مخ های پولساز تاریخ
۲۷۹۳۹۸
۰۴ دی ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۷
۱۰۳۸۴ 
یک سال دیگر گذشت و دنیای تجارت و اقتصاد شاهد شکسته شدن رکوردهایی دیگر توسط ثروتمندترین های کره خاکی در سال 2015 بود. به راستی مجموع دارایی های این میلیاردرها دقیقا چقدر می تواند باشد؟
مجله همشهری سرنخ - سامرا قلی زاده: یک سال دیگر گذشت و دنیای تجارت و اقتصاد شاهد شکسته شدن رکوردهایی دیگر توسط ثروتمندترین های کره خاکی در سال 2015 بود. به راستی مجموع دارایی های این میلیاردرها دقیقا چقدر می تواند باشد؟ یا به تعبیر ساده تر، چند صفر می تواند ارزش دارایی های این افراد را مشخص کند؟

به تخمین مجله فورس، ارزش مجموع دارایی های ثروتمندترین های جهان با شکستن رکورد 6.4 تریلیون دلاری پارسال، امسال به 7 تریلیون دلار رسیده است. با اضافه شدن 290 چهره جدید به لیست میلیاردرهای دنیا، تعداد این افراد به 1826 نفر در کل دنیا رسیده که در تمام سال های اخیرا این تعداد بی سابقه است. 7 تریلیون دلار ثورت دنیا در دست تنها 1826 نفر است که خیلی هایشان نام هایی آشنا دارند. اما با این همه عدد و رقم و صفرهای بی شمار، بالاخره بخش اعظم ثروت دنیا در دست چه کسانی است؟

پولدار همیشگی ($79,200,000,000)

بیل گیتس سالهاست که نام آشنای تمامی لیست های «ثروتمندترین ها» است. از سال ها پیش نام بنیانگذار مایکروسافت همیشه با عنوان ثروتمندترین مرد دنیا همراه بوده است و در 20 سال اخیر 16 بار این عنوان به او تعلق گرفته است. دانشجوی اخراجی دیروز هاروارد، امروز ثروتی برابر 79.2 میلیارد دلار دارد. بیل گیتس 60 ساله که یک بار دیگر لقب ثروتمندترین فرد دنیا را از آن خود کرده، امسال چهلمین سالگرد تاسیس کمپانی مایکروسافت را جشن می گیرد. شاید دانستن این که بیل گیست از دانشگاه اخراج شده و امروز چنین ثروتی دارد، عجیب به نظر برسد اما گیتس جوان بعد از ترک دانشگاه بیکار ننشست و در 20 سالگی کاری را شروع کرد که امروز او را به چنین مقامی رسانده است.

مخ های پولساز تاریخ

بیل گیتس و دوست دیرینه اش، پائول آلن، 40 سال پیش کمپانی مایکروسافت را راه اندازی کردند. مایکروسافت به گفته گیست با این هدف متولد شد که تمام آدم های روی زمین بتوانند صاحب کامپیوتر شخصی خودشان باشند. 40 سال بعد از تولد مایکروسافت، حالا 84 درصد خانواده های آمریکایی صاحب کامپیوترهای شخصی هستند و رویای بیل گیتس را زندگی می کنند. بیل گیتس اما پر از رویاها و اهداف تازه است. 15 سال پیش بیل گیتس و همسرش ملیندا گیتس موسسه خیریه شان را با هدف تمام کردن نابرابری درآمد و ثروت تاسیس کردند و نزدیک به 30 میلیارد دلار برای این موسسه هزینه کردند.
 
در اوایل سال 2015 این زوج گام بعدی موسسه خیریه را بهبود بخشیدن به زندگی فقرا و قشر کم درآمد در 15 سال آینده خواندند. به گفته آنها در 15 سال آینده، زندگی قشر کم درآمد بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ تغییر خواهد کرد. برنامه های بیل گیتس برای این تغییر، ایجاد مراکز تغذیه سالم، آگاهی بخشی و درمان بیماری هاست. بیل گیتس همچنین عنوان کرده که یکی از اهداف بلندمدتش مبارزه با بیماری های اپیدمیک مثل ابولا و سارس در کشورهای آفریقایی خواهد بود. میلیاردر شماره یک دنیا، حالا هدفی به جز نشاندن کامپیوتر شخصی روی تمام میزهای دنیا دارد.ثروتمندترین فرد مکزیک ($77,100,000,000)

کارلوس اسلیم هلو، نام شماره دو لیست ثروتمندترین ها، نامی است که برای بیشتر ما به اندازه بیل گیتس آشنا نیست. اما این نام غریبه غیرآمریکایی، دومین فرد ثروتمند دنیا و ثروتمندترین فرد مکزیک، کشور زادگاهش، است. اما باید که ثروت 77.1 میلیارد دلاری آقای هلو از کجا آمده است؟ کارلوس اسلیم هلو که لقب «نجیب زاده ارتباطات» را دارد، ثروتش را از طریق کمپانی ارتباطات تلفن همراه آمریکا موویل به دست آورده است. شرکتی که در حال حاضر در 19 کشور دنیا بیش از 300 میلیون کاربر دارد و در کشور مکزیک، 70 درصد از کاربران تلفن همراه و 80 درصد از کاربران تلفن ثابت، مشتری اش هستند.

مخ های پولساز تاریخ

این تسلط بی چون و چرای آقای هلو بر بازار ارتباطات مکزیک اما، دوام طولانی نخواهد داشت. بنا به قانون تازه ای در این کشور، ارائه خدمات ارتباطی نباید تنها توسط یک کمپانی صورت بگیرد و هیچ شرکتی نمی تواند بیشتر از 50 درصد کاربران را در اختیار خود داشته باشد.

نجیب زاده ارتباطات اما تنها به آمریکا موویل بسنده نکرده و در حال سرمایه گذاری روی نفت در کشور مکزیک است و قرار است در زمینه ارتباطات و تلفن همراه هم مرزهای بیشتری را طی کند تا شکستش در مکزیک جبران شود روی دیگر قصه این میلیاردر، شخصیت نیکوکار و خیر اوست. کارلوس اسلیم هلو در زادگاهش مکزیک بنیاد عام المنفعه ای برای کمک به بیماران اوتیسمی تاسیس کرده است. آقای هلو با تاسیس این بنیاد و جمع کردن تیم های تخصصی پزشکی قصد دارد تا راهی برای کنترل و شاید در آینده ای دورتر، درمان این بیماری، پیدا کند.سالخورده ترین میلیاردر دنیا ($72,700,000,000)

جمله ایتالیایی «پول های بزرگ را مثل خامه باید هم زد تا بزرگ شوند و پف کنند» می تواند بهترین توصیف برای کمپانی برکشایر هاتوی به ریاست وارن بافت باشد. سومین میلیاردر دنیا در 85 سالگی، صاحب شرکت عریض و طویلی است که شهرت و سرمایه اش را مدیون هوشمندی در انتخاب شرکایش بوده. کمپانی برکشایر هاتوی، شرکتی چندمنظوره و اختلاطی است. این شرکت سرمایه کلان و پیشرفتش را مدیون سهامداری در چندین شرکت بزرگ دنیاست. وارن بافت با ثروتی معادل 72.7 میلیارد دلار، رئیس کل این کمپانی عظیم است و همین امسال بزرگترین سرمایه گذاری تاریخ این شرکت را رقم زده.

مخ های پولساز تاریخ

برکشایر هاتوی با پرداخت رقم تاریخی 37 میلیارد دلار برای شرکت سازنده قطعات فضاپیما، وارد عرصه سرمایه گذاری فضایی شد. برکشایر هاتوی صاحب بخش عظیمی از سهام شرکت های زنجیره ای خدمات غذایی نیز است. وارن بافت هنوز هم در زادگاهش در اوماهای آمریکا در خانه ای که در سال 1958 به قیمت 31500 دلار خریده بود زندگی می کند.رئیس کمپانی زارا ($64,500,000,000)

شاید آمانسیو اورتگای اسپانیایی، در کودکی هرگز فکرش را هم نمی کرد که روزی بین 5 فرد ثروتمند دنیا قرار بگیرد. ارزش دارایی های آمانسیو اورتگا توسط فوربس حدود 64.5 میلیارد دلار تخمین زده شده است. کمپانی عظیم زارا که حالا یکی از شناخته شده ترین برندهای پوشاک در سرتاسر دنیاست، راه طولانی پیشرفتش را از اتاق نشیمن آقای اورتگا در سال 1975 شروع کرد.

مخ های پولساز تاریخ

آمانسیو اورتگا و همسر سابقش «روزالیا مرا»، در کنار یکدیگر شروع به تولید لباس های خانگی و حوله های حمام کردند تا امروز زارایی ساخته شود که پای ثابت لباس فروشی های شیک دنیاست. زارا به سرعت راهش را از آن اتاق کوچک باز کرد و در اوایل دهه 80، کل اسپانیا را فر گرفت و آماده سفر به کشورهای دیگر شد. اورتگا با تکنیک های منحصر به فرد تبلیغاتی، گسترش سریع و همه جانبه و کنترل کامل روی محصولاتش، بازار را با شگفتی های زارا رو به رو کرد.

دنیل پیت، کارگردان و مدیر طراحی برند لویی ویتون، در توصیف زارا، این کمپانی را خلاق ترین و سریع ترین کمپانی مد دنیا خوانده است. اورتگا با هوش اقتصادی اش توانست در برابر بحران اقتصادی اسپانیا دوام بیاورد و سر خم نکند. او بین سال های 2009 تا 2014 و در اوج بحران توانست شخصا 45 میلیارد دلار به ثروتش اضافه کند و سهامش یکی از شاخص ترین فاکتورهای بازار بورس اسپانیا باشد.غول نرم افزاری اوراکل ($54,300,000,000)

بنیانگذار و رئیس سابق شرکت نرم افزاری اوراکل، لری الیسون، با این که در سال 2014 از سمت خود به عنوان مرد شماره یک اوراکل کناره گیری کرد اما هنوز هم مغز متفکر این شرکت است. الیسون با ثروتی معادل 54.3 میلیارد دلار، پنجمین میلیاردر دنیاست. لری الیسون در ژوئن 2015 اعلام کرد که اوراکل کسب و کار تجارت اینترنتی اش را گسترش خواهد داد.

مخ های پولساز تاریخ

اوراکل که امسال با اندکی سقوط سرمایه، دارایی هایش به 38.2 میلیارد دلار رسیده به این فرصت و سرمایه گذاری اینترنتی، به چشم منبع درآمدی تازه نگاه می کند. الیسون در جوانی از دو دانشگاه شیکاگو و ایلینویز اخراج شده بود اما نبوغش باعث شد تا کاری را به عهده بگیرد که سکوی پرتابش باشد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج