دریاچه ارومیه بزودی خشک می شود
۳۰۴۷۴۹
۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۰
۱۳۰۸۱ 
نماینده مردم تبریز در مجلس با انتقاد از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: ادامه روند فعلی موجب خشکی کامل دریاچه در آینده نزدیک خواهد شد.
خانه ملت نوشت: نماینده مردم تبریز در مجلس با انتقاد از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: ادامه روند فعلی موجب خشکی کامل دریاچه در آینده نزدیک خواهد شد.

محمداسماعیل سعیدی در توضیح وضعیت دریاچه ارومیه و در واکنش به اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر افزایش 57 سانتی متری تراز آب دریاچه ارومیه، گفت: میزان ورودی آب به دریاچه ارومیه همراه با تبخیر صورت گرفته با گفته‌های رئیس سازمان حفاظت‌محیط زیست همخوانی ندارد؛ واقعیت آن است که افزایش چند سانتی‌متری تراز آب در مقایسه با کاهش 3 متری عمق آب دریاچه بسیار ناچیز است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای بررسی وضعیت دریاچه ارومیه باید میزان ورودی آب دریاچه همراه با میزان تبخیر محاسبه شود، تصریح کرد: برای احیا و پر شدن دریاچه ارومیه سالانه باید حداقل 3 میلیارد متر مکعب آب وارد دریاچه شود.

وی افزود: میزان تبخیر آب دریاچه ارومیه بیش از 1200 میلیارد مترمکعب در سال بوده این در حالی است که ورودی آب کمتر از 700 میلیارد مترمکعب است، لذا افزایش تراز آب ممکن نیست؛ در این زمینه اگر تمهیدات لازم اندیشیده نشود و آبها به سمت دریاچه سوق داده نشود احتمال احیای دریاچه ارومیه غیرممکن خواهد بود.

سعیدی با تایید اظهارات کارشناسان محیط زیست مبنی بر خشک شدن دریاچه ارومیه در آینده نزدیک، گفت: با ادامه وضعیت فعلی، دریاچه ارومیه خشک خواهد شد مگر آنکه میزان آب ورودی به دریاچه تقویت شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، درباره عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: ستاد احیا نتوانسته دریاچه ارومیه را از بحران نجات دهد، اقدامات ستاد به نسبت شرایط موجود مطلوب نیست، حفظ وضعیت موجود دریاچه ارومیه یکی از اقدامات مهمی بود که ستاد احیا از آن غفلت کرد.

وی با بیان اینکه کارشناسان داخلی و خارجی معتقدند دریاچه ارومیه اگر خشک شود، احیا آن غیرممکن خواهد بود، افزود: در حال حاضر انتقال آب رودخانه زاب باید با سرعت بیشتری ادامه یابد، مطالعات نهایی پروژه انتقال آب از رود ارس باید هر چه سریعتر نهایی شود همچنین نسبت به تکمیل شبکه فاضلاب شهرهای اطراف دریاچه هم باید اقدام شود.

سعیدی تاکید کرد: اقدامات مناسب و به‌هنگام در احیای دریاچه ارومیه می‌تواند تا 50 درصد از تبخیر آب جلوگیری کند، در این زمینه افزایش میزان آب ورودی به دریاچه ارومیه به طور قطع موثر واقع خواهد شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه مصوب سال 94 برای احیا دریاچه ارومیه به طور کامل اختصاص نیافته است، گفت: با توجه به نیاز مالی شدید جهت احیای دریاچه ارومیه برای سال 95 اعتبار ویژه منطبق با برنامه‌های احیا دریاچه باید پیش‌بینی شود، البته بودجه‌ای که بتوان آن را احصا کرد.

 معصومه ابتکار طی روزهای اخیر از افزایش 57 سانتی متری تراز آب دریاچه ارومیه خبر داده است؛ در همین زمنیه اما کارشناسان محیط‌زیست معتقدند با ادامه وضعیت فعلی در سال 96 دریاچه ارومیه کاملا خشک خواهد شد. 
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1394/12/15
هم شهری های خودتون خشکش کردند
Iran, Islamic Republic of
22:32 - 1394/12/15
متاسفانه عده ای از همین نماینده ها و خیلی دیگر دریاچه ارومیه را نون و اب و دکان برای خود کرده اند. عده ای هم فقط میخواهند دولت را تیغ بزنند و بودجه میلیاردی بگیرند.تا حالا نشده تو صدا سیما یک میزگرد مناسب برای این دریاچه بگذارند همش فقط حرف و قول و باید میگند. مقصر اصلی دولتهای گذشته بوده که با سد سازیهای بی دلیل حق ابه را از دریاچه گرفته اند همین حالا هم سد ها را باز کنند نه نیاز به بودجه دارد نه کارشناس و استاد دانشگاه دریاچه خودش احیا میشود. تا حالا هم یک درصد کار انجام نشده همش دروغ است. چطور برادر خوانده دریاچه ارومیه انطرف پنجاه کیلومتری در ترکیه وان ابش دارد لبریز میشود . ولی اینطرف خشک شده. مسله مدیریت است . ربط زیادی به بارش و غیره ندارد در اذربایجان همیشه در هر سال بارش های خوبی صورت میگیرد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج