق فرمان ذهن من عمل کند با هزینه کم مثال من یک دکترم مریض اومد سلام مشکلت چی با مغز ووایفای واین روش مریض را ملا جه کنم وغیره مثال مثل عکس زایمان در شکم زن باردار شدن وبچه را میگویید میخوام این دستگاه رو در گوشیم یا کامپیوترم وطل کنم مریض اومد با دستگاه تمام مریضی ایشون یا فرد مریض هم در مغز منم با وایفای بگویید هم پرینت کاغذی و کامپیوتری باشد میشه مثال من در دانشگاه این برد در مغز من وصل من سوال را میخوانم جواب را اتوماتیک بگه به مغز من جواب را از طریق وایفای مثال مثلا یک رزمی کار رو تصویر لیزر او را به وای فوا وصل شود ودر حرکت بیرون مثل جی پی اس تصویری لیزری روی من انداخته شود وحرکات اون رزمی کاررو انجام دهم یا مثال طرف مقابلم رو بتونم تا هزار یا صدهزار نفر باشه بزنم بعد من محافظ وهمه کس این مملکت در میام وقدرت خوبی پییدامکنم هر کس کمک کند به من این کارها و پیشرفت کنیم بتونیم به نتیجه برسیم فکرهای دیگه ام دارم که توی ایران وکل کشورها حرف اول ما بزنیم قدرت کل دنیا دست ما میشود این شماره تماس من است 09011768705 هر کس قدرتش ولوازم اماده داشت من برای ازمایش در خدمتش هستم تا اولین انسان دنیا وهمه جا اسممان به زبانها بیایید وغیره بسم الله منتظر تماس شما عزیزان هستم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج