تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)
۲۹۹۰۵۰
۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۷
۲۶۹۶۴ 
کافه فقط یک رستوران برای خوردن یک میان وعده و نوشیدن یک دمنوش یا قهوه نیست، بلکه بهانه ای است خواستنی برای یک استراحت کوتاه و تزریق آرامش به روزِ سختی است که گذرانده ایم. کافه دلیلی است برای دور هم جمع شدن و بحث های صمیمی با دوستان و عزیزان. کافه بهترین مکان برای خلوت های یک نفره و رفع دلتنگی های زندگی است.
برترین ها:  به یکی از جذاب ترین و پر طرفدار ترین ایستگاه های تور شکم گردی مان در تهران رسیده ایم، یعنی معرفی بهترین کافه های تهران. کسب و کاری محبوب و پرتقاضا که در طول دو دهه اخیر به یکی از نیازهای تهرانی ها تبدیل شده است. کافه فقط یک رستوران برای خوردن یک میان وعده و نوشیدن یک دمنوش یا قهوه نیست، بلکه بهانه ای است خواستنی برای یک استراحت کوتاه و تزریق آرامش به روزِ سختی که گذرانده ایم. کافه دلیلی است برای دور هم جمع شدن و بحث های صمیمی با دوستان و عزیزان. کافه بهترین مکان برای خلوت های یک نفره و رفع دلتنگی های زندگی است. هیچ جایی بهتر و مناسب تر از کافه برای یک جمع دو نفره و خاطره انگیز با عزیزترین کسان نیست. یک صنف کاملاً فرهنگی که با تحریک حس ذاتیِ شکم دوستیِ انسان، خود را به یکی از محبوب ترین انتخاب های جوانان تبدیل کرده است.

کافه هم همانند فست فود یک صنف وارداتی است. ریشه کافه به اروپا و قرن 13 میلادی با رایج شدن نوشیدن قهوه بازمیگردد. در ایران هم از اواخر دوره قاجار کافه های مدرن اروپایی با سنت شکنی در مقابل قهوه خانه های سنتی در جای جای تهران و کشور قد علم کردند و پس از انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و دهه 80 به یکی از محبوب ترین و پرتعداد ترین اصناف مربوط به شکم در همه جای کشور تبدیل شدند. کافه نشینی و کافه گردی آنقدر بر روی جوانان تاثیر گذار بود که باعث پیدایش نوعی تفکر و فرهنگ به نام «فرهنگ کافه نشینی» در بین جوانان ایرانی شد.

کافه‌نشینی مفهومی فراتر از رفتن به کافه، قهوه‌خانه، چایخانه، کافی‌شاپ و مانند آن‌ها دارد و معمولاً به کنشی اجتماعی اشاره دارد که ریشه‌های آن به سده‌های هجده و نوزده اروپایی و دوران انقلاب فرانسه و انقلاب‌های سیاسی این پهنه بر می‌گردد. کافه‌نشینی عمدتاً در اقامتگاه افراد نیکوکار و فرهنگی و دارا برگزار می‌شد که از هنرمندان و اندیشمندان نادار پشتیبانی می‌کردند. کلوب‌های انقلابی در انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه را نیز می‌توان نوعاً آغاز کافه‌نشینی (شاید سیاسی) دانست، یعنی گرد هم آمدن در یک محیط بیرونی، برای سرگرمی و همزمان بحث و گفتگو. این کنش در سده بیستم تا دهه ۱۹۸۰ به شدت رشد کرد و هر بار که جنبش‌های اجتماعی پدیدار می‌شد، کافه‌نشینی هم فراگیرتر می‌شد. و از دهه ۱۹۶۰ همراه با مفهوم روشنفکری و دیگر شیوه‌ها به کشورهای دیگر جهان نیز سرایت کرد.

با این همه، از یکی دو دهه پیش، اندک اندک با شیوه‌های دیگری جایگزین شد که فضا و مکان را به صورت دیگری تعریف می‌کردند، ولی در آنها نیز مساله بسیار بیشتر از گذران اوقات فراغت با آسایش و بدون اندیشه، ورود سیستم اندیشه و جدل فکری در اوقات فراغت در یک حوزه عمومی بود. شروع کافه نشینی در ایران را می‌توان با کودتای بیست و هشت مرداد و تحولات بعد از آن برابر دانست. وقتی که جوانان دانشجو با دغدغه ی آگاهی بخشیدن به جامعه و رهایی از اختناقِ سلطنت، به فکر رقم زدن دموکراسی و ایجاد فضای باز فکری در کشورشان بودند و شب ها در کافه نادری و کافه تهرون جمع می‌شدند و از رویا های دست یافتنی شان میگفتند.

در تهران در سال های اخیر مخصوصا در دهه 90، تعداد کافه ها به طرز شگفت آوری زیاد شده است و یکی از دم دست ترین انتخاب جوانان ایرانی را ایجاد کرده اند. تعداد کافه های خوب و ارزشمند که ارزش معرفی دارند، خیلی زیاد است که ما سعی کرده ایم با قربال بهترین ها، رسالت خود را که معرفی بر اساس کیفیت است، به نحو احسن انجام دهیم. پس این بار هم با ما همراه باشید که بهترین کافه های تهران را بشناسیم. لازم به ذکر است رده بندی و چینش این کافه ها ارتباطی در این سری مطالب به امتیاز و خوب تر و بد تر بودنشان ندارد و فقط مجموعه ای از بهترین ها برای شما مهیا شده است.

مطالب مرتبط:

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (1)

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (2)

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (3)

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (4)


کافه لیما لانژ

منطقه یوسف‌آباد در عین حالی که در مرکز شهر قرار گرفته است کمی از هیاهوی مرکز به دور است. اگر در این حوالی به دنبال یک کافه‌ی نسبتا بزرگ هستید کافه لیما لانژ را پیشنهاد می‌کنیم. لیما لانژ (Lima Lounge) کافه‌ی بزرگی است که در عین حال چیدمان صندلی‌ها برای شما حریم خصوصی می‌سازد و محیط دنجی را فراهم کرده است. کافه دارای دو طبقه است و طبقه بالا مخصوص افراد سیگاری است.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

 منو کافه به غیر از نوشیدنی شامل غذا و صبحانه هم هست. کافه دارای بالغ بر ۵٠ صندلی است و مناسب برای قراراهای اداری و دسته جمعی و دونفره است. پیشنهاد های ما برای شما در این کافه کاپوچینو و رول دارچین است که باعث میشود طعم یک کاپوچینوی خاص و منحصر به فرد را به حس های خوبی که تا به امروز تجربه کرده اید بیافزایید. لیما لانژ اکثر شب ها با موسیقی زنده و یا استند آپ کمدیِ کمدین ها، گروه ها و هنرمندان مختلف همراه است و میتواند یک شب فوق العاده برای شما و عزیزتان فراهم کند.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

آدرس: يوسف آباد، انتهاي خيابان پنجاه و چهار، پلاک ۱۰٫۱

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)كافه ژ

خیابان فرشته در شمال شهر تهران به منطقه مجلل با برج‌های سربه فلک کشیده‌ای تبدیل شده که تعداد زیادی کافه و رستوران را در خود جای داده است. یکی از کافه‌های این منطقه کافه ژ (J'ai Café) است که در یک منطقه دنج واقع شده، با ورود به کافه ژ محیط فوق‌العاده دنج و چیدمان سفید را پیدا خواهید یافت، در عین حال فضای کافه از نظر نورپردازی کمی تاریک است. کافه ژ به جز نوشیدنی برخی غذاهای فرنگی را هم در منوی خود جا داده است. ژ حدود ۲۰ صندلی دارد و فضای آن مناسب قرارهای دوستانه و قرارهای دو نفری است، می‌توانید از اینترنت وای‌فای کافه استفاده کنید.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

سیگار کشیدن هم در محیط کافه ممنوع است. پیشنهاد ما در این کافه برای شما، یک شات اسپرسو است. طعم اسپرسوی این جا با اکثر کافه های تهران فرق میکند چون این کافه از قهوه ایلی استفاده می‌کند. کافه ژ سرویس صبحانه هم دارد که همانند اکثر کافه های خوب، یک صبحانه متنوع و هیجان انگیز از خوراک ها و نوشیدنی های ایرانی پسند برایتان فراهم میکند. فقط پیش از مراجعه به کافه، حتما میز رزرو کنید و از جا داشتن آن مطمئن شوید.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

آدرس: خيابان فرشته، خيابان آقا بزرگى، خيابان صحرا، جنب برج افرا

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)کافه گالری

کافه گالری در ضلع شرقی خانه هنرمندان و در همسایگی دو کافه‌ی دیگر قرار گرفته، کافه دارای یک محوطه داخلی و محوطه خارجی است و در مجموع برای حدود ۱۷۰ نفر ظرفیت دارد. میزها و صندلی‌های در شکل‌های مختلفی تهیه شده، در بخش بالکن (محوطه بیرونی کافه) حدود ۱۶ میز قرار گرفته و در کل میزها در فاصله نزدیک به هم قرار دارد. منوی کافه هم منوی مفصلی شامل نوشیدنی‌های سرد، آبمیوه‌ها، نوشیدنی‌های گرم، کوکتل، گرمنوش، نوشیدنی‌های ارگانیک و سنتی است.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

 در بخش بیرونی کافه سیگار کشیدن آزاد است و در کافه می‌توانید از اینترنت وای‌فای استفاده کنید. ساعت کار کافه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب است، هر روز صبح هم صبحانه در کافه گالری سرو می‌شود. فضای آن مناسب قرارهای دوستانه، قرارهای دو نفری و جشن تولدها است. در این کافه شیک قهوه و آمریکانو را در اولویت انتخاب های خود قرار دهید. فضای بیرونی و تراس این کافه خیلی دلباز و خوش آب و هواست و بهترین انتخاب در ماه های گرم سال برای یک نوشیدنی دلچسب است.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

آدرس: خیابان ایرانشهر، پارک هنرمندان، ضلع شرقی خانه هنرمندان ایران، تماشاخانه ایرانشهر، طبقه دوم

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)کافه لمیز

لمیز یکی از محبوب ترین و خوش نام ترین کافه های شعبه دار تهران است و از معدود کافه هایی است که بعد از ویونا توانست با شعبه های متعدد موفق به جلب رضایت مشتریان و جوانان کافه گرد بشود. دو شعبه ی تجریش و چهارراه ولیعصرِ لمیز بسیار موفق تر سایر شعبات آن عمل کرده اند که به معرفی و آن ها می پردازیم.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

شاید حوالی چهارراه ولیعصر و خیابان انقلاب و خیابان‌های نزدیک دانشگاه جزء پرتراکم‌ترین مناطق برای حضور کافه‌ها باشد. یکی از موفق ترین شعبه‌ی کافه لمیز (Lamiz) در چهارراه ولیعصر فعالیت خود را آغاز کرده و با توجه به تجربه‌ی مجموعه لمیز، این کافه حضور پررنگی نیز در این منطقه داشته است. دکوراسیون متمایز لمیز در این شعبه باعث شده که مورد توجه کاربران در شبکه‌های اجتماعی قرار بگیرد. فضایی فوق العاده برای علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی، با قفسه ای بزرگ و پر از کتاب های خواندنی لمیز را در بین سایر کافه ها منحصر به فرد کرده است.اگر اهل کافه‌گردی هستید و زمانی در چهارراه ولیعصر به دنبال یک کافه بودید می‌توانید لمیز در ضلع شمال شرقی چهارراه ولیعصر پیدا کنید. مانند دیگر شعبه‌های لمیز قهوه‌ی بیرون‌بر نیز در دستور کار این شعبه قرار دارد.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

شاید معروف‌ترین شعبه کافه لمیز شعبه تجریش باشد، پیشنهاد می‌کنیم اگر حوالی تجریش و خیابان سعدآباد به دنبال یک کافه خوب و دوست داشتنی بودید کافه لمیز را از دست ندهید. در مورد کافه لمیز چندین نکته خوب وجود دارد، اول اینکه کافه فضای خوبی دارد، در عین شلوغ بودن حال و هوا و حس و حالِ کافه‌نشینی خواهید داشت، دیگر اینکه قیمتهای نوشیدنی‌های کافه بسیار مقرون به صرفه است و مورد دیگر اینکه جزء معدود کافه‌هایی‌ست که قهوه بیرون‌بر سرو می‌کند، یعنی اگر که دوست داشتید قهوه (و نوشیدنی مورد نظرتان را) در لیوان‌های مخصوص برایتان می‌ریزند و می‌توانید آنرا بیرون میل کنید.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

در مورد فضای داخلی کافه لمیز، تعداد میزها بسیار کم هستند شاید در حدود ۱۵ نفر بتوانند داخل کافه باشند، اما در عین حال میزها به طرز با مزه‌ای چیده شده مخصوصا میزی که به صورت طولی و بلند در جلوی شیشه قرار داده‌اند و اگر دوست داشته باشید می‌توانید در حین نوشیدن نوشیدنی‌تان با افراد جدید هم تعامل کنید! البته به تازگی کافه لمیز مغازه کناری را هم از آن خود کرده و می‌توانید در این فضا هم نوشیدنی‌تان را بخورید، داخل فضای کافه سیگار کشیدن ممنوع است و حداقل در شعبه تجریش اینترنت برای مشتریان وجود ندارد. فضای کافه در عین کوچک و متفاوت بودن، دوست داشتنی است، یک طوری فضای حرفه‌ای و جوانی دارد اما در عین حال از آن مدل کافه‌هاست که باید بنشینید نوشیدنی‌تان را بخورید و بروید! یعنی بر اساس تابلوی کوچک روی میز هم اگر حساب کنید کافه حدود ۲۰ دقیقه می‌تواند پذیرای شما باشد.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

در کافه به جز سرو نوشیدنی، فروشگاه قهوه هم هست و میتوانید قهوه دلخواه خود که شاید به آسانی در هر جای دیگری پیدا نشود را از آن جا تهیه کنید. یکی از نکات خوب کافه لمیز سرو نوشیدنی‌ها در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ بود، موقع سفارش می‌توانستید مشخص کنید چه اندازه‌ای دوست دارید.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

آدرس ها:

ضلع شمال شرقی چهارراه ولیعصر، پلاک 1435
میدان تجریش، ابتدای خیابان ملکی (سعد آباد)، پلاک 6

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)کافه مسعودیه

اگر علاقمند به تهران گردی هستید و می‌خواهید لذت کافه‌گردی در محیط باز یکی از عمارت‌های قدیمی تهران را هم تجربه کنید کافه مسعودیه را در برنامه کافه‌گردی خود قرار دهید. عمارت مسعودیه مربوط به دوره قاجار است و در تهران، میدان بهارستان واقع شده  و به تازگی کافه‌ مسعودیه نیز فعالیت خود را در محیط این عمارت آغاز کرده است. فضای کافه، فضای قدیمی و زیبایی است که می‌توانید از نوشیدنی‌ها و عرقیات سنتی نیز لذت ببرید. فضای کافه مناسب قرارهای دوستانه و خانوادگی است.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

 حس نوستالژیک حضور در یک کافه قجری با یک ویوی کاملاً تاریخی و زیبا در یک محیطِ آراسته به زیبایی های کلاسیک ایرانی در کنار دمنوش های و نوشیدنی های اصیلِ ایران، همه این موارد یک جا در کافه مسعودیه جمع شده است و یکی از دوست داشتنی ترین کافه های تهران را برای شما مهیا کرده است.

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

آدرس: میدان بهارستان، خیابان اکباتان، عمارت مسعودیه

تهرانگردی؛ بهترین کافه های تهران (5)

ادامه دارد...
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج