بی میلی جنسی، علت ها و راهکارها!
۲۸۳۲۹۴
۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۱
۲۱۴۹۶ 
هر وقت یکی از همسران احساس بی میلی جنسی دارد، خواه ناخواه زوج دیگر هم درگیر این مشکل می شود، این مسئله بر زندگی زناشویی زوج تاثیر منفی خواهد گذاشت.
ماهنامه سپیده دانایی - مینو شیرین بیان*: هر وقت یکی از همسران احساس بی میلی جنسی دارد، خواه ناخواه زوج دیگر هم درگیر این مشکل می شود، این مسئله بر زندگی زناشویی زوج تاثیر منفی خواهد گذاشت. قبل از هر چیز باید بدانیم که میل جنسی یک مرحله روان شناختی است که طی آن فرد تمایل به خیال پردازی و داشتن فعالیت جنسی دارد. بی میلی جنسی یا سردمزاجی یعنی عدم تمایل و نداشتن میل و رغبت به جنس مخالف.

اولین چیزی که باید در نظر گرفت این است که یک عامل خاص در بی میلی جنسی نقش ندارد، بلکه بی میلی یک مسئله چندبعدی است و از زوایای مختلف باید به آن نگاه کرد و از جنبه های مختلف فردی، بین فردی، روان شناختی، پزشکی، محیطی و... بررسی کرد. بنابراین این که بخری از مردان یا زنان تمایلی به داشتن روابط زناشویی با همسرشان ندارند، امری است که ممکن است عوامل متعددی در آن نقش داشته باشند.

بی میلی جنسی، علت ها و راهکارها!

نکته دوم که نباید فراموش کنیم، دانستن این موضوع است که این اتفاق در چه شرایطی رخ داده است؟ آیا از همان سال های اولیه زندگی مشترک بی میلی وجود داشته است یا تحت شرایط زمانی و مکانی خاصی این مساله شکل می گیرد؟ آیا ممکن است بی میلی تحت تاثیر مسایل درگیر (جر و بحث و دعوا با همسر، استرس های روزانه، مشکلات اقتصادی و کاری...) باشد؟ و سوال های متعدد دیگری که لازم است پاسخ آن ها به دقت بررسی شود.

در ادامه به بررسی برخی از عوامل که ممکن است در بی میلی جنسی نقش داشته باشد می پردازیم.

دیدگاه فرد نسبت به رابطه جنسی

این که فرد چه دیدگاه و نگرشی نسبت به برقراری رابطه زناشویی دارد، بی شک در عملکرد و میل جنسی او تاثیر خواهد داشت؛ برای نمونه این که مردان تصور کنند آن ها نیز باید دارای چنین توانایی اغراق آمیز و غیرطبیعی باشند باعث می شود به مرور زمان نسبت به توانمندی خود شک کنند، عزت نفس جنسی شان کاهش یابد و دیگر میلی به داشتن رابطه نداشته باشند.
 
از طرفی زنان هم اگر نسبت به برقراری رابطه زناشویی نگرش غلطی داشته باشند، بر میزان میل و رغبت آن ها تاثیر خواهد داشت. برای مثال برخی از زنان فکر می کنند که زن باید حتی در مسایل زناشویی حجب و حیا را رعایت کند، هیچ وقت اشتیاق یا علاقه به داشتن رابطه با همسر را نشان ندهد و پیشقدم نباشد و برای زن خوب بودن باید نقشی منفعل در رابطه داشته باشد، برخی از خانم ها حتی ممکن است عمل زناشویی را امری کثیف و حیوانی قلمداد کنند. خوب مسلما این نوع نگرش می تواند باعث کم شدن میل و اشتیاق در هر دو طرف شود.

برخی بیماری های جسمی و روانی و مصرف برخی داروها

مبتلا بودن به بعضی بیماری های جسمی و مصرف برخی داروها باعث کاهش میل جنسی در فرد می شود مثلا مصرف داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب و ریزش مو و... باعث کاهش میل جنسی می شود. برخی مشکلات هورمونی مانند اختلال های تیروئیدی و تومورهای غده هیپوفیز و... هم ممکن است باعث کم شدن میل جنسی شود.

برخی مشکلات هورمونی مانند اختلال های تیروئیدی و تومورهای غده هیپوفیز و... هم ممکن است باعث کم شدن میل جنسی شود. علاوه بر این ها مشکلات دیگری مانند خشی واژن در خانم ها سبب دردناک بودن رابطه زناشویی و به دنبال آن بی میلی جنسی در آن ها خواهد شد. در آقایان هم مشکلاتی مانند نعوظ و انزال زودرس و... می تواند در کاهش میل جنسی تاثیرگذار باشد.

برقراری رابطه جنسی در شرایط روانی نامناسب الگوهای تکراری

بعد از یک روز کاری پرتنش و هنگامی که هر دو از فرط خستگی به زور بیدار مانده اند آیا زمان مناسبی برای همبستر شدن است؟ متاسفانه اکثر زوج ها با وجود خستگی جسمی و روانی حتی زمانی که آمادگی لازم را ندارند، تنها برای این که انجام وظیفه کرده باشند و یا ترس از این که مبادا همسرشان را ناراحت کنند، این کار را انجام می دهند.

معمولا با گذشت زمان و به دنیا آمدن فرزندان و افزایش نقش ها و مسئولیت های هر دو این اتفاق بیشتر تکرار می شود و زمینه ساز بی میلی همسران را فراهم می کند.

نداشتن مهارت ارتباط عاطفی و جنسی

شاید اکثر آقایان و خانم ها فکر کنند به اندازه کافی مهارت دارند و به خوبی می دانند همسرشان چه نیازهای جسمی و روانی دارد، اما درواقع این چنین نیست. بگذارید بی تعارف بگوییم که خیلی از افراد نیازهای عاطفی و جنسی خود و همسرشان را به خوبی نمی شناسند و اصلا نمی دانند چگونه باید نیازهای هر دو نفر را در نظر گرفت. یکی از علت های بی میلی جنسی در خانم ها همین احساس نادیده گرفته شدن نیازهای عاطفی در حین رابطه جنسی است که به مرور سبب بی میلی جنسی در برقراری ارتباط با همسر می شود.

بی میلی جنسی، علت ها و راهکارها!

چه کنیم؟

راهکارهای زیر می تواند به شما در حل این مشکل کمک کند:

* حل تعارضات زناشویی

اگر هر دو یا یکی  از همسران در اوایل ارتباط مشکلی نداشته اند و به مرور دچار بی میلی جنسی شده اند، بی شک یکی از مسایل مفید و موثر حل کردن تعارضات زناشویی باشد گاهی همسران ناخواسته تعارضات و خشم های روزانه را با خود به بستر خواب می برند، این موضوع بر رضایت آن ها از رابطه زناشویی تاثیر خواهد داشت و به مرور احساس بی میلی نسبت به همسر جایگزین شور و اشتیاق می شود. شناخت تعارض ها و حل کردن آن ها کمک بزرگی به همسران خواهد کرد.

* حل مشکلات جسمانی

همان طور که قبلا اشاره کردیم مشکلات جسمی افراد در کاهش میلی جنسی آن ها تاثیر خواهدداشت. بنابراین برای حل این مشکلات جسمی حتما باید اقدامات لازم صورت بگیرد و با پزشک متخصص صحبت شود، رفع شدن این مشکلات و درمان آن ها کمک زیادی به افراد مبتلا به بی میلی جنسی خواهد کرد.

* تلاش برای حفظ جذابیت ظاهری و روانی

همین که دو نفر همدیگر را دوست داشته باشند، به این معنا نیست که رابطه جنسی خوبی با هم خواهند داشت. چون علاوه بر دوست داشتن، وجود جذابیت جنسی هم مهم است یعنی دو طرف باید برای هم جذابیت جنسی داشته باشند و علاوه بر این سعی کنند این جذابیت را حفظ کنند. بنابراین هر دو نفر باید به ظاهر و اراستگی خود توجه کنند. این مورد بعد از گذشت چندین سال از زندگی مشترک و به دنیا آمدن فرزندان اهمیت بیشتری خواهد داشت. چون اکثر افراد بعد از گذشت چندین سال با عادی شدن روابط و الگوهای جنسی روزمره و تکراری رو به رو می شوند.

* کمک گرفتن از افراد متخصص

مشکل بی میلی جنسی هم مانند بقیه مشکلات نیاز به برنامه ریزی درمانی و آموزشی دارد، بنابراین گول برخی تبلیغات اغراق آمیز در مورد داروهای افزایش میل جنسی و... را نخورید و انتظار نداشته باشید این مشکل یک شبه حل شود بلکه سعی کنید از چند بعد مختلف به موضوع نگاه کنید و از افراد متخصص کمک بگیرید چون درمان بی میلی جنسی یا هر نوع مشکل جنسی دیگر، تا زمانی که مشکلاتی مانند تعارض های زناشویی، مشکلات روان شناختی، ارتباطی، پزشکی و... حل نشده اند، کاری بی فایده است.

بنابراین باید ابتدا عوامل ایجادکننده جانبی درمان شوند. زن و شوهری که مشکل جنسی شان به دلیل تعارض های زناشویی یا یکنواخت شدن و غرق شدن در زندگی روزمره و یا آگاه نبودن از مهارت های عاطفی و جنسی است با کمک یک زوج درمانگر می توانند شور و اشتیاق را به رابطه خود برگردانند.

* کارشناس ارشد روان شناسی
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
-
10:12 - 1394/12/05
باسلام لطفادرباره علل عدم ارگاسم باوجودداشتن نعوظ وعدم مشکل زودانزالی مطلبی بگذاریدومتخصان این مسئله رامعرفی فرمایید.باتقدیم احترام
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج