بالاترین دستمزدها در هالیوود از نگاه فوربس
۲۷۹۶۰۸
۰۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۰
۷۱۵۸ 
حضور ستاره‌ها در فیلم‌های سینمایی و دستمزدهایی که دریافت می‌کنند همواره یکی از بحث برانگیزترین مسائل سینمای جهان در سال‌های اخیر بوده است.
روزنامه دنیای اقتصاد: حضور ستاره‌ها در فیلم‌های سینمایی و دستمزدهایی که دریافت می‌کنند همواره یکی از بحث برانگیزترین مسائل سینمای جهان در سال‌های اخیر بوده است. بسیاری از مراکز فعال سینمایی در سال‌های اخیر سعی کرده‌اند دامنه شفافیت‌های مالی را گسترش بدهند، اما نتیجه این اتفاق گاهی حاشیه‌هایی را هم برای بازیگران سرشناس جهان به وجود آورده است.

از سویی دیگر در چنین وضعیتی سینمای ایران هم تحت‌تاثیر این شرایط قرار گرفته است و حالا دیگر بحث دستمزد بازیگران تقریبا دغدغه اصلی تهیه‌کنندگان سینمای ایران است.مساله اصلی این است که یک بازیگر که در بسیاری مواقع از کارگردان و عوامل دیگر فیلم هم مشهورتر است چقدر باید دستمزد بگیرد تا یک روال منطقی در تولید اثر حفظ شود. در این شرایط وقتی فیلمی مثل «جنگ ستارگان» که این روزها بر پرده سینماهای جهان است رقم دستمزد بازیگرانش را شفاف اعلام می‌کند، این سوال برای اهالی سینما پیش می‌آید که چرا این شفافیت در سینمای ایران وجود ندارد؟

بالاترین دستمزدها در هالیوود از نگاه فوربس

با این حال روز گذشته نشریه اقتصادی فوربس در گزارشی؛ دستمزد بازیگران سرشناسی را مورد بررسی قرار داد که بیشتر از فروش فیلم‌هایشان در آمد داشته‌اند. از سویی دیگر حالا که اکران فیلم «جنگ ستارگان» و فروش قابل توجه آن دنیا را شگفت زده کرده است گزارشی از درآمد بازیگران این اثر را هم منتشر کرده‌ایم.

درآمد بازیگران و کارگردان «جنگ‌های ستاره‌ای»


در فيلم جديد «جنگ ستارگان» هريسون فورد به‌عنوان يكی از بازيگران فيلم اصلی كه ۳۰ سال قبل ساخته شده است، ۷۶ برابر همكارش دستمزد گرفت. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیپندنت، در حالی كه هریسون فورد با دریافت حقوقی ۲۳ میلیون پوندی جلوی دوربین جی‌جی آبرامز رفت، تا بار دیگر در نقش هان‌سولو ظاهر شود برخی از دیگر بازیگران این فیلم حقوقی خیلی پایین‌تر از او دریافت كردند.

در حالی كه قابل پیش‌بینی است كه حقوق بازیگرانی چون كری فیشر، مارک همیل و هریسون فورد كه بازیگران فیلم نخست این مجموعه بودند با بازیگران تازه كاری چون دیزی ریدلی و جان بویگا كه تازه در قسمت هفتم جلوی دوربین رفته‌اند خیلی فرق داشته باشد، اما كسی تا حالا نمی‌دانست این تفاوت چقدر است.حالا بر مبنای گزارشی كه دیلی میل منتشر كرده فورد برای بازی دوباره در نقش هان سولو 7/ 16 میلیون پوند دریافت كرده است و علاوه‌بر آن نیم درصد نیز از فروش فیلم خواهد گرفت كه به این ترتیب دریافتی او را خیلی بیشتر بالا می‌برد، چون پیش‌بینی می‌شود این فیلم به فروش 3/ 1 میلیارد پوندی دست پیدا كند.

او یک میلیون پوند نیز پس از اینكه پایش سر صحنه فیلمبرداری این فیلم شكست، دریافت كرد.با محاسبه همه این مبالغ دریافتی، حقوق هریسون فورد برای حضور در فیلم هفتم از مجموعه «جنگ ستارگان» به ۲۳ میلیون پوند خواهد رسید كه ۷۶ برابر حقوقی است كه بازیگران تازه كار انگلیسی یعنی دیزی ریدلی و جان بویگا برای این فیلم دریافت كردند.هر یک از این دو بازیگر كه در نقش‌های اصلی هم بازی می‌كنند تنها یک چک ۳۰۰ هزار پوندی دریافت كرده‌اند. با این حال از قول دیزی نقل شده كه هریسون فورد فرد كلیدی برای ساخته شدن این فیلم بود و او بود كه ارتباط بین نسل جدید و نسل پیش این فیلم را ایجاد كرد.

جانی دپ در صدر شکست خوردگان

روز گذشته نشریه فوربس در حالی از پرداخت بالاترین دستمزد در هالیوود به جانی دپ خبر داده است که بر اساس محاسبات، وی برای هر یک دلاری که دریافت می‌کند، 20/ 1 دلار برای کمپانی‌های آمریکا سودآور است. گزارش این نشریه در برابر ستاره پروری و گرایش بسیاری از تهیه‌کنندگان سینمای ایران به استفاده از بازیگران شناخته شده و در عین حال پرداخت‌های نجومی و غیر قابل قیاس با دستمزد سایر عوامل به آنان بدون اینکه کوچک‌ترین تاثیری در فروش آن اثر داشته باشند موضوعی است که باید تامل بیشتری بر آن داشت. مجله فوربس طبق روال سالانه‌ در روزهای پایانی سال ۲۰۱۵، فهرست‌هایی را براساس آمار حوزه‌های مختلف منتشر می‌کند.

دپ برای اشغال این جایگاه برای بازی در «دزدان دریایی کارائیب»، آدام سندلر بازیگر کمدی معروف و گران‌ترین هنرپیشه سال گذشته را کنار زد. سندلر در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ رتبه نخست این جدول را داشت. براساس آمار به دست آمده، در ۱۲ ماه گذشته به ازای هر یک دلاری که کمپانی‌های سینمایی برای بازی جانی دپ پرداخت کرده‌اند، او 20/ 1 دلار برایشان سودآور بوده است. درآمد سالانه این بازیگر ۳۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

جدیدترین این جدول‌ها به بازیگران هالیوودی مربوط می‌شود که دستمزدهای گزاف برای ایفای نقش‌های خود می‌گیرند. جانی دپ ستاره پرطرفدار مجموعه سینمایی «دزدان دریایی کارائیب» امسال صدرنشین این فهرست شده است. از نگاه این مجله اقتصادی، دنزل واشنگتن پس از جانی دپ دومین بازیگر پرهزینه برای هالیوود است. او در سال ۲۰۱۵ به ازای هر دلاری که برایش خرج شده، 50/ 6 دلار برای فیلمسازان سودآور بوده است. این رقم پنج برابر مبلغی است که جلوی نام دپ نوشته شده است. علاوه‌بر این، هر سه فیلم این بازیگر ۶۰ ساله طی سال ۲۰۱۵ به سود رسیدند.

رتبه سوم این رده‌بندی هم از آن ویل فرل است که در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ نیز نامش در این فهرست به چشم می‌خورد. او در ازای هر یک دلاری که دریافت کرده، 80/ 6 دلار به جیب سینماگران واریز کرده است. ویل اسمیت، کریستین بیل، چانینگ تاتوم، برد پیت، بن افلک و تام کروز هم به ترتیب ششمین تا دهمین هنرپیشه‌های گران هالیوودی طی سال ۲۰۱۵ میلادی لقب گرفتند.

جالب است که ۱۰ عنوان نخست فهرست گران‌ترین بازیگران هالیوودی فوربس در سال ۲۰۱۵ را مردها به تسخیر خود درآورده‌اند. این در تناقض جالب توجهی با فهرست اخیر فوربس است که نشان می‌داد زنان در سینمای هالیوود پول‌سازتر هستند. براساس این آمارگیری، چهار جایگاه از پنج رتبه نخست فهرست پول‌ساز‌ترین بازیگران هالیوودی را زنان اشغال کردند. میلا کانیس‌، اسکارلت یوهانسون، گوئینت پالترو و اما استون چهار بازیگر سرشناس هالیوودی هستند که در کنار کریس ایوانز عنوان پول‌سازترین بازیگران سال ۲۰۱۵ را کسب کرده‌اند.

لیست 10بازیگر مشهور به ازای درآمدی که برای تهیه‌کنندگان فیلم‌ها دارند:

۱. جانی دپ: 20/ 1 دلار به ازای هر دلار

۲. دنزل واشنگتن: 50/ 6 دلار به ازای هر دلار

۳. ویل فرل: 80/ 6 دلار به ازای هر دلار

۴. لیام نیسون: 80/ 7 دلار به ازای هر دلار

۵. ویل اسمیت: 60/ 8 دلار به ازای هر دلار

۶. کریستین بیل: 20/ 9 دلار به ازای هر دلار

۷. چنینگ تیتوم: 80/ 10 دلار به ازای هر دلار

۸. برد پیت: ۱۲ دلار به ازای هر دلار

۹. بن افلک: 30/ 12 دلار به ازای هر دلار

۱۰. تام کروز: 60/ 13 دلار به ازای هر دلار
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج