گردش در خانه‌های تاریخی تهران (1)
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۳۲۴۰۵۷
۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
۴۵۳۸۳
عمارت‌های مجلل و زیبایی كه به قدمت زمان در تاریخ این كشور ریشه دارند در بیشتر نقاط ایران و شهرهای بزرگ جای خوش كرده‌اند؛ چهاردیواری‌های مجللی كه زمانی برای خود روح زندگی بودند و نسل در نسل خانواده‌های بزرگی را در خود جای داده اند.

برترین‎ها: اگر گشتی در خیابان‌های مرکز شهر تهران بزنید، با بافت جذاب، ولی قدیمی خانه‌ها مواجه می‌شوید. در اغلب این کوچه و خیابان‌ها خانه‌های ویلایی یک، دو یا نهایت سه طبقه‌ای دیده می‌شوند که یا همچنان مانند گذشته خود باقی مانده اند یا بازسازی و مرمت شده اند.

گردش در خانه‌های تاریخی تهران (1)

بسیاری از این منازل هم با تغییر کاربری به موزه، رستوران، کافه یا حتی هاستل تبدیل شده اند. در این مطلب قرار است نمونه‌هایی از خانه های تاریخی تهران را میان تور‌های  تهران گردی چیدانه مشاهده کنید که با تغییر کاربری بعد از بازسازی روبرو بوده اند:

خانه های تاریخی تهران؛ پهلوانان نمی‌میرند!

 • کاربری جدید: مهمانسرا (هاستل)
 • موقعیت محله: سه راه امین حضور
 • سال ساخت: ۱۲۷۰
 • بازسازی شده در سال ۱۳۹۵

گردش در خانه‌های تاریخی تهران (1)

معماری خانه تاریخی پهلوان رزاز مربوط به دوران قاجاری و اواخر آن است که خاندان شجاعت آن را در سال ۱۲۷۰ خریداری می‌کند و تا سال ۱۳۲۰ در آن ساکن می‌شوند. این خانه دارای هر دو بخش اندرونی و بیرونی بوده که نزدیک به صد سال پیش بنا به دلایل نامشخص بین این بخش دو یک تیغه کشیده می‌شود و قسمت اندرونی آن در اختیار خانواده دیگری قرار می‌گیرد. در واقع قسمتی که اکنون به هاستل آرین تبدیل شده، همان فضای بیرونی ساختمان است.

بازسازی و مرمت خانه در مرداد سال ۱۳۹۵ زیر نظر مهندسان با تجربه مرمت آثار و بنا شروع شد و بخش طراحی و نظارت آن بر عهده آقای خوش نگار و قسمت اجرای بر عهده آقای خانی بوده است. در نهایت بعد از دو سال و نیم مرمت و بازسازی، خانه در قسمت‌های مختلف به ۴۴ تخت برای پذیرایی از گردشگران خارجی در محله تاریخی تهران قدیم مجهز شد.

خانه دبیرالملک از قدیمی‌ترین خانه های تاریخی تهران

 • کاربری جدید: خانه تاریخی
 • موقعیت محله: سرچشمه
 • سال ساخت: ۱۲۴۰
 • بازسازی شده در سال ۱۳۸۴

گردش در خانه‌های تاریخی تهران (1)

خانه دبیر الملک یکی از خانه های تاریخی تهران می‌باشد که در محله قدیمی و معروف باغ امین که از محلات با اهمیت عودلاجان است، قرار گرفته و بعد‌ها به دلیل ساخت این عمارت توسط میراز محمد حسین فراهانی که مشهور به دبیرالملک بود، به همین نام یعنی کوچه میرزا نصیرالدوله خان دبیرالملک تغییر نام داد. پلان خانه دبیر الملک به شکل مستطیل و در راستای شمالی - جنوبی است.

نقش و رنگ پنجره‌های ارسی تالار شاه نشین خانه روی فرش‌های چشم نواز دستباف ایرانی می‌افتد. تاقچه‌های ایرانی که با وسایلی هم، چون چلچراغ، ساز‌های ایرانی، تنگ‌های گل یا تابلو‌های نقاشی و خطاطی ایرانی پر شده از دیگر ویژگی‌های معماری داخلی این ملک بعد از بازسازی است.

عمارت روشنان

 • کاربری جدید: کافه، گالری و کتاب فروشی
 • موقعیت محله: دزاشیب
 • سال ساخت: دوره قاجار
 • بازسازی شده در دهه ۱۳۹۰

گردش در خانه‌های تاریخی تهران (1)

عمارت روشنان یکی دیگر از خانه های تاریخی تهران می‌باشد که تبدیل به کافه گالری شده است. بازسازی اصلی ساختمان در زمان سکونت یکی از نوادگان آقای انوار و سپس اجاره ساختمان توسط یک هنرمند و تبدیل آن به یک گالری هنری انجام شده است. در بازسازی این خانه در کنار حفظ شکل قدیمی ساختمان، تغییر شکل باغ به حیاط و ایجاد محوطه نیز صورت می‌گیرد.

بازسازی جدید کافه روشنان نیز با هدف حفظ شکل قدیمی ساختمان و هویت آن آغاز شد به گونه‌ای که بنا به گفته کادر کافه روشنان کمی دشوار است، چون همه بازسازی‌ها با هدف حفظ ویژگی‌های معماری و تزیینی عمارت صورت پذیرفت. حیاط این عمارت با درخت‌های قدیمی در کنار باغچه‌های پر از گل‌های بنفشه و گل سرخ به اسم حیاط سایه شناخته می‌شود.

خانه های تاریخی تهران در خیابان های قدیمی

 • کاربری جدید: کتاب فروشی و کافه (کافه کتاب ققنوس)
 • موقعیت محله: انقلاب
 • سال ساخت: ۱۳۳۴
 • بازسازی شده در سال ۱۳۹۵

گردش در خانه‌های تاریخی تهران (1)

قبل از خرید این ساختمان توسط انتشارات ققنوس، این خانه هفت مالک در دوره‌های مختلف داشته که هر کدامشان به سلیقه خود تغییراتی در اجزای داخلی ساختمان انجام دادند. در سال ۱۳۷۷ این خانه توسط ققنوس خریداری شد و در نقش انبار کتاب به حیات خودش ادامه داد. در سال ۱۳۹۵ که نیاز به داشتن فضایی برای نمایش آثار ققنوس، برگزاری مراسم رونمایی کتاب و جشن امضا و همچنین جلسات نقد و بررسی کتاب ما را به فکر بازسازی این ساختمان قدیمی انداخت.

فرش قدیمی که در کافه کتاب ققنوس بین قفسه‌ها پهن شده، توانسته فضایی گرم را در کنار گلدان‌های بزرگ دو درختچه زیبا بوجود بیاورد. تابلو‌های نقاشی مدرن ایرانی، روشنایی‌های دیوار، نورپردازی ساختمان و به طور کلی تزیینات داخلی ساختمان با توجه به فعالیت مجموعه بین سبک مدرن و کلاسیک انتخاب شده است.

به دنیا آمدن ۱۳۰۷

 • کاربری جدید: کافه (کافه خانه 1307)
 • موقعیت محله: فردوسی
 • سال ساخت: ۱۳۰۷
 • بازسازی شده در دهه ۱۳۹۰

گردش در خانه‌های تاریخی تهران (1)

تمام در‌ها و پنجره‌های این ساختمان که یکی از خانه های تاریخی تهران است همه مربوط به زمان گذشته هستند که تنها تمیزکاری و اصلاح شدند. البته تمامی میز‌های این مجموعه از قاب‌های قدیمی در و پنجره‌های این خانه است که یکبار در بازسازی دکوراسیون منزل و در گذشته این ساختمان توسط صاحب خانه تعویض شدند.

اتاق خوش نشین به خاطر وجود مبل‌های راحت که مربوط به همین خانه بود، نامگذاری شد. این فضا اتاق پذیرایی از مهمان‌ها و محل دورهمی اعضای خانواده بوده است. در زمان بازسازی چارچوب مبل‌ها تعمیر و نوسازی و روکش مبل‌ها هم با پارچه‌های جدید و نزدیک به آن زمان جایگرین شد. این فضا در حال حاضر یکی از اتاق‌های دلباز و مورد علاقه مشتری‌های کافه ۱۳۰۷ است.

خانه های تاریخی تهران؛ خانه سیمین

گردش در خانه‌های تاریخی تهران (1)

در شهریور سال ۱۳۳۱ جلال آل احمد تصمیم به ساختن خانه‌ای در زمینی که وزارت فرهنگ آن زمان در شمیران به او داده بود می‌کند. خانه جلال و سیمین مربوط به دوره پهلوی دوم است و در این بیشتر ساختمان‌ها دارای طاق ضربی هستند و تیر آهن جزو مصالح اصلی ساختمان می‌شود.

در روند بازسازی، سقف خانه به دلیل خرابی کلاف‌ها و آسیب به خاطر موریانه‌ها با چوب‌های مرغوب جایگزین شده، اما در قسمت‌های دیگر خانه بیشتر مرمت فضای داخلی انجام گرفته است. مثلا در اتاق جلال و جدار‌ها استحکام بخشی وجود دارد، به دلیل رطوبت زیاد کف منزل کاملاً برداشته شد و با کمک زهکش کانال‌هایی برای انتقال رطوبت قرار گرفته است. تمام وسایلی که در خانه می‌بینید متعلق به این زوج نویسنده یعنی سیمین دانشور و جلال آل احمد است.

مرمت خانه تاریخی کاظمی

 • کاربری جدید: موزه
 • موقعیت محله: عودلاجان
 • سال ساخت: ۱۳۳۱
 • بازسازی شده در سال ۱۳۸۶

گردش در خانه‌های تاریخی تهران (1)

خانه کاظمی با نام جدید خانه موزه تهران قدیم متعلق به سید به میرزا سید کاظم پسر سید میرزا هدایت الله تفرشی مستوفی اصطبل ناصرالدین شاه است. سطح نمای خارجی این خانه آجرکاری ساده دارد که در نزدیک بام با گل‌های درشت گچی تزیین می‌شود.

شاه نشین قسمت اصلی باقی مانده از عمارت کاظمی است که به ارتفاع یک و نیم متر بالاتر از حیاط قرار گرفته است. زیرزمین سرای کاظمی با آجر کاری ظریف و نفیس خود از طرف شهرداری به موزه مردم شناسی تهران اختصاص پیدا کرده است. شهرداری تهران عکس‌هایی از تهران قدیم، و یک گالری کوچک از دوربین‌های عتیقه و قدیمی را در سراسر تالار به نام تماشاخانه برای بازدید عموم قرار داده است.

در این مقاله با معرفی تعدادی از خانه های تاریخی تهران همراه شما بودیم. اگر به دکوراسیون داخلی خانه‌های قدیمی علاقمندید، می‌توانید به وبسایت چیدانه مراجعه کنید و با جستجوی عبارت مربوطه در بخش مجله، گشتی در این خانه‌ها بزنید. اگر هم خانه ای قدیمی دارید و به فکر بازسازی‌ هستید، برای کمک گرفتن از شرکت‌های مربوطه برای بازسازی و دکوراسیون به اهالی فن مراجعه کنید.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran (Islamic Republic of)
12:34 - 1395/08/22
خدایاازبسکه این خانه های تنگ وترش اپارتمانی زیادشده ازبسکه برج سازی زیادشده حالم بهم میخوره برعکس مااروپاییها وامریکاییهابه خونه های ویلایی رواوردن اونهم بااقتباس از معماری ماایرانیهاباورتون نمیشه تصاویرخانه جرج کلونی وترامپو..روببینید.اخه چقدرمامردم بدبختیموداریم خونه های به این قشنگی روخراب میکنیم وجاش برج میسازیم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
جرج کلونی و ترامپ با اصغر و مریم قابل مقایسه هستند؟ والا هوش مردم هم پایین اومده ههه
Iran (Islamic Republic of)
22:58 - 1395/09/26
بسیار جالب بود
لطفا در ادامه و سری های بعد سعی‌کنید آدرس دقیق بنا و؛تصاویر بیشتر به ویژه از اندرونی ها واینکه آیا برای عموم قابل بازدید هست یا خیر را قید بفرمایید.
ممنون از زحمت شما برای گردآوری این بخش
Iran (Islamic Republic of)
11:25 - 1400/06/14
خیلی عالی وچه بهتربود آدرس دقیق را هم اعلام تا حداقل از دور نگاهی داشتیم
Iran (Islamic Republic of)
13:08 - 1400/06/14
خیلی زیبا هستن و با اصالت پر از رنگ و لعاب
Iran (Islamic Republic of)
16:18 - 1400/06/14
بسیار زیبا و عالی
قربون همون خونه های کاه گلی وخشتی
پر از عشق وصفا و محبت بود
یاد خونه پدریم افتادم ،10خواهر و برادر زیر سایه پدر و مادر
روح همه رفتگان شاد
ممنون از زحمات گرد آورنده
Iran (Islamic Republic of)
00:27 - 1400/06/15
فوق العاده بود دمتون گرم
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1400/06/16
جالب بود. ممنون از معرفی خانه های زیبا ی قدیمی ، ای کاش از داخل خانه ها نیز عکس هایی گذاشته میشد و ای کاش معماری و ساختمان سازی جدید به جای آپارتمان سازی به سمت ساخت خانه با حیاط های زیبا و دلنشین می رفت و اینقدر حرص و طمع بابت ساخت و فروش آپارتمان مطرح نبود، اما کو گوش شنوا.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
اورانوس_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
ترجمه زندگی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر