عوارض مخدر گل؛ از خودکشی تا جنون ماندگار
۲۹۲۷۲۹
۰۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸
۱۲۱۲۲۵ 
گل یا وید یا علف ، ماده مخدر جدیدی نیست بلکه همان حشیش است که با نام های مختلف در اختیار افراد به ویژه جوانان قرار می گیرد.
خبرگزاری ایرنا: حشیش از نظر کارشناسان ذیربط در دسته مواد مخدر قرار نمی گیرد بلکه در دسته مواد توهم زا است که از گیاه شاه دانه به دست می آید.حشیش را در اشکال مختلفی مانند گلوله ای ، تخم مرغی یا ورقه های کلوچه ای فشرده کرده و برای مصرف این قالب را خرد کرده و در پیپ، چپق یا سیگار ریخته و می کشند و به تازگی نیز متاسفانه برخی جوانان این ماده توهم زای پرعارضه را در تنباکوی قلیان و حتی مواد خوراکی و نوشیدنی خود نیز می ریزند و برخی شنیده ها حاکی از افزایش مصرف حشیش به نام علف در بین جوانان است.

عوارض مخدر گل؛ از خودکشی تا جنون ماندگار
 
در این بین مانند همه مواد مخدر و محرک در کشور، انواع تقلبی حشیش نیز وجود دارد که عارضه های زیادتری ایجاد می کند.ماتیو آلدریچ در کتاب خودآموز ترک سیگار می گوید: اگر شرکت های تولید سیگار، فضولات شتر را که حاوی نیکوتین است به زور به خورد کسی بدهند، او باز هم فکر می کند از این فضولات خوشش می آید.و حال در نوع ناخالص حشیش، فضولات حیوانی نیز با آن مخلوط می شود که مصرف آن منجر به مسمومیت خطرناکی می شود.ماده موثر همه مواد معروف به حشیش ، ماری جوانا، علف هرز (وید) ، مری جین، جام، بنگ گانجا، شاهدانه و دلتا است.با توجه به تاثیر فیزیولوژیک حشیش در مغز ، مصرف آن موجب ترغیب و تشویق فرد برای مصرف سایر مواد از جمله تریاک، هروئین و الکل می شود.

هم محرک و هم توهم زا

روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره حشیش می گوید: علف، حشیش، وید یا گل ، همه از شربت گیاه شاهدانه به دست می آیند که هم ماده محرکی بوده و هم می تواند توهم زا باشد، یعنی هر دو عارضه را با هم دارد.امیتیس توکلی می افزاید: با این وجود حشیش در دسته جداگانه ای از مواد مخدر و محرک قرار می گیرد.

حشیش اعتیاد می آورد

برغم تصور بسیاری از مصرف کنندگان حشیش که آن را بمب خنده و سرخوشی می دانند و آن را جزو مواد اعتیاد آور محسوب نمی کنند اما حشیش ، اعتیاد می آورد.روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید: حشیش ، خاصیت اعتیادآور و وابستگی هم دارد.توکلی می افزاید: تعاریف مختلفی برای حشیش مانند سندروم ترک و سندروم وابستگی وجود دارد.

عوارض حشیش

روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: سوءمصرف حشیش ، عوارض مختلفی دارد ؛ زمانی که فرد حشیش مصرف می کند، چشمانش قرمز می شود.توکلی می افزاید: ولع فرد به غذا بعد از مصرف حشیش ، خیلی زیاد می شود و پرخوری می کند.وی ادامه می دهد: گذر زمان برای مصرف کننده حشیش ،کند می شود.

عوارض مخدر گل؛ از خودکشی تا جنون ماندگار
 
توهم در پی توهم

روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: فرد بعد از مصرف حشیش ، رنگ ها و صداها را طور دیگری می شنود.توکلی می افزاید: مصرف کنندگان حشیش در بسیاری از مواقع، پس مصرف آن به موسیقی گوش می دهند یا فیلم می بینند چون فیلم را با کیفیت دیگر و متفاوتی احساس می کنند.

وقتی طناب، مار می شود

روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: گاهی ممکن است برای مصرف کنندگان حشیش، حالت های توهمی پیش بیاید به آن معنا که شیء یا کسی یا صحنه ای را می بینند که در واقع وجود ندارد.توکلی می افزاید: آنها گاهی صدایی را می شوند که در واقعیت وجود ندارد یا ممکن است دچار اختلالات ادراکی شوند و چیزی را به شکل دیگری ببینند و بطور مثال طناب را مار می بینند.

خنده های جنون آمیز بر فراز ابرها

روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: مصرف کنندگان حشیش ممکن است حالت های خنده های زیادی داشته باشند و گاهی انرژی آنان زیاد می شود.توکلی می افزاید: افراد پس از مصرف حشیش اصطلاحا احساس «های بودن» (بالا بودن) را پیدا کرده و احساس می کنند بالا و روی ابرها هستند.

سقوط از روی ابرها

روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: هنگامی که مصرف حشیش فرد تمام می شود، خلق آنان نیز کم شده و ممکن است یک جا بنشینند و فعالیتشان کم شود.توکلی می افزاید: آنها پس از تمام شدن مصرف ، حالت هایی مانند افسردگی پیدا می کنند، دوست دارند بخوابند و انرژی آنان کم می شود.

وی ادامه می دهد: این از ویژگی های حشیش است که پس از مصرف طولانی مدت، فرد انگیزه خود را از دست داده و آپاتتیک (apathetic یا رفتار بی تفاوت) می شود یعنی حال و حوصله اینکه کار بکند، درس بخواند، فعالیت اجتماعی و شغلی و ارتباط با مردم داشته باشد را ندارد.وی خاطرنشان می کند: فرد مصرف کننده علاوه بر ابتلا به این عوارض ممکن است تمام معیارهای اختلالات سندروم وابستگی را نیز داشته باشد.

از خودکشی تا جنون ماندگار

مصرف حشیش با احتمال ایجاد بیماری روانی شدید در حد جنون ماندگار، همراه بوده است و این خطر در کسانی که وابستگان و خویشان آنان دچار اختلالات روانی هستند، بیشتر است.روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید: افراد بعد از مصرف طولانی مدت حشیش یا حتی بعد از ترک آن ، ممکن است دچار افسردگی شدید شده و حتی به خودکشی هم فکر کنند.

عوارض مخدر گل؛از خودکشی تا جنون ماندگار

توکلی می افزاید: مصرف طولانی مدت و به دفعات بالا می تواند همراه با ایجاد اختلال اسکیزوفرنی یا جنون شود و افرادی که استعداد ابتلا به سایکوز یا جنون را داشته باشند ، این حالت را در آنان شعله ور می کند که چنین مواردی را داشتیم البته این خصلت در شیشه بیشتر است.

وی اضافه می کند: افرادی که در اثر اعتیاد مبتلا به جنون می شوند را تمام عمر بستری نمی کنیم و تلاش می کنیم با درمان های دارویی آنان را کنترل کنیم.وی خاطرنشان می کند: ممکن است حافظه و ادراک مصرف کنندگان حشیش دچار مشکل شود ؛ اگر حشیش طولانی مدت و در دفعات زیاد مصرف شود، عوارض آن جبران ناپذیر خواهد بود.

بارقه های امید برای رهایی از حشیش

حشیش ماده خطرناکی است که وابستگی روانی به آن موجب استفاده مداوم فرد از آن و ابتلا به انواع بیماری های جسمی و روانی مانند حس ترس و وحشت و اضطراب می شود اما بارقه های امیدی برای رهایی از این ماده خطرناک نیز وجود دارد.روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید: میزان اعتیادزایی یا وابستگی حشیش نسبت به مواد دیگر مانند آمفتامین (شیشه) و تریاک کمتر است.

توکلی می افزاید: با این وجود ترک حشیش بستگی به فرد دارد که اختلال زمینه ای او چه بوده و چقدر مصرف داشته باشد.وی با اشاره به روند رو به افزایش مصرف حشیش در نقاط مختلف جهان می گوید: متاسفانه مصرف حشیش در کشور ، بیشتر بین دانشجویان مشاهده می شود که علت آن می تواند سن ویژه آنان و نیز تبلیغات نادرست درباره احساسات سرخوشی حشیش باشد.

از بیماری تا خاطرات کشنده

خطر ابتلا به انواع بیماری های روانی مانند جنون و بیماری های جسمی مانند برونشیت مزمن، سرطان ریه و بیماری های دستگاه تنفسی در افرادی که بطور منظ حشیش مصرف می کنند، بیشتر از دیگران است.اداره اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی در یکی از ویژه نامه های مواد مخدر خود اعلام کرده که حتی بعد از قطع مصرف حشیش در برخی از مصرف کنندگان خاطرات لحظات مسمومیت (توهمات و خطاهای حسی) به صورت حملات خاطره (Flash back) تا سال ها ادامه می یابد که موجب رنج و عذاب شدید و ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه، خطرناک و اقدام های مخاطره آمیز حین رانندگی می شود که گاهی به مرگ منتهی شده است.

علائم شناسایی فرد وابسته به حشیش

فردی که حشیش مصرف می کند را می توان از روی سه علامت شناخت؛ نخست آنکه سفیدی چشم این افراد در اثر مصرف حشیش قرمز می شود.دوم اینکه این افراد معمولا مدت ها به یک محل یا یک شی ء خیره می مانند و آخرین علامت نیز این است که این افراد در زمان نشئگی ، خنده های بی مورد و بی دلیل سر می دهند .

افراد به ویژه والدین با مشاهده این علائم می توانند مصرف کنندگان را به مراکز ترک اعتیاد راهنمایی کنند اما آنچه بیش از درمان و ترک این افراد مهم بوده، این است که کاری کنیم که جوانان از همان ابتدا به سراغ مواد مخدر، محرک ، روانگردان و توهم زا نروند.

سیدمحمدحسن ابوترابی فرد نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ایران دراین باره به خبرنگار مامی گوید: برای کنترل انواع مواد مخدر و محرک از جمله مواد توهم زا ، تنها راه این است که سبک زندگی و مهارت نه گفتن به این مواد را از سنین دانش آموزی به آنان آموزش دهیم.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
08:52 - 1394/11/13
نقش پلیس در این میانه چیست ؟وقتی مدام به 110زنگ میزنیم مکان پخش و حتی افراد رو به نام اعلام میکنیم و هیچ اقدامی انجام نمیشه وضعیت پارکها روز به روز بدتر میشه و همچنین وضعیت جوانها
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1394/11/13
داداش تویی هرروز زنگ میزنی آمار پارکای شریعتی میدی
خستمون کردی بخدا من سررباز کلانتریم شمارتو میذارم بلک لیست
پاسخ ها
پارسا.ع
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
عاااااالی بوووود
Iran, Islamic Republic of
05:50 - 1396/09/09
من شخصا یک سال هفته دو الی سه بار مصرف حشیش داشتم الانم یک ساله از این قضیه می گذره خواستم بگم بریده حرف نمی زنم سرطان ندارم پرخاشگر نشدم خیلی هم عادی دارم زندگی می کنم ولی خوابو بهم می زنه تایم غذارو رو کاملا نامشخص می کنه و زمانی که حشیشو مصرف می کنی تا ۷ ساعت واقعا نه قدرت تمرکز داری نه یادگیری ولی بعدش اوکی میشی و اینم در نظر بگیرید اگه خوب بود من هیچوقت کنار نمی ذاشتم
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1396/11/12
جناب! شما که فرق وید و حشیش و نمیدونی بیخود نیا مردمو نصیحت کن. درسته که جفتشون از گیاه شاهدانه بدست میان ولی حشیش شیره ی گیاهه و وید گل گیاه. عوارضشونم باهم یه سری تفاوت داره. ضمنا منم چن ساله ک مصرف دارم و این عوارضی که شما میگینو نداشتم. البته عوارض بدی هم داشته ولی نه اینایی ک شما میگین
Iran, Islamic Republic of
02:40 - 1396/12/13
حشیش باگل چه ربطی دارن به هم آخه حشیش آشغاله گل جنس نابه عرفانیم هس چهره واقعیه طرف معلوم میشه
Iran, Islamic Republic of
04:45 - 1397/02/03
ویران کننده است یکبار ادم و از پا میندازه
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1397/02/31
مقاله تون عوامانه و غیر علمی و جفنگ بود

خسته نباشی دلاور!!
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1397/04/15
من یه فردی رو مدت نه ماه هست میشناسمش. دوسال پیش سربازی بود اطلاعات سپاه الان دراوردن که یه بار گل مصرف کرده. و بازداشت بوده یه شب تو سربازی و براش سابقه نوشتن. از طرفی عاشقشم. از طرفی نمیدونم الان میکشه یا نه. خواهشا اگه اطلاعاتی دارین بگین من هیچ اطلاعاتی از گل و این چیزا ندارم واقعا.
Italy
18:46 - 1397/06/09
این مقاله کاملا نا آگاهانه نوشته شده. هر چیز رو زیاد مصرف کنی عوارض داره حتی چایی زیاد بخوری کلیه ها از بین میرن. حشیش هم ربطی به گل و ماری جوانا ندارن. با مصرف ماری جوانا تمرکز برعکس کاملا بالا میره ولی حالت اعتیادش به خاطر عدم تولید بیش از حد هورمون شادی است توی مغز که فرد رو ترغیب به استفاده میکنه که اگه استفاده نکنه مشکلی پیش نمیاد‌ شما غذا هم میخورید بعد چند ساعت گرسنه میشید نمیشه گفت شما معتاد به غذا شدید!
Iran, Islamic Republic of
17:44 - 1397/07/26
بابا اوزگلا این کسشعرا چیه دوروز دنیاس بخدا بکشید دنیارو با یه دید دیگه ببینیدو لذت ببرید من که الان سه ساله میکشم خیلیم حالم خوبه بخدا اکه اندازه من کیف کنید
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1397/08/02
من تا الان يه بار تجربه چت كردن دارم با گله سم پيشنهاد ميكنم اگه ماله اين صحبتا نيسين نرين سمتش چون ميترسين جوز ميزنين و ب فنا ميرين
نرين افرين ولي حسش خوبه مثل ريكاوري مغز ميمونه يعني ٥ثانيه پيشتو يادت مياد ولي مثل خواب خيلي تيره و هوشيار ميشي دوباره تو مغزت حل ميشي قفلي زندا كه خيلي باحاله در كل سمتش نرين عه نميفهمن
United Arab Emirates
02:11 - 1397/10/16
ازآدمای معتادوخلافکاربیشترازاین انتظارنیست چون اگه شعورداشتن هیچ وقت دنبال موادوخلاف نمیرفتن وبه دیگران توصیه نمیکردن.اتفاقاتموم همین مطالب وعوارضی که نوشته شده خیلی درست ودقیق چون دیدم خودم
France
05:00 - 1397/10/24
سلام . اصلا این ماده رواستفاده نکین .من خودم کشیدم از اون سمی هاش رو زدم بالا .اول این که شخصیت انسان رو کاملاخوردمیکنه مخصوصا پیش اونای که استفاده نمیکنن . باور کنین هر چیزی طبیعیش خوبه . این که الکی میخندی الکی گرسنه ات میشه ولی همه چیز طبیعیش خوبه .مخصمصا کسای که ورزش کارن اصلاتوصیه نمیشه استفاده کنن چون کشیدنش باعث میشه ریه هات واقعا اذیت بشن و تو تمرسنات حتما مشکل تنفسی پیدا میکنی
United Arab Emirates
10:33 - 1398/03/13
دروغ ننویسید، حتی به نیت خیر و ترساندن جوونا از مواد.
۱-گل با حشیش فرق داره ۲-تابحال مورد مرگ از اوردوز گل تو دنیا گزارش نشده ۳-درسته مصرف زیاد ماریجوانا هم مثل خیلی چیزای دیگه ضرر داره، ولی از خیییییلی موارد بهتر از الکل و مورفین و امفتامین و... هست و به همین خاطر تو خیلی از کشورهای دنیا آزاد شده و داره میشه
Iran, Islamic Republic of
18:35 - 1398/05/04
اینایی که از گل بد میگن رو نمیتونم درک کنم! اینکه یکی از اطرافیانتون داره ازش بد استفاده میکنه و واستون مشکل درست کرده دلیل بر بد بودنش نیست. من ۲۸ سالمه و ۶ سال بود سیگار میکشیدم، از موقعی که یادم میاد ناخونامو میجوییدم، آدم ترسویی بودم، با کمک گل سیگار رو ترک کردم، ناخونامو دیگه نجوییدم، به ترسام غلبه کردم و... حرفتون مثل اینه که بگی بچه م تصادف کرده فوت شده پس ماشین چیز بدیه! تربیت بچه هاتونو درست کنین تا از این اتفاقا واستون نیفته!!
Iran, Islamic Republic of
21:37 - 1398/07/01
غلط غلطه چه بخوای چ نخوای کسایی که طرفدار مصرفشن برن مصرف کنن خودشونو جر بدن آخر میفهمن که اشتباه کردن ولی یه جو شرف داشته باشین کار اشتباهتونو تبلیغ نکنین عن زده میشه ب زندگی مردم وقتی میگی من درست مواد میزنم و ب اندازه و زندگیمو قشنگ کرده و بلدم مث این میمونه بگی من گوه رو با قاشق چنگال میخورم شما بلد کار نیستین خوب بخور نوش جونت بعدا خودت عوارض جانبیشو پس میدی
Iran, Islamic Republic of
06:28 - 1398/07/25
سلام اگه دنبال خوب شدنی این مطلبو حتما بخون:
بعد از کشیدن گل اگه حمله عصبی یا شوک عصبی شدین همه چی براتون عجیب و غریب و وحشتناکه یا همون حالت جنونی گرفتید و زمین گیر شدید یعنی کلا رد دادید خوب شدنیه چه یه روز چه سالها خودم یکسال زمین گیر بودم کشیدم که میگم اینو
اول توکل به خدا بعد دکتر،ویتامین B1 و D,آرامش محیطی ومحبت،دمنوش،ماساژ نخاع و گردن بصورت داعمی،از همه مهم تر بطری آب گرم داعما باید پشت گردن و نخاع باشه این یکی جواب میده مثل بمب
Iran, Islamic Republic of
12:21 - 1398/12/13
هیچکس عادلانه این موضوع رو قضاوت نکرد.من 35 سالمه. از 16 سالگی ماری و حشیش رو مصرف کردم. از 18 سالگی به مدت 2 سال بهش اعتیاد داشتم. البته نه اعتیاد شبیه به تریاک. مشکل بیشتر روحی و عصبیه. بعد از اون بخاطر فرار از ماری به تریاک رو آوردم البته از قبل هم میکشیدم ولی دیگه ماری و حشیش رو گذاشتم کنار و به مدت 5 سال درگیر تریاک بودم تا بالاخره به هر بدبختی ترکش کردم. الآن چند وقتیه که هفته ای ده روزی یه بار گل میکشم.
Iran, Islamic Republic of
22:17 - 1398/12/28
میمیرید کس نگید ناموسن شما فرق حشیشو ماریجوانا رو نمیدونید چرا میاید از این کسشعرها تحویل مردم میدید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج